Aamuklassinen

Das Wohltemperierte Klavier 1

  • 3 t 0 min
  • 1 mån. 0 d

J.S. Bach: Das Wohltemperierte Klavier 1 (András Schiff, piano).

7:46 Telemann: Orkesterisarja F-duuri (Alster-alkusoitto) (New London Consort/Philip Pickett).

8:20 de La Rue: Missa Conceptio tua (Schola Antiqua of Chicago/Michael Alan Anderson).

8:51 Händel: Alcesten aaria "Spera, si, mio caro bene" oopp. Admeto (Anita Miller-Riedel, traverso, ja Chicagon barokkiyhtye).

Sändningar

  • lö 21.12.2019 6.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • W.A. Mozart: Fagottikonsertto B-duuri (Frank Morelli ja Orpheus-kamariork.)

    06:20 Marais: Folies d'Espagne (Mika Suihkonen, viola da gamba, ja Ballo della Battalia).

    06:39 R. Kreutzer: Kvintetto C-duuri (Grand quintet) (Sarah Francis, oboe, ja Allegri-kvartetti).

    06:55 Desprez: Missa di dadi (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    07:32 Anonyymi 1700-luvulta: Contredanses parisiennes (Pariisilaisia kontratansseja) (Ensemble Caprice).

    07:47 Brunetti: Jousikvartetto n:o 1 g-molli (Schuppanzigh-kvartetti).

    08:05 Agrell: Konsertto huilulle, cembalolle ja jousille G-duuri (Musica Petropolitana).

    08:21 Anonyymi: Sarja soittimille C-duuri kok Terpsichore (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

    08:36 Kraus: Konsertto alttoviululle, sellolle ja orkesterille G-duuri (David Aaron Carpenter ja Riitta Pesola sekä Tapiola Sinfonietta).

  • Brunetti: Jousikvartetto B-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

    07:18 Musiikkia keskiaikaisiin pitoihin, säv. Jacopo da Bologna, Landini, Ciconia ym. (The Newberry Consort/Mary Springfels).

    08:20 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 3 a-molli (Richard Goode, piano).

    08:38 Obrecht: Missa Fortuna desperata (The Sound and The Fury).

    09:25 Palmgren: Kolmikohtainen pastoraali, sarja orkesterille (Pori Sinfonietta/Jan Söderblom).

    09:40 Reger: Balettisarja (Norrköpingin SO/Leif Segerstam).

  • Uccellini: Sonaatteja ja aarioita viululle ja bassocontinuolle "La Bergamasca" (The Arcadian Academy ja Nicholas McGegan, viulu).

    7:13 Weiss: Sarja luutulle D-duuri (David Russell, kitara).

    7:33 Beethoven: Pianotrio c-molli (Joseph Kalichstein, piano, Jaime Laredo, viulu, ja Sharon Robinson, sello).

    8:02 Rossi: Salomon lauluja. Juutalaista hengellistä musiikkia 1600-luvun Italiasta (New York Baroque/Eric Milnes, ja Edward Brewer, urut).

    8:49 Vivaldi: Sonaatti sellolle ja continuolle e-molli op.17/5 (Heinrich Schiff, sello, Ton Koopman, urut, ja Jaap ter Linden, sello).

  • J.S. Bach: Soolosellosarjat n:o 4 Es-duuri, n:o 5 c-molli ja n:o 6 D-duuri (Pierre Fournier).

    7:18 Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Franklin Lei).

    7:43 Beethoven: Jousikvartetto n:o 11 f-molli (Serioso) Emerson-kvartetti).

    8:02 Telemann: Nokkahuilukonsertto a-molli (Michala Petri ja Saint Paulin kamariork./Pinchas Zukerman).

    8:17 Berwald: Kvintetto pianolle ja jousille n:o 1 c-molli (Robert Riefling ja Benthien-kvartetti).

    8:42 Graun: Urkukonsertto F-duuri (Franz Haselböck ja Wienin Capella Academica/Ernst Hinreiner).

  • J.S Bach: Kantaatti n:o 36 (Schwingt freudig euch empor).
    (Arleen Auger, sopraano, Peter Schreier, tenori, Siegfried Lorenz, basso sekä Leipzigin Tuomas-kuoro ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Hans-Joachim Rotzsch).

    D. Scarlatti: Sonaatti G-duuri (Baccano).

    Debussy: Uponnut katedraali (Timo Mikkilä, piano).

    Beethoven: Sekstetto puhaltimille Es-duuri (Mozzafiato-puhallinyhtye).

    Castelnuovo-Tedesco: Osia sarj. Platero y yo (Harmo ja minä) (Andrés Segovia, kitara).

    Reincken: Sonaatti jousille d-molli (Les Éléments Amsterdam).

    Gebel (nuor.): Jouluoratorio (Monica Mauch, sopraano, Kai Wessel, kontratenori, Nico van der Meel, tenori, ja Peter Kooij, basso, sekä Cantus Thuringia Capella Thuringia/Bernhard Klapprott).

    Reger: Marian kehtolaulu (Roland Pöntinen, piano).

    Händel: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri (Andrew Manze ja Richard Egarr).

    Hassler: Hodie Christus natus est (Tänään on Kristus syntynyt) (Stile Antico).

  • J.C. Bach: Sekstetto oboelle, kahdelle käyrätorvelle, viululle, sellolle ja klaveerille C-duuri (Il Gardellino).

    Graupner: Das Licht des Lebens scheinet hell, joulukantaatti (Veronika Winter, sopraano, Franz Vitzthum, kontratenori, Jan Kobow, tenori, ja Markus Flaig, basso, sekä Das Kleine Konzert/Hermann Max).

    Chopin: Balladi n:o 1 g-molli. (Martha Argerich, piano).

    Vaughan Williams (sov.): Osa Talvi kant. Folksongs of the Four Seasons. (The City of London Choir, ja Bournemouthin SO/Hilary Davan Wetton).

    Madetoja: Talvikuutamolla (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    Ries: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri (Thomas Müller, luonnontorvi, ja Edoardo Torbianelli, fortepiano).

    Bizet: Arlesitar-sarja orkesterille n:o 1. (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    Foote: Sarja jousiorkesterille E-duuri. (Seattlen SO:n jouset/Gerard Schwarz).

    Händel: Concerto grosso A-duuri op.6/11. (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

    Saint-Saëns: Kuusi etydiä vasemmalle kädelle (Leon Fleisher, piano).

    Fauré: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 A-duuri (Christian Ferras ja Pierre Barbizet).

  • Lolli: Viulukonsertto C-duuri. (Tatjana Grindenko ja Moskovan vanhan musiikin akatemian kamariork.)

    06:21 Jiri Antonin Benda: Triosonaatti kahdelle viululle ja continuolle E-duuri (David ja Igor Oistrah, viulu sekä Vladimir Jampolski, piano).

    06:37 Forqueray: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 G-duuri (Marion Martineau, viola da gamba, Atsushi Sakai, sello, ja Christophe Rousset, cembalo).

    07:08 Biber: Serenada: Harmonia romana jousille ja continuolle (Musica aeterna Bratislava).

    07:22 Telemann: Konsertto orkesterille ja continuolle F-duuri (Tempesta di Mare/Gwyn Roberts).

    07:47 M. Haydn: Kvintetto jousille C-duuri (L'Archibudelli).

    08:07 W. F. Bach: Sinfonia F-duuri (Riitasointusinfonia) (Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork/.Hartmut Haenchen).

    08:22 Locatelli: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri (Trio Settecento).

    08:39 C. Stamitz: Klarinettikonsertto n:o 7 Es-duuri (Andreas Ottensamer ja Kammerakademie Potsdam).

  • J. Haydn: Jousikvartetto n:o 39 C-duuri (Lintukvartetto). (Janácek-kvartetti).

    06:23 Wassenaer: Concerto armonicot n:ot 1-6. (Combattimento Consort Amsterdam/Jan Willem de Vriend).

    07:23 Blavet: Huilusonaatti a-molli (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

    07:37 Tulindberg: Jousikvartetto n:o 2 d-molli (Pohjanmaa-kvartetti).

    07:57 Schickhardt: Konsertto huilulle, kahdelle oboelle, jousille ja continuolle g-molli (Jed Wentz, traverso, ja Musica ad Rhenum -kamariyhtye).

    08:14 Telemann: Pariisilaiskvartetto n:o 4 h-molli (Arion-yhtye).

    08:36 Couperin: La Piémontoise sarjasta Les Nations (Musical Assembly).

  • Palmgren: Kolmikohtainen pastoraali, sarja orkesterille (Pori Sinfonietta/Jan Söderblom).

    Madetoja: Lyyrillinen sarja sellolle ja pianolle (Senja Rummukainen ja Jenni Lappalainen).

    Collan: Yksinlauluja; Hurtti-ukko, Yhtäläisyys, Vähäinen lahja, Hänen kuvansa, Aamulaulu, Gondoliera, Gruss, Erster Verlust sekä Waldeinsamkeit. (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    Sibelius: Sinfonia n:o 1 e-molli (Göteborgin SO/Santtu-Matias Rouvali).

    Madetoja: Talviaamu (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Ilmo Ranta, piano).

    Crusell: Concertino B-duuri (Juhani Tapaninen, fagotti, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    Sibelius: Suomalaisia kansanlaulusovituksia (Liisa Pohjola, piano).

    Melartin: Alkusoitto, juhlamarssi ja perhosvalssi näytelmämus. Prinsessa Ruusunen. (Finlandia-ork./Jussi Jalas).

    Kauppi: Kaipaus (Eero Heinonen, piano).

    C. Lithander: Duetto pianolle 4-kätisesti op.5 (Grand duet). (Anna Kuvaja ja Eero Manninen, fortepiano).

    Melartin: Orkesterisarja Laatokan lauluja (Käkisalmen lauluja). (RSO/George de Godzinsky).

    Linsén: Väinämöisen laulu auringolle (Matti Lehtinen, baritoni, ja Tapani Valsta, piano).

  • Buxtehude: Sonaatti d-molli (The Boston Museum Trio).

    Vivaldi: Konsertto jousille ja continuolle d-molli (Chicagon barokkiyhtye).

    Couperin: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle d-molli (Sulttaanitar) (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel, viulu).

    Carulli: Duo kahdelle kitaralle G-duuri (Julian Bream ja John Williams).

    Grieg: Jousikvartetto F-duuri. (Aleksandr Tshernov, viulu, Irina Popova, viulu, Igor Boguslavski, alttoviulu, ja Aleksandr Rudin, sello).

    Albinoni: Konsertto A-duuri (San Marco). (Maurice André, trumpetti, ja Pariisin klarinettisekstetti).

    Speth: Magnificat quinti toni (Klaas Stok, urut).

    Falckenhagen: Sonaatti luutulle c-molli (Joachim Held).

    A. Marcello: Oboekonsertto d-molli (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

    Barokinajan hovi- ja teatterimusiikkia Ranskasta (Lully, Charpentier, de Lalande, Philidor ja Mouret). (Kamariyhtye Chatham Baroque).

    Moszkowski: Espanjalainen kapriisi. (Earl Wild, piano).

    K. Komzák (nuor.): Badenin tyttöjä (Baijerin valtionork./Hans Knappertsbusch).

  • Desprez: Missa di dadi (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    07:37 C.L. Lithander: Sonaatti fis-molli (Tapani Valsta, piano).

    08:01 Weiss: Sonaatti luutulle C-duuri (Robert Barto).

    08:39 Fordell: Koivut (Keski-Pohjanmaan kamariork./Juha Kangas).

    08:43 Wessman: Kolme preludia (Kimmo Hakasalo, piano).

    08:48 Fagerlund: Kromos (Ismo Eskelinen, kitara).

    08:57 Sibelius: Kavaljeren (Eero Heinonen, piano).

  • Gianella: Huilukonsertto n:o 1 d-molli (Emmanuel Pahud ja Baselin kamariork./Giovanni Antonini).

    06:19 Rheinberger: Sarja uruille, viululle ja sellolle (Christopher Herrick, Paul Barritt ja Richard Lester).

    06:53 Schubert: Jousikvartetto n:o 4 C-duuri (Tokio-kvartetti).

    07:16 Kraus: Osia oopp. Aeneas i Cartago (Jyväskylän KO/Patrick Gallois).

    08:27 Schumann: Karnevaalikujeilua Wienissä (Piotr Anderszewski, piano).

    08:49 J. Banister: Another division on a ground (David Douglass, viulu, Paul O'Dette, teorbi, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

Lyssna också