Päiväklassinen

Matka Reimsiin

  • 3 t 59 min
  • 5 d

Rossini: Alkusoitto oopp. Matka Reimsiin (Minnesotan ork./Antal Dorati).

14:09 Mendelssohn: Sellosonaatti n:o 2 D-duuri (Gregor Piatigorski, sello, ja Leonard Pennario, piano).

14:34 Rimski-Korsakov: Sinfonietta venäläisistä teemoista a-molli (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

14:59 Lalo: Viulukonsertto F-duuri (Olivier Charlier ja BBC:n FO/Yan Pascal Tortelier).

15:25 Debussy: Jousikvartetto g-molli (Borodin-kvartetti).

15:50 Schubert: Sinfonia n:o 7 h-molli (Keskeneräinen) (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

16:16 Franck: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri (Ruggiero Ricci, viulu, ja Martha Argerich).

16:42 Wagner: Alkusoitto ja Bakkanaali oopp. Tannhäuser (Symphony Of The Air/Leopold Stokowski).

17:08 Kuhlau: Sonaatti viululle ja pianolle Es-duuri (Grande Sonate) (Christina Åstrand Per Salo).

17:34 Crusell: Kvartetto huilulle ja jousille n:o 1 D-duuri (Mikael Helasvuo, huilu, Kreeta-Maria Kentala, viulu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, ja Lea Pekkala, sello).

Sändningar

  • ti 4.2.2020 14.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • O. Merikanto: Sammon taonta oopp. Pohjan neiti (Folke Gräsbeck ja Peter Lönnqvist, piano)

    Melartin: Marjatta, legenda sopraanolle ja orkesterille (Soile Isokoski ja RSO/Hannu Lintu).

    Sibelius: Luonnotar, sävelruno sopraanolle ja orkesterille. (Anu Komsi ja RSO/Sakari Oramo).

    Stravinsky: Tulilintu, baletti (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    Tshaikovski: Lumityttö, näytelmämusiikkia (Jelena Okolitsheva, mezzosopraano ja Arkadi Mishenkin, tenori sekä Moscow Cappella -kuoro ja Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

    Melartin: Balettisarja Sininen helmi. (RSO/George de Godzinsky)

    Korngold: Kvintetto pianolle ja jousille E-duuri (Henri Sigfridsson, piano, Ludwig Müller, viulu, Barna Kobori, viulu, Georg Hamann, alttoviulu, ja Christophe Pantillon, sello).

    F. Strauss: Käyrätorvikonsertto c-molli (David Pyatt ja BBC:n FO/Adrian Leaper).

    Diabelli: Kitarasonaatti C-duuri (Ilkka Virta).

  • Paganini: Cantabile ja valssi (Scott St. John, viulu, ja Simon Wynberg, kitara).

    14:07 Saint-Saëns: Sinfonia n:o 3 (Urkusinfonia) c-molli (Michael Murray ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    14:43 Widor: Sarja huilulle ja pianolle. (Jeffrey Khaner ja Hugh Sung).

    14:59 Debussy: Cinq poemes de Charles Baudelaire (Dawn Upshaw, sopraano, ja James Levine, piano).

    15:26 Gouvy: Serenadi n:o 2 F-duuri (Markus Brönnimann, huilu, ja Ilka Emmert, kontrabasso, sekä Kreisler-kvartetti).

    15:46 Gade: Sinfonia n:o 2 E-duuri (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

    16:13 Cui: Sonaatti viululle ja pianolle D-duuri (Sophie Lemonnier-Wallez, viulu, ja Philippa Neuteboom, piano).

    16:29 Glinka: Sekstetto Es-duuri pianolle ja jousikvintetille (Mihail Pletnjov ja Venäjän kansall. ork. jäseniä).

    16:55 Janácek: Mládí (Nuoruus) puhallinsekstetille (Los Angelesin kamariork./Gerard Schwarz).

    17:12 Spohr: Oktetto jousille d-molli (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

    17:36 Pfitzner: Sellokonsertto a-molli (Alban Gerhardt ja Berliinin radion SO/Sebastian Weigle).

  • Rangström: Sarja viululle ja pianolle n:o 1 (Vanhaan tyyliin) (Tale Olsson ja Mats Jansson).

    14:08 Reger: Muunnelmia ja fuuga Mozartin teemasta. (Uuden-Seelannin SO/Franz-Paul Decker).

    14:40 de Falla: Siete canciones populares españolas (Seitsemän espanjalaista kansanlaulua) (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Gonzalo Soriano, piano).

    14:53 Fauré: Pianotrio d-molli (Kathryn Stott, piano, Christian Poltéra, sello, ja Priya Mitchell, viulu).

    15:12 Alfvén: Dalarapsodi (Rapsodia Taalainmaalta) (Skotlannin kansallisork./Niklas Willén).

    15:38 Mercadante: Kvartetto huilulle ja jousille ja A-duuri (András Adorján ja Münchenin jousitrio).

    15:57 Hahn: Orient (Laure Favre-Kahn, piano).

    16:17 Massenet: Sarja orkesterille n:o 7 (Elsassilaisia kuvia). (Uuden-Seelannin SO/Jean-Yves Ossonce).

    16:37 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 1 F-duuri (Albert Schweitzer Quintett).

    16:57 Schubert: Lodas Gespenst (Lodan kummitus). (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    17:10 Dvorák: Serenadi jousiorkesterille E-duuri (Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

    17:40 Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 g-molli. (Maurice Gendron ja Jean Francaix).

  • Weber: Alkusoitto oopp. Abu Hassan (Alexander Paley ja Brian Zeger, piano).

    14:04 Blavet: Sonaatti huilulle ja continuolle d-molli (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

    14:17 Händel: Concerto grosso D-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

    14:33 Ortiz: Recercada n:o 4 (Mika Suihkonen, viola da gamba, ja Ballo della Battalia).

    14:37 Verdi: Desdemonan pajulaulu oopp. Otello. (Elisabeth Grümmer, sopraano, Sieglinde Wagner, mezzosopraano, ja Berliinin saksalaisen oopperan ork./Richard Kraus).

    14:50 Chaminade: Pianotrio g-molli (Trio Parnassus).

    15:12 O. Merikanto: Muistellessa (Tommi Hakala, baritoni, ja Kristian Attila, piano).

    15:16 Beethoven: Kvintetto jousille c-molli (Zürichin jousikvintetti).

    15:48 Jannequin: Chant des oyseaulx (RKK/Eric-Olof Söderström).

    15:57 Sibelius: Sinfonia n:o 3 C-duuri (RSO/Sakari Oramo).

    16:28 Sor: Kolme menuettia kitaralle (Lawrence Johnson).

    16:36 Tschetschulin: Alla zingaresca (Mirka Malmi, viulu, ja Tiina Karakorpi, piano).

    16:39 T. Kuusisto: Laatokka, sinfoninen balladi (RSO/Jaakko Kuusisto).

    16:54 Vaughan Williams: On Wenlock edge (Wenlockin reunalla) (Steve Davislim, tenori, Benjamin Martin, piano, ja Hamer-kvartetti).

    17:16 V. Raitio: Neljä värirunoelmaa (Ilmo Ranta, piano).

    17:28 Anonyymi: Sarja soittimille C-duuri kok Terpsichore. (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

    17:43 Milhaud: La Création du monde (Maailman luominen), baletti (The Sinfonia da Camera/Ian Hobson, sekä Howard Klug, klarinetti).

  • Barrios: Kevätvalssi (David Russell, kitara).

    14:05 Mielck: Sinfonia n:o 1 f-molli (RSO/Ari Rasilainen).

    14:47 Mahler: Ich bin der Welt abhanden gekommen (Olen etääntynyt maailmasta) (Jamie Barton, mezzosopraano, ja Brian Zeger, piano).

    14:55 Shostakovitsh: Pianotrio n:o 1 c-molli (Beaux Arts Trio).

    15:09 Albéniz (sov. Arbós): Navarra (Chicagon SO/Fritz Reiner).

    15:15 Monteverdi: Hor che 'l ciel e la terra (Lausannen vokaaliyhtye ja Vancouverin RO/Michel Corboz).

    15:24 Geminiani: Concerto grosso d-molli op.7/2 (Purcell-kvartetti).

    15:33 Copland: El Salon Mexico (Diane Walsh, piano).

    15:45 Pärt: Magnificat (RKK/Timo Nuoranne).

    15:53 Gade: Capriccio a-molli (Chloë Hanslip, viulu, ja Lontoon SO/Paul Mann).

    16:02 Britten: Abraham! My servant Abraham teoksesta Canticle n:o 2 (Norma Procter, altto, Peter Pears, tenori, ja Benjamin Britten, piano).

    16:19 Kodály: Adagio viululle ja pianolle (Arthur Grumiaux ja István Hajdu).

    16:27 Nielsen: Sinfonia n:o 4 (Sammumaton) (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    17:08 J.S. Bach: Konsertto cembalolle, jousille ja continuolle n:o 7 g-molli (Glenn Gould, piano, ja Columbia-SO:n jouset/Vladimir Golschmann).

    17:23 Fauré: Impromptu harpulle Des-duuri (Isabelle Moretti).

    17:32 Schubert: Gesang der Geister über den Wassern (Henkien laulu vetten päällä) (Die Singphoniker).

    17:40 Bizet: Arlesitar-sarja orkesterille n:o 1 (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

  • Kajanus: Harppuleikki (Elisabeth Leistola, harppu).

    14:07 Messiaen: Trois petites liturgies de la Presence Divine (Kolme pientä liturgiaa Jumalan läsnäolosta)
    (Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoron naisäänet, Yvonne Loriod, piano, ja Jeanne Loriod, ondes martenot, sekä Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    14:41 Dvorák: Kvintetto jousille n:o 3 Es-duuri (Amerikkalainen) (Pavel Haas -kvartetti sekä Pavel Nikl, alttoviulu).

    15:14 Schubert: Des Tages Weihe (RKK/Heikki Liimola ja Antti Hotti, piano).

    15:19 Sallinen: Konsertto klarinetille, alttoviululle ja kamariorkesterille (Christoffer Sundqvist ja Tommi Aalto sekä RSO/Okko Kamu).

    15:44 Shostakovitsh: Pianosonaatti n:o 2 h-molli. (Emil Gilels).

    16:10 Vivaldi: Konsertto flautinolle, jousille ja continuolle C-duuri (Marion Verbrüggen, sopraninonokkahuilu, ja Philharmonia Baroque/Nicholas McGegan).

    16:20 Beethoven: Pianosonaatti n:o 24 Fis-duuri. (Robert Casadesus).

    16:27 Telemann: Nokkahuilukonsertto a-molli (Michala Petri ja Saint Paulin kamariork./Pinchas Zukerman).

    16:43 Brahms: Romanzen und Lieder (Romansseja ja lauluja) (Jessye Norman, sopraano, ja Daniel Barenboim, piano).

    16:53 Klami: Pyörteitä, balettisarja n:o 2 (Radio-ork./Paavo Berglund).

    17:13 Lully: Kohtauksia oopp. Armide (Chicago Baroque Ensemble ja Patrice Michaels Bedi, sopraano).

    17:29 Bauldeweyn: Missa Myn liefkens bruyn ooghen (Beauty Farm).

  • Netzel: Romance (Romanssi) op.40 (Mirka Malmi, viulu, ja Tiina Karakorpi, piano).

    14:03 Stamitz: Kvartetto klarinetille ja jousille D-duuri (Camerata Köln).

    14:21 Chopin: Masurkat n:ot 1-29 (Garrick Ohlsson, piano)

    15:33 Cras: Trio jousille (Philippe Graffin, viulu, Miguel da Silva, alttoviulu, ja Henri Demarquette, sello).

    15:57 Geoffroy: Memento Domine David (Muista, Herra, Daavidin hyväksi kaikkia hänen vaivojansa) (Le Concert Spirituel/Hervé Niquet, urut).

    16:06 Rigel: Sinfonia n:o 4 c-molli (Concerto Köln).

    16:22 Sibelius: Tapiola (RSO/Sakari Oramo).

    16:39 Kozeluch: Klarinettikonsertto n:o 1 Es-duuri (Dieter Klöcker ja Prahan kamariork./Milan Lajcik).

    17:04 Copland: Connotations (Juilliard-ork./Sixten Ehrling).

    17:24 Gabrieli: Canzona n:o 16 (Robert Sullivan, trumpetti, johtaja, Empire Brass Quintet, sekä jäseniä: Bostonin SO, New Yorkin FO, ja Boston Pops Esplanade Orchestra).

    17:29 L. Boulanger: Faust et Hélène, kantaatti (Lynne Dawson, sopraano, Bonaventura Bottone, tenori, ja Jason Howard, basso, sekä BBC:n FO/Yan Pascal Tortelier).

  • Chopin: Johdanto ja poloneesi C-duuri. (Anssi Karttunen, sello, ja Tuija Hakkila, piano).

    14:10 Schubert: Sonaatti a-molli (Arpeggione) (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

    14:35 Grieg: Lauluja A.O. Vinjen runoihin (RKK/Eric-Olof Söderström).

    15:01 Saint-Saëns: Pianotrio n:o 1 F-duuri (Colub Kaplan Carr Trio).

    15:30 Schumann: Liederkreis op.39 (Sena Jurinac, sopraano, ja Franz Holetschek, piano).

    15:57 Wieniawski: Viulukonsertto n:o 2 d-molli (Joshua Bell ja Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

    16:20 Mendelssohn: Jousikvartetto Es-duuri (ilman opusnumeroa) (Emerson-kvartetti).

    16:44 Tshaikovski: Francesca da Rimini (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    17:13 Smetana: Unelmia, kuusi karakteristista kappaletta pianolle (Antonin Kubalek). 3

    17:41 Massenet: Balettimusiikkia oopp. Le Cid (Israelin FO/Jean Martinon).

  • Josef Strauss: Avaruuksien kaikuja (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

    14:09 Reinecke: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 1 Es-duuri (Linos-yhtye).

    14:36 Saint-Saëns: Viulukonsertto n:o 3 h-molli (Zino Francescatti ja New Yorkin FO/Dimitri Mitropoulos).

    15:01 R. Schumann: Karnevaali (Artur Rubinstein, piano).

    15:30 Glazunov: Balettikohtauksia A-duuri (Neuvostoliiton radion SO/Gennadi Rozhdestvenski).

    15:59 Brahms: Trio käyrätorvelle, viululle ja pianolle Es-duuri (Jakov Shapiro, Leonid Kogan ja Emil Gilels).

    16:29 Lalo: Konsertto sellolle ja orkesterille d-molli (Arto Noras ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    16:58 R. Schumann: Dichterliebe (Gérard Souzay, baritoni, ja Dalton Baldwin, piano).

    17:27 Elgar: Serenadi jousille e-molli (Englantilainen kamariork./Yehudi Menuhin).

    17:41 Widor: Sarja huilulle ja pianolle (Marina Piccinini ja Anne Epperson).

  • Waldteufel: Luistelijat (Monte Carlon FO/Willi Boskovsky).

    14:08 Schubert: Neljä impromptua (Arto Satukangas, piano).

    14:35 Debussy: Jousikvartetto g-molli (Budapest-kvartetti).

    15:02 Pacius: Muunnelmia ylioppilaslaulusta Studenter äro muntra bröder (Paavo Pohjola, viulu, ja Radion sinfoniaorkesteri/Nils-Eric Fougstedt).

    15:17 Smyth: Kvintetto jousille E-duuri (Mannheimin jousikvartetti ja Joachim Griesheimer, sello).

    15:44 Mielck: Konserttikappale (Liisa Pohjola, piano, ja RSO/Petri Sakari).

    16:12 S.Tanejev: Jousikvartetto n:o 3 d-molli (Leningradin Tanejev-kvartetti).

    16:39 Czerny: Muunnelmia pianolle ja jousille keisarihymnistä Gott erhalte Franz den Kaiser (Maureen Jones ja Zürichin kamarimuusikot).

    17:06 Gade: Viulukonsertto d-molli (Christina Åstrand ja Tampereen KO/John Storgårds).

    17:34 Brahms: Kuusi kappaletta pianolle (Lang Lang).

  • Berlioz: Alkusoitto oopp. Beatrice ja Benedict (San Diegon SO/Yoav Talmi).

    14:08 Elokas: Fauni (Kimmo Hakasalo, piano).

    14:17 Enescu: Sinfonia concertante (Franco Maggio-Ormezowski, sello, ja Monte Carlon FO/Lawrence Foster).

    14:40 Diabelli: Grande serenade (Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

    15:00 Dvorák: Jousikvartetto n:o 14 As-duuri (Cleveland-kvartetti).

    15:32 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 3 g-molli (Albert Schweitzer Quintett).

    15:53 J. Banister: Another division on a ground (David Douglass, viulu, Paul O'Dette, teorbi, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

    16:04 Madetoja: Sinfonia n:o 3 A-duuri (HKO/John Storgårds).

    16:36 Mäntyjärvi: Neljä laulua Shakespearen runoihin (Phoenixin Bach-kuoro/Charles Bruffy).

    16:49 Emilie Mayer: Konsertto pianolle ja pienelle orkesterille B-duuri (Ewa Kupiec ja Neubrandenburger Philharmonie/Sebastian Tewinkel).

    17:19 Bellini: Aminan unissakävelykohtaus oopp. La Sonnambula (Renee Fleming, sopraano, Firenzen musiikkijuhlien kuoro, ja Orchestra of St. Luke's/Patrick Summers).

    17:37 Rahmaninov: Sarja kahdelle pianolle n:o 1 (Emanuel Ax ja Yefim Bronfman).

  • Rossini: Alkusoitto oopp. Sevillan parturi (Atlantan SO/Yoel Levi).

    14:07 Saariaho: Frises viululle ja elektroniikalle (Jennifer Koh).

    14:29 Rahmaninov: Morceaux de fantaisie (Fantasiakappaleita) (Ruth Laredo, piano).

    14:49 Zemlinsky: Lyyrinen sinfonia (Johanna Winkel, sopraano, ja Michael Nagy, baritoni, sekä Puolan radion ja television suuri SO/ Alexander Liebreich).

    15:33 de Fossa (sov.): Grand duo n:o 1 A-duuri (Jukka Savijoki ja Erik Stenstadvold, kitara).

    15:51 Klami: Vipusessa käynti (Petri Lindroos, baritoni, Polyteknikkojen kuoro ja RSO/Sakari Oramo).

    16:04 Peterson-Berger: I somras (Viime kesänä), sarja pianolle (Olof Höjer).

    16:28 Salieri: Sarja oopp. Axur, re d'Ormus (Ormusin kuningas Axur) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

    16:49 C.H. Graun: Artabanon aaria oopp. Artaserse ja Arsacen aaria oopp. Cesare e Cleopatra (Jochen Kowalski, kontratenori, ja Berliinin kamariork./Max Pommer).

    17:03 Borodin: Jousikvartetto n:o 2 D-duuri (Emerson-kvartetti).

    17:32 Wegelius: Daniel Hjort -alkusoitto (RSO/Petri Sakari).

    17:45 Chopin: Fantasia f-molli (Van Cliburn, piano).

Lyssna också