Klassista kahteen

Sinulla on käsivarsi voimaa täynnä

  • 60 min
  • utgått

Händel: Let thy hand be strengthened (kruunajais-anthem n:o 2) (The Sixteen/Harry Christophers).

Glinka: Allegro sekstetosta E-duuri (Bella Davidovitsh ja Borodin-kvartetti, sekä Urban Werner, kontrabasso).

Skrjabin: Kahdeksan etydiä (Chitose Okashiro, piano).

Wessman: Trumpettikonsertto (Jouko Harjanne, trumpetti, ja RSO/Leif Segerstam).

Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

Sändningar

  • sö 23.2.2020 13.00 • Yle Radio 1

Avsnitt

  • J.S. Bach: Sonaatti sooloviululle n:o 1 g-molli (Rachel Barton Pine).

    M-A. Charpentier: Le Reniement de St. Pierre (Pyhä Pietari kieltää Jeesuksen) (Les Arts Florissants/William Christie, Agnes Mellon, sopraano, Monique Zanetti, sopraano, Michel Laplenie, tenori, Ian Honeyman, tenori, ja Philippe Cantor, baritoni).

    Telemann: Triosonaatti d-molli (Battalia).

    Vivaldi: Stabat mater f-molli (Andreas Scholl, kontratenori, ja Ensemble 415/Chiara Banchini).

    Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

  • J.S. Bach (sov. Fournier): O Mensch, bewein' dein' Sünde gross (Syntejäs itke ihminen) (Pierre Fournier, sello, ja Gerald Moore, piano).

    Blavet: Sonaatti A-duuri (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

    W.A. Mozart: Aaria "Betracht dies Herz und frage mich" kant. Kristuksen pyhälle haudalle (Gundula Janowitz, sopraano, ja Wienin sinfonikot/Wilfried Boettcher).

    Kuhnau: Tristis est anima mea (RKK/Otto Kargl sekä Markku Luolajan-Mikkola, barokkisello, ja Markus Malmgren, urut).

    Liszt: Kiirastorstai teoksesta Responsorioita ja antifoneja. (Leslie Howard, piano).

    di Lasso: Vexilla Regis prodeunt (Nyt liehuu viiri Kuninkaan). (Die Singphoniker ja Gerhard Hölzle, tenori).

    Biber: Mysteerisonaatti n:o 6 c-molli (Evan Johnson, viulu, Loretta O'Sullivan, sello, ja Eric Milnes, urut).

    Buxtehude: Laudate pueri Dominum, laudate nomen Domini (Emma Kirkby ja Elin Manahan Thomas, sopraano, sekä Purcell-kvartetti ja Fretwork-yhtye).

    Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

  • Wagner: Alkusoitto oopp. Tannhäuser (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos).

    Duruflé: Neljä motettia (RKK/Jani Sivén).

    Albinoni: Adagio oboekonsertosta d-molli (L' Avventura London/Zak Ozmo).

    W.A. Mozart: Eine Kleine Nachtmusik (Guarneri-kvartetti ja Julius Levine, kontrabasso).

    Rossini: Andante ja muunnelmia F-duuri (James Galway, huilu, ja Kazuhito Yamashita, kitara).

    Graupner: Chaconne (Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, viola d'amore, Petra Aminoff, flauto traverso, Tindaro Capuano, ja Asko Heiskanen, chalumeau, Krzysztof Stencel, barokkikäyrätorvi, sekä Suomalainen barokkiork.).

    Konserti on laatinut Teemu Sipilä

  • Svendsen: Romanssi viululle ja orkesterille G-duuri (Gil Shaham ja Orpheus-kamariork.).

    Kaski: Ensimmäinen leivo (Topi Lehtipuu, tenori, ja Ilmo Ranta, piano).

    Sibelius: Impromptu (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    Berwald: Duo viululle ja pianolle D-duuri (Tobias Ringborg ja Bengt-Åke Lundin).

    Händel: Ruggieron aaria oopp. Alcina (Monica Groop, mezzosopraano, ja Keski-Pohjanmaan kamariork./Juha Kangas).

    Tshaikovski: Vuosi 1812 juhla-alkusoitto (Pietarin kamarikuoro, Leningradin sotilaspiirin puhallinork. ja Pietarin FO/Vladimir Ashkenazy).

    Konsertin on toimittanut Teemu Sipilä.

  • Salier: Painijoiden saapuminen ja paini oopp. Daliso e Delmita (Mannheimin Mozart-orkesteri/Thomas Fey).

    J. Haydn: Trumpettikonsertto Es-duuri (Gerard Schwarz ja New Yorkin kamariork.).

    Beethoven: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 5 F-duuri (Kevätsonaatti) (Isabelle Faust ja Aleksandr Melnikov).

    Wagner: Waltherin kilpalaulu oopp. Nürnbergin mestarilaulajat (Dale Clevenger, käyrätorvi, ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    Liszt: Alkusoitot (RSO/Sakari Oramo).

    Konsertin on toimittanut Teemu Sipilä.

  • Grovlez: Sicilienne ja Allegro giocoso (Karen Geoghegan, fagotti, ja Philip Fisher, piano).

    Respighi: Adagio ja muunnelmia (Sol Gabetta, sello, ja Tanskan RSO/Mario Venzago).

    Qigang Chen: Er Huang pianolle ja orkesterille (Chun-Chie Yen ja Taiwan Philharmonic/Shao-Chia Lue).

    Rangström: Spelmansvår (Pelimannin kevät) (Keski-Pohjanmaan Kamariork./Juha Kangas).

    Sibelius: Viisi luonnosta (Leif Ove Andsnes, piano).

    Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

  • Järnefelt: Kehtolaulu (Jari Valo, Eeva Rysä, ja RSO/Anna-Maria Helsing).

    Buxtehude: Praeludium a-molli (Enzio Forsblom, urut).

    Schumann: Ich wandelte unter den Bäumen (Peter Schreier, tenori, ja Norman Shetler, piano).

    Heinichen: Konsertto G-duuri kahdelle oboelle, fagotille, jousille ja continuolle (Il Fondamento/Paul Dombrecht).

    Brahms: Intermezzo Es-duuri (Radu Lupu, piano).

    Schubert: Das Lied im Grünen (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    Sibelius: Impromptu jousiorkesterille (Keski-Pohjanmaan Kamariork./Juha Kangas).

    J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto nro 2 F-duuri (Pierre Thibaud, Hans-Martin Linde, Manfred Clement, Hansheinz Schneeberger ja Münchenin Bach-orkesteri/Karl Richter).

    Madetoja: Hän kulkevi kuin yli kukkien (Ylioppilaskunnan Laulajat/Matti Hyökki).

    Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

  • J. Haydn: Jousikvartetto n:o 63 D-duuri (Leivo) (Emerson-kvartetti).

    Ragnarsson: Kvöldvisur um sumarmal (Huhtikuinen iltalaulu) (Hamrahlid-kuoro/Thorgerdur Ingolfsdottir).

    Chopin: Fantasia f-molli (Murray Perahia, piano).

    Sallinen: Palace Rhapsody (Palatsirapsodia) op.72 (Kaartin soittokunta/Elias Seppälä).

    Konsertin on laatinut Tuomas Niemelä.

  • Hensel: Alkusoitto orkesterille (The Women's Philharmonic/JoAnn Falletta).

    Gallot: Sarja luutulle F-duuri. (Leif Karlson).

    Bree: Allegro d-molli (Viotta-yhtye/Viktor Liberman).

    Mahler: Erinnerung, yksinlaulu kokoelmasta Lieder und Gesänge 1.osa. (Regina Resnik, sopraano ja Richard Woitach, piano).

    Mielck: Finaali sinfoniasta n:o 1 f-molli (RSO/Sakari Oramo).

    Addinsell: Varsova-konsertto (Jean-Yves Thibaudet, piano, ja BBC:n SO/Hugh Wolff).

    Konsertin on koonnut Teemu Sipilä

  • Poulenc: Sonaatti sellolle ja pianolle (Jan-Erik Gustafsson ja Arto Satukangas).

    Sallinen: Simppeli Simme ja Hamppari Hamme (Matti Tuloisela, baritoni, ja Meri Louhos, piano).

    Massenet: Sarja orkesterille n:o 4 (Maalauksellisia kuvia). (Uuden-Seelannin SO/Jean-Yves Ossonce).

    Kuula: Kolme satukuvaa (Juhani Lagerspetz, piano).

    Konsertin on laaitnut Miika Lauriala

  • Vivaldi: Konsertto kahdelle mandoliinille, jousille ja continuolle G-duuri (Bonifacio Bianchi ja Alessandro Pitrelli sekä Veneton solistit/Claudio Scimone).

    Tarrodi: Light scattering, jousikvartetto n:o 3 (Dahlkvist-kvartetti).

    Schubert: Im Frühling (Thomas Quasthoff, bassobaritoni, ja Justus Zeyen, piano).

    Holmès: Andromede (Andromeda) sinfoninen runo orkesterille (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Samuel Friedmann).

    Whittall: Song of the Universal (Maailmankaikkeuden laulu) kokoelmasta Leaves of grass (Ruohonlehtiä) (Risto-Matti Marin, piano).

    Konsertin on laatinut Tuomas Niemelä.

  • Melartin: Rosa rorans bonitatem (Peter Lindroos, tenori, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

    Ravel: Pianokonsertto D-duuri, vasemmalle kädelle (Yuja Wang ja Zürichin Tonhalle-ork./Lionel Bringuier).

    Händel: Sarja jousille ja continuolle e-molli oopp. L'Omphale (Hampurin Elbipolis-barokkiork.).

    Britta Byström: Invisible cities (Malmön SO/Daniel Blendulf).

    Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

Lyssna också