Syventävää klassista

John Dowlandin luuttulauluja

  • 1 t 4 min
  • utgått

Brahms: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 G-duuri (Regenlied) (Leonidas Kavakos ja Yuja Wang).

23:38 J. Haydn: Divertimento G-duuri (Kassaatio) (Linde-Consort/Hans-Martin Linde).

23:59 Huré: Kvintetto pianolle ja jousille (Marie-Josèphe Jude, piano, ja Louvigny-kvartetti).

00:31 C. Stamitz: Klarinettikonsertto n:o 3 B-duuri (Karl Schlechta ja Kurpfalzin kamariork./Jirí Malát).

00:47 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 16 Es-duuri ja n:o 17 B-duuri (Metsästyskvartetto). (Guarneri-kvartetti).

01:42 Tshaikovski: Sinfonia n:o 1 g-molli (Talviunelmia) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

02:26 D. Scarlatti: Sonaatteja (Vladimir Horowitz, piano).

03:39 Stravinsky: Petrushka (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

04:15 John Dowlandin luuttumusiikkia (Ronn McFarlane).

05:22 Ravel: Pianokonsertto D-duuri vasemmalle kädelle (Leon Fleisher ja Baltimoren SO/Sergiu Comissiona).

05:40 J.S. Bach: Orkesterisarja n:o 4 D-duuri (Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

06:04 Balakirev: Venäjä, sinfoninen runo (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

06:18 Bruch: Viulukonsertto n:o 1 g-molli (Yehudi Menuhin ja Lontoon Philharmonia -ork./Walter Süsskind).

06:43 Geminiani: Concerto grosso n:o 12 d-molli (Tafelmusik/Jeanne Lamon).

06:56 Sarasate: Zapateado (Rachel Barton, viulu, ja Samuel Sanders, piano).

Sändningar

  • lö 29.2.2020 23.10 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Chausson: Sinfoninen runo Viviane (Toulousen Theatre du Capitolen ork./Michel Plasson).

    23:23 Mendelssohn: Kvintetto jousille n:o 1 A-duuri (Hausmusik).

    23:55 Dowland: Thou mightie God (Suuri Jumala) (Ars Nova/Bo Holten).

    00:06 Chopin: Balladi n:o 3 As-duuri (Shura Cherkassky, piano).

    00:13 Franck: Psyché et Eros (Philharmonia-ork./Carlo Maria Giulini).

    00:23 Liszt: Preludi ja fuuga nimestä B-A-C-H (Fernando Germani, urut).

    00:37 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 13 b-molli (Pacifica-kvartetti).

    00:57 Telemann: Konsertto trumpetille, viululle, jousille ja continuolle D-duuri (David Kjar, luonnontrumpetti, ja kamariyhtye Rebel/Jörg-Michael Schwarz).

    01:11 W.A. Mozart: Juhlavesper C-duuri (Agnes Giebel, sopraano, Christa Ludwig, mezzosopraano, Richard Holm, tenori ja Peter Roth-Ehrang, basso, sekä Kölnin radiokuoro ja -SO/Joseph Keilberth).

    01:41 R. Strauss: Symphonia domestica (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Lorin Maazel).

    02:27 Beethoven (sov. Liszt): Sinfonia n:o 1 C-duuri (Earl Wild, piano).

    02:55 Donizetti: Nemorinon romanssi "Una furtiva lagrima", oopp. Lemmenjuoma (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

    03:00 Veress: Trio jousille (Vilde Frang, viulu, Lawrence Power, alttoviulu, ja Nicolas Altstaedt, sello).

    03:20 Respighi: Vanhoja aarioita ja tansseja, sarjat 1-3 (Philharmonia Hungarica/Antal Dorati).

    04:15 Schubert: Jousikvintetto C-duuri (Lincoln Centerin kamariyhtye).

    05:09 Sclegel: Kvartetto pianolle ja jousille C-duuri (John Bingham, piano, Elisabeth Perry, viulu, Prunella Pacey, alttoviulu, ja Dmitri Ferschtman, sello).

    05:44 Aguado: Johdanto ja rondo kitaralle n:o 1 E-duuri (Lorenzo Micheli).

    05:57 Debussy: Pellavatukkainen tyttö (Leonidas Kavakos, viulu, ja Peter Nagy, piano).

  • W.A. Mozart: Divertimento B-duuri (Uuden Maailman basettitorvitrio).

    23:34 Henselt: Balladi B-duuri (Daniel Grimwood, piano).

    23:48 Naumann: Sinfonia d-molli suurelle orkesterille (Concerto Köln).

    00:00 Copland (sov.): Old American songs 2 (Bruce Hubbard, baritoni, ja St. Luken ork./Dennis Russell Davies).

    00:13 J.S. Bach: Fantasia G-duuri (Enzio Forsblom, urut).

    00:22 Rahmaninov: Études-tableaux op.39 (Ruth Laredo, piano).

    01:00 Shostakovitsh: Konsertto pianolle, trumpetille ja jousille c-molli (Elisabeth Leonskaja ja Gary Bordner, sekä St.Paulin kamariork./Hugh Wolff).

    01:22 Kodály: Adagio viululle ja pianolle (Arthur Grumiaux ja István Hajdu).

    01:31 Sinding: Pianosonaatti h-molli (Jerome Lowenthal).

    01:54 Schnittke: Jousikvartetto n:o 3 (Pacifica-kvartetti).

    02:18 Schubert: Sinfonia n:o 4 c-molli (Traaginen) (Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    02:48 Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 d-molli (Paul Tortelier ja Jean Hubeau).

    03:08 Corelli: Concerto grosso n:o 1 D-duuri (Philharmonia Baroque/Nicholas McGegan).

    03:20 Barber: Viulukonsertto (Gil Shaham ja New Yorkin FO/David Robertson).

    03:44 Granados: 12 espanjalaista tanssia op. 37 (Angel ja Celedonio Romero, kitara).

    04:44 Fabritius: Grand duo h-molli viululle ja sellolle (Paavo Pohjola ja Georg Rastenberger).

    05:13 Hoffmeister: Alttoviulukonsertto D-duuri (Ashan Pillai ja Lissabonin Gulbenkian-ork./Christopher Hogwood).

    05:33 Reber: Pianotrio n:o 5 a-molli (Trio Élégiaque).

    05:57 Sainz de la Maza: Zapateado kitaralle (David Russell).

  • Mielck: Jousikvintetto F-duuri (Erkki Palola ja Anne Paavilainen, viulu, Matti Hirvikangas ja Teemu Kupiainen, alttoviulu, sekä Risto Poutanen, sello).

    23:35 W.A. Mozart: Sonaatti kahdelle pianolle D-duuri (Anderson and Roe Piano Duo).

    23:57 Marais: Sarja huilulle, viululle ja continuolle (Music's Re-creation).

    00:21 Diabelli: Kitarasonaatti C-duuri (Anthony Glise).

    00:34 Mendelssohn: Capriccio brillant (Rudolf Serkin, piano, ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy)

    00:47 Tshaikovski: Voivodi, sinfoninen balladi (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    01:00 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Jevgeni Kisin ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    01:45 J. Haydn: Missa in angustijs (Nelsonmesse), messu d-molli (Sylvia Stahlman, sopraano, Helen Watts, altto, Wilfred Brown, tenori, ja Tom Krause, baritoni, sekä Cambridgen King's Collegen kuoro ja Lontoon SO/David Wilcocks).

    02:27 Messiaen: Turangalîla-sinfonia (Angela Hewitt, piano, Valerie Hartmann-Claverie, ondes martenot, ja RSO/Hannu Lintu).

    03:43 Vedel: Konsertot kuorolle a cappella n:ot 1-7 (Ljatoshinski-kamarikuoro/Viktor Ikonnik).

    04:49 Berlioz: Osia draamallisesta sinf. Romeo ja Julia (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Carlo Maria Giulini).

    05:33 Weber: Sonaatti n:o 6 C-duuri (Lambert Orkis, piano, ja William Steck, viulu).

    05:43 Anonyymi: Sarja soittimille G-duuri n:o 1 kok. Terpsichore (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

    05:57 Madetoja: Lähdettyäs (Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Ilmo Ranta, piano).

  • Stenhammar: Serenadi orkesterille F-duuri (Göteborgin SO/Herbert Blomstedt).

    23:48 Scheidt: Vater unser im Himmelreich (Vox Luminis/Lionel Meunier).

    00:10 Tovey: Jousikvartettto G-duuri (Tippett-kvartetti).

    00:46 Saint-Saëns: Persialainen yö, draamallinen kantaatti (Steve Davislim, tenori, Zan McKendree-Wright, altto, ja Amanda Mouellic, puhe, sekä Belle Epoque -kuoro ja Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

    01:19 Kajanus: Aino (Ylioppilaskunnan Laulajat ja RSO/Jorma Panula).

    01:34 Revueltas (sov. Limantour): Mayain yö (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    02:05 Brahms: Pianokonsertto n:o 1 d-molli (Alexis Weissenberg ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    02:53 O. Straus: Valssiunelmia (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

    03:00 Rahmaninov: Sinfonia n:o 1 d-molli (Detroitin SO/Leonard Slatkin).

    03:45 J. Haydn: Sellokonsertto n:o 2 D-duuri (Daniil Shafran ja Neuvostoliiton valtion SO/Neeme Järvi).

    04:12 Rimski-Korsakov: Espanjalainen capriccio (New Yorkin FO/Zubin Mehta).

    04:29 Fasch - Reichardt: Miltonin aamulaulu, hymni solisteille, kuorolle ja orkesterille.
    (Carola Nossek, sopraano, Annette Markert, altto, Ekkehard Wagner, tenori, ja Andreas Scheibner, basso, sekä Berliner Singakademie ja Berliinin valtionork./Dietrich Knothe).

    04:53 Schubert: Sinfonia n:o 8 (Suuri C-duurisinfonia) (Chicagon SO/James Levine).

    05:47 Busoni: Huvinäytelmäalkusoitto (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    05:57 Massenet: Pourquoi me reveiller oopp. Werther (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken orkesteri, joht. Michael Stern).

  • Pfitzner: Der Blumen Rache (Yvi Jänicke, altto, sekä Berliinin radiokuoron naisäänet ja Berliinin radion SO/Rolf Reuter).

    23:27 Massenet: Fantasia sellolle ja orkesterille (Truls Mörk ja Ranskankielisen Sveitsin ork./Neeme Järvi).

    23:45 Elgar: Cockaigne (In London town) (Philharmonia-ork./John Barbirolli).

    00:00 Telemann: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle G-duuri (Jörg-Michael Schwarz ja Karen Marie Marmer sekä kamariyhtye Rebel).

    00:11 Beethoven: Jousikvartetto n:o 3 D-duuri ja n:o 4 c-molli op.18 (Guarneri-kvartetti).

    01:03 Glier: Sinfonia n:o 3 h-molli (Ilja Muromets) (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

    02:15 Wieniawski: Etydi-kapriisit n:o 2 Es-duuri, n:o 5 E-duuri ja n:o 4 a-molli (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu).

    02:25 Kontratenori Jochen Kowalski laulaa aarioita oopperoista Rinaldo, Julius Caesar, Xerxes, Giustino, Alcina, Rodelinda ja Mitridate (C.Ph.E. Bach-kamariork./Hartmut Haenchen).

    03:27 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 23 A-duuri ja 24 c-molli (Clifford Curzon ja Lontoon SO/Josef Krips).

    04:23 Leinonen: Athene (Terhi Paldanius, viulu, Jukka Untamala, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, Tomas Nuñes-Garces, sello, Roope Gröndal, piano, ja Olli Leppäniemi, klarinetti).

    04:49 Stravinsky: Sinfonia Es-duuri op.1 (Detroitin SO/Antal Dorati).

    05:31 Ysaÿe: Sonaatti sooloviululle n:o 4 e-molli (Tai Murray).

    05:43 J.S. Bach: Konsertto a-molli (Angela Hewitt, piano, Alison Mitchell, huilu, ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

    06:04 J. Haydn: Sinfonia n:o 101 (Kello) (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    06:32 Dvorák: Hiljaisuus (Gaspar Cassadó, sello, ja Wienin Pro Musica -ork./Jonel Perlea).

    06:38 Leclair: Sonaatti huilulle ja continuolle e-molli (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

    06:56 Segovia: Etydi n:o 2 h-molli (David Russell, kitara).

  • Beethoven: Der Glorreiche Augenblick, kantaatti (Alla Simoni, sopraano, Francesca Pedaci, sopraano, Jeremy Ovenden, tenori, ja Robert Gierlach, basso, sekä Italiankielisen Sveitsin radiokuoro ja Italiankielisen Sveitsin ork./Diego Fasolis).

    23:47 C. Schumann: Soirées musicales (Susanne Grützmann, piano).

    00:10 Hoffmeister: Kvartetto klarinetille ja jousille D-duuri (Dieter Klöcker, klarinetti, Jana Vlachová, viulu, Petr Verner, alttoviulu, ja Mikael Ericsson, sello).

    00:30 Roussel: Sinfonia n:o 1 d-molli (Metsän runo) (Pariisin ork./Christoph Eschenbach).

    01:13 Geoffroy: Messe pour les fêtes doubles (Le Concert Spirituel/Hervé Niquet, urut).

    01:35 Tovey: Air ja muunnelmia B-duuri (Tippett-kvartetti).

    02:08 W.A. Mozart: Kvintetto käyrätorvelle ja jousille (Hermann Baumann ja Gewandhaus-kvartetti).

    02:26 Dussek: Pianokonsertto Es-duuri (Ulsterin ork./Howard Shelley, piano).

    02:57 C.P.E. Bach: Triosonaatti B-duuri (London Baroque).

    03:11 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Matka etelään) (Norrköpingin SO/Mihail Jurovski).

    03:57 Rheinberger: Sarja uruille, viululle ja sellolle (Christopher Herrick, Paul Barritt ja Richard Lester).

    04:31 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 1 F-duuri (Albert Schweitzer Quintett).

    04:51 Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 g-molli (Christian Poltéra ja Kathryn Stott).

    05:12 Beethoven: Pianosonaatit n:o 5 c-molli, 6 F-duuri ja 7 D-duuri (Glenn Gould).

    05:56Popper: Memoire (Muisto) (Risto Poutanen, sello, ja Ilmo Ranta, piano).

  • Kohaut: Trietto A-duuri (Lutz Kirchhof, luuttu, Giuliano Carmignola, barokkiviulu, ja Francesco Galligioni, sello).

    23:19 Butterworth: Two English idylls (Kaksi englantilaista idylliä) (BBC:n Walesin kansallisork./Kriss Russman).

    23:28 Roussel: Kevätjuhlia varten (Ranskan RO/Jean Martinon).

    23:41 Hensel: Das Jahr (Vuosi), pianosarja (Lauma Skride).

    00:32 Pfitzner: Das Dunkle Reich (Hämärän valtakunta) (Yvonne Wiedstruck, sopraano, Yaron Windmüller, baritoni, ja Sigurd Bruns, urut, sekä Berliinin radiokuoro ja Berliinin radion SO/Rolf Reuter).

    01:11 Hoffmeister: Huilukonsertto n:o 21 D-duuri (Prahan kamariork./Bruno Meier, huilu).

    01:38 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 5 D-duuri , konsertto kahdelle cembalolle C-duuri, ja orkesterisarja n:o 2 h-molli (Akademie für Alte Musik Berlin).

    02:36 Busoni: Improvisaatio kahdelle pianolle J.S. Bachin hengellisestä laulusta Wie wohl ist mir, o Freund der Seelen (Allan Schiller ja John Humphreys).

    02:52 Scheidt: Wies Gott gefällt (La Capella Ducale ja Musica Fiata/Roland Wilson).

    03:10 Somervell: Viulukonsertto g-molli (Anthony Marwood ja BBC:n Skotlannin SO/Martyn Brabbins).

    03:44 Stravinsky: Jeu de cartes (Korttipeli) (Clevelandin ork./Igor Stravinsky).

    04:07 Gouvy: Trio pianolle, viululle ja sellolle n:o 2 a-molli (Münchenin pianotrio).

    04:40 Salieri: Alkusoitto oopp. La Locandiera (Majatalon emäntä) (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

    04:49 Hallberg: Sinfonia F-duuri (Malmön SO/Per Engström).

    05:13 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 17 G-duuri (Svjatoslav Richter ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    05:46 Isabella Leonarda: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle (Sephira-Ensemble).

    05:57 Mendelssohn: Der wandernde Musikant (Vaeltava soittoniekka) (Leipzigin radiokuoro/Horst Neumann).

  • Busoni: Berceuse elegiaque. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ed Spanjaard).

    23:19 W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 4 D-duuri (Arthur Grumiaux ja Lontoon SO/Colin Davis).

    23:43 Smetana: Pianotrio g-molli (Benaud Trio).

    00:13 Beck: Sinfonia n:o 1 g-molli (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    00:26 Brahms: Vier ernste Gesänge (Neljä vakavaa laulua) (Aarne Pelkonen, baritoni, ja Juho Alakärppä, piano).

    00:43 Schubert: Oktetto jousille ja puhaltimille F-duuri (Bostonin SO:n kamariyhtye).

    01:42 Rahmaninov: Morceaux de salon op.10 (Ian Hobson, piano).

    02:12 Fuchs: Kaksikymmentä duoa kahdelle viululle (Eugene Drucker ja Philip Setzer).

    02:39 Copland: Music for radio (Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    02:52 Mahler: Das Klagende Lied (Marina Shaguch, Michelle DeYoung, Thomas Moser ja Sergei Leiferkus sekä San Franciscon sinfoniakuoro ja ork./Michael Tilson Thomas).

    04:00 Schubert: Sonaatti pianolle 4-kätisesti C-duuri (Jevgeni Kisin ja James Levine).

    04:41 Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Trio Settecento).

    04:53 Beethoven: Pianotriot n:o 4 B-duuri (Gassenhauer) ja 7 B-duuri (Arkkiherttua) (Chung-trio).

    05:56 Fauré: Clair de lune (Renée Fleming, sopraano, ja Jean-Yves Thibaudet, piano).

  • Röntgen: Trio jousille n:o 14 c-molli (Offenburg-trio).

    23:32 Tuntematon: Messu, 5-ääninen a cappella (Ars Nova/Bo Holten).

    23:54 Zemlinsky: Trio d-molli (Ensemble Liaison).

    00:23 Copland: Nonetto (Columbia-jousiyhtye/Aaron Copland).

    00:41 Bridge: Meri (RSO/Sakari Oramo).

    01:03 J. Haydn: Sinfonia n:o 95 c-molli. (Fritz Reiner and his Symphony Orchestra).

    01:26 W.A. Mozart: Ein Musikalischer Spass (Musiikillinen pila) (Philharmonia-ork./Guido Cantelli).

    01:46 Liszt: Unkarilainen rapsodia n:o 13 a-molli. (Shura Cherkassky, piano).

    01:54 Fauré: Sarja orkesterille näytelmämus. Pelleas et Melisande (Lorraine Hunt, sopraano, ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    02:16 Reger: Halleluja! Gott zu loben, bleibe meine Seelenfreud (Fernando Germani, urut).

    02:30 Händel: Transkriptio cembalolle oopp. Floridante aariasta Sventurato, godi, o core abbandonato (David Schrader).

    02:38 Stravinsky: Petrushka (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

    03:14 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Borodin-kvartetti).

    03:49 Sonninen: Alla Lapin taivaan (Helsingin KO/Tauno Hannikainen).

    04:05 Sor: Muunnelmia Mozartin Taikahuilu-oopperan laulusta Das klinget so herrlich (Christopher Parkening, kitara).

    04:14 Bruckner: Sinfonia n:o 7 E-duuri (Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    05:22 Röntgen: Pianotrio n:o 4 c-molli (Storioni Trio).

    05:43 Gregoriaaninen laulu (sov. Jennings): Beata (Chanticleer/Joseph Jennings).

    05:52 Tschetschulin: Gavotti (Mirka Malmi, viulu, ja Tiina Karakorpi, piano).

    05:57 Poldini: Tanssiva nukke (Midori, viulu, ja Robert McDonald, piano).

  • Villa-Lobos: Huuliharppukonsertto a-molli (Robert Bonfiglio ja New Yorkin kamariork./Gerard Schwarz).

    23:32 Hoffstetter: Jousikvartetto F-duuri (Amadeus-kvartetti).

    23:46 Roman: Osia sarj. Drottningholmsmusiken (Häämusiikkia). (Concerto Köln).

    00:07 Pleyel: Sekstetto puhaltimille Es-duuri (Mozzafiato-kamariyhtye).

    00:28 Acerbi: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 2 (Reino Simola, klarinetti, Jukka-Pekka Saraste, viulu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, Eira Ojanen, sello).

    00:42 Skrjabin: Pianosonaatit n:o 6-10. (Boris Berman, piano).

    01:42 Kodály: Adagio viululle ja pianolle. (Arthur Grumiaux ja István Hajdu).

    01:50 W.A. Mozart: Klarinettikvintetto A-duuri. (David Oppenheim, klarinetti, ja Budapest-kvartetti).

    02:21 G.Ch. Bach: Siehe, wie fein und lieblich ist es. (Ekkehard Wagner ja Reinhart Ginzel, tenori, sekä Hermann Christian Polster, basso, ja Capella Fidicinia/Hans Grüss).

    02:29 J. Haydn: Sinfonia n:o 83 g-molli (Kana). (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    02:51 Rossini: Matilden aaria Sento un'interna voce oopp. Elisabetta, regina d'Inghilterra. (Malvina Major, sopraano, ja Uuden-Seelannin SO/Piero Gamba).

    02:58 Bruckner: Messu e-molli (Venäjän valtion sinfoniakuoro ja Venäjän valtion SO:n puhallinyhtye/Valeri Poljanski).

    03:41 Massenet: Musiikkia Jean Racinen näytelmään Phedre (Faidra) (Detroitin SO/Paul Paray).

    03:52 Ravel: Le Tombeau de Couperin (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    04:10 Beethoven: Jousikvartetto n:o 8 e-molli (Razumovski-kvartetto n:o 2). (Janácek-kvartetti).

    04:49 Barokinajan hovi- ja teatterimusiikkia Ranskasta (Lully, Charpentier, de Lalande, Philidor ja Mouret). (Kamariyhtye Chatham Baroque).

    05:56 Pacius: Niin hän on mun - päin pystyin hän virran kuohuja ohjaa oopp. Kaarle-kuninkaan metsästys (Tapani Valtasaari, basso, RSO/Ilpo Mansnerus).

  • R. Strauss: Tod und Verklärung (Kuolema ja kirkastus) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Kurt Masur).

    04:23 Rejcha: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Westwood-kvintetti).

    05:01 Nielsen: Sinfonia n:o 3 (Sinfonia espansiva) (Erin Morley, sopraano, Joshua Hopkins, baritoni, ja New Yorkin FO/Alan Gilbert).

    05:40 Mackeben: Katkelmia oper. Die Dubarry (Radion viihdeork/Erik Cronvall).

    05:53 Weerbeke: Quam pulchra es (The Song Company/Roland Peelman).

    06:01 Miyagi: Keväinen meri (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    06:09 Tartini: Sonaatti g-molli. (Erica Morini, viulu, ja Michael Raucheisen, piano).

    06:22 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 6 e-molli (Craig Sheppard, piano).

    06:56 Brown: Charisse (Kalevi Kiviniemi, urut).

  • Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Melos-yhtye).

    23:26 Tshaikovski: Greminin aaria oopp. Jevgeni Onegin (Nicolai Ghiaurov, basso, ja Lontoon SO/Edward Downes).

    23:33 Chopin: Valssit n:ot 1-14. (Vladimir Feltsman, piano).

    00:23 J.S. Bach: Fantasia ja fuuga uruille g-molli. (Helmut Walcha).

    00:36 Dvorák: Hussilainen alkusoitto. (Tshekkiläinen FO/Karel Ancerl).

    00:50 Granados: Goyescas. (Alicia de Larrocha, piano).

    01:50 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

    02:00 Just: Triosonaatit 1-6 Op.13. (Camerata Classica).

Lyssna också