Aamuklassinen

On kirkas aamutähti nyt

  • 3 t 0 min
  • 1 mån. 0 d

Anonyymi 1500-luvulta: Herkuleen voimat (Kalevi Kiviniemi, Turun tuomiokirkon urut).

06:04 Händel: Concerto grossot n:o 1-6 (Händel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

07:02 Britten: A Ceremony of Carols (Robert Shaw -kamarikuoro/Robert Shaw sekä Janice Chandler, sopraano, Nannette Soles, mezzosopraano, ja Elizabeth Remy, harppu).

07:26 Vivaldi: Konsertto kahdelle trumpetille, jousille ja continuolle C-duuri. (Mark Bennett ja Michael Harrison sekä The English Consort/Trevor Pinnock).

07:34 Bessel: Komm du schöne Freudenkrone, joulukantaatti (Dorothea Wagner, sopraano, Birte Kulawik, sopraano, David Erler, kontratenori, Hans Jörg Mammel, tenori, ja Matthias Lutze, basso, sekä Sächsisches Vocalensemble ja Batzdorfer Hofkapelle/Matthias Jung).

07:44 Buxtehude: On kirkas aamutähti nyt (Tauno Äikää, urut).

07:51 Charpentier: Salve puerule, salve tenellule (Westminster Abbeyn kuoro/Simon Preston sekä Christopher Herrick, urut).

07:57 Sammartini: Concerto grosso n:o 6 g-molli (Les Violons du Roy/Bernard Labadie).

08:11 Jacobi: Also hat Gott die Welt geliebet (Niin on Jumala maailmaa rakastanut), joulukantaatti (Birte Kulawik, sopraano, David Erler, kontratenori, Hans Jörg Mammel, tenori, ja Matthias Lutze, basso, sekä Sächsisches Vocalensemble ja Batzdorfer Hofkapelle/Matthias Jung).

08:22 Tuntematon (sov. Kosta): Kaksi puolalaista sävelmää (Sävelradion viihdeork./Ensio Kosta).

08:27 J.S. Bach (sov. Busoni): Jeesus Kristus meille nyt (Risto Lauriala, piano).

08:32 Kuula: Rukous (RKK/Timo Nuoranne).

08:36 Bartók: Romanialaisia joululauluja (Pietro Spada, piano).

08:50 Sheppard: Verbum caro factum est (Sana tuli lihaksi) (Stile Antico).

Sändningar

  • ti 24.12.2019 6.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • W.A. Mozart: Fagottikonsertto B-duuri (Frank Morelli ja Orpheus-kamariork.)

    06:20 Marais: Folies d'Espagne (Mika Suihkonen, viola da gamba, ja Ballo della Battalia).

    06:39 R. Kreutzer: Kvintetto C-duuri (Grand quintet) (Sarah Francis, oboe, ja Allegri-kvartetti).

    06:55 Desprez: Missa di dadi (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    07:32 Anonyymi 1700-luvulta: Contredanses parisiennes (Pariisilaisia kontratansseja) (Ensemble Caprice).

    07:47 Brunetti: Jousikvartetto n:o 1 g-molli (Schuppanzigh-kvartetti).

    08:05 Agrell: Konsertto huilulle, cembalolle ja jousille G-duuri (Musica Petropolitana).

    08:21 Anonyymi: Sarja soittimille C-duuri kok Terpsichore (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

    08:36 Kraus: Konsertto alttoviululle, sellolle ja orkesterille G-duuri (David Aaron Carpenter ja Riitta Pesola sekä Tapiola Sinfonietta).

  • Brunetti: Jousikvartetto B-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

    07:18 Musiikkia keskiaikaisiin pitoihin, säv. Jacopo da Bologna, Landini, Ciconia ym. (The Newberry Consort/Mary Springfels).

    08:20 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 3 a-molli (Richard Goode, piano).

    08:38 Obrecht: Missa Fortuna desperata (The Sound and The Fury).

    09:25 Palmgren: Kolmikohtainen pastoraali, sarja orkesterille (Pori Sinfonietta/Jan Söderblom).

    09:40 Reger: Balettisarja (Norrköpingin SO/Leif Segerstam).

  • Uccellini: Sonaatteja ja aarioita viululle ja bassocontinuolle "La Bergamasca" (The Arcadian Academy ja Nicholas McGegan, viulu).

    7:13 Weiss: Sarja luutulle D-duuri (David Russell, kitara).

    7:33 Beethoven: Pianotrio c-molli (Joseph Kalichstein, piano, Jaime Laredo, viulu, ja Sharon Robinson, sello).

    8:02 Rossi: Salomon lauluja. Juutalaista hengellistä musiikkia 1600-luvun Italiasta (New York Baroque/Eric Milnes, ja Edward Brewer, urut).

    8:49 Vivaldi: Sonaatti sellolle ja continuolle e-molli op.17/5 (Heinrich Schiff, sello, Ton Koopman, urut, ja Jaap ter Linden, sello).

  • J.S. Bach: Soolosellosarjat n:o 4 Es-duuri, n:o 5 c-molli ja n:o 6 D-duuri (Pierre Fournier).

    7:18 Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Franklin Lei).

    7:43 Beethoven: Jousikvartetto n:o 11 f-molli (Serioso) Emerson-kvartetti).

    8:02 Telemann: Nokkahuilukonsertto a-molli (Michala Petri ja Saint Paulin kamariork./Pinchas Zukerman).

    8:17 Berwald: Kvintetto pianolle ja jousille n:o 1 c-molli (Robert Riefling ja Benthien-kvartetti).

    8:42 Graun: Urkukonsertto F-duuri (Franz Haselböck ja Wienin Capella Academica/Ernst Hinreiner).

  • J.S Bach: Kantaatti n:o 36 (Schwingt freudig euch empor).
    (Arleen Auger, sopraano, Peter Schreier, tenori, Siegfried Lorenz, basso sekä Leipzigin Tuomas-kuoro ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Hans-Joachim Rotzsch).

    D. Scarlatti: Sonaatti G-duuri (Baccano).

    Debussy: Uponnut katedraali (Timo Mikkilä, piano).

    Beethoven: Sekstetto puhaltimille Es-duuri (Mozzafiato-puhallinyhtye).

    Castelnuovo-Tedesco: Osia sarj. Platero y yo (Harmo ja minä) (Andrés Segovia, kitara).

    Reincken: Sonaatti jousille d-molli (Les Éléments Amsterdam).

    Gebel (nuor.): Jouluoratorio (Monica Mauch, sopraano, Kai Wessel, kontratenori, Nico van der Meel, tenori, ja Peter Kooij, basso, sekä Cantus Thuringia Capella Thuringia/Bernhard Klapprott).

    Reger: Marian kehtolaulu (Roland Pöntinen, piano).

    Händel: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri (Andrew Manze ja Richard Egarr).

    Hassler: Hodie Christus natus est (Tänään on Kristus syntynyt) (Stile Antico).

  • J.C. Bach: Sekstetto oboelle, kahdelle käyrätorvelle, viululle, sellolle ja klaveerille C-duuri (Il Gardellino).

    Graupner: Das Licht des Lebens scheinet hell, joulukantaatti (Veronika Winter, sopraano, Franz Vitzthum, kontratenori, Jan Kobow, tenori, ja Markus Flaig, basso, sekä Das Kleine Konzert/Hermann Max).

    Chopin: Balladi n:o 1 g-molli. (Martha Argerich, piano).

    Vaughan Williams (sov.): Osa Talvi kant. Folksongs of the Four Seasons. (The City of London Choir, ja Bournemouthin SO/Hilary Davan Wetton).

    Madetoja: Talvikuutamolla (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    Ries: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri (Thomas Müller, luonnontorvi, ja Edoardo Torbianelli, fortepiano).

    Bizet: Arlesitar-sarja orkesterille n:o 1. (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    Foote: Sarja jousiorkesterille E-duuri. (Seattlen SO:n jouset/Gerard Schwarz).

    Händel: Concerto grosso A-duuri op.6/11. (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

    Saint-Saëns: Kuusi etydiä vasemmalle kädelle (Leon Fleisher, piano).

    Fauré: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 A-duuri (Christian Ferras ja Pierre Barbizet).

  • Lolli: Viulukonsertto C-duuri. (Tatjana Grindenko ja Moskovan vanhan musiikin akatemian kamariork.)

    06:21 Jiri Antonin Benda: Triosonaatti kahdelle viululle ja continuolle E-duuri (David ja Igor Oistrah, viulu sekä Vladimir Jampolski, piano).

    06:37 Forqueray: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 G-duuri (Marion Martineau, viola da gamba, Atsushi Sakai, sello, ja Christophe Rousset, cembalo).

    07:08 Biber: Serenada: Harmonia romana jousille ja continuolle (Musica aeterna Bratislava).

    07:22 Telemann: Konsertto orkesterille ja continuolle F-duuri (Tempesta di Mare/Gwyn Roberts).

    07:47 M. Haydn: Kvintetto jousille C-duuri (L'Archibudelli).

    08:07 W. F. Bach: Sinfonia F-duuri (Riitasointusinfonia) (Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork/.Hartmut Haenchen).

    08:22 Locatelli: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri (Trio Settecento).

    08:39 C. Stamitz: Klarinettikonsertto n:o 7 Es-duuri (Andreas Ottensamer ja Kammerakademie Potsdam).

  • J. Haydn: Jousikvartetto n:o 39 C-duuri (Lintukvartetto). (Janácek-kvartetti).

    06:23 Wassenaer: Concerto armonicot n:ot 1-6. (Combattimento Consort Amsterdam/Jan Willem de Vriend).

    07:23 Blavet: Huilusonaatti a-molli (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

    07:37 Tulindberg: Jousikvartetto n:o 2 d-molli (Pohjanmaa-kvartetti).

    07:57 Schickhardt: Konsertto huilulle, kahdelle oboelle, jousille ja continuolle g-molli (Jed Wentz, traverso, ja Musica ad Rhenum -kamariyhtye).

    08:14 Telemann: Pariisilaiskvartetto n:o 4 h-molli (Arion-yhtye).

    08:36 Couperin: La Piémontoise sarjasta Les Nations (Musical Assembly).

  • Palmgren: Kolmikohtainen pastoraali, sarja orkesterille (Pori Sinfonietta/Jan Söderblom).

    Madetoja: Lyyrillinen sarja sellolle ja pianolle (Senja Rummukainen ja Jenni Lappalainen).

    Collan: Yksinlauluja; Hurtti-ukko, Yhtäläisyys, Vähäinen lahja, Hänen kuvansa, Aamulaulu, Gondoliera, Gruss, Erster Verlust sekä Waldeinsamkeit. (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    Sibelius: Sinfonia n:o 1 e-molli (Göteborgin SO/Santtu-Matias Rouvali).

    Madetoja: Talviaamu (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Ilmo Ranta, piano).

    Crusell: Concertino B-duuri (Juhani Tapaninen, fagotti, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    Sibelius: Suomalaisia kansanlaulusovituksia (Liisa Pohjola, piano).

    Melartin: Alkusoitto, juhlamarssi ja perhosvalssi näytelmämus. Prinsessa Ruusunen. (Finlandia-ork./Jussi Jalas).

    Kauppi: Kaipaus (Eero Heinonen, piano).

    C. Lithander: Duetto pianolle 4-kätisesti op.5 (Grand duet). (Anna Kuvaja ja Eero Manninen, fortepiano).

    Melartin: Orkesterisarja Laatokan lauluja (Käkisalmen lauluja). (RSO/George de Godzinsky).

    Linsén: Väinämöisen laulu auringolle (Matti Lehtinen, baritoni, ja Tapani Valsta, piano).

  • Buxtehude: Sonaatti d-molli (The Boston Museum Trio).

    Vivaldi: Konsertto jousille ja continuolle d-molli (Chicagon barokkiyhtye).

    Couperin: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle d-molli (Sulttaanitar) (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel, viulu).

    Carulli: Duo kahdelle kitaralle G-duuri (Julian Bream ja John Williams).

    Grieg: Jousikvartetto F-duuri. (Aleksandr Tshernov, viulu, Irina Popova, viulu, Igor Boguslavski, alttoviulu, ja Aleksandr Rudin, sello).

    Albinoni: Konsertto A-duuri (San Marco). (Maurice André, trumpetti, ja Pariisin klarinettisekstetti).

    Speth: Magnificat quinti toni (Klaas Stok, urut).

    Falckenhagen: Sonaatti luutulle c-molli (Joachim Held).

    A. Marcello: Oboekonsertto d-molli (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

    Barokinajan hovi- ja teatterimusiikkia Ranskasta (Lully, Charpentier, de Lalande, Philidor ja Mouret). (Kamariyhtye Chatham Baroque).

    Moszkowski: Espanjalainen kapriisi. (Earl Wild, piano).

    K. Komzák (nuor.): Badenin tyttöjä (Baijerin valtionork./Hans Knappertsbusch).

  • Desprez: Missa di dadi (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    07:37 C.L. Lithander: Sonaatti fis-molli (Tapani Valsta, piano).

    08:01 Weiss: Sonaatti luutulle C-duuri (Robert Barto).

    08:39 Fordell: Koivut (Keski-Pohjanmaan kamariork./Juha Kangas).

    08:43 Wessman: Kolme preludia (Kimmo Hakasalo, piano).

    08:48 Fagerlund: Kromos (Ismo Eskelinen, kitara).

    08:57 Sibelius: Kavaljeren (Eero Heinonen, piano).

  • Gianella: Huilukonsertto n:o 1 d-molli (Emmanuel Pahud ja Baselin kamariork./Giovanni Antonini).

    06:19 Rheinberger: Sarja uruille, viululle ja sellolle (Christopher Herrick, Paul Barritt ja Richard Lester).

    06:53 Schubert: Jousikvartetto n:o 4 C-duuri (Tokio-kvartetti).

    07:16 Kraus: Osia oopp. Aeneas i Cartago (Jyväskylän KO/Patrick Gallois).

    08:27 Schumann: Karnevaalikujeilua Wienissä (Piotr Anderszewski, piano).

    08:49 J. Banister: Another division on a ground (David Douglass, viulu, Paul O'Dette, teorbi, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

Lyssna också