Tummansinisten tuntien musiikkia

Tuhannen sinfonia

  • 5 t 9 min
  • 42 t

Pierné: Les Cathedrales (Jean-Efflam Bavouzet, piano, ja BBC:n FO/Juanjo Mena).

18:10 A. Merikanto: Lemminkäinen (RSO/Petri Sakari).

18:30 Granados: Romanttisia kohtauksia (Alicia de Larrocha, piano).

18:56 Mahler: Sinfonia n:o 8 Es-duuri (Tuhannen sinfonia). (Faye Robinson, Judith Blegen ja Deborah Sasson, sopraano, Florence Quivar ja Lorna Myers, altto, Kenneth Riegel, tenori, Benjamin Luxon, baritoni, ja Gwynne Howell, basso, sekä Bostonin poikakuoro, Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

20:16 Debussy: Preludit 1 (Timo Mikkilä, piano).

20:53 Ravel: Daphnis ja Chloe, koreografinen sinfonia kuorolle ja orkesterille (Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro, Bostonin SO, ja Doriot Anthony Dwyer, huilu/Bernard Haitink).

21:52 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 9 Es-duuri (Emerson-kvartetti).

22:17 Sibelius: Sinfonia n:o 5 Es-duuri (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

22:49 Poulenc: Neljä paastonajan motettia (RKK/Anders Eby ja Tuuli Lindeberg, sopraano).

23:03 Vaughan Williams: Fantasia sävelmästä Greensleeves (Boston Pops -orkesteri/Arthur Fiedler).

Sändningar

  • må 2.3.2020 18.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • W.A. Mozart: Viulusonaatit n:o 26 B-duuri, 27 G-duuri ja 28 Es-duuri. (Joseph Szigeti, viulu, ja Mieczyslaw Horszowski, piano).

    19:00 Marschner: Der Vampyr (Vampyyri), ooppera (Franz Hawlata, baritoni, Jonas Kaufmann, tenori, Regina Klepper, sopraano, Anke Hoffmann, sopraano, Markus Marquardt, basso, ja Thomas Devalt, tenori, sekä Kölnin radiokuoro ja -ork./Helmut Froschauer).

    21:09 Sibelius: Impromptu jousiorkesterille (RSOn jouset/Neeme Järvi).

    21:18 Barber: The School for Scandal (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    21:28 Falla - Kochanski: Seitsemän espanjalaista kansanlaulua (Cho-Liang Lin, viulu, ja Sandra Rivers, piano).

    21:41 Forqueray: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 G-duuri (Marion Martineau, viola da gamba, Atsushi Sakai, sello, ja Christophe Rousset, cembalo).

    22:13 Desprez: Missa une mousse de Biscaye (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    22:48 Brahms: Sonaatti viululle ja pianolle d-molli (Leonidas Kavakos ja Yuja Wang).

  • Bruckner: Sinfonia n:o 6 A-duuri (Chicagon SO/Georg Solti).

    18:56 Grandjany: Rapsodia harpulle gregoriaanisesta pääsiäislauantain hymnistä. (Judy Loman).

    19:05 Chopin: Andante Spianato et Grande Polonaise Brillante Es-duuri. (Artur Rubinstein, piano).

    19:21 Beethoven: Jousikvartetto n:o 14 cis-molli (Juilliard-kvartetti).

    20:01 Monteclair: La Bergère, kantaatti (Julianne Baird ja American Baroque/Stephen Schultz).

    20:10 Mendelssohn: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille E-duuri (Katia ja Marielle Labèque ja Lontoon Philharmonia-ork./Semjon Bytshkov).

    20:43 J.L. Dussek: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille B-duuri (Toni Grünschlag ja Rosi Grünschlag sekä Wienin valtionoopperan ork./Paul Angerer)

    21:18 Ginastera: Jousikvartetto n:o 1 (Cuarteto Latinoamericano).

    21:40 Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 7 (Uuden maailman SO/Michael Tilson Thomas).

    22:07 Schumann: Jousikvartetto n:o 2 F-duuri (Eroica-kvartetti).

    22:32 Bruhns: Ich liege und schlafe (Minä käyn levolle ja nukun) (Collegium Vocale/Philippe Herreweghe).

    22:50 A. Scarlatti: Quella pace gradita, kantaatti. (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja Baccano).

  • Lully: Kuninkaan kamaritrioja (Chatham Baroque).

    18:13 Zimmermann: Trumpettikonsertto. (Jouko Harjanne ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    18:27 Milhaud: Segoviana (Osmo Palmu, kitara).

    18:31 Mahler: Sinfonia n:o 6 a-molli (Traaginen). (San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

    19:59 Tiensuu: Armotta (Lauri Savolainen, alttoviulu, Markus Hohti, sello, ja Jyrki Myllärinen, kitara).

    20:10 Kuula: Tuijotin tulehen kauan (Jorma Hynninen, baritoni, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

    20:15 Debussy: La Boîte à joujoux (Lelulaatikko), lastenbaletti (Singaporen SO/Lan Shui).

    20:50 Rameau: Osia sarj. cembalolle n:o 5 G-duuri. (Mirka Viitala, piano).

    20:59 Desprez: Salve Regina (Chanticleer/Joseph Jennings).

    21:09 Pärt: Fratres (RSO/Neeme Järvi)

    21:19 Puccini: Cavaradossin aariat Recondita armonia ja E lucevan le stelle oopp. Tosca. (Carlo Bergonzi, tenori, ja Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./Gianandrea Gavazzeni).

    21:25 Berg: Viulukonsertto (Erään enkelin muistolle). (Christian Ferras ja Berliinin filharmonikot/Joseph Keilberth).

    21:52 Dowland: Thou mightie God (Suuri Jumala) (Ars Nova/Bo Holten).

    22:03 Rejcha: Kvintetto puhaltimille C-duuri. (Westwood-kvintetti).

    22:34 Klami: Sinfonia n:o 2 (RSO/Neeme Järvi).

  • Ockeghem: Missa prolationum (Hilliard-yhtye).

    18:35 Crusell: Kvartetto huilulle ja jousille n:o 1 D-duuri (Mikael Helasvuo, huilu, Kreeta-Maria Kentala, viulu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, ja Lea Pekkala, sello).

    19:01 Linkola: Pianokonsertto n:o 1 (Naamiaiset) (Henri Sigfridsson ja Turun KO/Dima Slobodeniouk).

    19:44 Tristan ja Isolde, keskiaikainen laulunäytelmä (Andrea von Ramm, kertoja, Henri Ledroit, kontratenori, Anne Azema ja Ellen Hargis, sopraano, Richard Morrison, baritoni, ja William Hite, tenori, sekä The Boston Camerata/Joel Cohen).

    20:54 Sibelius: Viulukonsertto d-molli (Heimo Haitto ja RSO/Paavo Berglund).

    21:24 Fibich: Kvintetto pianolle, klarinetille, käyrätorvelle, viululle ja sellolle D-duuri (Maríán Lapsanský, Ludmila Peterková, Vladimíra Klánská, Jirí Panocha ja Jaroslav Kulhan).

    22:00 Cras: Trio jousille (Philippe Graffin, viulu, Miguel da Silva, alttoviulu, ja Henri Demarquette, sello).

    22:24 Schmelzer: Miekkailukoulu (Musica aeterna Bratislava/Peter Zajicek).

    22:33 Schubert: Pianosonaatti n:o 21 B-duuri (Vladimir Sofronitski).

  • Locatelli: Concerto grosso F-duuri op.7/4 (Concerto Köln).

    18:16 Shostakovitsh: 24 Preludia ja fuugaa pianolle (Craig Sheppard).

    20:40 W.A. Mozart: Konserttiaariat Mia speranza adorata! Popoli di Tessaglia! Schon lacht der holde Frühling ja Ah, lo previdi (Edda Moser, sopraano, ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    21:24 Tovey: Air ja muunnelmia B-duuri (Tippett-kvartetti).

    21:57 Halvorsen: Sinfonia n:o 1 c-molli (Trondheimin SO/Ole Kristian Ruud).

    22:38 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Petteri Iivonen).

  • Alex Freeman: Cathedral of spring (Somnium Ensemble/Tatu Erkkilä).

    18:18 Weiss: Sarja luutulle D-duuri (David Russell, kitara).

    18:38 Stenhammar: Sonaatti viululle ja pianolle a-molli (Lauma Skride ja Baiba Skride).

    19:00 Sibelius: Sinfonia n:o 3 C-duuri (RSO/Sakari Oramo).

    19:30 Britten: A Charm of lullabies (Kehtolaulujen taika) (Pamela Bowden, altto, ja Peter Gellhorn, piano).

    19:43 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 1 Es-duuri (Juilliard-kvartetti).

    20:09 Beethoven: Duo klarinetille ja fagotille C-duuri (Mozzafiato).

    20:22 Dvorák: Sellokonsertto h-molli (Jacqueline Du Pré ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    21:05 Coste: Suuri kapriisi kitaralle (Jeffrey McFadden).

    21:17 Loeffler: Five Irish fantasies (Viisi irlantilaista fantasiaa) (Neil Rosenshein, tenori, ja Indianapolisin SO/John Nelson).

    21:46 Dussek: Sonaatti F-duuri op.65 (Trio Cantabile).

    22:09 J.S. Bach: Singet dem Herrn ein neues Lied (Vancouverin kamarikuoro, Lausannen vokaaliyhtye, sekä Vancouverin RO/Jon Washburn).

    22:23 Weill (sov. Prutsman): European songs, sarja vaskikivintetille Kurt Weillin lauluista (Center City Brass Quintet).

    22:41 Satie: Viisi nokturnoa (Cinq nocturnes) (Michael Krücker, piano).

    22:56 Franck: Koraali n:o 2 h-molli (Marcel Dupré, urut).

  • Nielsen: Puhallinkvintetto (Ensemble MidtVest).

    18:27 Borodin: Sonaatti sellolle ja pianolle h-molli (Dorothy Lawson ja Steven Blier).

    18:53 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 35 D-duuri (Haffner) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Nikolaus Harnoncourt).

    19:16 Straube: Sonaatti kitaralle ja continuolle n:o 1 C-duuri (John Williams, kitara, Rafael Puyana, cembalo, ja Jordi Savall, viola da gamba).

    19:32 Brahms: Sekstetto jousille n:o 2 G-duuri (Pina Carmirelli, viulu, Jon Toth, viulu, Philipp Naegele, alttoviulu, Caroline Levine, alttoviulu, Fortunato Arico, sello, Dorothy Reichenberger, sello).

    20:18 Debussy: Kolme nokturnoa (RSO/Sakari Oramo sekä Philomela-kuoro).

    20:45 Kokkonen: Neljä laulua Uuno Kailaan runoihin (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    20:56 Crusell: Klarinettikonsertto n:o 1 Es-duuri (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo).

    21:17 Ponce: Sonata romantica (Romanttinen sonaatti) (Andrés Segovia, kitara).

    21:39 Franck: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri (Ruggiero Ricci, viulu, ja Martha Argerich).

    22:05 R. Strauss: Traum durch die Dämmerung (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

    22:08 Stenhammar: Serenadi orkesterille F-duuri (Ruotsin radion SO/Esa-Pekka Salonen).

    22:45 Andrée: Sinfonia uruille n:o 1 h-molli (Wolfgang Baumgratz, Bremenin tuomiokirkon urut).

  • Dussek: Notturno concertante Es-duuri (Aleksei Ljubimov, fortepiano, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, viulu, ja Tommi Hyytinen, käyrätorvi).

    18:23 Brod: Nokturno n:o 2 (Rachel Talitman, harppu, ja Hélène Devilleneuve, oboe).

    18:36 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 10 As-duuri (Emerson-kvartetti).

    19:00 Gounod: Faust, ooppera (Nicolai Gedda, tenori, Victoria de los Angeles, sopraano, Liliane Berton, sopraano, Rita Gorr, mezzosopraano, Boris Christoff, basso, Ernest Blanc, baritoni, ja Victor Autran, baritoni, sekä Pariisin oopperan kuoro ja ork./André Cluytens).

    21:53 Onslow: Sonaatti pianolle 4-kätisesti e-molli (Elizabeth Buccheri ja Richard Boldrey).

    22:13 Crusell: Klarinettikvartetto n:o 1 Es-duuri (Kari Kriikku, klarinetti, ja Avanti!-kvartetti).

    22:35 Diepenbrock: Im grossen Schweigen (Håkan Hagegård, baritoni, ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

    23:00 Skrjabin: Fantasia h-molli (Sergei Tarasov, piano).

  • Magnard: Promenades (Christoph Keller, piano).

    18:27 Boccherini: Jousikvintetto B-duuri op. 39/1 (Siljamari Heikinheimo, Helmi Horttana, viulu, Ritva Kaukola, alttoviulu, Jukka Rautasalo, sello, ja Kati Salovaara, kontrabasso).

    18:42 Ysaÿe: Sonaatti sooloviululle n:o 2 a-molli (L'Obsession). (Jennifer Koh).

    18:56 Holst: Planeetat (Atlantan SO/Yoel Levi, sekä Atlantan SO:n kuoron naisäänet).

    19:46 Ponce: Sonata clásica (Klassinen sonaatti) kitaralle (Andrés Segovia, kitara).

    20:03 Berwald: Jousikvartetto Es-duuri. (Benthien-kvartetti).

    20:23 Melartin: Pianosonaatti n:o 1 (Fantasia apocaliptica). (Eero Heinonen).

    20:40 Brahms: Serenadi n:o 2 A-duuri op.16 pienelle orkesterille. (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    21:11 Saint-Saëns: Fantasia viululle ja harpulle. (Tjeerd Top ja Lavinia Meijer).

    21:25 Prokofjev: Kvintetto oboelle, klarinetille, viululle, alttoviululle, ja kontrabassolle g-molli (Richard Woodhams, oboe, Michael Collins, klarinetti, Chantal Juillet, viulu, Isabelle van Keulen, alttoviulu, ja Harold Robinson, kontrabasso).

    21:46 Franck: Koraali n:o 3 a-molli. (Fernando Germani, urut).

    22:01 Tshaikovski: Manfred-sinfonia (RSO/Sakari Oramo).

    22:57 Reger: Chaconne sooloviululle g-molli. (Jennifer Koh).

  • Mozart - Sartorius: Sarja puhaltimille oopp. Figaron häät kohtauksista (Mozzafiato/Charles Neidich).

    18:19 Rahmaninov: Pianokonsertto nro 4 g-molli (Stephen Hough, piano, ja Dallasin SO/Andrew Litton).

    18:45 Melartin: Jousikvartetto n:o 4 F-duuri (Melartin-kvartetti).

    19:11 Brahms: Sonaatti klarinetille ja pianolle Es-duuri. (Franklin Cohen ja Vladimir Ashkenazy).

    19:31 Respighi: Brasilialaisia vaikutelmia (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

    19:51 Glinka: Sekstetto Es-duuri pianolle ja jousikvintetille (Mihail Pletnjov ja Venäjän kansall. ork. jäseniä).

    20:17 R. Strauss: Kolme laulua mieskuorolle. (Chanticleer).

    20:31 Reinecke: Sonaatti huilulle ja pianolle e-molli (Emmanuel Pahud ja Yefim Bronfman).

    20:52 Debussy: La Boîte à joujoux (Lelulaatikko), lastenbaletti (Singaporen SO/Lan Shui).

    21:27 Andrée: Sommarminnen (Kesämuistoja). (David Bergström ja Mattias Johansson, viulu, Bengt Ersson, alttoviulu, Lars-Erik Persson, sello, ja Mats Larsson, kontrabasso).

    21:53 O. Merikanto: Lasten maailmasta (Eero Heinonen, piano).

    22:13 Elgar: Falstaff, sinfoninen luonnos c-molli. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Colin Davis).

    22:49 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 22 d-molli (The Angeles String Quartet).

  • Prokofjev: Sonaatti huilulle ja pianolle D-duuri (Sharon Bezaly ja Ronald Brautigam).

    18:23 Stravinsky: Sotilaan tarina, sarja (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    18:51 Salonen: Foreign bodies (RSO/Esa-Pekka Salonen).

    19:12 Bartók: Musiikkia kieli- ja lyömäsoittimille sekä celestalle (Los Angelesin FO:n jäseniä/Esa-Pekka Salonen).

    19:42 Ravel: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri (Kyoko Takezawa ja Rohan de Silva).

    20:01 Mahler: Sinfonia n:o 2 c-molli (Ylösnousemus) (Isabel Bayrakdarian, sopraano, ja Lorraine Hunt Lieberson, mezzosopraano, sekä San Franciscon SO ja sinfoniakuoro/Michael Tilson Thomas).

    21:30 Debussy: Preludit 1 (Friedrich Gulda, piano).

    22:08 Fauré: Pianotrio d-molli (Colub Kaplan Carr Trio).

    22:28 Sibelius: Kymmenen kappaletta pianolle op.24 (Eero Heinonen).

  • Ann-Elise Hannikainen: Toccata-fantasia (Ann-Elise Hannikainen, piano).

    18:07 Barber: Toccata festiva (Olivier Latry, urut, ja Philadelphian ork./Christoph Eschenbach).

    18:23 Nielsen: Klarinettikonsertto (Stanley Drucker ja New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    18:47 O. Merikanto: Haudoilta (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

    18:59 Ravel: Pianokonsertto G-duuri (Arturo Benedetti Michelangeli ja Lontoon Philharmonia -ork./Ettore Gracis).

    19:22 Szymanowski: Kolme katkelmaa Jan Kasprowiczin runoihin (Urszula Kryger, mezzosopraano, ja Katarzyna Jankowska, piano).

    19:44 Mahler: Adagio sinfoniasta n:o 10 fis-molli (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    20:07 Rahmaninov: Sarja kahdelle pianolle n:o 2 (Ljubov Bruk ja Mark Taimanov).

    20:30 Respighi: Brasilialaisia vaikutelmia (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

    20:50 Duruflé: Requiem (Atlantan sinfoniakuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

    21:30 Ysaÿe: Sonaatti sooloviululle n:o 4 e-molli (Petteri Iivonen).

    21:42 Mompou: Cancons i danses (Lauluja ja tansseja) (Alicia de Larrocha, piano).

    22:31 Reger: Serenadi orkesterille G-duuri (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Eugen Jochum).

Lyssna också