Aamuklassinen

Albrechtsbergerin Alttopasuunakonsertto

  • 2 t 59 min
  • 24 d

J.S. Bach: Preludi ja fuuga uruille Es-duuri (Pyhä Anna) (Carl Weinrich).

06:15 Albrechtsberger: Alttopasuunakonsertto. (Christian Lindberg ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

06:30 Bencini: Magnificat (Concerto Italiano/Rinaldo Alessandrini).

06:47 Telemann: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle D-duuri (Ashley Solomon, traverso, ja Florilegium).

07:01 Bizet: Arlesitar-sarja orkesterille n:o 2. (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

07:19 Saint-Saëns: Sonaatti fagotille ja pianolle G-duuri (Marc Trenel ja Pascal Godart).

07:31 Beck: Sinfonia n:o 2 F-duuri (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

07:43 Beethoven: Pianosonaatti n:o 6 F-duuri (Friedrich Gulda).

07:56 Porpora: Sellokonsertto G-duuri (Joseph Crouch ja The English Concert/Harry Bicket, cembalo).

08:14 Viotti: Sonaatti harpulle B-duuri (Nicanor Zabaleta).

08:27 Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

08:49 Holst: Venus, rauhan tuoja, sarj. Planeetat (Atlantan SO/Yoel Levi).

08:58 Chopin (sov. Dokshitser): Etydi Ges-duuri (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

Sändningar

  • fr 8.11.2019 6.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Vallet: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

    6:22 di Lasso: Missa Tous les regretz (Huelgas-yhtye/Paul van Nevel).

    6:45 Keiser: Sarja jousille ja continuolle keskeneräisestä oopperasta Hercules und Hebe (Yeree Suh, sopraano, ja Hampurin Elbipolis-barokkiork.).

    7:08 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 5 c-molli (Janos Starker).

    7:31 Rameau: In convertendo (Kun Herra käänsi Siionin kohtalon) (Sophie Daneman, sopraano, Noémi Rime, sopraano, Paul Agnew, tenori, ja Nicolas Rivenq, baritoni, sekä Les Arts Florissants/William Christie).

    7:56 Telemann: Sarja viola da gamballe, jousille ja continuolle D-duuri (Akademie für Alte Musik Berlin/Siegfried Pank).

    8:20 Rebel: Les Élémens (Elementit) (Tempesta di Mare).

    8:45 Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle B-duuri (Elizabeth Blumenstock ja Philharmonia-barokkiorkesteri).

  • J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 6 D-duuri (Janos Starker).

    6:30 Palestrina: Sicut lilium inter spinas (The Tallis Scholars/Peter Phillips)

    6:59 Marais: Sarja g-molli (Musica Pacifica).

    7:16 Telemann: Konsertto huilulle, oboe d'amorelle, viola d'amorelle, jousille ja continuolle E-duuri (Ashley Solomon, traverso, Alexandra Bellamy, oboe d'amore, ja Bojan Cicic, viola d'amore, sekä Florilegium).

    7:34 Schütz: Musikalische Exequien (RKK sekä Markku Luolajan-Mikkola, barokkisello ja Markus Malmgren, urut, joht. Otto Kargl).

    8:06 Händel: Concerto grosso A-duuri op.6/11 (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

    8:24 Literes: Toinen naytös zarzuelasta Accis y Galatea (Lola Casariego, mezzosopraano, Marta Almajano, sopraano ym. sekä Al Ayre Español/Eduardo Lopez Banzo, cembalo).

    8:55 Anonyymi: Johney cock thy beaver (David Douglass, viulu, Paul O'Dette, teorbi, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

  • Gombert: Beatus vir (Autuas se mies) (Beauty Farm).

    07:12 Vivaldi: All'ombra di sospetto (Epäilyksen varjoon), kantaatti (Patrice Michaels Bedi, sopraano, ja Anita Miller-Rieder, traverso, sekä Chicagon barokkiyhtye).

    07:23 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri (Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

    07:44 Weber: Grand duo concertant (Kari Kriikku, klarinetti, ja Arto Satukangas, piano).

    08:05 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 6 f-molli (Aurora-kvartetti).

    08:31 Zipoli: Beatus vir (Autuas se mies) (Katia Escalera, sopraano, Bolivian Soloists, ja Florilegium).

    08:42 Cartellieri: Divertimento n:o 3 F-duuri (Consortium Classicum).

    09:05 Donizetti: Balettimusiikkia oopp. Dom Sébastien (Lontoon Philharmonia-ork./Antonio de Almeida).

    09:27 Schubert: Virran rannalla (Benita Valente, sopraano, Myron Bloom, käyrätorvi, ja Rudolf Serkin, piano).

    09:39 Grieg: Holbergin ajoilta (Orpheus-kamariork.).

  • Orschler: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle F-duuri (Collegium 1704/Václav Luks).

    06:17 Nanino-Moscaglia-Marenzio-Macque-Soriano-Zoilo: Mentre ti fui si grato (Vain sinua miellyttää tahdoin) (La Compagnia del Madrigale).

    06:31 Pleyel: Sinfonia concertante viululle, sellolle ja jousille D-duuri (Concertino-kamariork./Jevgeni Bushkov).

    07:04 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 2 c-molli (Piotr Anderszewski, piano).

    07:25 Lebrun: Oboekonsertto n:o 5 C-duuri (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

    07:49 Buxtehude: Ich suchte des Nachts (Yöllä minä vuoteellani etsin häntä) (Andreas Karasiak, tenori, ja Klaus Mertens, basso, sekä Amsterdamin barokkiork./Ton Koopman).

    08:04 Beethoven: Jousikvartetto n:o 6 B-duuri (Juilliard-kvartetti).

    08:30 C. Lithander: Duetto pianolle 4-kätisesti op.5 (Grand duet) (Anna Kuvaja ja Eero Manninen, fortepiano).

    08:47 Händel: Concerto grosso e-molli (Australian Brandenburg-ork./Paul Dyer).

  • J.S. Bach: Preludi ja fuuga uruille Es-duuri (Pyhä Anna) (Carl Weinrich).

    06:15 Albrechtsberger: Alttopasuunakonsertto. (Christian Lindberg ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

    06:30 Bencini: Magnificat (Concerto Italiano/Rinaldo Alessandrini).

    06:47 Telemann: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle D-duuri (Ashley Solomon, traverso, ja Florilegium).

    07:01 Bizet: Arlesitar-sarja orkesterille n:o 2. (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    07:19 Saint-Saëns: Sonaatti fagotille ja pianolle G-duuri (Marc Trenel ja Pascal Godart).

    07:31 Beck: Sinfonia n:o 2 F-duuri (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    07:43 Beethoven: Pianosonaatti n:o 6 F-duuri (Friedrich Gulda).

    07:56 Porpora: Sellokonsertto G-duuri (Joseph Crouch ja The English Concert/Harry Bicket, cembalo).

    08:14 Viotti: Sonaatti harpulle B-duuri (Nicanor Zabaleta).

    08:27 Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

    08:49 Holst: Venus, rauhan tuoja, sarj. Planeetat (Atlantan SO/Yoel Levi).

    08:58 Chopin (sov. Dokshitser): Etydi Ges-duuri (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

  • Schein: Sarjoja soittimille kok. Banchetto musicale, 1617 (Sex Chordae Consort of Viols).

    06:58 Debussy: Vaskipiirroksia (Claudio Arrau, piano).

    07:11 Pachelbel: Magnificat C-duuri (La Capella Ducale ja Musica Fiata/Roland Wilson).

    07:30 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri. (Kamariork./Karl Richter).

    07:53 Ravel: Narrin aamulaulu (Dallasin SO/Eduardo Mata).

    08:01 Madetoja: Lyyrillinen sarja sellolle ja pianolle (Senja Rummukainen ja Jenni Lappalainen).

    08:19 Massenet: Pianokonsertto Es-duuri. (Aldo Ciccolini ja Monte Carlon FO/Sylvain Cambreling).

    08:50 Loeillet - Güttler: Triosonaatti G-duuri. (Ludwig Güttler, trumpetti, ja Friedrich Kircheis, urut).

  • Ehrström: Svanen (Joutsen) (RKK/Harald Andersén).

    Roman: oboekonsertto D-duuri (Anthony Robson ja Valistuksen ajan ork./Anthony Halstead, cembalo).

    Kajanus: Huutolaistytön kehtolaulu (Mauno Järvelä, viulu, ja Keski-Pohjanmaan musiikkiopiston kamariorkesteri/Juha Kangas).

    Sjögren: Serenad (Martti Talvela, basso, ja Eberhard Adler, piano).

    T. Aulin: Fyra akvareller (Neljä akvarellia) (Nils-Erik Sparf, viulu, ja Bengt Forsberg, piano).

    Schantz: Kolme laulua Zacharias Topeliuksen runoihin. (Rita Bergman, sopraano, ja Folke Gräsbeck, piano).

    Wirén: Pianotrio n:o 1. (Trio Anima Mundi).

    Haydn Wood: Brittiläinen rapsodia (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    Järnefelt: Korsholma (RSO/Ulf Söderblom).

    Kuula: Valse caprice (Eriikka Nylund, alttoviulu, ja Niina Uggeldahl, piano).

    Sibelius: Säv, säv susa (Jussi Björling, tenori ja Frederick Schauwecker, piano).

    Beethoven: Kaksitoista saksalaista tanssia. (Tapiola Sinfonietta/John Storgårds).

    Berlioz: Beatricen resitatiivi ja aaria oopp. Beatrice et Benedict (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Muhai Tang).

    Alfvén: Jag längtar dig (Peter Lindroos, tenori, ja Pertti Eerola, piano).

    Fabritius: Romanttinen sarja. (Erkki Rautio, sello, ja Liisa Pohjola, piano).

    Kansansäv. (Gotlanti): Uti vår hage (Orphei Drängar/Eric Ericson).

    Rangström: Divertimento elegiaco (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Stig Westerberg).

    Grieg: I höst (Syksyllä) (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

  • Tartini: Muunnelmia Corellin teemasta F-duuri (Andrew Manze, viulu).

    06:12 Skrjabin: Kaksitoista etydiä (Chitose Okashiro, piano).

    06:47 Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle e-molli (Il favorito) (Enrico Casazza ja La Magnifica Comunità).
    Tartini: Muunnelmia Corellin teemasta F-duuri (Andrew Manze, viulu).

    06:12 Skrjabin: Kaksitoista etydiä (Chitose Okashiro, piano).

    06:47 Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle e-molli (Il favorito) (Enrico Casazza ja La Magnifica Comunità).

    07:01 Palestrina: Minä olen elämän leipä (The King's Singers).

    07:05 Respighi: Brasilialaisia vaikutelmia (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

    07:25 Sanz - Parkening: Espanjalainen sarja kitaralle, osia. (Christopher Parkening).

    07:34 C.L. Lithander: Sonaatti pianolle C-duuri (Tapani Valsta).

    07:52 Smyth: Jousikvartetto e-molli (Mannheimin jousikvartetti).

    08:35 Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano).

  • Sweelinck: Kuoroteoksia (Alankomaiden kamarikuoro ja Colofon-yhtye/Peter Phillips, Ton Koopman ja William Christie).

    07:08 Graun: Konsertto D-duuri viola da gamballe, jousille ja continuolle (Siegfried Pank ja Akademie für Alte Musik Berlin).

    07:26 Schubert: Jousikvartetto n:o 9 g-molli (Alban Berg -kvartetti).

    07:47 Gibbons: Pavan and galliard Lord Salisbury (Glenn Gould, piano).

    07:54 Händel: Sonaatti nokkahuilulle ja continuolle C-duuri. (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

    08:07 Willaert: A la fontaine du prez (Amsterdam Loeki Stardust Quartet).

    08:13 Crusell: Alkusoitto oopp. Pikku Orjatar. (Radio-ork./Erik Cronvall)

    08:22 Desprez: Kyrie ja Gloria Beata Virginen messusta (Theatre of Voices/Paul Hillier).

    08:34 Lefevre: Klarinettikonsertto n:o 4 B-duuri (Eduard Brunner ja Münchenin kamariork./Reinhard Goebel).

Lyssna också