Syventävää klassista

Kauppiaan peili

  • 6 t 49 min
  • utgått

Telemann: Partita G-duuri (Hans-Martin Linde, nokkahuilu, ja Konrad Ragossnig, kitara).

23:22 R. Strauss: Krämerspiegel (Kauppiaan peili) (Elizabeth Watts, sopraano, ja Roger Vignoles, piano).

23:55 Banchieri: Kolme osaa kok. Canzoni alla francese (The King's Noyse/David Douglass).

00:03 J.S. Bach: Soolosellosarjat n:o 1 G-duuri, n:o 2 d-molli ja n:o 3 C-duuri (Pierre Fournier).

01:05 Schmidt: Das Buch mit sieben Siegeln (Seitsemän sinetin kirja), oratorio (Hilde Güden, sopraano, Ira Malaniuk, altto, Anton Dermota, tenori, Fritz Wunderlich, tenori, ja Walter Berry, basso, sekä Wienin musiikinystävien seuran kuoro ja Wienin filharmonikot/Dimitri Mitropoulos).

02:56 Ernst: Kaksi nokturnoa viululle ja pianolle (Sherban Lupu, viulu, ja Ian Hobson, piano).

03:05 Beethoven: Muunnelmia pianolle, viululle ja sellolle Es-duuri (Joseph Kalichstein, piano, Jaime Laredo, viulu, ja Sharon Robinson, sello).

03:19 Boëllmann: Goottilainen sarja uruille (Daniel Chorzempa).

03:35 Chausson: Poème de l'amour et de la mer (Rakkauden ja meren runoelma) (Steve Davislim, tenori, ja Queenslandin ork./Guillaume Tourniaire).

04:04 Schubert: Arpeggione-sonaatti a-molli (Leonard Rose, sello, ja Leonid Hambro, piano).

04:25 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 38 D-duuri (Prahalainen) (RSO/Sakari Oramo).

04:55 Schumann: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 d-molli (Ilja Kaler ja Boris Slutski).

05:28 Victoria: Dum complerentur, 6-ääninen messu (The Concord Ensemble).

05:57 Holborne: Galliard A-duuri (Ronn McFarlane, luuttu).

Sändningar

  • on 19.2.2020 23.10 • Yle Radio 1

Avsnitt

  • R. Strauss: Tod und Verklärung (Kuolema ja kirkastus) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Kurt Masur).

    04:23 Rejcha: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Westwood-kvintetti).

    05:01 Nielsen: Sinfonia n:o 3 (Sinfonia espansiva) (Erin Morley, sopraano, Joshua Hopkins, baritoni, ja New Yorkin FO/Alan Gilbert).

    05:40 Mackeben: Katkelmia oper. Die Dubarry (Radion viihdeork/Erik Cronvall).

    05:53 Weerbeke: Quam pulchra es (The Song Company/Roland Peelman).

    06:01 Miyagi: Keväinen meri (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    06:09 Tartini: Sonaatti g-molli. (Erica Morini, viulu, ja Michael Raucheisen, piano).

    06:22 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 6 e-molli (Craig Sheppard, piano).

    06:56 Brown: Charisse (Kalevi Kiviniemi, urut).

  • Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Melos-yhtye).

    23:26 Tshaikovski: Greminin aaria oopp. Jevgeni Onegin (Nicolai Ghiaurov, basso, ja Lontoon SO/Edward Downes).

    23:33 Chopin: Valssit n:ot 1-14. (Vladimir Feltsman, piano).

    00:23 J.S. Bach: Fantasia ja fuuga uruille g-molli. (Helmut Walcha).

    00:36 Dvorák: Hussilainen alkusoitto. (Tshekkiläinen FO/Karel Ancerl).

    00:50 Granados: Goyescas. (Alicia de Larrocha, piano).

    01:50 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

    02:00 Just: Triosonaatit 1-6 Op.13. (Camerata Classica).

  • Musorgski: Boris Godunov, ooppera (Nicolai Ghiaurov, basso, Olivera Miljakovic, sopraano, Nadezhda Dobrjanova, sopraano, Aleksei Maslennikov, tenori, Ludovic Spiess, tenori, Martti Talvela, basso, Galina Vishnevskaja, sopraano, Sabin Markov, basso, Anton Djakov, basso, ja Biserka Cvejic, mezzosopraano, sekä Wiener Sängerknaben, Sofian radiokuoro ja Wienin valtionoopperan kuoro ja Wienin valtionoopperan ork./Herber von Karajan).

    02:47 Torri,: Missa pro defunctis (Kuoleitten messu) (La Sfera del Canto ja Il Fondamento/Paul Dombrecht).

    03:34 Elgar: Viulukonsertto h-molli (Yehudi Menuhin ja Lontoon SO/Edward Elgar).

    04:25 Leiviskä: Sinfonia n:o 2 d-molli (Radion sinfoniaorkesteri/Nils-Eric Fougstedt).

    04:52 d'Indy: Tableaux de voyage (Matkakuvia) (Islannin SO/Rumon Gamba).

    05:11 Rabaud: Divertissement sur des chansons russes (Divertimento venäläisistä kansanlauluista) (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Leif Segerstam).

    05:24 Randel: Jousikvartetto f-molli (Upsalan kamarisolistit).

    05:56 Melartin: Hyväily (Petri Aarnio, viulu, ja Juhani Lagerspetz, piano).

  • Saint-Saëns: Balettimusiikkia oopp. Étienne Marcel (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

    23:28 Ernst: Kaksi salonkikappaletta viululle ja pianolle (Sherban Lupu ja Ian Hobson).

    23:41 Pedersön: Neljä madrigaalia lauluäänille ja soittimille (Cantus Cölln/Konrad Junghänel, joht. ja luuttu).

    23:51 Händel: Sonaatti nokkahuilulle ja continuolle C-duuri (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

    00:03 Chopin: Nokturno n:o 8 Des-duuri (Shura Cherkassky, piano).

    00:10 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 14 G-duuri (Kevätkvartetto) (Amadeus-kvartetti).

    00:37 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 5 D-duuri (Angela Hewitt, piano, ja Alison Mitchell, huilu sekä Australian kamariork./Richard Tognetti).

    00:57 Mahler: Todtenfeier, sinfoninen runo (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    01:23 Tshaikovski: Rokokoo-muunnelmia (Leonard Rose, sello, ja Philadelphian orkesteri/Eugene Ormandy).

    01:41 Adams: Guide to strange places (St. Louisin SO/David Robertson).

    02:04 Weber: Klarinettikonsertto n:o 2 Es-duuri (Kullervo Kojo ja RSO/Osmo Vänskä).

    02:28 Pizzetti: Aaria Davvero, quanto grande è la miseria oopp. Il Calzare d'argento (Giuseppe Di Stefano, tenori, ja Firenzen musiikkijuhlien ork./Bruno Bartoletti).

    02:34 Elgar: Falstaff, sinfoninen luonnos c-molli (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Colin Davis).

    03:09 Schönberg: Kahdeksan laulua (Helen Vanni, mezzosopraano, ja Glenn Gould, piano).

    03:31 Brahms: Sinfonia n:o 1 c-molli (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

    04:18 Beethoven: Trio kahdelle oboelle ja englannintorvelle C-duuri (Wizards!).

    04:40 Gade: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 B-duuri (Hasse Borup ja Heather Conner).

    05:03 Corelli: Concerto grosso n:o 6 F-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    05:15 J.C. Bach: Sinfonia concertante A-duuri (Pinchas Zukerman, viulu, ja Yo-Yo Ma, sello, sekä St.Paulin kamariork./Zukerman).

    05:31 Pisendel: Sonaatti sooloviululle a-molli (Rachel Barton Pine, barokkiviulu).

    05:43 Kajanus: Suomalainen rapsodia n:o 2 F-duuri (RSO/Osmo Vänskä).

    05:57 Sibelius: Svarta rosor (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

  • Purcell: Rejoice in the Lord alway (Gordon Crozier, kontratenori, Thom Geise, tenori, ja William Vermeulen, basso, sekä Vancouverin kamarikuoro ja ork./Jon Washburn).

    23:18 Kajanus: Harppuleikki (Elisabeth Leistola, harppu).

    23:25 Beethoven: Pianosonaatti n:o 14 cis-molli (Kuutamosonaatti) (Jonathan Biss).

    23:41 Biber: Harmonia artificioso-ariosa, partitat n:ot 1-7 (Tafelmusik/Jeanne Lamon).

    00:59 Servais: Souvenir de Spa (Smithsonian Chamber Players).

    01:16 Händel: Sonaatti viululle ja continuolle g-molli (Ray Still, oboe, Leonard Sharrow, fagotti, ja Robert Conant, cembalo).

    01:23 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 24 c-molli (Jevgeni Sudbin ja Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    01:54 Sibelius: Sinfonia n:o 6 d-molli (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    02:23 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 3 E-duuri (Arthur Grumiaux).

    02:39 Goldmark: Maalaishäät, sinfoninen sarja (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    03:23 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 1 C-duuri (Emerson-kvartetti).

    03:37 Mertz: Unkarilainen fantasia (David Russell, kitara).

    03:44 Chausson: Runoelma Es-duuri (Itzhak Perlman, viulu, ja New Yorkin FO/Zubin Mehta).

    04:01 Mendelssohn: Sonaatti uruille n:o 2 c-molli (Olli Porthan).

    04:12 Zemlinsky: Kuusi laulua Maurice Maeterlinckin runoihin (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    04:33 Villa-Lobos: Konsertto kitaralle ja orkesterille (Sharon Isbin, New Yorkin FO/José Serebrier).

    04:53 Respighi: Vanhoja aarioita ja tansseja, sarjat 1-3 (Philharmonia Hungarica/Antal Dorati).

    05:48 De Fesch: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle (Combattimento Consort Amsterdam/Jan Willem de Vriend).

    05:56 Tshaikovski: Don Juanin serenadi (Sami Luttinen, basso, ja Ilmo Ranta, piano).

  • W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 5 A-duuri (Turkkilainen) (Arthur Grumiaux ja Lontoon SO/Colin Davis).

    23:38 Monteverdi: Hor che 'l ciel e la terra (Lausannen vokaaliyhtye ja Vancouverin RO/Michel Corboz).

    23:47 Reinecke: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 a-molli (Martin Rummel ja Roland Krüger).

    00:08 Chiarini: Il Geloso schernito, ooppera (Caroline Odermatt, sopraano, Christian Tschelebiew, basso, ja Ezio Maria Tisi, puhe, sekä European Festival Orchestra/Wilhelm Keitel).

    00:48 Lehár: Sikermä oper. Paganini (Radion viihdeorkesteri/George de Godzinsky).

    01:04 Wagner: Wesendonck-Lieder (Eileen Farrell, sopraano, ja New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    01:27 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 14 Fis-duuri (Pacifica-kvartetti).

    01:54 Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Bostonin sinfoniaorkesterin kamariyhtye).

    02:11 Ziehrer: Wiener Bürger (Wienin porvareita) (Wienin filharmonikot/Hans Knappertsbusch).

    02:21 Tshaikovski: Muistoja rakkailta seuduilta (James Ehnes, viulu, ja Vladimir Ashkenazy, piano).

    02:38 Speer: Sonaatti ja gigue (Richard Tognetti ja Helena Rathbone, viulu, Christian Lindberg, pasuuna, ja Australian kamariork.).

    02:44 Bruckner: Sinfonia n:o 3 d-molli (Wagner-sinfonia) (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    03:42 Ysaÿe: Sonaatti sooloviululle n:o 2 a-molli (L'Obsession) (Tai Murray).

    03:57 Bartók: Kontrasteja (Chantal Juillet, viulu, Michael Collins, klarinetti, ja Martha Argerich, piano).

    04:14 Busoni: Turandot-sarja (Hong Kongin FO/Samuel Wong).

    04:56 J.S. Bach: Kantaatti n:o 198 (suruoodi) (Judith Nelson, sopraano, Judith Malafronte, altto, Jeffrey Thomas, tenori, ja William Sharp, basso, sekä American Bach Soloists -kuoro ja -ork./Jeffrey Thomas).

    05:30 Tartini: Pastoraali A-duuri (Trio Settecento).

    05:39 Satie: Kutsumus (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    05:44 P.D. Philidor: Trio n:o 2 e-molli (Les Barricades Mysterieuses/Stéphan Perreau).

    05:56 Albéniz: Tango (David Russell, kitara).

  • A.B. Fürstenau: Kvartetto huilulle ja jousille As-duuri (Günter Rumpel, huilu, Marianne Kurtz, viulu, Shigeru Onozaki, alttoviulu, ja Carolyn Hopkins, sello).

    23:26 Backer-Gröndahl: Kolme kappaletta pianolle (Aleksandra Streltshenko).

    23:38 Borodin: Sinfonia n:o 3 a-molli (keskeneräinen) (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    23:56 Schumann: Karnevaalikujeilua Wienissä (Piotr Anderszewski, piano).

    00:19 Telemann: Sonaatti nokkahuilulle ja viululle C-duuri (Michala Petri ja Pinchas Zukerman).

    00:30 Dvorák: Te Deum sopraanolle, bassolle, kuorolle ja orkesterille (Christine Brewer, sopraano, Roger Roloff, basso, Atlantan sinfoniakuoro, Atlantan SO/Robert Shaw).

    00:51 Donizetti: Ancor non giunse! oopp. Lucia di Lammermoor (Emma Matthews, koloratuurisopraano, ja Catherine Carby, mezzosopraano, sekä Monte Carlon FO/Brad Cohen).

    01:05 Gershwin: Kuubalainen alkusoitto (Clevelandin ork./Riccardo Chailly).

    01:16 Dvorák: Romanssi f-molli (Midori, viulu, ja New Yorkin FO/Zubin Mehta).

    01:29 Rautio: Sininen haikara, balettisarja orkesterille (RSO/Kari Tikka).

    01:44 J. Haydn: Schöpfungsmesse, messu B-duuri (Nicole Palmer ja Nina Faia, sopraano, Kirsten Sollek, altto, Daniel Mutlu ja Matthew Hensrud, tenori, ja Andrew Nolen, basso, sekä Trinity-kuoro ja Rebel-barokkiork./Jane Glover).

    02:27 Meriläinen: Pianosonaatti n:o 4 (Jerry Jantunen).

    02:56 Tshaikovski: Lumityttö, näytelmämusiikkia (Irina Mishura-Lehtman, mezzosopraano, ja Vladimir Grishko, tenori, sekä University Musical Society Choral Union ja Detroitin SO/Neeme Järvi).

    04:16 Kern: Ol' man river musik. Teatterilaiva (George London, bassobaritoni, sekä kuoro ja ork./Roland Shaw).

    04:22 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Anne-Sophie Mutter ja New Yorkin FO/Kurt Masur)

    05:11 Bauldeweyn: Missa En douleur en tristesse (Beauty Farm).

    05:39 Vilsmayr: Partita n:o A-duuri (Gunar Letzbor, viulu).

    05:57 da Milano: Ricercare (David Russell, kitara).

  • Volkmann: Sellokonsertto a-molli (Alban Gerhardt ja Berliinin radion SO/Hannu Lintu).

    23:25 Verdi: Desdemonan pajulaulu ja rukous oopp. Otello (Anna Moffo, sopraano, ja Italian RCA:n oopperaork./Franco Ferrara).

    23:41 Kraus: Kvintetto huilulle ja jousille D-duuri (Martin Sandhoff, traverso, ja Schuppanzigh-kvartetti).

    00:09 Schubert: Sinfonia n:o 3 D-duuri (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ivan Fischer).

    00:30 Melartin: Divertimento n:o 1 (Jari Valo, viulu, ja Reijo Koskinen, klarinetti, sekä RSO/Anna-Maria Helsing).

    00:53 Debussy: Pour le piano (Ivan Moravec, piano).

    01:07 Fauré: Masques et bergamasques (Orpheus-kamariork.).

    01:22 Bruch: Sinfonia n:o 1 Es-duuri (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    01:51 Locatelli: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri (Trio Settecento).

    02:08 von Schantz: Kullervo-alkusoitto (RSO/Tuomas Ollila).

    02:20 Beethoven: Pianosonaatti n:o 17 d-molli (Myrsky), n:o 21 C-duuri (Waldstein) ja n:o 28 A-duuri (Oksana Jablonskaja).

    03:31 Prokofjev: Viulukonsertto n:o 2 g-molli (Cho-Liang Lin ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    03:58 Pergolesi: Sinfonia sellolle ja continuolle F-duuri (Peter Howard, sello, sekä Christopher Hogwood, cembalo, ja Joshua Koestenbaum, sello).

    04:05 Grieg: Jousikvartetto g-molli (Emerson-kvartetti).

    04:38 Reger: Acht geistliche Gesänge (RKK/Pasi Hyökki).

    04:56 W.A. Mozart: Huilukvartetot n:o 1-4 (Carol Wincenc ja Emerson-kvartetti).

    05:51 Foster (sov. Heifetz): Jeanie with the light brown hair (Leila Josefowicz, viulu, ja John Novacek, piano).

    05:57 Dowland: Come away (David Russell, kitara).

  • Tshaikovski: Pianotrio a-molli (Suuren taiteilijan muistolle) (Daniel Barenboim, piano, Pinchas Zukerman, viulu, ja Jacqueline Du Pré, sello).

    23:54 Tormis: Vepsa rajad (Vepsän polut) (Musica Intima).

    00:17 Griffes: Roomalaisia luonnoksia (Michael Lewin, piano).

    00:36 W.A. Mozart: Messu C-duuri (Kruunajaismessu) (Teresa Wakim, sopraano, Paula Murrihy, mezzosopraano, Thomas Cooley, tenori, ja Sumner Thompson, baritoni, sekä Handel and Haydn Societyn kuoro ja ork./Harry Christophers).

    01:03 Beethoven: Sinfonia n:o 7 A-duuri (Vallankumouksen ja Romantiikan ork./John Eliot Gardiner).

    01:42 Puccini: Krysanteemit (Orpheus-kamariork.).

    01:49 Roussel: Sarja orkesterille F-duuri (Detroitin SO/Paul Paray).

    02:03 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Andrei Gavrilov ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    02:50 Delius: Sea drift (Bruce Boyce, baritoni, BBC:n kuoro ja Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    03:15 Dvorák: Sinfonia n:o 6 D-duuri (Baltimoren SO/Marin Alsop).

    04:01 Metner: Unohdettuja säveliä 1 (Marc-André Hamelin, piano).

    04:41 Vieuxtemps: Viulukonsertto n:o 5 a-molli op.37 (Grétry) (Pinchas Zukerman ja Lontoon SO/Charles Mackerras).

    05:01 Falla (sov. Muro): Noiduttu rakkaus (Suomalainen kitaratrio).

    05:26 Chopin: Grand duo concertant Meyerbeerin Robert Le Diable -oopperan teemoista (Carter Brey, sello, ja Garrick Ohlsson, piano).

    05:41 Händel - Longhurst: Konsertto n:o 4 F-duuri uruille 4-kätisesti (Robert Cundick ja John Longhurst).

    05:58 Berlioz: Kuninkaallinen metsästys ja myrsky oopp. Troijalaiset (Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Colin Davis).

    06:08 Tshaikovski: Sinfonia n:o 4 f-molli (Philadelphian ork./Christoph Eschenbach).

    06:57 Saint-Saëns: Papitarten tanssi oopp. Simson ja Delila (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

  • R. Strauss: Schlichte Weisen (Koruttomia lauluja) (Jonas Kaufmann, tenori, ja Helmut Deutsch, piano).

    23:21 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 19 C-duuri (Riitasointukvartetto) (Mosaïques-kvartetti).

    00:00 Rahmaninov: Sellosonaatti g-molli (Daniil Shafran, sello, ja Anton Ginzburg, piano).

    00:37 Lully: Sarja B-duuri (Musica Pacifica).

    00:50 Chopin: Balladi n:o 4 f-molli (Emil Jensen, piano).

    01:02 Joachim: Viulukonsertto d-molli (Unkarilainen) (Rachel Barton Pine ja Chicagon SO/Carlos Kalmar).

    01:50 Schumann: Alkusoitto näytelmämus. Manfred (Philharmonia-ork./Carlo Maria Giulini).

    02:04 Busoni: Arlecchino, 1-näytöksinen ooppera (Kurt Gester, puhe, Ian Wallace, basso, Geraint Evans, baritoni, Fritz Ollendorff, basso, Elaine Malbin, sopraano, ja Murray Dickie, tenori, sekä Glyndebournen oopperajuhlien ork./John Pritchard).

    02:58 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 5 G-duuri (Craig Sheppard, piano).

    03:21 Sibelius: Tulen synty (Tommi Hakala, baritoni, ja YL sekä Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä).

    03:33 Soler: Sonaatti kosketinsoittimelle C-duuri (Anna-Maaria Oramo, cembalo).

    03:44 Sor: Fantaisie villageoise (Maalaisfantasia) a-molli (David Starobin, kitara).

    03:56 Dvorák: Stabat mater, oratorio (Stefania Woytowicz, sopraano, Vera Soukupova, altto, Ivo Zidek, tenori, ja Kim Borg, basso, sekä Prahan filharmoninen kuoro ja Tshekkiläinen FO/Vaclav Smetacek).

    05:30 Popper: Perhonen (Janos Starker, sello, ja Shigeo Neriki, piano).

    05:33 E. Strauss: Kaunis on elämä, valssi (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    05:40 Gaubert: Trois aquarelles (Kolme akvarellia) (Jean-Marc Phillips-Varjabédian, viulu, Henri Demarquette, sello, ja Marie-Josèphe Jude, piano).

    05:57 Chopin: Masurkka n:o 20 Des-duuri (Gergely Bogányi, piano).

  • J.S. Bach: Partita uruille Sei gegrüsset, Jesu gütig (Karl Richter).

    23:30 Weber: Agathen aaria oopp. Taika-ampuja (Martin Fröst, klarinetti, ja Singaporen SO/Lan Shui).

    23:38 Schubert: Pianotrio n:o 2 Es-duuri (The Mozartean Players).

    00:23 Pacius: Viulukonsertto fis-molli (Jorma Rahkonen ja RSO/Okko Kamu).

    00:43 Thomas: Alkusoitto oopp. Mignon (Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    00:52 Dargomyzhski: Myllärin aaria ja kohtaus oopp. Rusalka (Vedenneito) (Pjotr Gluboki, basso, ja Aleksei Martynov, tenori, sekä Neuvostoliiton valtion elokuvaork./Emin Hatshaturjan).

    01:05 Higdon: The Singing rooms (Jennifer Koh, viulu, ja Atlantan SO:n kuoro ja Atlantan SO/Robert Spano).

    01:44 Prokofjev: Viulukonsertto n:o 2 g-molli (David Oistrah ja Philharmonia-ork./Alceo Galliera).

    02:13 Mahler: Sinfonia n:o 3 d-molli. (Michelle De Young, mezzosopraano, Mendelssohn-kuoron naisäänet sekä Pittsburghin lapsikuoro ja Pittsburghin SO/Manfred Honeck).

    03:57 Händel: Vesimusiikkia (Orpheus-kamariorkesteri).

    04:44 Liszt: Benediction de Dieu dans la solitude (Marc-André Hamelin, piano).

    05:02 Bruch: In memoriam (Salvatore Accardo, viulu, ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    05:19 R. Strauss: Neljä sinfonista välisoittoa oopp. Intermezzo (Melbournen SO/Michael Halász).

    05:42 C.P.E. Bach: Sonaatti a-molli (württembergiläinen sonaatti n:o 1) (Glenn Gould, piano).

    05:57 Pujol: Tonadilla (David Russell, kitara).

  • Smetana: Kotimaastani, kaksi duoa viululle ja pianolle (Itzhak Perlman ja Samuel Sanders).

    23:19 Eberl: Kvintetto g-molli (Grand Quintetto) (Consortium Classicum).

    23:44 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 1 h-molli (Jascha Heifetz).

    00:10 Schubert (sov. Liszt): Müllerlieder (Risto Lauriala, piano).

    00:28 Dvorák: Jousikvartetto n:o 13 As-duuri (Guarneri-kvartetti).

    00:58 Beethoven: Pianosonaatti n:o 24 Fis-duuri (á Therese) (Jonathan Biss).

    01:08 Ravel: La Valse, koreografinen runoelma (New Yorkin FO/Kurt Masur).

    01:22 Mahler: Kindertotenlieder (Lauluja lasten kuolemasta) (George London, baritoni, ja Kölnin radion SO/Otto Klemperer).

    01:46 Crusell: Klarinettikonsertto n:o 2 f-molli (Reino Simola ja RSO/Leif Segerstam).

    02:11 Balakirev: Sinfonia n:o 2 d-molli (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    02:48 Massenet: Pianokonsertto Es-duuri (Aldo Ciccolini ja Monte Carlon FO/Sylvain Cambreling).

    03:18 Shostakovitsh: Sarja jazzorkesterille n:o 2 (Rotterdamin FO/Valeri Gergijev).

    03:40 Mendelssohn: Pianotrio n:o 1 d-molli (Eugen Istomin, piano, Isaac Stern, viulu, ja Leonard Rose, sello).

    04:09 Tshaikovski: Kuoromusiikkia (Juri Bogdanov, tenori, sekä Neuvostoliiton kulttuuriministeriön kamarikuoro ja Neuvostoliiton kulttuuriministeriön SO/Valeri Poljanski).

    04:58 Mielck: Pianokonsertto (Liisa Pohjola ja RSO/Petri Sakari).

    05:25 Giuliani: Gran Duo (James Galway, huilu, Kazuhito Yamashita, kitara).

    05:42 Beethoven: Muunnelmia sellolle ja pianolle F-duuri Mozartin teemasta (Pablo Casals ja Rudolf Serkin).

    05:56 Chopin: Masurkka n:o 14 g-molli (Ralf Gothóni, piano).

Lyssna också