Iltaklassinen

Köyhien messu

  • 5 t 9 min
  • utgått

Byström: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 1 B-duuri. (Tapani Valsta ja Tuomas Haapanen).

18:15 Pingoud: Avaruuden laulu (RSO/Sakari Oramo).

18:33 Quantz: Triosonaatti C-duuri (Palladian Ensemble).

18:46 Saariaho: Frises viululle ja elektroniikalle. (Jennifer Koh).

19:08 Adams: Konsertto alttosaksofonille ja orkesterille (Timothy McAllister ja Saint Louisin SO/ David Robertson).

19:36 Copland: El Salon Mexico (Diane Walsh, piano).

19:47 Andriessen: Un Beau baiser (Ars Nova Copenhagen/Paul Hillier).

19:52 Satie: Messe des pauvres (Köyhien messu) (Hervé Désarbre, urut ja Paris Renaissance -kuoro/Hélène Breuil).

20:07 Martti Talvela laulaa joululauluja (Pentti Savolainen, urut).

20:16 Debussy: Douze etudes pour le piano (12 etydiä pianolle) (Charles Rosen).

21:00 Klami: All'ouverture (RSO/Leif Segerstam).

21:09 Galuppi: Concerto a quattro g-molli (Il Canto di Orfeo/Gianluca Capuano).

21:22 Erlebach: Sarja orkesterille ja continuolle n:o 4 C-duuri (Akademie für alte Musik Berlin).

21:39 Ginastera: Kolme argentiinalaista tanssia (Mika Rännäli, piano).

21:46 Lindberg: Chorale (RSO/Sakari Oramo).

21:52 Gallois-Montbrun: Improvisaatio fagotille ja pianolle (Jussi Särkkä ja Jouko Laivuori).

21:56 Ibert: Huilukonsertto (Petri Alanko ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

22:16 Britten: Lachrymae (Kim Kashkashian, alttoviulu, ja Robert Levin, piano).

22:31 Coleridge-Taylor: Kvintetto klarinetille ja jousille fis-molli (Richard Hosford ja Nash-yhtye).

23:02 Dowland: Ikuisesti Dowland, ikuisesti surullinen (Paul O'Dette, luuttu).

Sändningar

  • to 19.12.2019 18.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Hatshaturjan: Viulukonsertto d-molli (David Oistrah ja Neuvostoliiton radion suuri SO/Aram Hatshaturjan).

    Donizetti: Balettimusiikkia oopp. Les Martyrs (Philharmonia -ork./Antonio de Almeida).

    W.A. Mozart: Kreivittären resitatiivi ja aaria "Dove sono" oopp. Figaron häät (Kiri Te Kanawa, sopraano, ja Metropolitan-oopperan ork./James Levine).

    Stenhammar: Sonaatti viululle ja pianolle a-molli (Nils-Erik Sparf ja Bengt Forsberg).

    Tansman: Cavatina, sarja kitaralle (Andrés Segovia).

    Tshaikovski: Hamlet, alkusoittofantasia. (New Yorkin Stadium-SO/Leopold Stokowski).

    Schumann: Karnevaalikujeilua Wienissä. (Svjatoslav Richter, piano).

    Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 4 g-molli (Stephen Hough ja Dallasin SO/Andrew Litton).

    Tshaikovski: Tatjanan aaria oopp. Jevgeni Onegin (Raili Viljakainen, sopraano, ja RSO/Peeter Lilje).

    Borodin: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Borodin-kvartetti).

    Glinka: Sarja orkesterille oopp. Ruslan ja Ljudmila. (Lontoon SO/Anatole Fistoulari).

    Fauré: Masques et bergamasques (Orpheus-kamariork.).

    Beethoven: Pianosonaatti n:o 31 As-duuri (Eugene Istomin).

    Palmgren: Kolmikohtainen pastoraali, sarja orkesterille (Pori Sinfonietta/Jan Söderblom).

    Molique: Concertino oboelle ja orkesterille g-molli (Burkhard Glaetzner ja Berliinin SO/Claus Peter Flor).

  • Grieg: Balladi g-molli (Arthur Rubinstein, piano).

    Martinu: Sellokonsertto n:o 2 (Christian Poltéra ja Berliinin saksalainen SO/Gilbert Varga).

    Caplet: Deux divertissements harpulle. (Elizabeth Hainen).

    Vaughan Williams: The Solent n:o 2 (New Yorkin kamariork./Salvatore Di Vittorio).

    Kraus: Jousikvartetto D-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

    Schumann: Sinfonia n:o 4 d-molli (RSO/Sakari Oramo).

    Liszt: Harmonies du soir (Minoru Nojima, piano).

    Brentner: Vesperae cum ordinariis psalmiis (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

    Sibelius: 33 pientä kappaletta (Tempera-kvartetti).

    Reger: Balettisarja (Norrköpingin SO/Leif Segerstam).

    I. Hannikainen: Suihkulähteellä (Liisa Pohjola, piano).

    Brahms: Sinfonia n:o 4 e-molli (Bostonin SO/Andris Nelsons).

    Wagner: Du siehst das ist nich so, oopp. Parsifal (Martti Talvela, basso, ja RSO/Okko Kamu).

    Weber: Henkien hallitsija, konserttialkusoitto (Alexander Paley ja Brian Zeger, piano).

    Mendelssohn: Kesäyön unelma, osia. (Atlantan SO/Yoel Levi).

    Satie: Viisi nokturnoa (Cinq nocturnes) (Michael Krücker, piano).

  • Hahn: Kvintetto pianolle ja jousille fis-molli. (Stephen Coombs ja Chilingirian-kvartetti).

    J.S. Bach: Sonaatti uruille n:o 6 G-duuri (Chris Thile, mandoliini, Yo-Yo Ma, sello, ja Edgar Meyer, kontrabasso).

    Berwald: Duo viululle ja pianolle D-duuri (Marieke Blankestijn ja Susan Tomes).

    Milhaud: Neljä laulua Ronsardin runoihin (Rita Streich, sopraano, ja Erik Werba, piano).

    Debussy: Pianotrio G-duuri. (Colub Kaplan Carr Trio).

    Haydn Wood: Brittiläinen rapsodia (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    Purcell: Kaksi aariaa puolioopp. The Fairy Queen (Nancy Argenta, sopraano, ja Vancouverin radio-ork. jäseniä/Monica Huggett).

    Elgar: Serenadi jousille e-molli (Orpheus-kamariork.)

    Holst: Sinfonia F-duuri (The Cotswolds) (Ulsterin orkesteri/JoAnn Falletta).

    Händel: Radamistuksen aaria Ombra cara di mia sposa oopp. Radamistus. (Lorraine Hunt Lieberson, mezzosopraano, ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    J.S. Bach: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle d-molli (Jascha Heifetz ja Erick Friedman sekä Lontoon uuden SO:n jouset/Malcolm Sargent, ja Thornton Lofthouse, cembalo).

    Couperin: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle d-molli (Sulttaanitar) (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel, viulu).

    Chopin: Pianosonaatti n:o 2 b-molli op.35 (Surumarssisonaatti). (Vladimir Horowitz).

    Massenet: Don Quijoten kuolema oopp. Don Quichotte. (George London, bassobaritoni, ja Rosalind Nadell, sopraano, sekä Metropolitan-oopperan ork./Jean Morel).

    Fitzenhagen: Balladi (Konserttikappale) (Alban Gerhardt, sello, ja Berliinin saksalainen SO/Stefan Blunier).

    Szymanowski: Viulukonsertto n:o 1 (Vesko Eschkenazy ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Mark Elder).

    d'Indy: Jour d'été a la montagne (Kesäpäivä vuoristossa) (Ranskan radion FO/Marek Janowski).

    Madetoja: Romances intimes (Siljamari Heikinheimo, viulu, ja Salla Karakorpi, piano).

  • Fuchs: Pianotrio n:o 2 B-duuri (Gould Piano Trio).

    18:26 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 5 h-molli (Solitudo) (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Leif Segerstam).

    19:01 Schumann: Liederkreis Op.24. (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano).

    19:23 Brahms - Shafran: Vier ernste Gesänge (Neljä vakavaa laulua). (Daniil Shafran, sello, ja Anton Ginzburg, piano).

    19:42 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 6 d-molli (Zetterqvist-kvartetti).

    20:06 Respighi: Sei pezzi (Kuusi kappaletta) (Marcia Crayford, viulu, ja Diana Ambache, piano).

    20:31 Smyth: Sinfoninen serenadi D-duuri (BBC:n FO/Odaline de la Martinez).

    21:07 Farrenc: Sekstetto puhallinkvintetille ja pianolle (Les Vents Francaises ja Eric Le Sage).

    21:31 Madetoja: Kuoleman puutarha. (Eeva Havulehto, piano).

    21:46 Bruch: Kvintetto jousille a-molli (Nash-yhtye).

    22:10 Mendelssohn: Sinfonia n:o 3 a-molli (Skotlantilainen). (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    22:45 Bonis: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 1 B-duuri (Mozart-pianokvartetti).

  • Ries: Jousikvartetto n:o 1 F-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

    18:26 Bridge: Mid of the night (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    18:52 Madetoja: Neljä laulua op.44 (Ulla Sippola, mezzosopraano, ja Tapio Tuomela, piano).

    19:05 von Zemlinsky: Jousikvartetto n:o 4. (Escher-kvartetti).

    19:31 Reger: Kaksi romanssia viululle ja orkesterille (Tanja Becker-Bender ja Berliinin konserttitalon ork./Lothar Zagrosek).

    19:50 Leiviskä: Kvartetto pianolle ja jousille A-duuri (Nina Karmon, viulu, Luke Turrell, alttoviulu, Roi Ruottinen, sello, ja Terhi Dostal, piano).

    20:16 Rossini: Duo sellolle ja kontrabassolle D-duuri (Mihail Milman ja Grigori Kovalevski).

    20:30 Beach: Sinfonia e-molli (Kelttiläinen). (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    21:12 Massenet: Poème de souvenir (Muistojen runoelma) (Bernard Kruysen, baritoni, ja Noël Lee, piano).

    21:28 Arenski: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Jascha Heifetz, viulu, Gregor Piatigorsky, sello, ja Leonard Pennario, piano).

    21:54 Reinecke: Sonaatti huilulle ja pianolle e-molli (Undine). (Jeffrey Khaner ja Hugh Sung).

    22:12 Rimski-Korsakov: Sinfonia n:o 3 C-duuri. (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    22:52 W.A. Mozart: Kvartetto oboelle ja jousille F-duuri (Lothar Koch, oboe, Thomas Brandis, viulu, Wilfried Strehle, alttoviulu, ja Wolfgang Boettcher, sello).

  • Rahmaninov: Moments musicaux (Marko Mustonen, piano).

    18:26 Sibelius (sov. Siirala - Eskelinen): Rondino n:o 1 gis-molli (Ismo Eskelinen, kitara).

    18:30 Madetoja (sov.): Viisi pohjois-pohjalaista kansanlaulua. (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    18:42 Marais: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 4 D-duuri (Nikolaus Harnoncourt, viola da gamba, ja Herbert Tachezi, cembalo).

    19:06 Schumann: Fünf Gesänge op.137 (Die Singphoniker ja Stuttgartin radion SO:n neljä käyrätorvea).

    19:23 Bernstein - Kiviniemi: West side story -fantasia (Kalevi Kiviniemi, Wurlitzer-teatteriurut).

    19:29 Kokkonen: Sinfonia n:o 1 (RSO/Paavo Berglund).

    19:51 Liszt: Mefisto-valssi pianolle n:o 1 (Tanssi kyläkapakassa) (Vladimir Ashkenazy, piano).

    20:02 Wieniawski: Etydi-kapriiseja op.18 (Ilja Gringolts ja Aleksandr Bulov, viulu).

    20:28 Albéniz: Zambra granadina (David Russell, kitara).

    20:34 R. Strauss: Sonatiini n:o 2 Es-duuri kuudelletoista puhaltimelle (Orpheus-kamariork.).

    21:11 Pizzetti: Aaria Davvero, quanto grande è la miseria oopp. Il Calzare d'argento (Giuseppe Di Stefano, tenori, ja Firenzen musiikkijuhlien ork./Bruno Bartoletti).

    21:17 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 13 b-molli (Emerson-kvartetti).

    21:37 Purcell: Soitinmusiikkia puolioopp. The Fairy Queen (Leningradin vanhan ja uuden musiikin kamariork./Eduard Serov).

    21:50 Lauluja ja tansseja 1500-luvulta; säv. Vecchi, Banchieri, Agostini, Bottegari, Willaert, Rore, Bassano, Crecquillon ja Rore (Paul O'Dette, luuttu, Ellen Hargis, sopraano, Nancy Mayer, altto, ja The King's Noyse/David Douglass).

  • Satie: La Belle excentrique (Eksentrinen kaunotar) (Alexandre Tharaud ja Eric Le Sage, piano).

    18:09 Spohr: Kuusi saksalaista laulua (Mitsuko Shirai, mezzosopraano, Hartmut Höll, piano, ja Eduard Brunner, klarinetti).

    18:32 Rameau: Sarja bal Les Fêtes de Polymnie (Les talens Lyriques/Christophe Rousset).

    18:58 di Lasso: Missa Tous les regretz (Huelgas-yhtye/Paul van Nevel).

    19:20 Prokofjev: Musiikkia lapsille (Igor Zhukov, piano).

    19:42 Puccini: Manonin aaria oopp. Manon Lescaut (Ritva Auvinen, sopraano, ja RSO/Kari Tikka).

    19:47 R. Clarke: Pianotrio (Neave Trio).

    20:10 Dutilleux: Sellokonsertto (Arto Noras ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    20:37 Barrios: Kevätvalssi (David Russell, kitara).

    20:42 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle E-duuri (The Boston Museum Trio).

    20:52 Berio: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille (Antonio Ballista ja Bruno Canino, piano, sekä Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

    21:19 Kuula: Sinikan laulu (Jaakko Ryhänen, basso, ja Pentti Kotiranta, piano).

    21:23 Jolivet: Cinq incantations (Viisi loitsua) soolohuilulle. (Manuela Wiesler).

    21:43 Copland: Sinfonia n:o 3 (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    22:27 Czerny: Johdanto, seitsemän muunnelmaa ja finaaali (Peter-Lukas Graf, huilu, ja Zsuzsanna Sirokay, piano).

    22:45 Wagner: Tristanin ja Kurwenalin kohtaus oopp. Tristan und Isolde (Pekka Nuotio, tenori, Jorma Hynninen, baritoni, ja RSO/Okko Kamu).

  • Chopin: Muunnelmia Héroldin teemasta B-duuri (Garrick Ohlsson, piano).

    18:09 Nielsen: Sinfonia n:o 5 (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    18:43 Respighi: Sonaatti viululle ja pianolle h-molli. (Jascha Heifetz ja Emanuel Bay).

    19:08 Vejvanovsky: Serenadi C-duuri (Trompeten Consort Friedemann Immer ja Ensemble Tama).

    19:16 Stravinsky: Sotilaan tarina (RSO:n kamariyhtye/Petri Sakari).

    19:44 A. Scarlatti: Quella pace gradita, kantaatti. (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja Baccano).

    20:04 Tailleferre: Konsertto harpulle ja orkesterille (Gillian Benet ja The Women's Philharmonic/JoAnn Falletta).

    20:21 Saariaho: Nocturne (Jennifer Koh, viulu).

    20:26 Lutoslawski: Pianokonsertto (Paul Crossley ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    20:52 Castelnuovo-Tedesco: Eleginen fuuga kahdelle kitaralle (Narciso Yepes ja Godelieve Monden, 10-kielinen kitara).

    20:57 Cartellieri: Divertimento n:o 3 F-duuri (Consortium Classicum).

    21:20 Tallis: Spem in alium (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    21:31 Granados: 12 espanjalaista tanssia (Angel ja Celedonio Romero, kitara).

    22:31 Castello: Sonata ottava d-molli (Trio Settecento).

    22:36 Ives: Sinfonia n:o 3 B-duuri (Telttakokous) (Seattlen SO/Ludovic Morlot).

    22:59 Messiaen: Osia sarjasta Harawi (Dawn Upshaw, sopraano, ja Gilbert Kalish, piano).

  • Janácek: Jousikvartetto n:o 2 (Intiimejä kirjeitä). (Guarneri-kvartetti).

    18:24 Harbison: Twilight music (Esa Tapani, käyrätorvi, Kari Tikkala, piano, ja Ik-Hwan Bae, viulu).

    18:44 Takemitsu: I hear the water dreaming (Petri Alanko, huilu, ja RSO/Sakari Oramo).

    18:59 Marschner: Der Vampyr (Vampyyri), ooppera (Franz Hawlata, baritoni, Jonas Kaufmann, tenori, Regina Klepper, sopraano, Anke Hoffmann, sopraano, Markus Marquardt, basso, ja Thomas Devalt, tenori, sekä Kölnin radiokuoro ja -ork./Helmut Froschauer).

    21:09 T. Kuusisto: Kuusi lyijykynäpiirrosta (Kimmo Hakasalo, piano).

    21:22 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 10 As-duuri (Emerson-kvartetti).

    21:44 Rahmaninov: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Earl Wild).

    22:05 Nielsen: Klarinettikonsertto (Kullervo Kojo ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    22:30 Zemlinsky: Kuusi laulua Maurice Maeterlinckin runoihin (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    22:51 Ravel: Hanhiemo, sarja orkesterille (Bostonin SO/Charles Munch).

  • Debussy: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Jules Eskin ja Michael Tilson Thomas).

    18:13 Prokofjev: Sinfonia n:o 1 D-duuri (Klassinen) (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    18:27 Granados: Valituksia, eli Tyttö ja satakieli (Earl Wild, piano).

    18:35 Ravel: Espanjalainen rapsodia (Dallasin SO/Eduardo Mata).

    18:50 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 1 fis-molli (Stephen Hough ja Dallasin SO/Andrew Litton).

    19:17 Calace: Poloneesi op. 36 (Alison Stephens, mandoliini, ja Steven Devine, piano).

    19:24 Respighi: La Boutique fantasque (Ihmeellinen leikkikalukauppa) (BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

    20:09 Busoni - Bizet: Sonatiini pianolle n:o 6 (Kamarifantasia) (Eduard Sjomin, piano).

    20:18 Marshall-Hall: Fantasia käyrätorvelle ja orkesterille (Ben Jacks ja Victoria-ork./Barry Tuckwell).

    20:29 M. Rautio: Sarja pianolle (Risto Lauriala).

    20:39 Mahler: Sinfonia n:o 7 e-molli (San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

    21:57 Mouquet: Sonaatti huilulle ja pianolle F-duuri (Panin huilu) (James Galway ja Phillip Moll).

    22:13 Copland: Konsertto klarinetille, jousiorkesterille, pianolle ja harpulle (Martin Fröst, klarinetti, Benjamin Martin, piano, ja Lucy Reeves, harppu, sekä Australian kamariork./Richard Tognetti).

    22:30 Tournier: Sarja huilulle, viululle, alttoviululle, sellolle ja harpulle (Mirage-kvintetti).

    22:44 Ponce: Kitarasonaatti n:o 1 A-duuri (Meksikolainen sonaatti) (Andrés Segovia).

    22:59 Debussy: Kaksi tanssia harpulle ja jousille (Yolanda Kondonassis, harppu, Martin Chalifour ja Wei-Fang Gu, viulu, Stanley Konopka, alttoviulu, Richard Weiss, sello sekä Thomas Sperl, kontrabasso).

  • R. Strauss: Konsertto oboelle ja pienelle orkesterille D-duuri (Aleksei Ogrintshuk ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Andris Nelsons).

    18:26 J.S. Bach: Toccata ja fuuga d-molli (Kari Jussila, urut).

    18:36 Janácek - Talich: Orkesterisarja oopp. Ovela kettu (Bostonin SO/Erich Leinsdorf).

    18:55 Nielsen: Huilukonsertto (Aurèle Nicolet ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    19:14 Ravel: Yön Gaspard (Jevgeni Mogilevski, piano).

    19:38 Busoni: Turandot-sarja (Hong Kongin FO/Samuel Wong).

    20:20 Kuula: Pianotrio A-duuri (Risto Lauriala, piano, Tero Latvala, viulu, ja Marko Ylönen, sello).

    21:09 Bischoff: Sinfonia n:o 1 E-duuri (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Werner Andreas Albert).

    22:12 Schmidt: Kvintetto G-duuri kahdelle viululle, alttoviululle, sellolle ja pianolle vasemmmalle kädelle) (Joseph Silverstein, Joel Smirnoff, Michael Tree, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

    22:50 Coleridge-Taylor: Kuusi negrospirituaalia pianolle kok. 24 negro melodies (Virginia Eskin).

  • de Almeida: La Giuditta (Juudit), oratorio (Lena Lootens, sopraano, Martyn Hill, tenori, Francesca Congiu, sopraano, ja Axel Köhler, kontratenori, sekä Concerto Köln/René Jacobs).

    20:03 Farrenc: Pianotrio n:o 1 (Neave Trio).

    20:39 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 3 f-molli (Same-Ätnam) (Ruotsin radion SO/Siegfried Köhler).

    21:21 Reger: Muunnelmia ja fuuga E-duuri Hillerin teemasta (Uuden-Seelannin SO/Franz-Paul Decker).

    22:03 Ravel: Pianokonsertto G-duuri (Yuja Wang ja Zürichin Tonhalle-ork./Lionel Bringuier).

    22:24 Bruckner: Kvintetto jousille F-duuri (Amadeus-kvartetti ja Cecil Aronowitz, alttoviulu).

Lyssna också