Päiväklassinen

J.S. Bachin Joulupäivän kantaatti

  • 4 t 0 min
  • 1 mån. 0 d

Tuntematon: Joulusinfonia (Varsovan kamariork./Marek Sewen).

14:07 Beethoven: Muunnelmia Händelin Juudas Makkabealainen -oratorion teemasta "Riemuitse tytär Siionin" (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

14:21 Boccherini: Jousikvintetto E-duuri (Smithsonian Chamber Players).

14:48 Mattheson: Das grösste Kind (Suurin lapsi), jouluoratorio (Susanne Rydén, sopraano, Nele Gramss, sopraano, Anne Schmid, altto, Melissa Hegney, altto, Gerd Türk, tenori, Ulich Cordes, tenori, Wolf Matthias Friedrich, basso, ja Thilo Dahlman, basso, sekä Kölner Akademie/Michael Alexander Willens).

15:45 Eberl: Kvintetto C-duuri (Quintuor brillant) (Consortium Classicum).

16:09 J.S. Bach: Joulupäivän kantaatti n:o 191 (Gloria in excelsis Deo) (Naoko Okada, sopraano, Richard Margison, tenori, Kathleen Rudolph, huilu, Vancouverin kamarikuoro, Ensemble Vocal de Lausanne ja CBC:n radio-ork./Michel Corboz).

16:24 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 23 D-duuri (Fabio Biondi, viulu, ja Olga Tverskaja, fortepiano).

16:54 Pachelbel: Magnificat C-duuri (La Capella Ducale ja Musica Fiata/Roland Wilson).

17:13 Spohr: Klarinettikonsertto n:o 2 Es-duuri (Jon Manasse ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

17:40 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 42 D-duuri (The Angeles String Quartet).

Sändningar

  • on 25.12.2019 14.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Glinka: Jousikvartetto D-duuri (Shostakovitsh-kvartetti).

    14:36 Granados: Danzas espanolas (Alicia de Larrocha, piano).

    15:30 Händel: Concerto grosso D-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

    15:46 Berlioz: Alkusoitto oopp. Vapaatuomarit (Baltimoren SO/David Zinman).

    15:59 J.S. Bach: Kantaatti n:o 80 (Jumala ompi linnamme) (Catherine Bott, sopraano, Daniel Taylor, kontratenori, Jeffrey Thomas, tenori, William Sharp, basso, ja American Bach Soloists).

    16:24 Paderewski: Pianosonaatti es-molli (Jonathan Plowright).

    16:59 Brunetti: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

    17:14 Aufschnaiter: Sonaatti n:o 1 (Pyhälle Gregoriukselle) (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    17:24 Wagner - Liszt: Alkusoitto oopp. Tannhäuser (Jorge Bolet, piano).

    17:41 Sibelius: 33 pientä kappaletta (Tempera-kvartetti).

  • Schubert: Der Wanderer (Vaeltaja) (Tommi Hakala, baritoni, ja Kristian Attila, piano).

    14:06 J.S. Bach: Die Kunst der Fuge (Emerson-kvartetti).

    15:27 Schubert: Die Schöne Müllerin (Sanford Sylvan, baritoni, ja David Breitman, piano).

    16:23 Hahn: Johdanto ja kymmenen valssia (Laure Favre-Kahn, piano).

    16:43 Fasch: Konsertto orkesterille ja continuolle D-duuri. (Tempesta di Mare kamariorkesteri).

    16:56 Mendelssohn: Oktetto jousille Es-duuri (Emerson-kvartetti).

    17:27 Fesca: Sinfonia n:o 1 Es-duuri (Pohjois-Saksan RO/Frank Beermann).

  • Sibelius: Sinfonia n:o 3 C-duuri (RSO/Esa-Pekka Salonen).

    13:30 Kuula: Moderato assai ja Scherzo pianotriosta A-duuri (Timo Mikkilä, piano, Pekka Kari, viulu, ja Erkki Rautio, sello).

    13:55 Saariaho: Laterna magica (RSO/Sakari Oramo).

    14:19 Wennäkoski: Vaie oboelle, klarinetille ja sellolle. (Jussi Jaatinen, Heikki Nikula, ja Jukka Rautasalo).

    14:28 Klami: Ragtime ja blues (Tapio Lötjönen, klarinetti, Aki Välimäki, trumpetti, Erkki Palola ja Jaakko Ilves, viulu, sekä Jussi Siirala, piano).

    14:36 Linnala: Tanssisarja vanhaan tyyliin. (RO/Nils-Eric Fougstedt).

    14:51 Lithander: Fiamettan ja Fiorinon duetto näyt. Säkkipillinsoittaja (Marja Eskola, sopraano, ja Viking Smeds, tenori, sekä RO/Ulf Söderblom).

    15:00 Sibelius: Sinfonia n:o 4 a-molli (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Paavo Berglund).

    15:33 Rautavaara: Narcissus (Laura Mikkola, piano).

    15:38 V. Haapalainen: Balettikuvia, sarja orkesterille. (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    15:48 Madetoja: Marjan ja Shemeikan kohtaus oopp. Juha (Ritva Auvinen, sopraano, ja Heikki Siukola, tenori, sekä RSO/Jussi Jalas).

    16:01 V. Raitio: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille (Petri Aarnio, viulu, Tuomas Lehto, sello ja RSO/Klaus Mäkelä).

    16:22 Kostiainen: Revontulet (Tapiolan kuoro/Kari Ala-Pöllänen).

    16:31 Rautavaara: Viulukonsertto (Tobias Feldmann ja Liegen kuninkaallinen FO/Jean-Jacques Kantorow).

    16:57 Kajanus: Kansantanssin tapaan (Tapani Valsta, piano).

    17:00 Englund: Sinfonia n:o 2 (Mustarastassinfonia) (RSO/Okko Kamu).

    17:32 Pylkkänen: Divertimento (Mikael Helasvuo, huilu, Jouko Teikari, oboe, Veikko Höylä, sello, ja Marjatta Haahti, harppu).

    17:54 Kaski: Serenata d-molli (Siljamari Heikinheimo, viulu, ja Salla Karakorpi, piano).

  • Czibulka: Unelmointia tanssiaisten jälkeen (Eastman-Rochester POPS -ork./Frederick Fennell).

    Taubert: Pianokonsertto n:o 2 A-duuri (Tasmanian SO/Howard Shelley, piano ja joht.).

    Borrono: Saltarello de la Preditta (David Russell, kitara).

    Fodor: Sinfonia n:o 3 c-molli (Alankomaiden radion kamariork./Anthony Halstead).

    Stanford: Sonaatti klarinetille ja pianolle (Einar Jóhannesson ja Philip Jenkins).

    Sarasate: Carmen-fantasia (Rachel Barton, viulu, ja Samuel Sanders, piano).

    Fibich: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    German: Sarja huilulle ja pianolle (Celia Redgate ja Michael Dussek).

    Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri. (Eremitaasin teatterin kamariork./Saulius Sondeckis).

    Kienzl: Primuksen kertomus oopp. Der Kuhreigen (Fritz Wunderlich, tenori, sekä Etelä-Saksan radion kuoron miesäänet ja Stuttgartin radion SO/Alfons Rischner).

    R. Strauss: Osia orkesterisarj. Der Bürger als Edelmann (Porvari aatelismiehenä) (Chicagon SO/Hans Rosbaud).

    Dvorák: Viulukonsertto a-molli (Josef Spacek ja Tshekkiläinen FO/Jiri Belohlávek).

  • Kauppi: Ritari ja merenneito (Taru Valjakka, sopraano, Jorma Hynninen, baritoni, ja Marita Viitasalo, piano).

    14:02 Järnefelt: Korsholma (RSO/Ulf Söderblom).

    14:20 Isänmaallisia lauluja (Polyteknikkojen Kuoro/Tapani Länsiö ja Kaartin Soittokunta/Elias Seppälä).

    15:17 Rautavaara: Sinfonia n:o 5 (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    15:49 Kaipainen: Konsertto alttoviululle ja orkesterille (Ilari Angervo ja RSO/Hannu Lintu).

    16:12 Sibelius: Myrsky (Monica Groop, mezzosopraano, Raili Viljakainen, sopraano, Jorma Hynninen, baritoni, Jorma Silvasti, tenori, Sauli Tiilikainen, baritoni, Oopperajuhlakuoro, sekä RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    17:12 Linnavuori: Elegia sellolle ja pianolle (Esko Valsta ja Tapani Valsta).

    17:16 Kajanus: Aino (Ylioppilaskunnan Laulajat ja RSO/Jorma Panula).

    17:32 Sonninen: Alla Lapin taivaan (Helsingin KO/Tauno Hannikainen).

    17:48 Klemetti (sov.): Eteläpohjalaisia kansanlauluja ja tansseja. (Ankka Brass/Olavi Lampinen).

  • Saint-Saëns: Preludi ja fuuga Es-duuri (Kalevi Kiviniemi, Lahden Ristinkirkon urut).

    14:07 Ewald: Kvintetto vaskipuhaltimille n:o 1 b-molli. (Philadelphian orkesterin vaskiyhtye/Christoph Eschenbach).

    14:20 Bonporti: Serenadi F-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie).

    14:30 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 26 B-duuri (Isaac Stern ja Yefim Bronfman).

    14:50 Busoni: Kultaselle (Dorothy Lawson, sello, ja Steven Blier, piano).

    15:00 Madetoja: Sonatiini viululle ja pianolle (Ulf Hästbacka ja Izumi Tateno).

    15:11 Raitio: Sinfoninen balladi (RSO/Atso Almila).

    15:29 Sallinen: Neljä laulua unesta (Helena Juntunen, sopraano, ja RSO/Hannu Lintu).

    15:44 Wessman: Trio klarinetille, sellolle ja pianolle. (Christoffer Sundqvist, Risto Poutanen, ja Ilmo Ranta).

    16:01 I. Hannikainen: Orkesterisarja laulunäyt. Talkootanssit (RSO/Petri Sakari).

    16:16 Kilpinen: Sarja sellolle ja pianolle. (Arto Noras ja Pentti Koskimies).

    16:32 Chabrier: Suite pastorale (Detroitin SO/Paul Paray).

    16:48 Renié: Legenda (Lavinia Meijer, harppu).

    17:00 Ravel: La Valse (Ellen Corver ja Sepp Grotenhuis, piano).

    17:12 Satie: Sonneries de la Rose-Croix (Hervé Désarbre, urut, ja Paris Renaissance -kuoro/Hélène Breuil).

    17:23 Saint-Saens: Viulukonsertto n:o 3 h-molli (Gil Shaham ja New Yorkin FO/Giuseppe Sinopoli).

    17:55 Debussy: Apparition (Renée Fleming, sopraano, ja Jean-Yves Thibaudet, piano).

  • Tshaikovski: Romanssi f-molli (Ilkka Paananen, piano).

    14:07 Wagner: Loppukohtaus oopp. Jumalten tuho (Anita Välkki, sopraano, ja RSO/Ulf Söderblom).

    14:27 R. Strauss: Sonaatti viululle ja pianolle Es-duuri (Jan Söderblom ja Heini Kärkkäinen).

    14:57 Chausson: Runoelma Es-duuri (Elisabeth Batiashvili, viulu ja RSO/Sakari Oramo).

    15:13 Schumann: Viisi kappaletta kansansävelmän tapaan (Martti Rousi, sello, ja Juhani Lagerspetz, piano).

    15:31 V. Hannikainen: Konserttikappale (Reija Bister, harppu, ja RSO/Hannu Bister).

    15:44 Dvorák: Sonatiini viululle ja pianolle G-duuri (Isaac Stern ja Robert McDonald).

    16:05 Mendelssohn: Jousikvartetto nro 5 Es-duuri (Aurora-kvartetti).

    16:36 Arenski: Sarja orkesterille g-molli (Moskovan SO/Dmitri Jablonski).

    17:06 Paganini: Sonaatti alttoviululle ja kitaralle (Scott St. John ja Simon Wynberg).

    17:20 Brahms: Pianokvintetto f-molli (Artur Rubinstein ja Guarneri-kvartetti).

  • Dvorák: Alkusoitto oopp. Armida (Deutsche Radio Philharmonie/Pietari Inkinen).

    14:07 Beach: Pianotrio a-molli (Neave Trio).

    14:22 Molter: Sarja kahdelle oboelle, jousille ja continuolle C-duuri (Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

    14:42 Sheppard: Missa Cantate (Choir of St Mary's Cathedral, Edinburgh/Duncan Ferguson).

    15:08 Schubert: Sonatiinit viululle ja pianolle n:o 1 D-duuri, n:o 2 a-molli, n:o 3 g-molli; Sonaatti A-duuri (Arthur Grumiaux ja Riccardo Castagnone).

    16:09 Salieri: Sarja oopp. Palmira, regina di Persia (Palmyra, Persian kuningatar) teemoista (Consortium Classicum /Dieter Klöcker, klarinetti).

    16:28 Reinecke: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 D-duuri (Martin Rummel ja Roland Krüger).

    16:51 Bizet: Clovis et Clotilde, kantaatti (Katarina Jovanovic, sopraano, Philippe Do, tenori, ja Mark Schnaible, basso, sekä Lillen kansallisork./Jean-Claude Casadesus).

    17:27 Reger: Muunnelmia ja fuuga orkesterille Mozartin teemasta (Dresdenin valtionork./Heinz Bongartz).

  • Skrjabin: Etydi cis-molli (Risto Lauriala, piano).

    14:04 Stenhammar: Serenadi orkesterille F-duuri (Gävlen SO/Hannu Koivula).

    14:43 Berg: Seitsemän varhaista laulua (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

    14:57 Madetoja: Maalaiskuvia, sarja musiikista elok. Taistelu Heikkilän talosta (Oulun KO/Arvo Volmer).

    15:08 Barrios: A mi madre (David Russell, kitara).

    15:14 Beethoven: Pianokonsertto n:o 3 c-molli. (Glenn Gould ja Columbia -SO/Leonard Bernstein).

    15:52 Reich: Pulse puhaltimille, jousille, pianolle ja sähköbassolle (International Contemporary Ensemble).

    16:07 Marvia: Olit poissa (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    16:10 Franck: Preludi, koraali ja fuuga pianolle. (Robert Silverman).

    16:31 Stucky: Whispers (Chanticleer/Joseph Jennings).

    16:38 Vivaldi: Sonaatti viululle ja continuolle G-duuri (The Boston Museum Trio).

    16:50 Hahn: Le Ruban dénoué (Avattu nauha) (Huseyin Sermet ja Kun Woo Paik, piano).

    17:22 Kuchar: Fantasia d-molli uruille (Peter van Dijk).

    17:28 J.S Bach: Kantaatti n:o 36 (Schwingt freudig euch empor). (Arleen Auger, sopraano, Peter Schreier, tenori, Siegfried Lorenz, basso sekä Leipzigin Tuomas-kuoro ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Hans-Joachim Rotzsch).

  • L. Couperin - Segovia: Passacaglia g-molli. (Andrés Segovia, kitara).

    14:06 Nielsen: Sinfonia n:o 5. (New Yorkin FO/Alan Gilbert).

    14:43 Mouton: Nesciens Mater (Theatre of Voices/Paul Hillier).

    14:49 Weber: Fagottikonsertto F-duuri. (Valeri Popov ja Venäjän valtion SO/Valeri Poljanski).

    15:07 Prokofjev: Pianosonaatti n:o 3 a-molli (Gary Graffman).

    15:14 Melartin: Alkusoitto oopp. Aino (RSO/Petri Sakari).

    15:21 Grainger: A Lincolnshire posy (Lincolnshiren kukkakimppu). (The Cleveland Symphonic Winds/Frederick Fennell).

    15:36 Revueltas: Little serious piece n:o 1 (Los Angelesin FO:n uuden musiikin yhtye/Esa-Pekka Salonen).

    15:40 Verdi: Quattro pezzi sacri (Neljä hengellistä laulua) (Janet Baker, mezzosopraano, ja Philharmonia Chorus ja Philharmonia-ork./Carlo Maria Giulini).

    16:21 Gershwin: Kävely (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    16:25 Händel: Concerto grosso e-molli op.6/3. (Alexander Schneider, viulu, ja kamariork.).

    16:38 Milhaud: Le Boeuf sur le toit (Härkä katolla), baletti (The New London Orchestra/Ronald Corp).

    16:59 J. Haydn: Te Deum C-duuri (Grosses Te Deum) (Arnold Schönberg -kuoro ja Wienin Concentus Musicus/Nikolaus Harnoncourt).

    17:09 Mahler: Pianokvartetto a-molli (Christoph Eschenbach, piano, David Kim, viulu, Choon-Jin Chang, alttoviulu, ja Efe Baltacigil, sello).

    17:23 Beethoven: Sinfonia n:o 7 A-duuri (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

  • Milhaud: Segoviana (Osmo Palmu, kitara).

    14:04 Reichenauer: Konsertto fagotille, oboelle, jousille ja continuolle B-duuri (Sergio Azzolini, barokkifagotti, ja Xenia Löffler, barokkioboe, sekä Collegium 1704/Václav Luks).

    14:17 Hahn: Venetsia (Joyce DiDonato, mezzosopraano, ja Julius Drake, piano).

    14:35 Rimski-Korsakov: Kvintetto B-duuri pianolle ja puhaltimille (Capricorn).

    15:05 Stravinsky: Scherzo fantastique (Detroitin SO/Antal Dorati).

    15:20 Wessman: Viisi etydiä (Tiina Karakorpi, piano).

    15:35 Puccini: Sisar Angelican aaria Senza mamma oopp. Suor Angelica. (Malvina Major, sopraano, ja Uuden-Seelannin SO/John Matheson).

    15:40 W. A. Mozart: Kvartetto oboelle ja jousille F-duuri (Patrick Beaugiraud ja Kuijken-kvartetti).

    15:56 Bartók: Konsertto kahdelle pianolle, lyömäsoittimille ja orkesterille (Heini Kärkkäinen ja Paavali Jumppanen, piano, Lassi Erkkilä ja Tim Ferchen, lyömäsoittimet, sekä RSO/Sakari Oramo).

    16:22 L. Boulanger: Vanha puutarha (Margit Rahkonen, piano).

    16:25 Arditi: Il bacio (Rita Streich, sopraano, ja Berliinin RSO/Kurt Gaebel).

    16:29 Gluck: Don Juan, balettipantomiimi (Tafelmusik/Bruno Weil).

    17:14 Kansansäv. (sov. Bister): Pitkä oli tämä päivä (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    17:17 Smyth: Jousikvartetto e-molli (Mannheimin jousikvartetti).

  • Sarasate: Andalusialainen serenadi (Rachel Barton, viulu, ja Samuel Sanders, piano).

    14:07 Pierné: Ballet de cour (Luxemburgin FO/Nicolas Chalvin).

    14:28 Zemlinsky: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Escher-kvartetti).

    15:01 Grieg: 14 yksinlaulua (Kirsten Flagstad, sopraano, ja Edwin McArthur, piano).

    15:45 Bartók: Cantata profana (9 lumottua hirveä) (John Aler, tenori, John Tomlinson, baritoni, Chicagon sinfoniakuoro, ja -ork./Pierre Boulez).

    16:04 Weill (sov. Prutsman): European songs, sarja vaskikivintetille Kurt Weillin lauluista (Center City Brass Quintet).

    16:23 Beethoven: Pianokonsertto n:o 3 c-molli (Rudolf Serkin ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    17:00 von Zemlinsky: Jousikvartetto n:o 4 (Escher-kvartetti).

    17:26 Carissimi: Jephte (Jefta), oratorio (Jos van Veldhoven, baritoni, Nicola Wemyss, sopraano, ja Alankomaiden Bach-yhtye/van Veldhoven).

    17:53 Verdi: Aïdan romanssi (Karita Mattila, sopraano, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

Lyssna också