Tummansinisten tuntien musiikkia

Keijukaissatu

  • 5 t 9 min
  • utgått

Suk: Keijukaissatu (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

18:31 Reinagle: Pianosonaatti n:o 2 E-duuri (Philadelphia-sonaatti n:o 2). (Stephen Siek).

18:52 Rubinstein: Kolme Demonin aariaa oopp. Demoni. (Dmitri Hvorostovski, baritoni, ja Mariinski-teatterin ork./Valeri Gergijev).

19:04 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 4 e-molli (Aurora-jousikvartetti).

19:30 Tovey: Muunnelmia Gluckin teemasta. (Doriot Anthony Dwyer, huilu, ja Manhattan-jousikvartetti).

19:44 Vaughan Williams: Sinfonia n:o 4 f-molli (Bostonin SO/Colin Davis).

20:16 Rheinberger: Sarja viululle ja uruille c-molli (Konstantin Weitz ja Sixten Enlund).

20:41 Ponce: Kitarasonaatti n:o 1 A-duuri (Meksikolainen sonaatti) (Andrés Segovia).

20:55 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 6 d-molli (Zetterqvist-kvartetti).

21:19 Skrjabin: Prometheus (Anatol Ugorski, piano, sekä Chicagon sinfoniakuoro - ja ork./Pierre Boulez).

21:43 Peterson-Berger: Damernas album (Seitsemän omistusta) (Olof Höjer, piano).

22:03 Reger: Fünf Gesänge, op.98 (Markus Schäfer, tenori, ja Ernst Breidenbach, piano).

22:14 Farrenc: Sinfonia n:o 1 c-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

22:46 Spohr: Sekstetto jousille C-duuri (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

Sändningar

  • on 26.2.2020 18.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Roussel: Baccus ja Ariadne, balettisarja n:o 2 (Minnesotan ork./Antal Dorati).

    18:19 Ravel: Viulusonaatti G-duuri (Chantal Juillet, viulu, ja Pascal Roge, piano).

    18:38 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 13 b-molli (Emerson-kvartetti).

    18:58 Rahmaninov: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Earl Wild).

    19:19 Hindemith: Das Marienleben (Soile Isokoski, sopraano, ja Marita Viitasalo, piano).

    20:30 Debussy: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Daniil Shafran ja Anton Ginzburg).

    20:42 Sibelius: Myrsky (Monica Groop, mezzosopraano, Raili Viljakainen, sopraano, Jorma Hynninen, baritoni, Jorma Silvasti, tenori, Sauli Tiilikainen, baritoni, Oopperajuhlakuoro, sekä RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    21:42 Debussy: Pour le piano (Stanislav Bunin, piano).

    21:56 Berg: Lulu-sarja (Renee Fleming, sopraano, ja Metropolitan-oopperan ork./James Levine).

    22:32 Respighi: Kolme preludia gregoriaanisista sävelmistä (Sonya Hanke, piano).

    22:49 Stravinsky: Psalmisinfonia (Amsterdamin Concertgebouw-ork. ja kuoro/Colin Davis).

  • Prokofjev: Pianokonsertto n:o 5 G-duuri (Svjatoslav Richter ja Varsovan kansallinen FO/Witold Rowicki).

    18:24 Strauss (sov. Rodzinski): Valssisikermä oopp. Ruusuritari (Pittsburghin SO/Manfred Honeck).

    18:49 Debussy: Preludit 2 (Vladimir Viardo, piano).

    19:23 Röntgen: Sinfonia cis-molli (Roberta Alexander, sopraano, ja Alankomaiden radion SO/Jac van Steen).

    19:42 Nielsen: Huilukonsertto (Aurèle Nicolet ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    20:02 Sibelius: Viulukonsertto d-molli (Joshua Bell ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen)

    20:35 Reger: Kvintetto klarinetille ja jousille A-duuri (Eduard Brunner ja Wilanow-kvartetti).

    21:12 Nielsen: Viulukonsertto (Maksim Vengerov ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    21:48 Bartók: Neljäkymmentäneljä duoa kahdelle viululle (Eugene Drucker ja Philip Setzer).

    22:37 Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 g-molli (Paul Tortelier ja Jean Hubeau).

    22:56 Mompou: Paisajes (Maisemia) (Julien Brocal, piano).

  • Schulhoff: Landschaften (Maisemia) (Randi Stene, mezzosopraano, ja Trondheimin SO/Muhai Tang).

    18:17 Copland: Appalakkien kevät, baletti (alkuperäisversio kamariorkesterille) (Detroitin SO/Leonard Slatkin).

    18:55 Händel: Sonaatti viululle ja continuolle G-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

    19:01 Dvorák: Pianokvintetto A-duuri (Rudolf Firkusny ja Juilliard-kvartetti).

    19:39 Sibelius: Kuusi humoreskia viululle ja orkesterille (Heimo Haitto ja RSO/Paavo Berglund).

    20:00 Bellini: Johdanto ja Imogenen mielipuolisuuskohtaus oopp. Merirosvo (Maria Callas, sopraano, ja Lontoon Philharmonia-kuoro ja -ork./Nicola Rescigno).

    20:18 Liszt: Grandes etudes de Paganini. (Alfred Brendel, piano).

    20:45 Wolf: Kuusi laulua kok. Spanisches Liederbuch. (Jessye Norman, sopraano ja James Levine, piano).

    21:01 Mendelssohn: Osia näytelmämus. Kesäyön unelma. (Kathleen Battle, sopraano, Frederica von Stade, mezzosopraano, Judi Dench, puhe, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    21:58 Korngold: Kvintetto pianolle ja jousille E-duuri (Henri Sigfridsson, piano, Ludwig Müller, viulu, Barna Kobori, viulu, Georg Hamann, alttoviulu, ja Christophe Pantillon, sello).

    22:28 Kodály: Háry János (Sankarihusaari), sarja orkesterille (Chicagon SO/Neeme Järvi).

    22:54 Wolf-Ferrari: Alkusoitto ja Intermezzo oopp. L' Amore medico (BBC:n FO/Gianandrea Noseda, ja Peter Dixon, sello).

    23:08 Chopin: Etydi nro 20 Des-duuri "Sekstietydi" (Erik T. Tawaststjerna, piano).

  • Hatshaturjan: Osia bal. Spartacus (Wienin filharmonikot/Aram Hatshaturjan).

    18:24 Melartin (sov. Lintu&Kyllönen): Balettisarja Sininen Helmi (RSO/Hannu Lintu).

    18:51 Borodin: Igorin aaria oopp. Ruhtinas Igor (Dmitri Hvorostovski, baritoni, ja Pietarin Mariinski-teatterin ork./Valeri Gergijev).

    18:59 Pfitzner: Kuusi etydiä pianolle (Roland Pöntinen).

    19:17 Brahms: Zigeunerlieder (RKK/Anders Eby, sekä Antti Hotti, piano).

    19:39 Alard: Duo n:o 3 (Ilja Gringolts ja Aleksandr Bulov, viulu).

    20:01 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 5 d-molli (Bostonin SO/Andris Nelsons).

    20:52 Fauré (sov. Ma): Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 A-duuri (Yo-Yo Ma, sello, ja Kathryn Stott, piano).

    21:17 d'Indy: Choral varié (Muunnelmia koraalista) (Lawrence Power, alttoviulu, ja BBC:n Walesin kansallisork./Thierry Fischer).

    21:30 Debussy: La Mer (Rotterdamin FO/Valeri Gergijev).

    21:58 Telemann: Sarja viola da gamballe, jousille ja continuolle D-duuri (Alkusoitto ja sarja) (Le concert des nations/Jordi Savall).

    22:18 Beethoven: Pianokonsertto n:o 4 G-duuri (Hélène Grimaud ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    22:53 Sibelius: Viisi kappaletta viululle ja pianolle op.81 (Annemarie Åström ja Sonja Fräki).

  • J.S. Bach: Preludi (Toccata) ja fuuga uruille F-duuri. (Helmut Walcha).

    18:16 Pfitzner: Pianotrio F-duuri (Robert Schumann Trio).

    19:01 Roussel: Sinfonia n:o 1 d-molli (Metsän runo) (Pariisin ork./Christoph Eschenbach).

    19:44 Ravel: Yleviä ja tunteellisia valsseja (Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

    20:00 Durante: Konsertto jousille ja continuolle n:o 2 g-molli (Concerto a quattro) (Concerto Italiano -kamariyhtye/Rinaldo Alessandrini).

    20:13 James Price Johnson: Pianokonsertto As-duuri (Jassamine) (Leslie Stifelman ja Concordia-ork./Marin Alsop).

    20:31 Chabrier: Suite pastorale. (Detroitin SO/Paul Paray).

    20:48 Caplet: Deux divertissements harpulle. (Elizabeth Hainen).

    20:59 Diepenbrock: Kolme balladia (Christoph Prégardien, tenori, ja Rudolf Jansen, piano).

    21:15 Liszt: Balladi n:o 2 h-molli. (Ernst Levy, piano).

    21:32 Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri (Bostonin SO/Charles Munch).

    22:00 Heinichen: La Bella fiamma (Kaunis liekki) (Terry Wey, kontratenori, Stephan Rath, teorbi, ja Batzdorfer Hofkapelle).

    22:11 Milhaud: Neljä laulua Ronsardin runoihin (Rita Streich, sopraano, ja Erik Werba, piano).

    22:21 Hummel: Fagottikonsertto F-duuri (Klaus Thunemann ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

    22:45 Telemann: Sarja viola da gamballe, jousille ja continuolle D-duuri (Akademie für Alte Musik Berlin/Siegfried Pank).

  • W.A. Mozart: Viulusonaatit n:o 26 B-duuri, 27 G-duuri ja 28 Es-duuri. (Joseph Szigeti, viulu, ja Mieczyslaw Horszowski, piano).

    19:00 Marschner: Der Vampyr (Vampyyri), ooppera (Franz Hawlata, baritoni, Jonas Kaufmann, tenori, Regina Klepper, sopraano, Anke Hoffmann, sopraano, Markus Marquardt, basso, ja Thomas Devalt, tenori, sekä Kölnin radiokuoro ja -ork./Helmut Froschauer).

    21:09 Sibelius: Impromptu jousiorkesterille (RSOn jouset/Neeme Järvi).

    21:18 Barber: The School for Scandal (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    21:28 Falla - Kochanski: Seitsemän espanjalaista kansanlaulua (Cho-Liang Lin, viulu, ja Sandra Rivers, piano).

    21:41 Forqueray: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 G-duuri (Marion Martineau, viola da gamba, Atsushi Sakai, sello, ja Christophe Rousset, cembalo).

    22:13 Desprez: Missa une mousse de Biscaye (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    22:48 Brahms: Sonaatti viululle ja pianolle d-molli (Leonidas Kavakos ja Yuja Wang).

  • Bruckner: Sinfonia n:o 6 A-duuri (Chicagon SO/Georg Solti).

    18:56 Grandjany: Rapsodia harpulle gregoriaanisesta pääsiäislauantain hymnistä. (Judy Loman).

    19:05 Chopin: Andante Spianato et Grande Polonaise Brillante Es-duuri. (Artur Rubinstein, piano).

    19:21 Beethoven: Jousikvartetto n:o 14 cis-molli (Juilliard-kvartetti).

    20:01 Monteclair: La Bergère, kantaatti (Julianne Baird ja American Baroque/Stephen Schultz).

    20:10 Mendelssohn: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille E-duuri (Katia ja Marielle Labèque ja Lontoon Philharmonia-ork./Semjon Bytshkov).

    20:43 J.L. Dussek: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille B-duuri (Toni Grünschlag ja Rosi Grünschlag sekä Wienin valtionoopperan ork./Paul Angerer)

    21:18 Ginastera: Jousikvartetto n:o 1 (Cuarteto Latinoamericano).

    21:40 Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 7 (Uuden maailman SO/Michael Tilson Thomas).

    22:07 Schumann: Jousikvartetto n:o 2 F-duuri (Eroica-kvartetti).

    22:32 Bruhns: Ich liege und schlafe (Minä käyn levolle ja nukun) (Collegium Vocale/Philippe Herreweghe).

    22:50 A. Scarlatti: Quella pace gradita, kantaatti. (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja Baccano).

  • Lully: Kuninkaan kamaritrioja (Chatham Baroque).

    18:13 Zimmermann: Trumpettikonsertto. (Jouko Harjanne ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    18:27 Milhaud: Segoviana (Osmo Palmu, kitara).

    18:31 Mahler: Sinfonia n:o 6 a-molli (Traaginen). (San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

    19:59 Tiensuu: Armotta (Lauri Savolainen, alttoviulu, Markus Hohti, sello, ja Jyrki Myllärinen, kitara).

    20:10 Kuula: Tuijotin tulehen kauan (Jorma Hynninen, baritoni, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

    20:15 Debussy: La Boîte à joujoux (Lelulaatikko), lastenbaletti (Singaporen SO/Lan Shui).

    20:50 Rameau: Osia sarj. cembalolle n:o 5 G-duuri. (Mirka Viitala, piano).

    20:59 Desprez: Salve Regina (Chanticleer/Joseph Jennings).

    21:09 Pärt: Fratres (RSO/Neeme Järvi)

    21:19 Puccini: Cavaradossin aariat Recondita armonia ja E lucevan le stelle oopp. Tosca. (Carlo Bergonzi, tenori, ja Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./Gianandrea Gavazzeni).

    21:25 Berg: Viulukonsertto (Erään enkelin muistolle). (Christian Ferras ja Berliinin filharmonikot/Joseph Keilberth).

    21:52 Dowland: Thou mightie God (Suuri Jumala) (Ars Nova/Bo Holten).

    22:03 Rejcha: Kvintetto puhaltimille C-duuri. (Westwood-kvintetti).

    22:34 Klami: Sinfonia n:o 2 (RSO/Neeme Järvi).

  • Ockeghem: Missa prolationum (Hilliard-yhtye).

    18:35 Crusell: Kvartetto huilulle ja jousille n:o 1 D-duuri (Mikael Helasvuo, huilu, Kreeta-Maria Kentala, viulu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, ja Lea Pekkala, sello).

    19:01 Linkola: Pianokonsertto n:o 1 (Naamiaiset) (Henri Sigfridsson ja Turun KO/Dima Slobodeniouk).

    19:44 Tristan ja Isolde, keskiaikainen laulunäytelmä (Andrea von Ramm, kertoja, Henri Ledroit, kontratenori, Anne Azema ja Ellen Hargis, sopraano, Richard Morrison, baritoni, ja William Hite, tenori, sekä The Boston Camerata/Joel Cohen).

    20:54 Sibelius: Viulukonsertto d-molli (Heimo Haitto ja RSO/Paavo Berglund).

    21:24 Fibich: Kvintetto pianolle, klarinetille, käyrätorvelle, viululle ja sellolle D-duuri (Maríán Lapsanský, Ludmila Peterková, Vladimíra Klánská, Jirí Panocha ja Jaroslav Kulhan).

    22:00 Cras: Trio jousille (Philippe Graffin, viulu, Miguel da Silva, alttoviulu, ja Henri Demarquette, sello).

    22:24 Schmelzer: Miekkailukoulu (Musica aeterna Bratislava/Peter Zajicek).

    22:33 Schubert: Pianosonaatti n:o 21 B-duuri (Vladimir Sofronitski).

  • Locatelli: Concerto grosso F-duuri op.7/4 (Concerto Köln).

    18:16 Shostakovitsh: 24 Preludia ja fuugaa pianolle (Craig Sheppard).

    20:40 W.A. Mozart: Konserttiaariat Mia speranza adorata! Popoli di Tessaglia! Schon lacht der holde Frühling ja Ah, lo previdi (Edda Moser, sopraano, ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    21:24 Tovey: Air ja muunnelmia B-duuri (Tippett-kvartetti).

    21:57 Halvorsen: Sinfonia n:o 1 c-molli (Trondheimin SO/Ole Kristian Ruud).

    22:38 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Petteri Iivonen).

  • Alex Freeman: Cathedral of spring (Somnium Ensemble/Tatu Erkkilä).

    18:18 Weiss: Sarja luutulle D-duuri (David Russell, kitara).

    18:38 Stenhammar: Sonaatti viululle ja pianolle a-molli (Lauma Skride ja Baiba Skride).

    19:00 Sibelius: Sinfonia n:o 3 C-duuri (RSO/Sakari Oramo).

    19:30 Britten: A Charm of lullabies (Kehtolaulujen taika) (Pamela Bowden, altto, ja Peter Gellhorn, piano).

    19:43 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 1 Es-duuri (Juilliard-kvartetti).

    20:09 Beethoven: Duo klarinetille ja fagotille C-duuri (Mozzafiato).

    20:22 Dvorák: Sellokonsertto h-molli (Jacqueline Du Pré ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    21:05 Coste: Suuri kapriisi kitaralle (Jeffrey McFadden).

    21:17 Loeffler: Five Irish fantasies (Viisi irlantilaista fantasiaa) (Neil Rosenshein, tenori, ja Indianapolisin SO/John Nelson).

    21:46 Dussek: Sonaatti F-duuri op.65 (Trio Cantabile).

    22:09 J.S. Bach: Singet dem Herrn ein neues Lied (Vancouverin kamarikuoro, Lausannen vokaaliyhtye, sekä Vancouverin RO/Jon Washburn).

    22:23 Weill (sov. Prutsman): European songs, sarja vaskikivintetille Kurt Weillin lauluista (Center City Brass Quintet).

    22:41 Satie: Viisi nokturnoa (Cinq nocturnes) (Michael Krücker, piano).

    22:56 Franck: Koraali n:o 2 h-molli (Marcel Dupré, urut).

  • Nielsen: Puhallinkvintetto (Ensemble MidtVest).

    18:27 Borodin: Sonaatti sellolle ja pianolle h-molli (Dorothy Lawson ja Steven Blier).

    18:53 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 35 D-duuri (Haffner) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Nikolaus Harnoncourt).

    19:16 Straube: Sonaatti kitaralle ja continuolle n:o 1 C-duuri (John Williams, kitara, Rafael Puyana, cembalo, ja Jordi Savall, viola da gamba).

    19:32 Brahms: Sekstetto jousille n:o 2 G-duuri (Pina Carmirelli, viulu, Jon Toth, viulu, Philipp Naegele, alttoviulu, Caroline Levine, alttoviulu, Fortunato Arico, sello, Dorothy Reichenberger, sello).

    20:18 Debussy: Kolme nokturnoa (RSO/Sakari Oramo sekä Philomela-kuoro).

    20:45 Kokkonen: Neljä laulua Uuno Kailaan runoihin (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    20:56 Crusell: Klarinettikonsertto n:o 1 Es-duuri (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo).

    21:17 Ponce: Sonata romantica (Romanttinen sonaatti) (Andrés Segovia, kitara).

    21:39 Franck: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri (Ruggiero Ricci, viulu, ja Martha Argerich).

    22:05 R. Strauss: Traum durch die Dämmerung (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

    22:08 Stenhammar: Serenadi orkesterille F-duuri (Ruotsin radion SO/Esa-Pekka Salonen).

    22:45 Andrée: Sinfonia uruille n:o 1 h-molli (Wolfgang Baumgratz, Bremenin tuomiokirkon urut).

Lyssna också