Iltaklassinen

lö 22.2.2020

  • 0 s
  • 30 d

Klassista musiikkia.

Sändningar

  • fr 21.2.2020 18.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 5 c-molli (Marko Ylönen).

    18:28 Debussy: Ariettes oubliées (Frederica von Stade, mezzosopraano, ja Martin Katz, piano).

    18:46 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 72 C-duuri (The Angeles String Quartet).

    19:11 Borodin: Sinfonia n:o 1 Es-duuri (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    19:46 Liszt: Preludi ja fuuga nimestä B-A-C-H (Fernando Germani, urut).

    20:01 Sibelius: Lemminkäinen, neljä legendaa (RSO/Jukka-Pekka Saraste, englannintorvisoolo: Päivi Kärkäs).

    20:47 Weiss: Sarja luutulle D-duuri. (David Russell, kitara).

    21:07 Gluck: Atalantan aaria oopp. La Corona (Cecilia Bartoli, mezzosopraano, ja Akademie für alte Musik Berlin/Bernhard Forck).

    21:18 R. Strauss: Pianosonaatti h-molli (Glenn Gould).

    21:46 Weber: Concertino e-molli (Esa Tapani, käyrätorvi, ja RSO/John Storgårds).

    22:03 Grieg: Neljä virttä (David Wilson-Johnson, baritoni, ja Polyphony-kuoro/Stephen Layton).

    22:29 Casella: Sonaatti harpulle op.68 (Naoko Yoshino).

    22:47 Ravel: Gaspard de la nuit (Yön Gaspard) (Samson Francois, piano).

  • Elgar: Kolme baijerilaista tanssia (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

    Nanino-Moscaglia-Marenzio-Macque-Soriano-Zoilo: Mentre ti fui si grato (Vain sinua miellyttää tahdoin) (La Compagnia del Madrigale).

    Holst: This have I done for my true love (Lumen Valo).

    Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano).

    Sibelius: Sinfonia n:o 5 Es-duuri (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Paavo Berglund).

    Chopin: Andante Spianato et Grande Polonaise Brillante Es-duuri. (Artur Rubinstein, piano).

    Heinichen: La Bella fiamma (Kaunis liekki) (Terry Wey, kontratenori, Stephan Rath, teorbi, ja Batzdorfer Hofkapelle).

    Bridge: Isabella, sinfoninen runo (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    Forqueray: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 G-duuri (Marion Martineau, viola da gamba, Atsushi Sakai, sello, ja Christophe Rousset, cembalo).

    Pejacevic: Pianokonsertto g-molli (Oliver Triendl ja Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt/Howard Griffiths).

    Schubert: Winterreise (Talvinen matka) (Christian Gerhaher, baritoni, ja Gerold Huber, piano).

    Händel: Sonaatti viululle ja continuolle A-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

    Tormis: Vepsa rajad (Vepsän polut) (Musica Intima).

  • Henselt: Kevätlaulu (Esther Budiardjo, piano).

    W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 22 B-duuri (Hagen-kvartetti).

    Beethoven: Pianosonaatti n:o 21 C-duuri (Waldstein) (Tatjana Nikolajeva).

    Cherubini: Ahi! che forse ai miei di - Ah! sola quand'io viveva oopp. Demofonte. (Teresa Berganza, mezzosopraano, ja Felix Lavilla, piano).

    Glinka: Divertimento brillante Bellinin teemoista (Leonid Ogrintshuk, piano, ja Venäjän kansall. ork. solistit).

    Verdi: Pajulaulu ja rukous oopp. Otello. (Malvina Major, sopraano, ja Margaret Findlay, mezzosopraano, sekä Uuden-Seelannin SO/John Matheson).

    Rahmaninov: Sinfonisia tansseja (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    Raitio: Runoelma sellolle ja orkesterille (Risto Poutanen ja RSO/Petri Sakari).

    Satie: Sonneries de la Rose-Croix (Hervé Désarbre, urut, ja Paris Renaissance -kuoro/Hélène Breuil).

    Debussy: De soir (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

    Brahms: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 F-duuri (Jacqueline Du Pré ja Ernest Lush).

    Purcell: Now that the sun hath veiled his light (Nyt kun aurinko on peittänyt valonsa) (Nicholas Phan, tenori, Michael Leopold, luuttu, ja Ann Marie Morgan, viola da gamba).

    Crusell: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 2 c-molli. (Paavo Lampinen, klarinetti, Jorma Ylönen, viulu, Ahti Pilvi, alttoviulu, ja Esko Valsta, sello).

    Wolf-Ferrari: Edelwild (Maria de Francesca-Cavazza, sopraano, ja Horst Göbel, piano).

    Weiss: Konsertto d-molli (Richard Stone, luuttu, ja Tempesta di Mare -kamariork.)

    Couperin: Konsertto n:o 12 (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba).

    Lully: Orkesterisarja oopp. Atys (Capriccio/Dominik Kiefer).

    Marais: Sarja g-molli (Musica Pacifica).

    Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Petri Tapio Mattson, barokkiviulu, Markku Mäkinen, urut, ja Eero Palviainen, arkkiluuttu).

  • Delius: Songs of Sunset (Lauluja auringonlaskusta) (Sally Burgess, mezzosopraano, Bryn Terfel, baritoni, ja Waynflete Singers, Southern Voices sekä Bournemouthin sinfoniakuoro ja -ork./Richard Hickox).

    Schubert: Pianokvintetto A-duuri (Forelli) (Clifford Curzon ja Wieniläisen oktetin jäseniä).

    A. Scarlatti: Audi, filia (Susanne Rydén, sopraano, Dominique Labelle, sopraano, Ryland Angel, kontratenori, sekä Philharmonia Chorale ja Philharmonia-barokkiorkesteri/Nicholas McGegan).

    W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto n:o 2 Es-duuri (William Purvis ja Orpheus-kamariork.).

    Purcell: Kohtauksia puolioopperasta King Arthur (Nancy Argenta, sopraano, ja Vancouverin RO/Monica Huggett).

    Stanford: Songs of the sea (Meren lauluja) (Gerald Finley, baritoni, ja BBC:n Walesin kansalliskuoron miesäänet sekä BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    Elgar: Johdanto ja allegro (Bostonin SO:n jouset/Charles Munch)

    MacFarren: Konserttikappale e-molli (Howard Shelley, piano, ja Tasmanian SO/Howard Shelley).

    J.S. Bach: Sonaatti huilulle ja continuolle n:o 2 e-molli (Marc Beaucoudray, huilu, ja William Christie, cembalo).

    Schumann: Kvintetto Es-duuri. (Leonard Bernstein, piano, ja Juilliard-kvartetti).

    Ravel: Sheherazade (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Pariisin konservatorion ork./Georges Prêtre).

    Tausig: Nouvelles soirees de Vienne, sarja pianolle n:o 2. (Dennis Hennig).

    Kuhlau: Duo brillant op.110/1 (Henrik Wenzel Andreasen, huilu, ja Anna Öland, piano).

    Brahms: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille a-molli. (Jascha Heifetz, viulu, Gregor Piatigorsky, sello, ja RCA Victor SO/Alfred Wallenstein).

    J. Haydn: Sinfonia n:o 8 G-duuri (Ilta). (Handel and Haydn Society/Harry Christophers).

    Debussy: Beau soir (Marina Piccinini, huilu, ja Anne Epperson, piano).

  • Hoffstetter: Jousikvartetto F-duuri (Amadeus-kvartetti).

    18:14 C.P.E. Bach: Sonaatti klaveerille F-duuri (Tuija Hakkila, fortepiano).

    18:19 Salieri: Sarja oopp. La Grotta di Trofonio (Trofonion luola) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

    18:47 Respighi: Sonaatti viululle ja pianolle h-molli. (Josef Suk ja Jan Panenka).

    19:11 Bixio: Parlami d'amore, Mariu (Peter Lindroos, tenori, ja Marita Viitasalo, piano).

    19:16 Takemitsu: Merta kohti (Emmanuel Pahud, alttohuilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    19:28 Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Franklin Lei).

    19:53 Poulenc: Konsertto uruille, jousille ja patarummuille g-molli (Berj Zamkochian, urut, ja Everett Firth, patarummut, sekä Bostonin SO/Charles Munch).

    20:16 Hindemith: Sonaatti klarinetille ja pianolle B-duuri (Reginald Kell ja Joel Rosen).

    20:34 Tshaikovski: Dumka c-molli (Sergei Tarasov, piano).

    20:44 Pacius: Leonoran balladi oopp. Kaarle-kuninkaan metsästys (Merja Wirkkala, sopraano, ja RSO/Ilpo Mansnerus).

    20:51 Roussel: Serenadi op.30 (Mirage-kvintetti).

    21:07 Saariaho: D'om le vrai sens, konsertto klarinetille ja orkesterille (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo).

    21:39 Rautavaara: Serenades of the Unicorn (Yksisarvisen serenadeja) (Ismo Eskelinen, kitara).

    21:47 de Victoria: Missa Pro defunctis (Kuolleitten messu) (Choir of the Abbey of Mount Angel ja Portlandin sinfoniakuoro/Robert C. Zimmerman).

    22:36 Borodin (sov. Glazunov): Pieni sarja (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    23:06 Giordano: Come un bel di di maggio oopp. Andrea Chenier (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

  • Ravel: Sonate posthume (Elena Urioste, viulu, ja Michael Brown, piano).

    18:14 Kuula: Orjan poika (Inari Gebhard, sopraano, Mikko Pasanen, baritoni, ja Suomen Laulu sekä RSO/Jussi Jalas).

    18:39 Anonyymi: Gloria (Empire Brass -kvintetti, jäseniä: Bostonin SO ja New Yorkin FO, Boston Pops Esplande -ork., Rolf Smedvig, trumpetti ja joht.).

    18:44 Milhaud: Le Boeuf sur le toit (Härkä katolla), baletti (The New London Orchestra/Ronald Corp).

    19:05 Tarkiainen: Baudelaire-laulut (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja Emil Holmström, piano).

    19:21 Spohr: Fantasia harpulle n:o 2 c-molli (Naoko Yoshino).

    19:30 Martin: Balladi alttosaksofonille ja orkesterille. (Christian Roellinger ja Bernin SO/Dmitri Kitajenko).

    19:46 Schubert: Der Wanderer (Vaeltaja) (Matti Lehtinen, baritoni, ja Hubert Giesen, piano).

    19:51 Carulli: Kitarakonsertto e-molli. (Pepe Romero ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/ Iona Brown).

    20:07 Boccherini: Sonaatti viululle ja continuolle G-duuri op.7/3 (Angelo Stefanato, viulu, ja Franco Petracchi, kontrabasso).

    20:19 Williams: Trumpettikonsertto (Jouko Harjanne ja RSO/Dima Slobodeniouk).

    20:40 Madetoja: Kuusi pianokappaletta. (Risto Kyrö).

    21:01 Fuenllana - Narvaez - Pisador: Passeavase el rey moro (Maurikuningas kulki Granadan kaupungin halki) (Trio Montparnasse).

    21:10 Byrd: Fantasia, 6-ääninen n:o 2 g-molli (Phantasm).

    21:15 Morales: Veni, Domine, et noli tardare (The Concord Ensemble).

    21:22 Wagenseil: Sonaatti n:o 3 C-duuri (Suite des pièces) (Piccolo Concerto Wien/Roberto Sensi, kontrabasso).

    21:41 Ligeti: Etydi pianolle nro 2 (Pierre-Laurent Aimard).

    21:45 Reich: Pulse puhaltimille, jousille, pianolle ja sähköbassolle (International Contemporary Ensemble).

    22:00 Villa-Lobos: Pienokaisen perhe, pianosarja 1 (Nuket). (Sonia Rubinsky).

    22:16 Farrenc: Sinfonia n:o 2 D-duuri (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    22:60 Anonyymi: Sweetest love I do not goe (Paul Hillier, laulu, ja Nigel North, luuttu).

    22:54 Silvestrov: Viisi kappaletta viululle ja pianolle (Natascia Gazzana ja Raffaella Gazzana).

  • Ibert: Välisoitto (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    18:04 Holst: A Moorside suite (Radion viihdeorkesterin puhaltajat/George de Godzinsky).

    18:18 Sibelius: Kymmenen kappaletta pianolle op.24 (Liisa Pohjola).

    18:55 Senfl: Ein Maidlein zue dem brunnen gieng (Piffaro sekä Benjamin Harms).

    19:01 Vivaldi: Juditha triumphans (Voittoisa Juudit), oratorio (Magdalena Kozená, mezzosopraano, Maria José Trullu, mezzosopraano, Marina Comparato, mezzosopraano, Anke Herrmann, sopraano, ja Tiziana Carraro, mezzosopraano, sekä Rooman Santa Cecilia -Akatemian nuorisokuoro ja Academia Montis Regalis/Alessandro de Marchi).

    21:41 Schumann: Pianotrio n:o 3 g-molli (Beaux Arts -trio).

    22:10 E-P. Salonen: Horn music 1 (Esa Tapani, käyrätorvi, ja Kari Tikkala, piano).

    22:19 Berg: Seitsemän varhaista laulua (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

    22:34 Shostakovitsh: Pianokvintetto g-molli (Svjatoslav Richter ja Borodin-kvartetti).

  • Szymanowski: Sinfonia n:o 3 (Yön laulu) (Ryszard Karczykowski sekä Kenneth Jewell -kuoro ja Detroitin SO/Antal Dorati).

    18:24 Taverner: Magnificat (Chanticleer/Joseph Jennings).

    18:36 Saint-Saëns: Johdanto ja rondo cappriccioso (Jascha Heifetz, viulu, ja RCA Victor SO/William Steinberg).

    18:45 J.S. Bach (sov. Williams): Partita sooloviululle n:o 3 E-duuri (John Williams, kitara).

    19:05 Zelenka: Capriccio n:o 2 G-duuri (Camerata Bern/Alexander van Wijnkoop).

    19:19 Onslow: Duo pianolle ja viululle n:o 4 F-duuri (Stéphane de May ja Damien Pardoen).

    19:43 Biber: Balettae (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    19:55 Willaert: A la fontaine du prez (Amsterdam Loeki Stardust Quartet).

    20:01 Ludford: Ave Maria, ancilla Trinitatis (Westminster Abbeyn kuoro/James O'Donnell).

    20:13 Stravinsky: Sonaatti pianolle n:o 2 (Charles Rosen).

    20:25 Rimski-Korsakov: Sinfonia n:o 2 (Antar) (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    21:02 Lazzari: Jousikvartetto a-molli (Pariisin jousikvartetti).

    21:43 Wolf-Ferrari: Viulukonsertto (Ulf Hölscher ja Frankfurtin radion SO/Alun Francis).

    22:22 Monteclair: Il Dispetto in amore, kantaatti (Gerard Lesne, kontratenori, ja Les Arts Florissantis/William Christie).

    22:34 Lawes (sov. Bream): Sarja kahdelle luutulle F-duuri. (Julian Bream ja John Williams, kitara).

    22:40 Tailleferre: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 (Camilla Wicks ja Brian Connelly).

    23:00 Campra: Sarja vanhoja tansseja (Ilmari Haapalainen, viola da gamba, Viljo Ala-Pietilä, englannintorvi, ja Radion viihdeorkesterin jouset/George de Godzinsky, cembalo).

  • Vivaldi: Sellokonsertto d-molli (Mstislav Rostropovitsh ja Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

    18:10 Copland: Hear ye! Hear ye, baletti (Detroitin SO/Leonard Slatkin).

    18:45 Schönberg: Laulusarja Das Buch der hängenden Gärten (Helen Vanni, mezzosopraano, ja Glenn Gould, piano).

    19:15 Pleyel: Sekstetto puhaltimille Es-duuri (Mozzafiato-kamariyhtye).

    19:36 Mielck: Sinfonia n:o 1 f-molli (RSO/Sakari Oramo).

    20:17 Mäntyjärvi: Die Stimme des Kindes (Chanticleer/Joseph Jennings).

    20:23 J.S. Bach: Italialainen konsertto F-duuri (Igor Kipnis, cembalo).

    20:37 Pärt: Cantus Benjamin Brittenin muistolle (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

    20:45 Madetoja: Kuoleman puutarha (Tapani Valsta, piano).

    21:00 Respighi: Adagio ja muunnelmia sellolle ja orkesterille (Gaspar Cassadó ja Wienin Pro Musica -ork./Jonel Perlea).

    21:12 H.I.F. Biber: Missa Salisburgensis (La Capella Reial de Catalunya, Les Concert des Nations ja Hespèrion XXI/Jordi Savall).

    21:56 Gouvy: Trio pianolle, viululle ja sellolle n:o 2 a-molli (Münchenin pianotrio).

    22:30 Couperin: L'Espagnole sarjasta Les Nations (Musical Assembly).

    23:01 Satie: Yksinlaulut Je te veux ja La Diva de l'Empire (Jody Karin Applebaum, sopraano, ja Marc-André Hamelin, piano).

  • Holst: First choral symphony (Susan Gritton, sopraano, sekä BBC:n sinfoniakuoro ja -ork./Andrew Davis).

    18:52 J.S. Bach: Das Wohltemperierte Klavier 2 (András Schiff, piano).

    21:12 Revueltas (sov. Limantour): Mayain yö (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    21:44 Locatelli: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri (Trio Settecento).

    22:01 R. Strauss: Krämerspiegel (Kauppiaan peili) (Elizabeth Watts, sopraano, ja Roger Vignoles, piano).

    22:35 J. Haydn: Sinfonia n:o 22 Es-duuri (Filosofi) (Birminghamin SO/Simon Rattle).

    22:54 Brahms: Kohtalolaulu. (Occidental College Concert -kuoro ja Columbia-SO/Bruno Walter).

  • Collan: Torpan tyttö. (Matti Tuloisela, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    18:07 Gyrowetz: Jousikvartetto As-duuri (Salomon-kvartetti).

    18:31 Rosenmüller: Requiem (La Capella Ducale, Ensemble Canticum ja Musica Fiata Köln/Roland Wilson).

    20:03 J. Haydn: Divertimento G-duuri (Kassaatio) (Linde-Consort/Hans-Martin Linde).

    20:24 Pfitzner: Sellokonsertto a-molli op.52 (Alban Gerhardt ja Berliinin radion SO/Sebastian Weigle).

    20:43 Ricordi: Le Livre des serenades (Gabriella Morelli ja Giancarlo Simonacci, piano).

    21:23 Locatelli: Concerto grosso Es-duuri (Ariadnen valitus) (Concerto Köln).

    21:41 Ponce: Sonata clásica (Klassinen sonaatti) (Andrés Segovia, kitara).

    21:59 Hausegger: Natursymphonie (Luontosinfonia) (Kölnin radiokuoro ja Kölnin radion SO/Ari Rasilainen).

    22:56 Verhey: Huilukonsertto n:o 1 d-molli (Jacques Zoon ja Alankomaiden radion kamariork./Thierry Fischer).

  • Nordgren: Pelimannimuotokuvia (RSO:n jouset/Ulf Söderblom).

    18:24 Leinonen: Jousikvartetto n:o 1 (Diary Sketches) (Terhi Paldanius, viulu, Jukka Untamala, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, ja Tomas Nuñes-Garces, sello).

    18:52 Rangström: Den Utvalda (Valittu) (Camilla Nylund, sopraano, ja Münchenin RO/Ulf Schirmer).

    19:16 Casella: Konsertto pianolle, viululle, sellolle ja orkesterille (Frank-Immo Zichner, Matthias Wollong, ja Danjuio Ishizaka, sekä Berliinin radion SO/Michael Sanderling).

    19:44 Melartin: Jousikvartetto n:o 4 F-duuri (Melartin-kvartetti).

    20:10 Tormis: Vepsa rajad (Vepsän polut) (Musica Intima).

    20:32 R. Strauss: Neljä sinfonista välisoittoa oopp. Intermezzo (Melbournen SO/Michael Halász).

    20:56 von Koch: Sonaatti viululle ja pianolle e-molli (Cecilia Zilliacus ja Bengt-Åke Lundin).

    21:23 Calace: Konsertto mandoliinille ja pianolle n:o 2 (Alison Stephens ja Steven Devine).

    21:49 Szymanowski: Konsertto viululle ja orkesterille n:o 1 (Elina Vähälä ja Puolan RSO/Alexander Liebreich).

    22:14 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 9 Es-duuri (Bostonin SO/Andris Nelsons).

    22:42 Widor: Sonaatti sellolle ja pianolle A-duuri (Peter Bruns ja Annegret Kuttner).

Lyssna också