"Jag är rik eftersom jag har er" - om att hitta sin plats i samhället och den vänskap som födde Bad Saunas album Potslojo
Publicerat: sön 16.1.2022
Tillgänglig tillsvidare
747 lyssningar
Indiekometen Bad Sauna får en hel terrass att sjunga "Nelonen media får mig att röka crack" och skriver låtar om tröttheten som drabbat en hel generation.
Sångerna beskriver det urbana Finland just nu och handlar om ensamhet, att längta efter sina vänner och om hur kämpigt det kan vara att hitta sin plats i samhället.
Felix Lybeck som skriver texterna tror ändå på att framtiden kommer att vara bättre än någonsin förr och influeras av tanken om att människan i grunden är god.
I dokumentären "Jag är rik eftersom jag har er" bandar bandet in sin andra skiva Potslojo vid Tusby träsk, spelar live för en publik som ser livemusik för första gången på ett år och skriver musik i replokalen. Korvarna värms på bastuugnen, drycker avnjuts och i konsertlokalens bakrum slösas Yleskatt på att banda in hur basisten Santeri Hytönen häller upp starkvaror.
Det är en dokumentär om vänskap som fångar in ett band som med god fart är på väg framåt i sin karriär, vilket är bra eftersom Lybeck berättar att han vågade lämna sitt jobb för att satsa på musiken.
Låtar som hörs i dokumentären:
Olen rikas sillä minulla on teidät
Huoneet
Vessanpönttö
Kaikki kotona
Usva
Niin kuin se ennen oli
Nelonen media (cover på Becks Mtv makes me wanna smoke crack)
Till seriens sida arrow_forward_iosDELA:
