Yöklassinen

Don Carlos -ooppera

  • 6 t 50 min
  • 1 mån. 0 d

Yöklassinen

23:10 Verdi: Don Carlos, ooppera (Ferruccio Furlanetto, Michael Sylvester, Vladimir Tshernov, Samuel Ramey, Paul Plishka, Aprile Millo, Dolora Zajick, Jane Bunnell, Kathleen Battle, Dwayne Croft, John Horton Murray ja Kevin Short sekä Metropolitan-oopperan kuoro ja ork./James Levine).

02:36 Lalo: Pianotrio n:o 1 c-molli (Trio Salomon).

02:58 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 6 D-duuri (Janos Starker).

03:28 Tshaikovski: Pianokonsertto n:o 1 b-molli (Clifford Curzon ja Wienin filharmonikot/Georg Solti).

04:04 Sibelius: Lauluja sekaköörille (Pirkko Törnqvist, sopraano, Jouni Kuorikoski, baritoni, ja RKK/Eric-Olof Söderström).

04:23 Weber (sov. Hindemith): Sinfonisia metamorfooseja (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

04:43 Ravel: Yleviä ja tunteellisia valsseja (Alicia de Larrocha, piano).

04:59 Hummel: Missa solemnis messu C-duuri (Patricia Wright, Zan McKendree-Wright,Patrick Power ja David Griffiths sekä kamarikuoro Tower Voices ja Uuden-Seelannin SO/Uwe Grodd).

05:45 Flodin: Fleurs d'album (Tapani Valsta, piano).

05:58 Palmgren (sov.): Laulu Lapista (Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Ilmo Ranta, piano).

Sändningar

  • fr 13.12.2019 23.10 • Yle Radio 1
  • fr 13.12.2019 23.10 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Homilius: Ergreifet die Psalter ihr christlichen Chöre (Katja Fischer, sopraano, Martin Petzold, tenori, Körnerscher Sing-Verein, ja Dresdner Instrumental-Concert/Peter Kopp).

    23:28 Tuntematon: Veni, veni Emmanuel (Arturo Delmoni ja Alexander Romanul, viulu, Katherine Murdock, alttoviulu, sekä Nathaniel Rosen, sello).

    23:32 Praetorius: Luterilainen adventtipalvelus (Apollo's Fire, Apollo's singers, Apollo's musettes, The Oberlin Choristers, ja Children's choirs of St, Paul's church/Jeannette Sorrell).

    00:15 Busoni: Konsertto pianolle, orkesterille ja mieskuorolle C-duuri (Kirill Gerstein, piano, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Sakari Oramo).

    01:26 Randel: Alkusoitto laulunäyt. Värmlänningarna (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Stig Westerberg).

    01:37 Reinecke: Jousikvartetto n:o 5 g-molli (Reinhold-kvartetti).

    02:07 Eberl: Trio Es-duuri (Grand Trio) (Consortium Classicum).

    02:37 Heininen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 (Boston-balladi) (Kaija Saarikettu ja Juhani Lagerspetz).

    03:05 Farrenc: Sinfonia n:o 1 c-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    03:36 Jadassohn: Pianotrio n:o 2 E-duuri (Syrius Trio).

    03:59 Nielsen: Puhallinkvintetto (Ensemble MidtVest).

    04:27 W.A. Mozart: Duo viululle ja alttoviululle n:o 1 G duuri ja n:o 2 B-duuri (Itzhak Perlman ja Pinchas Zukerman).

    05:06 Wieniawski: Viulukonsertto n:o 1 fis-molli (Midori ja Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    05:34 Künneke: Das Blumenwunder (Kukkaisihme) (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    05:57 Klemetti - Linnala (sov.): Psallat scholarum concio (Madetojan musiikkilukion kuoro/Kari Kaarna).

  • Wagner: Lentävä hollantilainen, ooppera (James Morris, basso, Deborah Voigt, sopraano, Ben Heppner, tenori, Jan-Hendrik Rootering, basso, Paul Groves, tenori, ja Birgitta Svenden, mezzosopraano, sekä Metropolitan-oopperan kuoro ja ork./James Levine).

    01:44 Paganini: Serenadi alttoviululle, sellolle ja kitaralle C-duuri (Salvarore Accardo, Rocco Filippini, ja Carlos Bonell).

    02:06 Farrenc: Sinfonia n:o 2 D-duuri (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    02:41 Elgar: Caractacus (Judith Howarth, sopraano, Arthur Davies, tenori, David Wilson-Johnson, baritoni, Stephen Roberts, basso, Alastair Miles, basso, ja Lontoon sinfoniakuoro sekä Lontoon SO/Richard Hi

  • Tshaikovski: Jousikvartetto n:o 3 es-molli (Borodin-kvartetti).

    23:49 De Curtis: Torna a Surriento (Peter Lindroos, tenori, Marita Viitasalo, piano).

    23:52 Beethoven: Sinfonia n:o 1 C-duuri (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    00:20 Danzi: Septetto Es-duuri (Consortium Classicum/Dieter Klöcker).

    00:41 Rautavaara: Sellokonsertto (Raimo Sariola ja RSO/Pertti Pekkanen).

    00:56 Holst: Hammersmith (Eastman-puhallinork./Frederick Fennell).

    01:11 Gounod: Balettimusiikkia oopp. Faust (Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    01:28 Telemann: Triosonaatti oboelle, cembalolle ja continuolle Es-duuri (Battalia).

    01:40 Schumann: Karnevaali (Arturo Benedetti Michelangeli, p

  • W.A. Mozart: Sinfonia concertante Es-duuri (Diethelm Jonas, oboe, Sabine Meyer, basettiklarinetti, Bruno Schneider, käyrätorvi, ja Sergio Azzolini, fagotti, sekä Dresdenin valtionork./Hans Vonk).

    23:40 Collan: Torpan tyttö (Matti Tuloisela, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    23:48 Grieg: Sonaatti sellolle ja pianolle a-molli (Inbal Segev ja Juho Pohjonen).

    00:17 Fuchs: Serenadi jousille n:o 3 e-molli (Camerata Bern/Thomas Füri).

    00:36 H.I.F. Biber: Missa Salisburgensis (La Capella Reial de Catalunya, Les Concert des Nations ja Hespèrion XXI/Jordi Savall).

    01:20 Spohr: Nokturno C-duuri (Zefiro/Alfredo Bernardini).

    01:50 Erlebach: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle n:o 3 A-duuri (Trio Settecento).

    02:05 Telemann: Konsertto oboe d'amorelle, jousille ja continuolle G-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

    02:23 Szymanowski: Jousikvartetto n:o 1 (Varsovia-jousikvartetti).

    02:42 Hérold: Unissakävelijä, baletti (Orchestra Victoria/Richard Bonynge).

    03:52 Ysaÿe: Hurmio (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano).

    04:02 Marais: Sarja huilulle, viululle ja continuolle (Music's Re-creation).

    04:26 R. Schumann: Sinfonisia etydejä (Ernst Levy, piano).

    04:46 J.S. Bach: Kuusi motettia BWV 225-230 (Rostockin motettikuoro, Capella Fidicinia Leipzig/Hartwig Eschenburg).

    05:56 Debussy: Pellavatukkainen tyttö (Midori, viulu, ja Robert McDonald, piano).

  • J.C. Bach: Kvintetto huilulle, oboelle, viululle, alttoviululle ja continuolle C-duuri (Amarillis-yhtye).

    23:24 Berwald: Alkusoitto ja poloneesi oopp. Estrella de Soria (Malmön oopperaork./Niklas Willén).

    23:36 Wagenseil: Sonaatti n:o 3 C-duuri (Suite des pièces) (Piccolo Concerto Wien/Roberto Sensi, kontrabasso).

    23:56 Stenhammar: Sinfoninen alkusoitto Excelsior (RSO/Ole Kristian Ruud).

    00:11 Liszt: Concerto pathetique konsertto e-molli kahdelle pianolle (Martha Argerich ja Nelson Freire).

    00:30 Melartin: Sex enkla stycken (Kuusi helppoa kappaletta) (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

    00:48 Brahms: Zigeunerlieder (RKK/Anders Eby, sekä Antti Hotti, piano).

    01:09 Berwald: Konserttikappale F-duuri (Otto Virtanen, fagotti, ja RSO/Santtu-Matias Rouvali).

    01:22 J. Haydn: Vuodenajat (Arleen Auger, sopraano, John Aler, tenori, Håkan Hagegård, baritoni, sekä The Minnesota Chorale ja Saint Paulin kamariork./Joel Revzen).

    03:39 Stravinsky: Konserttitansseja (Orpheus-kamariork.).

    04:00 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille D-duuri (Richard Savino, kitara, ja Artaria-kvartetti).

    04:21 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Simone Dinnerstein, piano).

    05:40 Leo: Sellokonsertto n:o 1 D-duuri (Sol Gabetta ja Cappella Gabetta).

    05:57 O. Merikanto: Elämälle (Tommi Hakala, baritoni, ja Kristian Attila, piano).

  • Bizet: Clovis et Clotilde, kantaatti (Katarina Jovanovic, sopraano, Philippe Do, tenori, ja Mark Schnaible, basso, sekä Lillen kansallisork./Jean-Claude Casadesus).

    23:45 Lalo: Espanjalainen sinfonia (Jascha Heifetz, viulu, ja RCA Victor -SO/William Steinberg).

    00:10 Francesco Canova da Milanon luuttumusiikkia (Paul O'Dette, 6-kielinen luuttu).

    01:28 Weber: Muunnelmia venäläisestä teemasta pianolle (Alexander Paley).

    01:48 W.A. Mozart: Aaria Dunque sperar poss'io oopp. Lucio Silla (Michael Maniaci, kontratenori, ja Bostonin barokkiork./Martin Pearlman).

    01:59 Byström: Sonaatti n:o 1 B-duuri (Tatjana Grindenko, viulu, ja Aleksei Ljubimov, piano).

    02:18 Saint-Saëns: Sinfonia n:o 3 c-molli (Urkusinfonia) (Anthony Newman, urut, ja Pittsburghin SO/Lorin Maazel).

    02:55 de Victoria: Vexilla Regis prodeunt (Nyt liehuu viiri kuninkaan) (The Sixteen/Harry Christophers).

    03:06 Dvorák: Jousikvartetto n:o 14 As-duuri (Emerson-kvartetti).

    03:39 Beethoven: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Eroica) (Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    04:32 R. Strauss: Osia orkesterisarj. Der Bürger als Edelmann (Porvari aatelismiehenä) (Chicagon SO/Hans Rosbaud).

    04:56 Fodor: Sinfonia n:o 3 c-molli (Alankomaiden radion kamariork./Anthony Halstead).

    05:25 Schumann: Jousikvartetto n:o 3 A-duuri (Eroica-kvartetti).

    05:56 Wolf: Der Tambour (Petteri Salomaa, baritoni, ja Ilmo Ranta, piano).

  • Cardoso: Requiem (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    23:58 Kohaut: Sinfonia B-duuri (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    00:10 Rahmaninov: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Lang Lang).

    00:31 Beethoven: Jousikvartetto n:o 1 F-duuri ja n:o 2 G-duuri op.18 (Guarneri-kvartetti).

    01:25 Saint-Saëns: Viulukonsertto n:o 3 h-molli (Zino Francescatti ja New Yorkin FO/Pierre Boulez).

    01:54 Falla: Kolmikolkkahattu, balettisarja n:o 2 (Chicagon SO/Fritz Reiner).

    02:07 Blasco de Nebra: Sonaatti n:o 6 E-duuri (Igor Kipnis, cembalo).

    02:19 Pabst: Konserttiparafraasi Tshaikovskin Jevgeni Onegin -oopperan teemoista (Shura Cherkassky, piano).

    02:32 Schütz: Cantiones sacrae II (Dresdenin poikakuoro/Rudolf Mauersberger).

    03:30 Schumann: Sinfonia n:o 4 d-molli (Berliinin filharmonikot/Wilhelm Furtwängler).

    04:01 Busoni: Turandot-sarja (Hong Kongin FO/Samuel Wong).

    04:42 Vaughan Williams: Fantasia sävelmästä Greensleeves (James Ehnes, alttoviulu, ja Eduard Laurel, piano).

    04:48 Schubert: Oktetto jousille ja puhaltimille F-duuri (Wieniläinen oktetti).

    05:42 Verdi: Alkusoitto oopp. Kohtalon voima (Amsterdamin Concertgebouw-orkesteri/Riccardo Chailly).

    05:50 Röntgen: Teema ja muunnelmia B-duuri (Wyneke Jordans ja Leo van Doeselaar, piano).

    06:01 Beethoven: Konsertto pianolle, viululle, sellolle ja orkesterille C-duuri (Lev Oborin, David Oistrah ja Svjatoslav Knushevitski sekä Lontoon Philharmonia-ork./Malcolm Sargent).

    06:37 Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Bostonin sinfoniaorkesterin kamariyhtye).

    06:56 Othmayr: Non Argus largus (Piffaro).

  • Händel: Alexander's feast (Simone Kermes, sopraano, ja Virgil Hartinger, tenori, sekä Kölnin kamarikuoro ja Collegium Cartusianum/Peter Neumann).

    00:36 Svendsen: Kvintetto jousille C-duuri (Oslon jousikvartetti, ja Henning Kraggerud, alttoiviulu).

    01:09 J.S. Bach: Konsertto kahdelle cembalolle, jousille ja continuolle n:o 2 C-duuri (Pierre Hantaï ja Aapo Häkkinen, cembalo, sekä Helsingin barokkiork.)

    01:27 J.B. Bach: Sarja jousille ja continuolle g-molli (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

    01:51 Ricordi: Le Livre des serenades (Gabriella Morelli ja Giancarlo Simonacci, piano).

    02:31 Dall'Oglio: Viulukonsertto C-duuri (Giuliano Carmignola ja Venetsian barokkiork./Andrea Marcon).

    02:52 Lövenskiold: Sylfiden (Keijukainen), baletti (Aalborgin SO/Peter Ernst Lassen).

    04:02 Cui: Kolme scherzoa orkesterille (Venäjän valtion SO/Valeri Poljanski).

    04:22 Beethoven: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri op.17 (Thomas Müller, luonnontorvi, ja Edoardo Torbianelli, fortepiano).

    04:37 Hausegger: Natursymphonie (Luontosinfonia) (Kölnin radiokuoro ja Kölnin radion SO/Ari Rasilainen).

    05:35 Jadassohn: Pianotrio n:o 1 F-duuri (Syrius Trio).

    05:57 Mendelssohn: Sanaton laulu n:o 25 G-duuri (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

  • J. S. Bach: Partita klaveerille n:o 4 D-duuri (Benjamin Grosvenor, piano).

    23:28 Winter: Concertino fagotille ja orkesterille n:o 1 c-molli (Jaakko Luoma ja Tapiola Sinfonietta).

    23:46 Schubert: Sonatiinit viululle ja pianolle n:o 1 D-duuri, n:o 2 a-molli, n:o 3 g-molli; Sonaatti A-duuri (Arthur Grumiaux ja Riccardo Castagnone).

    00:47 Beethoven: Septetto Es-duuri jousille ja puhaltimille (Lincoln Centerin kamariyhtye).

    01:27 Bruch: Viulukonsertto n:o 1 g-molli (Isaac Stern ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    01:52 Bizet: Rooma, sinfonia C-duuri (Melbournen SO/John Lanchbery).

    02:25 Ginastera: Harppukonsertto op.25 (Vera Badings ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Jesus Lopez-Cobos).

    02:49 Klami: Kalevala-sarja (RSO/Mikko Franck).

    03:27 Holst: Jupiter sarj. Planeetat (Atlantan SO/Yoel Levi).

    03:36 Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen (Vaeltavan kisällin lauluja) (Håkan Hagegård, baritoni, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    03:53 Poulenc: Sonaatti viululle ja pianolle (Daishin Kashimoto ja Itamar Golan).

    04:13 Debussy (sov. Ravel): Sarabande (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    04:18 Balakirev: Korol Lir (Kuningas Lear), näytelmämusiikkia (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    04:55 Reinagle: Pianosonaatti n:o 3 C-duuri (Philadelphia-sonaatti n:o 3) (Stephen Siek).

    05:13 Glazunov: Novelletteja (Pietarin jousikvartetti).

    05:43 Albinoni: Konsertto kahdelle oboelle, jousille ja continuolle F-duuri (Gail Hennessy ja Rachel Chaplin, sekä La Serenissima/Adrian Chandler).

    05:56 Schütz: Ich weiss, dass mein Erlöser lebt (RKK/Otto Kargl, sekä Markku Luolajan-Mikkola, barokkisello, ja Markus Malmgren, urut).

  • Wilms: Kvartetto pianolle ja jousille F-duuri (Valentin-pianokvartetti).

    23:41 Victoria: Trahe me post te (Vedä minut mukaasi, rientäkäämme), messu (Westminsterin katedraalin kuoro/James O'Donnell).

    00:06 Bonporti: Concerto a quattro B-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie).

    00:18 Kapsberger: Passacaglia d-molli (Matthew Wadsworth, teorbi).

    00:24 J.S. Bach: Messu h-molli (Nicole Heaston, sopraano, Theodora Hanslowe, mezzosopraano, Ellen Rabiner, altto, Mart Tucker, tenori, ja Nathan Berg, bassobaritoni, sekä Boston Baroque/Martin Pearlman).

    02:09 Busoni: Sarja orkesterille n:o 2 (RSO/Esa-Pekka Salonen).

    02:38 Tshaikovski: Francesca da Rimini (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    03:04 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Emerson-kvartetti).

    03:32 Copland: Sinfonia n:o 3 (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

    04:16 Chopin: Scherzot pianolle n:ot 1-4 (Garrick Ohlsson).

    05:02 Suppé: Runoilija ja talonpoika -alkusoitto (Dresdenin valtionork./Otmar Suitner).

    05:12 Roussel: Baccus ja Ariadne, balettisarja n:o 2 (Minnesotan ork./Antal Dorati).

    05:31 Backofen: Klarinettikonsertto Es-duuri op.24 (Dieter Klöcker ja Lounais-Saksan RO/Johannes Moesus).

    05:58 Dowland: Pipers galliard (David Russell, kitara).

  • Wagner: Alkusoitto ja Bakkanaali oopp. Tannhäuser (Symphony Of The Air/Leopold Stokowski).

    23:36 Liszt: Taiturietydejä (Daniil Trifonov, piano).

    00:43 de Castro: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle n:o 1 (La Real Cámara).

    00:51 W.A. Mozart: Sinfonia concertante Es-duuri (Todd Phillips, viulu, Maureen Gallagher, alttoviulu, ja Orpheus-kamariork.).

    01:25 Liszt: Dante-sinfonia (Volker Arndt, poikasopraano, Mathias Eisenberg, urut, Leipzigin Tuomas-kuoro ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    02:07 Melartin: Siikajoki (RSO/John Storgårds).

    02:26 Brahms: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille a-molli (Itzhak Perlman, viulu, Yo-Yo Ma, sello, ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    02:58 Schumann: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Reiniläinen) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ferdinand Leitner).

    03:34 R. Strauss: Also sprach Zarathustra (Näin puhui Zarathustra) (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

    04:08 Berlioz: Harold Italiassa (William Primrose, alttoviulu, ja Bostonin SO/Charles Munch).

    04:47 Champagne: Ausi conme unicorne sui (Paul Hillier, baritoni, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

    04:55 Foote: Sarja jousiorkesterille E-duuri (Seattlen SO:n jouset/Gerard Schwarz).

    05:12 Gade: Sinfonia n:o 8 h-molli (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

    05:40 Goldberg: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle C-duuri (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu, sekä Hans Pischner, cembalo).

    05:56 Kapsberger: Toccata (Matthew Wadsworth, teorbi).

  • Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 4 g-molli (Daniil Trifonov ja Philadelphian ork./Yannick Nézet-Séguin).

    23:37 Debussy: Veneessä (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    23:42 J. Haydn: Sinfonia n:o 101 (Kello) (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    00:09 Blavet: Sonaatti huilulle ja continuolle g-molli (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

    00:23 Rossi: Salomon lauluja. Juutalaista hengellistä musiikkia 1600-luvun Italiasta (New York Baroque/Eric Milnes, ja Edward Brewer, urut).

    01:10 W.A. Mozart: Konsertto käyrätorvelle ja orkesterille n:o 1 D-duuri (John Cerminaro ja Seattlen SO/Gerard Schwartz).

    01:27 Zelenka: Missa Dei Patris C-duuri (Venceslava Hruba-Freiberger, sopraano, Rene Jacobs, kontratenori, Reinhardt Ginzel, tenori, ja Olaf Bär, basso, sekä Thüringischer Akademischer Singkreis ja Virtuosi Saxoniae/Ludwig Güttler).

    02:38 Enescu (sov. Smedvig): Romanialainen rapsodia n:o 1 A-duuri (Empire Brass).

    02:50 R. Strauss: Don Juan, sinfoninen runo (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

    03:07 Meyerbeer: Kruunajaismarssi oopp. Le Prophete (Detroitin SO/Paul Paray).

    03:12 Hummel: Sonaatti pianolle Es-duuri (Hae-won Chang).

    03:40 Verdi: Jousikvartetto e-molli (Juilliard-kvartetti).

    04:03 Mendelssohn: Lieder ohne Worte (Sanattomia lauluja) n:o 1-24 (Viktoria Postnikova, piano).

    05:06 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 5 c-molli (Marko Ylönen).

    05:34 Loeffler: Kaksi rapsodiaa (Han de Vries, oboe, Henk Guittart, alttoviulu, ja Ivo Janssen, piano).

    05:57 Delibes: Valse lente bal. Coppélia (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

Lyssna också