Iltaklassinen

Kelttiläinen sinfonia

  • 5 t 9 min
  • utgått

Sibelius: Jousikvartetto d-molli (Voces intimae) (Emerson-kvartetti).

18:28 Mendelssohn: Sinfonia n:o 1 c-molli (Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

18:58 Arkkiherttua Rudolf: Muunnelmia viululle ja pianolle F-duuri (Josef Suk ja Susan Kagan).

19:17 Bellini: Aminan unissakävelykohtaus oopp. La Sonnambula (Renee Fleming, sopraano, Firenzen musiikkijuhlien kuoro, ja Orchestra of St. Luke's/Patrick Summers).

19:34 Rahmaninov: 10 preludia op. 23 (Earl Wild, piano).

20:06 Taffanel: Kvintetto puhaltimille g-molli (Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

20:28 Tailleferre: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 (Camilla Wicks ja Brian Connelly).

20:48 Beach: Sinfonia e-molli (Kelttiläinen) (Detroitin SO/Neeme Järvi).

21:30 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Borodin-kvartetti).

22:05 Vasks: Urkukonsertto Cantus ad pacem (Rauhan laulu) (Tuomas Pyrhönen, Riian tuomiokirkon urut).

22:24 W.A. Mozart: Concertone C-duuri (Jaap Schröder, viulu, Marilyn McDonald, viulu, Stephen Hammer, oboe, ja Kenneth Slowik, sello, sekä Smithsonian-kamariork./Schröder).

22:53 Liszt: Benediction de Dieu dans la solitude (Ernst Levy, piano).

Sändningar

  • lö 9.11.2019 18.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Leinonen: Athene (Terhi Paldanius, viulu, Jukka Untamala, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, Tomas Nuñes-Garces, sello, Roope Gröndal, piano, ja Olli Leppäniemi, klarinetti).

    18:26 Beethoven: Primo amore (Ensi rakkaus) (Reetta Haavisto, sopraano, ja Turun FO/Leif Segerstam).

    18:42 Stravinsky: Viulukonsertto D-duuri (Isaac Stern ja Columbia-SO/Igor Stravinsky).

    19:05 Schumann: Das Paradies und die Peri (Paratiisi ja Peri), oratorio (Dorothea Röschmann, sopraano, Christoph Strehl, tenori, Malin Hartelius, sopraano, Rebecca Martin, mezzosopraano, Bernarda Fink, altto, Christian Gerhaher, baritoni, ja Werner Güra, tenori, sekä Baijerin radion kuoro ja Baijerin radion SO/Nikolaus Harnoncourt).

    20:47 Reber: Pianotrio n:o 3 g-molli (Trio Élégiaque).

    21:18 Purcell: Osia näytelmämus. Timon Ateenalainen (Nancy Argenta, sopraano, Ann Monoyios, sopraano, Paul Agnew, tenori, Brian Bannatyne-Scott, basso, sekä Christopher Foster, basso, ja The English Concert/Trevor Pinnock).

    21:45 T. Aulin: Orkesterisarja Mäster Olof (Mestari Olof) (Örebron SO/Göran W. Nilson).

    22:13 Elgar: Sellokonsertto e-molli (Heinrich Schiff ja Dresdenin valtionork./Neville Marriner).

    22:42 Moreno Torroba: Castillos de España (Christopher Parkening, kitara).

    22:52 J.S. Bach: Partita c-molli (Heiko ter Schegget, nokkahuilu, ja Zvi Meniker, cembalo).

Lyssna också