Iltaklassinen

Liederkreis

  • 5 t 9 min
  • 12 t

Fuchs: Pianotrio n:o 2 B-duuri (Gould Piano Trio).

18:26 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 5 h-molli (Solitudo) (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Leif Segerstam).

19:01 Schumann: Liederkreis Op.24. (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano).

19:23 Brahms - Shafran: Vier ernste Gesänge (Neljä vakavaa laulua). (Daniil Shafran, sello, ja Anton Ginzburg, piano).

19:42 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 6 d-molli (Zetterqvist-kvartetti).

20:06 Respighi: Sei pezzi (Kuusi kappaletta) (Marcia Crayford, viulu, ja Diana Ambache, piano).

20:31 Smyth: Sinfoninen serenadi D-duuri (BBC:n FO/Odaline de la Martinez).

21:07 Farrenc: Sekstetto puhallinkvintetille ja pianolle (Les Vents Francaises ja Eric Le Sage).

21:31 Madetoja: Kuoleman puutarha. (Eeva Havulehto, piano).

21:46 Bruch: Kvintetto jousille a-molli (Nash-yhtye).

22:10 Mendelssohn: Sinfonia n:o 3 a-molli (Skotlantilainen). (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

22:45 Bonis: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 1 B-duuri (Mozart-pianokvartetti).

Sändningar

  • fr 24.1.2020 18.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Joplin: Pianokappaleita (Joshua Rifkin, piano).

    19:12 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle g-molli (The Boston Museum Trio).

    19:25 Lindberg: Kraft (Toimii ja RSO/Esa-Pekka Salonen).

    19:56 T. Aulin: Viulukonsertto n:o 3 c-molli (Christian Bergqvist ja Ruotsin radion SO/Okko Kamu).

    20:29 Gilles: Requiem (Le Concert Spirituel/Hervé Niquet).

    21:08 Delius: North country sketches (Luonnoksia ylämaasta) (Ulsterin ork./Vernon Handley).

    21:37 J.S. Bach: Konsertto viululle, oboelle, jousille ja continuolle d-molli (Diana Doherty, oboe, ja Richard Tognetti, viulu, sekä Australian kamariork.).

    21:52 Beethoven: Die Geschöpfe des Prometheus (Prometheuksen luomistyöt) (Turun FO/Leif Segerstam).

  • Bowen: Sonaatti huilulle ja pianolle op.120 (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

    18:18 Reger: Viulukonsertto A-duuri (Tanja Becker-Bender ja Berliinin konserttitalon ork./Lothar Zagrosek).

    19:01 Debussy: Douze etudes pour le piano (12 etydiä pianolle) (Charles Rosen).

    19:45 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 8 c-molli (Emerson-kvartetti).

    20:05 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Jevgeni Kisin ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    20:50 Duparc: Kaksitoista yksinlaulua (Gérard Souzay, baritoni, ja Jacqueline Bonneau, piano).

    21:38 Vierne: Westminsterin kellot (John Longhurst, urut).

    21:45 Respighi: Rooman pinjoja, sinfoninen runo (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    22:08 Melartin: 24 preludia (Risto Kyrö, piano).

    22:50 Villa-Lobos: Konsertto kitaralle ja orkesterille (Sharon Isbin, New Yorkin FO/José Serebrier).

  • Mompou: Suite compostelana (Andrés Segovia, kitara).

    18:19 Jalkanen: Jousikvartetto n:o 1 e-molli (Erkki Palola, viulu, Jaakko Ilves, viulu, Matti Hirvikangas, alttoviulu, ja Risto Poutanen, sello).

    18:38 R. Strauss - Leinsdorf: Sinfoninen fantasia oopp. Nainen vailla varjoa (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Erich Leinsdorf).

    18:59 Saint-Saëns: Kuusi etydiä vasemmalle kädelle (Leon Fleisher, piano).

    19:18 Ravel: Le Tombeau de Couperin (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    19:37 Poulenc: Sekstetto pianolle ja puhallinkvintetille (Stephen Hough ja Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

    19:55 Palmgren: Konserttifantasia viululle ja orkesterille (Paavo Pohjola ja RSO/Jorma Panula).

    20:08 Shostakovitsh: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Daniil Shafran ja Lidija Petsherskaja).

    20:32 Corigliano: Klarinettikonsertto (Stanley Drucker ja New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    21:02 Madetoja: Sonatiini viululle ja pianolle (Ulf Hästbacka ja Izumi Tateno).

    21:13 L. Boulanger: Psalmi 130 (Syvyydestä minä huudan) (Ann Murray, mezzosopraano, ja Neil MacKenzie, (tenori, sekä Birminghamin SO:n kuoro ja BBC:n FO/Yan Pascal Tortelier).

    21:38 Reinecke: Sekstetto puhaltimille B-duuri (Bostonin SO:n puhallinyhtye).

    21:59 Delius: Sellokonsertto (Jacqueline Du Pré ja Lontoon kuninkaallinen FO/Malcolm Sargent).

    22:24 Melartin: Kuusi kappaletta (Tarmo Järvilehto, piano).

    22:44 Rodrigo: Concierto andaluz (Los Angelesin kitarakvarttetti ja Delawaren SO/David Amado).

  • Klami: Opernredoute (RSO/Paavo Pohjola).

    18:11 Shostakovitsh: Pianotrio n:o 2 e-molli. (Svjatoslav Richter, piano, Oleg Kagan, viulu, ja Natalija Gutman, sello).

    18:38 d'Indy: Diptyque méditerranéen (Välimeren diptyykki) (Luxemburgin FO/Emmanuel Krivine).

    18:52 A. Williams: Osia kok. Milongas op. 64 (Valentín Surif, piano).

    19:20 Rautavaara: Viulukonsertto (Jaakko Kuusisto ja Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä)

    19:47 Stanford: Kvintetto jousille n:o 1 F-duuri (Vanbrugh-kvartetti ja Garth Knox, alttoviulu).

    20:16 Higdon: The Singing rooms (Jennifer Koh, viulu, ja Atlantan SO:n kuoro ja Atlantan SO/Robert Spano).

    20:54 Ravel: Miroirs (Peilikuvia) (Samson Francois, piano).

    21:24 Falla: Noiduttu rakkaus, 1-näytöksinen baletti (Leontyne Price, sopraano, ja Chicagon SO/Fritz Reiner).

    21:53 Piazzolla: Cinco tango sensations (Astor Piazzolla, bandoneon, ja Kronos-kvartetti).

    22:20 Linko: Pianokonsertto n:o 4 D-duuri (Cyril Szalkiewicz, ja Helsingin kaupunginorkesteri/Leo Funtek).

    22:47 d'Indy: Sekstetto jousille B-duuri (Prat-kvartetti, sekä Jean Dupouy, alttoviulu, ja Francois Michel, sello).

  • Klami: Revontulet (RSO/Sakari Oramo).

    18:20 J.S. Bach: Sonaatti huilulle ja continuolle n:o 2 e-molli. (Matthew Wilkie, fagotti, Neal Peres da Costa, cembalo, ja Kees Boersma, kontrabasso).

    18:36 Bartók: Balettisarja Ihmeellinen mandariini (Lontoon SO/Valeri Gergijev).

    18:56 Liszt (sov.): Grandes études de Paganini (Daniil Trifonov, piano).

    19:22 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Pinchas Zukerman ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    20:08 Leone: Cantate dans le genre italien (Kantaatti italialaiseen tyyliin) (Nuria Rial, sopraano, ja ArteMandoline).

    20:24 Gershwin (sov. Russell Bennett): Sinfoninen kuva oopp. Porgy ja Bess teemoista (Utahin SO/Maurice Abravanel).

    20:50 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 2 d-molli (Janos Starker).

    21:12 Mendelssohn: Kuusi laulua (RKK/Heikki Liimola).

    21:25 Ernst: Pensées fugitives (Thomas Christian, viulu, ja Jevgeni Sinaiski, piano).

    22:03 Viotti: Sellokonsertto C-duuri (Ofra Harnoy ja Veneton solistit/Claudio Scimone).

    22:28 Melartin: Lyrik (Lyyrillisiä kappaleita) pianolle (Leena Kareoja).

    22:45 Sor: Kaksitoista etydiä kitaralle, osia (Lawrence Johnson).

  • Llobet (sov.): Diez canciones populares catalanas (David Russell, kitara).

    18:20 Szymanowski: Jousikvartetto n:o 1 (Varsovia-jousikvartetti).

    18:39 Debussy: Lasten nurkkaus (Peter Rösel, piano).

    19:00 Heise: Drot og Marsk (Kuningas ja Marski), ooppera (Poul Elming, tenori, Bent Norup, basso, Eva Johansson, sopraano, Kurt Westi, tenori, Christian Christiansson, basso, Aage Haugland, basso, Ole Hedegaar, tenori, ja Inga Nielsen, sopraano, sekä Tanskan Radion kuoro ja Tanskan radion SO/Michael Schönwandt).

    21:38 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille D-duuri (Richard Savino, kitara, ja Artaria-kvartetti).

    21:59 Rejcha: Kvintetto puhaltimille C-duuri (Westwood-kvintetti).

    22:31 Bach: Kantaatti n:o 78 (Jesu, der du meine Seele) (Catherine Bott, sopraano, Daniel Taylor, kontratenori, Jeffrey Thomas, tenori, William Sharp, basso, ja American Bach Soloists).

    22:52 Copland: Nonetto (Columbia-jousiyhtye/Aaron Copland).

  • J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 5 c-molli (Marko Ylönen).

    18:28 Debussy: Ariettes oubliées (Frederica von Stade, mezzosopraano, ja Martin Katz, piano).

    18:46 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 72 C-duuri (The Angeles String Quartet).

    19:11 Borodin: Sinfonia n:o 1 Es-duuri (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    19:46 Liszt: Preludi ja fuuga nimestä B-A-C-H (Fernando Germani, urut).

    20:01 Sibelius: Lemminkäinen, neljä legendaa (RSO/Jukka-Pekka Saraste, englannintorvisoolo: Päivi Kärkäs).

    20:47 Weiss: Sarja luutulle D-duuri. (David Russell, kitara).

    21:07 Gluck: Atalantan aaria oopp. La Corona (Cecilia Bartoli, mezzosopraano, ja Akademie für alte Musik Berlin/Bernhard Forck).

    21:18 R. Strauss: Pianosonaatti h-molli (Glenn Gould).

    21:46 Weber: Concertino e-molli (Esa Tapani, käyrätorvi, ja RSO/John Storgårds).

    22:03 Grieg: Neljä virttä (David Wilson-Johnson, baritoni, ja Polyphony-kuoro/Stephen Layton).

    22:29 Casella: Sonaatti harpulle op.68 (Naoko Yoshino).

    22:47 Ravel: Gaspard de la nuit (Yön Gaspard) (Samson Francois, piano).

  • Elgar: Kolme baijerilaista tanssia (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

    Nanino-Moscaglia-Marenzio-Macque-Soriano-Zoilo: Mentre ti fui si grato (Vain sinua miellyttää tahdoin) (La Compagnia del Madrigale).

    Holst: This have I done for my true love (Lumen Valo).

    Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano).

    Sibelius: Sinfonia n:o 5 Es-duuri (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Paavo Berglund).

    Chopin: Andante Spianato et Grande Polonaise Brillante Es-duuri. (Artur Rubinstein, piano).

    Heinichen: La Bella fiamma (Kaunis liekki) (Terry Wey, kontratenori, Stephan Rath, teorbi, ja Batzdorfer Hofkapelle).

    Bridge: Isabella, sinfoninen runo (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    Forqueray: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 G-duuri (Marion Martineau, viola da gamba, Atsushi Sakai, sello, ja Christophe Rousset, cembalo).

    Pejacevic: Pianokonsertto g-molli (Oliver Triendl ja Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt/Howard Griffiths).

    Schubert: Winterreise (Talvinen matka) (Christian Gerhaher, baritoni, ja Gerold Huber, piano).

    Händel: Sonaatti viululle ja continuolle A-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

    Tormis: Vepsa rajad (Vepsän polut) (Musica Intima).

  • Henselt: Kevätlaulu (Esther Budiardjo, piano).

    W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 22 B-duuri (Hagen-kvartetti).

    Beethoven: Pianosonaatti n:o 21 C-duuri (Waldstein) (Tatjana Nikolajeva).

    Cherubini: Ahi! che forse ai miei di - Ah! sola quand'io viveva oopp. Demofonte. (Teresa Berganza, mezzosopraano, ja Felix Lavilla, piano).

    Glinka: Divertimento brillante Bellinin teemoista (Leonid Ogrintshuk, piano, ja Venäjän kansall. ork. solistit).

    Verdi: Pajulaulu ja rukous oopp. Otello. (Malvina Major, sopraano, ja Margaret Findlay, mezzosopraano, sekä Uuden-Seelannin SO/John Matheson).

    Rahmaninov: Sinfonisia tansseja (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    Raitio: Runoelma sellolle ja orkesterille (Risto Poutanen ja RSO/Petri Sakari).

    Satie: Sonneries de la Rose-Croix (Hervé Désarbre, urut, ja Paris Renaissance -kuoro/Hélène Breuil).

    Debussy: De soir (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

    Brahms: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 F-duuri (Jacqueline Du Pré ja Ernest Lush).

    Purcell: Now that the sun hath veiled his light (Nyt kun aurinko on peittänyt valonsa) (Nicholas Phan, tenori, Michael Leopold, luuttu, ja Ann Marie Morgan, viola da gamba).

    Crusell: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 2 c-molli. (Paavo Lampinen, klarinetti, Jorma Ylönen, viulu, Ahti Pilvi, alttoviulu, ja Esko Valsta, sello).

    Wolf-Ferrari: Edelwild (Maria de Francesca-Cavazza, sopraano, ja Horst Göbel, piano).

    Weiss: Konsertto d-molli (Richard Stone, luuttu, ja Tempesta di Mare -kamariork.)

    Couperin: Konsertto n:o 12 (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba).

    Lully: Orkesterisarja oopp. Atys (Capriccio/Dominik Kiefer).

    Marais: Sarja g-molli (Musica Pacifica).

    Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Petri Tapio Mattson, barokkiviulu, Markku Mäkinen, urut, ja Eero Palviainen, arkkiluuttu).

  • Delius: Songs of Sunset (Lauluja auringonlaskusta) (Sally Burgess, mezzosopraano, Bryn Terfel, baritoni, ja Waynflete Singers, Southern Voices sekä Bournemouthin sinfoniakuoro ja -ork./Richard Hickox).

    Schubert: Pianokvintetto A-duuri (Forelli) (Clifford Curzon ja Wieniläisen oktetin jäseniä).

    A. Scarlatti: Audi, filia (Susanne Rydén, sopraano, Dominique Labelle, sopraano, Ryland Angel, kontratenori, sekä Philharmonia Chorale ja Philharmonia-barokkiorkesteri/Nicholas McGegan).

    W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto n:o 2 Es-duuri (William Purvis ja Orpheus-kamariork.).

    Purcell: Kohtauksia puolioopperasta King Arthur (Nancy Argenta, sopraano, ja Vancouverin RO/Monica Huggett).

    Stanford: Songs of the sea (Meren lauluja) (Gerald Finley, baritoni, ja BBC:n Walesin kansalliskuoron miesäänet sekä BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    Elgar: Johdanto ja allegro (Bostonin SO:n jouset/Charles Munch)

    MacFarren: Konserttikappale e-molli (Howard Shelley, piano, ja Tasmanian SO/Howard Shelley).

    J.S. Bach: Sonaatti huilulle ja continuolle n:o 2 e-molli (Marc Beaucoudray, huilu, ja William Christie, cembalo).

    Schumann: Kvintetto Es-duuri. (Leonard Bernstein, piano, ja Juilliard-kvartetti).

    Ravel: Sheherazade (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Pariisin konservatorion ork./Georges Prêtre).

    Tausig: Nouvelles soirees de Vienne, sarja pianolle n:o 2. (Dennis Hennig).

    Kuhlau: Duo brillant op.110/1 (Henrik Wenzel Andreasen, huilu, ja Anna Öland, piano).

    Brahms: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille a-molli. (Jascha Heifetz, viulu, Gregor Piatigorsky, sello, ja RCA Victor SO/Alfred Wallenstein).

    J. Haydn: Sinfonia n:o 8 G-duuri (Ilta). (Handel and Haydn Society/Harry Christophers).

    Debussy: Beau soir (Marina Piccinini, huilu, ja Anne Epperson, piano).

  • Hoffstetter: Jousikvartetto F-duuri (Amadeus-kvartetti).

    18:14 C.P.E. Bach: Sonaatti klaveerille F-duuri (Tuija Hakkila, fortepiano).

    18:19 Salieri: Sarja oopp. La Grotta di Trofonio (Trofonion luola) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

    18:47 Respighi: Sonaatti viululle ja pianolle h-molli. (Josef Suk ja Jan Panenka).

    19:11 Bixio: Parlami d'amore, Mariu (Peter Lindroos, tenori, ja Marita Viitasalo, piano).

    19:16 Takemitsu: Merta kohti (Emmanuel Pahud, alttohuilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    19:28 Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Franklin Lei).

    19:53 Poulenc: Konsertto uruille, jousille ja patarummuille g-molli (Berj Zamkochian, urut, ja Everett Firth, patarummut, sekä Bostonin SO/Charles Munch).

    20:16 Hindemith: Sonaatti klarinetille ja pianolle B-duuri (Reginald Kell ja Joel Rosen).

    20:34 Tshaikovski: Dumka c-molli (Sergei Tarasov, piano).

    20:44 Pacius: Leonoran balladi oopp. Kaarle-kuninkaan metsästys (Merja Wirkkala, sopraano, ja RSO/Ilpo Mansnerus).

    20:51 Roussel: Serenadi op.30 (Mirage-kvintetti).

    21:07 Saariaho: D'om le vrai sens, konsertto klarinetille ja orkesterille (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo).

    21:39 Rautavaara: Serenades of the Unicorn (Yksisarvisen serenadeja) (Ismo Eskelinen, kitara).

    21:47 de Victoria: Missa Pro defunctis (Kuolleitten messu) (Choir of the Abbey of Mount Angel ja Portlandin sinfoniakuoro/Robert C. Zimmerman).

    22:36 Borodin (sov. Glazunov): Pieni sarja (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    23:06 Giordano: Come un bel di di maggio oopp. Andrea Chenier (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

  • Ravel: Sonate posthume (Elena Urioste, viulu, ja Michael Brown, piano).

    18:14 Kuula: Orjan poika (Inari Gebhard, sopraano, Mikko Pasanen, baritoni, ja Suomen Laulu sekä RSO/Jussi Jalas).

    18:39 Anonyymi: Gloria (Empire Brass -kvintetti, jäseniä: Bostonin SO ja New Yorkin FO, Boston Pops Esplande -ork., Rolf Smedvig, trumpetti ja joht.).

    18:44 Milhaud: Le Boeuf sur le toit (Härkä katolla), baletti (The New London Orchestra/Ronald Corp).

    19:05 Tarkiainen: Baudelaire-laulut (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja Emil Holmström, piano).

    19:21 Spohr: Fantasia harpulle n:o 2 c-molli (Naoko Yoshino).

    19:30 Martin: Balladi alttosaksofonille ja orkesterille. (Christian Roellinger ja Bernin SO/Dmitri Kitajenko).

    19:46 Schubert: Der Wanderer (Vaeltaja) (Matti Lehtinen, baritoni, ja Hubert Giesen, piano).

    19:51 Carulli: Kitarakonsertto e-molli. (Pepe Romero ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/ Iona Brown).

    20:07 Boccherini: Sonaatti viululle ja continuolle G-duuri op.7/3 (Angelo Stefanato, viulu, ja Franco Petracchi, kontrabasso).

    20:19 Williams: Trumpettikonsertto (Jouko Harjanne ja RSO/Dima Slobodeniouk).

    20:40 Madetoja: Kuusi pianokappaletta. (Risto Kyrö).

    21:01 Fuenllana - Narvaez - Pisador: Passeavase el rey moro (Maurikuningas kulki Granadan kaupungin halki) (Trio Montparnasse).

    21:10 Byrd: Fantasia, 6-ääninen n:o 2 g-molli (Phantasm).

    21:15 Morales: Veni, Domine, et noli tardare (The Concord Ensemble).

    21:22 Wagenseil: Sonaatti n:o 3 C-duuri (Suite des pièces) (Piccolo Concerto Wien/Roberto Sensi, kontrabasso).

    21:41 Ligeti: Etydi pianolle nro 2 (Pierre-Laurent Aimard).

    21:45 Reich: Pulse puhaltimille, jousille, pianolle ja sähköbassolle (International Contemporary Ensemble).

    22:00 Villa-Lobos: Pienokaisen perhe, pianosarja 1 (Nuket). (Sonia Rubinsky).

    22:16 Farrenc: Sinfonia n:o 2 D-duuri (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    22:60 Anonyymi: Sweetest love I do not goe (Paul Hillier, laulu, ja Nigel North, luuttu).

    22:54 Silvestrov: Viisi kappaletta viululle ja pianolle (Natascia Gazzana ja Raffaella Gazzana).

Lyssna också