Yöklassinen

Alster-alkusoitto

  • 6 t 50 min
  • 1 mån. 0 d

Paganini: Kvartetto kitaralle ja jousille n:o 15 a-molli (Salvatore Accardo, alttoviulu, Sylvie Gazeau, viulu, Rocco Filippini, sello, ja Carlos Bonell, kitara).

23:35 Schumann: Ritornelle in canonischen Weisen (Die Singphoniker).

23:47 Dvorák: Tertsetto C-duuri (Arnold Steinhardt ja John Dalley, viulu, sekä Michael Tree, alttoviulu).

00:07 J.S. Bach: Sonaatti viola da gamballe ja klaveerille n:o 2 D-duuri (Kim Kashkashian, alttoviulu, ja Keith Jarrett, cembalo).

00:21 Wagner: Wotanin jäähyväiset ja taikatuli oopp. Valkyyria (Juha Uusitalo, bassobaritoni, ja RSO/Hannu Lintu).

00:40 Debussy: Pyhän Sebastianuksen marttyyrikuolema, sinfonisia katkelmia (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

01:04 Handoshkin: Sonaatti sooloviululle n:o 3 D-duuri (Grigori Feigin).

01:21 Tshaikovski: Katkelmia oopp. Patarouva (Sergei Larin, tenori, Jelena Prokina, sopraano, Vasili Gerello, baritoni, Dmitri Hvorostovski, baritoni, Jelena Obraztsova, mezzosopraano ja Marina Domashenko, mezzosopraano, ja Venäjän Henkisen renessanssin kuoro sekä Philharmonia of Russia -ork./Constantine Orbelian).

02:40 Schreker: Ein Tanzspiel (Luzernin SO/John Axelrod).

02:53 J. Haydn: Jousikvartetto d-molli (The Angeles String Quartet).

03:04 Bortnjanski: Seitsemän konserttoa kuorolle (N:ot 11, 33, 19, 1, 21, 7 ja 18) Neuvostoliiton kulttuuriministeriön kamarikuoro/Valeri Poljanski).

04:08 Beethoven: Pianosonaatti n:o 7 D-duuri (Edwin Fischer).

04:30 J.S. Bach: Kantaatti n:o 198 (suruoodi) (Judith Nelson, sopraano, Judith Malafronte, altto, Jeffrey Thomas, tenori, ja William Sharp, basso, sekä American Bach Soloists -kuoro ja -ork./Jeffrey Thomas).

05:04 Mielck: Suomalainen sarja (RSO/Ari Rasilainen).

05:22 Telemann: Orkesterisarja F-duuri (Alster-alkusoitto). (New London Consort/Philip Pickett).

05:57 Dowland: Fortune My Foe (Paul O'Dette, luuttu).

Sändningar

  • må 16.12.2019 23.10 • Yle Klassinen
  • må 16.12.2019 23.10 • Yle Radio 1

Avsnitt

  • Fauré: Requiem (Barbara Bonney, sopraano, ja Håkan Hagegård, baritoni, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    23:48 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 3 a-molli (Craig Sheppard, piano).

    00:06 Bruckner: Sinfonia n:o 4 Es-duuri (Romanttinen) (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    01:16 Hérold: Alkusoitto oopp. Zampa (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

    01:25 Beethoven: Jousikvartetto n:o 12 Es-duuri ja n:o 14 cis-molli (Tokio-kvartetti).

    02:42 Mascagni: Zanetto, 1-näytöksinen ooppera (Giuseppina Arista, mezzosopraano, ja Pia Malgarini, sopraano, sekä Italian radion kuoro ja Italian radion SO/Tito Petralia).

    03:24 J. Haydn: Sinfonia n:o 100 G-duuri (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    03:47 Kokkonen: Neljä laulua Uuno Kailaan runoihin (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    03:58 Wieniawski: Etydi-kapriisit n:o 2 Es-duuri, n:o 5 E-duuri ja n:o 4 a-molli (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu).

    04:08 Grieg: Sellosonaatti a-molli (Aleksandr Rudin, sello, ja Vladimir Skanavi, piano).

    04:37 W.A. Mozart: Die Schuldigkeit des ersten Gebots (Ensimmäisen käskyn velvoitus), hengellinen laulunäytelmä (Arleen Auger, sopraano, Krisztina Laki, Sylvia Geszty, sopraano, Werner Hollweg, tenori, ja Claes-Håkan Ahnsjö, tenori, sekä Berliner Domkapelle/Roland Bader).

    06:08 Tausig: Kaksi transkriptiota Wagnerin oopperasta Valkyyria (Dennis Henning, piano).

    06:20 Sclegel: Kvartetto pianolle ja jousille C-duuri (John Bingham, piano, Elisabeth Perry, viulu, Prunella Pacey, alttoviulu, ja Dmitri Ferschtman, sello).

    06:56 Anonyymi: In feuers hitz (Piffaro).

  • Crusell: Pikku orjatar (Den Lilla slavinnan) 3-näytöksinen ooppera (Kaisa Hannula, sopraano, Marjatta Airas, mezzosopraano, Risto Saarman, tenori, Raimo Laukka, baritoni, Heikki Kilpeläinen, baritoni, Antti Suhonen, basso, Polyteknikkojen Kuoro, Akademiska Damkören Lyran, Kullervo Kojo, klarinetti, ja RSO/Osmo Vänskä).

    00:11 Reinecke: Kvintetto pianolle ja jousille A-duuri (Linos-yhtye).

    00:40 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Christian Ferras ja Lontoon kuninkaallinen FO/Malcolm Sargent).

    01:26 Tshaikovski: Yhdeksän kirkkolaulua (Latvian radion kuoro/Sigvards Klava).

    02:06 von Schillings: Jousikvartetto e-molli (Thomas Christian, viulu, Magdalena Kupf, viulu, Ferdinand Erblich, alttoviulu, ja Michael Hell, sello).

    02:46 Reich: Pulse puhaltimille, jousille, pianolle ja sähköbassolle (International Contemporary Ensemble).

    03:01 Gluck: Don Juan, balettipantomiimi (Tafelmusik/Bruno Weil).

    03:54 Molique: Pianotrio n:o 2 F-duuri (Trio Parnassus).

    04:16 W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto n:o 4 Es-duuri (John Cerminaro ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    04:33 J.C.F. Bach: Kassandra, kantaatti (Lena Susanne Norin, altto, ja Das Kleine Konzert/Hermann Max).

    05:31 Gyrowetz: Jousikvartetto As-duuri (Salomon-kvartetti).

    05:56 Lully: Alkusoitto oopp. Armide (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

  • Schubert: Pianosonaatti n:o 17 D-duuri (Emil Gilels).

    23:52 C. Stamitz: Klarinettikonsertto n:o 11 Es-duuri (Karl Schlechta ja Kurpfalzin kamariork./Jirí Malát).

    00:11 Couperin: Messe pour les paroisses (Kati Hämäläinen ja Ville Urponen, Helsingin Hyvän Paimen kirkon urut, sekä Plein-Jeu -vokaaliyhtyeen miesäänet).

    01:16 W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 3 G-duuri (Pinchas Zukerman ja St.Paulin kamariork./Zukerman).

    01:43 Tshaikovski: Sinfonia n:o 4 f-molli (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    02:24 Conti: Languet anima mea officium (Magdalena Kozena, mezzosopraano, ja Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

    02:38 Griffes: Kolme intiaaniteemoihin pohjautuvaa luonnosta jousikvartetille (Ensemble Perspectives).

    02:52 Respighi: Maahisten tanssi (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    03:08 Galuppi: Sonaatti n:o 5 C-duuri (Arturo Benedetti Michelangeli, piano).

    03:23 Liszt: Kuusi unkarilaista rapsodiaa orkesterille. (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    04:27 Chopin: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Surumarssisonaatti) (Guiomar Novaes).

    04:49 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 2 a-molli (Tinalley-kvartetti).

    05:22 Bruckner: Ave Maria; Tota pulchra es Maria; Christus factus est; Os justi meditabitur sapientiam; Afferentur regi; Pange lingua; Ecce sacerdos; Locus iste; Vexilla regis; Invendi David; Libera me Domine; Virga Jesse (Dresdenin Kreuz-kuoro/Martin Flämig).

    06:23 J.S. Bach: Konsertto cembalolle, jousille ja continuolle n:o 1 d-molli (Angela Hewitt, piano ja Australian kamariork./ Richard Tognetti).

    06:46 M-A. Charpentier: Salve Regina (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    06:56 J. Strauss: Feuerfest (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

  • Schubert: Gesang der Geister über den Wassern (Henkien laulu vetten päällä) (Die Singphoniker).

    23:18 Molter: Sonata grossa g-molli (Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

    23:33 Salieri: Sarja oopp. Axur, re d'Ormus (Ormusin kuningas Axur) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

    23:53 Muffat: Sonaatti jousille ja continuolle (Les Elements Amsterdam).

    00:07 Moszkowski: Fantasia-impromptu (Margarita Glebov, piano).

    00:14 Weber: Klarinettikonsertto n:o 2 Es-duuri (Sabine Meyer ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    00:37 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 36 C-duuri (Linziläinen) (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    01:10 J. Haydn: Missa in tempore belli (Patarumpumessu) C-duuri. (Patricia Wells, sopraano, Gwendolyn Killebrew, mezzosopraano, Michael Devlin, tenori, Alan Titus, baritoni, sekä Norman Scribner -kuoro ja nimeämätön ork./Leonard Bernstein).

    01:54 Massenet: Musiikkia Jean Racinen näytelmään Phedre (Faidra) (Detroitin SO/Paul Paray).

    02:04 Tanejev: Sinfonia n:o 4 c-molli (Mariinski-teatterin ork./Valeri Gergijev).

    02:45 Shostakovitsh: Pianokonsertto n:o 2 F-duuri (Yefim Bronfman ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    03:05 John Dowlandin luuttumusiikkia (Paul O'Dette).

    04:09 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Rachel Barton Pine, barokkiviulu).

    04:38 Beethoven: Serenadi jousitriolle D-duuri op.8 (Oleg Kagan, viulu, Juri Bashmet, alttoviulu ja Natalija Gutman, sello).

    05:08 Brahms: Sinfonia n:o 4 e-molli (Columbia-SO/Bruno Walter).

    05:51 Fauré: Les Djinns (RKK/Jani Sivén ja Kristian Attila, piano).

    05:57 Piccinini: Gagliarda n:o 1 (Matthew Wadsworth, teorbi).

  • Homilius: Ergreifet die Psalter ihr christlichen Chöre (Katja Fischer, sopraano, Martin Petzold, tenori, Körnerscher Sing-Verein, ja Dresdner Instrumental-Concert/Peter Kopp).

    23:28 Tuntematon: Veni, veni Emmanuel (Arturo Delmoni ja Alexander Romanul, viulu, Katherine Murdock, alttoviulu, sekä Nathaniel Rosen, sello).

    23:32 Praetorius: Luterilainen adventtipalvelus (Apollo's Fire, Apollo's singers, Apollo's musettes, The Oberlin Choristers, ja Children's choirs of St, Paul's church/Jeannette Sorrell).

    00:15 Busoni: Konsertto pianolle, orkesterille ja mieskuorolle C-duuri (Kirill Gerstein, piano, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Sakari Oramo).

    01:26 Randel: Alkusoitto laulunäyt. Värmlänningarna (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Stig Westerberg).

    01:37 Reinecke: Jousikvartetto n:o 5 g-molli (Reinhold-kvartetti).

    02:07 Eberl: Trio Es-duuri (Grand Trio) (Consortium Classicum).

    02:37 Heininen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 (Boston-balladi) (Kaija Saarikettu ja Juhani Lagerspetz).

    03:05 Farrenc: Sinfonia n:o 1 c-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    03:36 Jadassohn: Pianotrio n:o 2 E-duuri (Syrius Trio).

    03:59 Nielsen: Puhallinkvintetto (Ensemble MidtVest).

    04:27 W.A. Mozart: Duo viululle ja alttoviululle n:o 1 G duuri ja n:o 2 B-duuri (Itzhak Perlman ja Pinchas Zukerman).

    05:06 Wieniawski: Viulukonsertto n:o 1 fis-molli (Midori ja Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    05:34 Künneke: Das Blumenwunder (Kukkaisihme) (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    05:57 Klemetti - Linnala (sov.): Psallat scholarum concio (Madetojan musiikkilukion kuoro/Kari Kaarna).

  • Roman: oboekonsertto D-duuri (Anthony Robson ja Valistuksen ajan ork./Anthony Halstead, cembalo).

    23:28 Peterson-Berger: Gullebarns vaggsånger (Pienokaisen kehtolauluja) (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Ruotsin radion SO/Siegfried Köhler).

    23:48 Brentner: Hymnodia divina (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

    00:13 Flodin: Neljä idylliä (Tapani Valsta, piano).

    00:23 Roussel: Le Festin de l'araignée (Hämähäkin juhla-ateria) (Ranskan kansallisork./Georges Prêtre).

    00:42 Telemann: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle C-duuri (Robert Stallman, huilu, ja Philadelphian kamariork.).

    00:58 J. Haydn: Sinfonia n:o 103 Es-duuri (Rummunpäristys) (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    01:28 Shostakovitsh: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli (Yefim Bronfman ja Juilliard-kvartetti).

    01:59 Roman: Sarjat cembalolle n:o 1-6 (Joseph Payne).

    03:16 Brahms: Ein Deutsches Requiem (Janet Williams, sopraano, ja Thomas Hampson, baritoni, sekä Chicagon SO ja -kuoro/Daniel Barenboim).

    04:33 Vivaldi: Sonaatti viululle ja continuolle c-molli (The Boston Museum Trio).

    04:47 Fasch - Reichardt: Miltonin aamulaulu, hymni solisteille, kuorolle ja orkesterille (Carola Nossek, sopraano, Annette Markert, altto, Ekkehard Wagner, tenori, ja Andreas Scheibner, basso, sekä Berliner Singakademie ja Berliinin valtionork./Dietrich Knothe).

    05:11 Mahler: Todtenfeier, sinfoninen runo (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    05:37 Sor: Kolme etydiä kitaralle (Pepe Romero).

    05:42 Liszt (sov.): Schwanengesang, transkriptioita pianolle Schubertin liedeistä (Leslie Howard).

    06:43 Cornysh: Magnificat (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    06:57 Lawes: Sweet stay a while (Paul Hillier, laulu, ja Nigel North, luuttu).

  • Wagner: Lentävä hollantilainen, ooppera (James Morris, basso, Deborah Voigt, sopraano, Ben Heppner, tenori, Jan-Hendrik Rootering, basso, Paul Groves, tenori, ja Birgitta Svenden, mezzosopraano, sekä Metropolitan-oopperan kuoro ja ork./James Levine).

    01:44 Paganini: Serenadi alttoviululle, sellolle ja kitaralle C-duuri (Salvarore Accardo, Rocco Filippini, ja Carlos Bonell).

    02:06 Farrenc: Sinfonia n:o 2 D-duuri (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    02:41 Elgar: Caractacus (Judith Howarth, sopraano, Arthur Davies, tenori, David Wilson-Johnson, baritoni, Stephen Roberts, basso, Alastair Miles, basso, ja Lontoon sinfoniakuoro sekä Lontoon SO/Richard Hi

  • Tshaikovski: Jousikvartetto n:o 3 es-molli (Borodin-kvartetti).

    23:49 De Curtis: Torna a Surriento (Peter Lindroos, tenori, Marita Viitasalo, piano).

    23:52 Beethoven: Sinfonia n:o 1 C-duuri (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    00:20 Danzi: Septetto Es-duuri (Consortium Classicum/Dieter Klöcker).

    00:41 Rautavaara: Sellokonsertto (Raimo Sariola ja RSO/Pertti Pekkanen).

    00:56 Holst: Hammersmith (Eastman-puhallinork./Frederick Fennell).

    01:11 Gounod: Balettimusiikkia oopp. Faust (Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    01:28 Telemann: Triosonaatti oboelle, cembalolle ja continuolle Es-duuri (Battalia).

    01:40 Schumann: Karnevaali (Arturo Benedetti Michelangeli, p

  • W.A. Mozart: Sinfonia concertante Es-duuri (Diethelm Jonas, oboe, Sabine Meyer, basettiklarinetti, Bruno Schneider, käyrätorvi, ja Sergio Azzolini, fagotti, sekä Dresdenin valtionork./Hans Vonk).

    23:40 Collan: Torpan tyttö (Matti Tuloisela, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    23:48 Grieg: Sonaatti sellolle ja pianolle a-molli (Inbal Segev ja Juho Pohjonen).

    00:17 Fuchs: Serenadi jousille n:o 3 e-molli (Camerata Bern/Thomas Füri).

    00:36 H.I.F. Biber: Missa Salisburgensis (La Capella Reial de Catalunya, Les Concert des Nations ja Hespèrion XXI/Jordi Savall).

    01:20 Spohr: Nokturno C-duuri (Zefiro/Alfredo Bernardini).

    01:50 Erlebach: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle n:o 3 A-duuri (Trio Settecento).

    02:05 Telemann: Konsertto oboe d'amorelle, jousille ja continuolle G-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

    02:23 Szymanowski: Jousikvartetto n:o 1 (Varsovia-jousikvartetti).

    02:42 Hérold: Unissakävelijä, baletti (Orchestra Victoria/Richard Bonynge).

    03:52 Ysaÿe: Hurmio (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano).

    04:02 Marais: Sarja huilulle, viululle ja continuolle (Music's Re-creation).

    04:26 R. Schumann: Sinfonisia etydejä (Ernst Levy, piano).

    04:46 J.S. Bach: Kuusi motettia BWV 225-230 (Rostockin motettikuoro, Capella Fidicinia Leipzig/Hartwig Eschenburg).

    05:56 Debussy: Pellavatukkainen tyttö (Midori, viulu, ja Robert McDonald, piano).

  • J.C. Bach: Kvintetto huilulle, oboelle, viululle, alttoviululle ja continuolle C-duuri (Amarillis-yhtye).

    23:24 Berwald: Alkusoitto ja poloneesi oopp. Estrella de Soria (Malmön oopperaork./Niklas Willén).

    23:36 Wagenseil: Sonaatti n:o 3 C-duuri (Suite des pièces) (Piccolo Concerto Wien/Roberto Sensi, kontrabasso).

    23:56 Stenhammar: Sinfoninen alkusoitto Excelsior (RSO/Ole Kristian Ruud).

    00:11 Liszt: Concerto pathetique konsertto e-molli kahdelle pianolle (Martha Argerich ja Nelson Freire).

    00:30 Melartin: Sex enkla stycken (Kuusi helppoa kappaletta) (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

    00:48 Brahms: Zigeunerlieder (RKK/Anders Eby, sekä Antti Hotti, piano).

    01:09 Berwald: Konserttikappale F-duuri (Otto Virtanen, fagotti, ja RSO/Santtu-Matias Rouvali).

    01:22 J. Haydn: Vuodenajat (Arleen Auger, sopraano, John Aler, tenori, Håkan Hagegård, baritoni, sekä The Minnesota Chorale ja Saint Paulin kamariork./Joel Revzen).

    03:39 Stravinsky: Konserttitansseja (Orpheus-kamariork.).

    04:00 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille D-duuri (Richard Savino, kitara, ja Artaria-kvartetti).

    04:21 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Simone Dinnerstein, piano).

    05:40 Leo: Sellokonsertto n:o 1 D-duuri (Sol Gabetta ja Cappella Gabetta).

    05:57 O. Merikanto: Elämälle (Tommi Hakala, baritoni, ja Kristian Attila, piano).

  • Bizet: Clovis et Clotilde, kantaatti (Katarina Jovanovic, sopraano, Philippe Do, tenori, ja Mark Schnaible, basso, sekä Lillen kansallisork./Jean-Claude Casadesus).

    23:45 Lalo: Espanjalainen sinfonia (Jascha Heifetz, viulu, ja RCA Victor -SO/William Steinberg).

    00:10 Francesco Canova da Milanon luuttumusiikkia (Paul O'Dette, 6-kielinen luuttu).

    01:28 Weber: Muunnelmia venäläisestä teemasta pianolle (Alexander Paley).

    01:48 W.A. Mozart: Aaria Dunque sperar poss'io oopp. Lucio Silla (Michael Maniaci, kontratenori, ja Bostonin barokkiork./Martin Pearlman).

    01:59 Byström: Sonaatti n:o 1 B-duuri (Tatjana Grindenko, viulu, ja Aleksei Ljubimov, piano).

    02:18 Saint-Saëns: Sinfonia n:o 3 c-molli (Urkusinfonia) (Anthony Newman, urut, ja Pittsburghin SO/Lorin Maazel).

    02:55 de Victoria: Vexilla Regis prodeunt (Nyt liehuu viiri kuninkaan) (The Sixteen/Harry Christophers).

    03:06 Dvorák: Jousikvartetto n:o 14 As-duuri (Emerson-kvartetti).

    03:39 Beethoven: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Eroica) (Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    04:32 R. Strauss: Osia orkesterisarj. Der Bürger als Edelmann (Porvari aatelismiehenä) (Chicagon SO/Hans Rosbaud).

    04:56 Fodor: Sinfonia n:o 3 c-molli (Alankomaiden radion kamariork./Anthony Halstead).

    05:25 Schumann: Jousikvartetto n:o 3 A-duuri (Eroica-kvartetti).

    05:56 Wolf: Der Tambour (Petteri Salomaa, baritoni, ja Ilmo Ranta, piano).

  • Cardoso: Requiem (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    23:58 Kohaut: Sinfonia B-duuri (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    00:10 Rahmaninov: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Lang Lang).

    00:31 Beethoven: Jousikvartetto n:o 1 F-duuri ja n:o 2 G-duuri op.18 (Guarneri-kvartetti).

    01:25 Saint-Saëns: Viulukonsertto n:o 3 h-molli (Zino Francescatti ja New Yorkin FO/Pierre Boulez).

    01:54 Falla: Kolmikolkkahattu, balettisarja n:o 2 (Chicagon SO/Fritz Reiner).

    02:07 Blasco de Nebra: Sonaatti n:o 6 E-duuri (Igor Kipnis, cembalo).

    02:19 Pabst: Konserttiparafraasi Tshaikovskin Jevgeni Onegin -oopperan teemoista (Shura Cherkassky, piano).

    02:32 Schütz: Cantiones sacrae II (Dresdenin poikakuoro/Rudolf Mauersberger).

    03:30 Schumann: Sinfonia n:o 4 d-molli (Berliinin filharmonikot/Wilhelm Furtwängler).

    04:01 Busoni: Turandot-sarja (Hong Kongin FO/Samuel Wong).

    04:42 Vaughan Williams: Fantasia sävelmästä Greensleeves (James Ehnes, alttoviulu, ja Eduard Laurel, piano).

    04:48 Schubert: Oktetto jousille ja puhaltimille F-duuri (Wieniläinen oktetti).

    05:42 Verdi: Alkusoitto oopp. Kohtalon voima (Amsterdamin Concertgebouw-orkesteri/Riccardo Chailly).

    05:50 Röntgen: Teema ja muunnelmia B-duuri (Wyneke Jordans ja Leo van Doeselaar, piano).

    06:01 Beethoven: Konsertto pianolle, viululle, sellolle ja orkesterille C-duuri (Lev Oborin, David Oistrah ja Svjatoslav Knushevitski sekä Lontoon Philharmonia-ork./Malcolm Sargent).

    06:37 Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Bostonin sinfoniaorkesterin kamariyhtye).

    06:56 Othmayr: Non Argus largus (Piffaro).

Lyssna också