Päiväklassinen

Nostakaa päänne, te portit

  • 4 t 0 min
  • 1 mån. 0 d

Schelle: Machet die Tore weit (Nostakaa päänne, te portit), joulukantaatti (Monika Mauch, sopraano, Myriam Arbouz, sopraano, Marian Dijkhuizen, altto, Georg Poplutz, tenori, Jakob Pilgram, tenori, ja Raimonds Spogis, basso, sekä Concerto Palatino ja Kölner Akademie sekä kuoro/Michael Alexander Willens).

14:11 Saint-Saëns: Bretagnelainen rapsodia (Monte Carlon FO/David Robertson).

14:22 Homilius: Auf, auf ihr Herzen, seid bereit (Kohottakaa sydämenne, olkaa valmiit) (Katja Fischer, sopraano, Martin Petzold, tenori, ja Jochen Kupfer, basso, sekä Körnerscher Sing-Verein ja Dresdner Instrumental-Concert/Peter Kopp).

14:39 Wagner: Siegfried-idylli (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

14:58 Händel: Messias, oratorio (Karen Clift, Catherine Robbin, Bruce Fowler, Victor Ledbetter sekä Bostonin barokkiork. ja kuoro/Martin Pearlman).

17:11 Schumann: Viisi kappaletta kansansävelmän tapaan (Erkki Rautio, sello ja Ralf Gothóni, piano).

17:28 Brahms: Zigeunerlieder (Mustalaislauluja) (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

17:42 Liszt: Parafraasi Mozartin Don Giovanni -oopperan teemoista (Marc-André Hamelin, piano).

Sändningar

  • sö 22.12.2019 14.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Rossini: Semiramisin aaria oopp. Semiramide (Renee Fleming, sopraano, ja Firenzen musiikkijuhlien kuoro sekä St. Luken ork./Patrick Summers).

    14:09 Janácek: Sumussa (Piotr Anderszewski, piano).

    14:25 J. Haydn: Jousikvartetto C-duuri (Lintukvartetto) (The Angeles String Quartet).

    14:44 Ljapunov: Zheljazova Volja, sinfoninen runo h-molli (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    15:00 Busoni: Kultaselle (Dorothy Lawson, sello, ja Steven Blier, piano).

    15:10 Boccherini: Kvintetto jousille D-duuri (Smithsonian Chamber Players).

    15:30 Tshaikovski: Voivodi, sinfoninen balladi (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    15:43 Liszt: Rhapsodie espagnole (György Cziffra, piano).

    15:56 Barber: Jousikvartetto op.11 (Cypress-jousikvartetti).

    16:14 Biber: Mysteerisonaatti n:o 15 (Battalia).

    16:28 Elgar: Orkesterisarj. n:o 1 The Wand of youth (Nuoruuden taikasauva). (Lontoon FO/Eduard van Beinum).

    16:48 Sibelius: Malinconia (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

    17:01 Suk: Neljä kappaletta viululle ja pianolle (Josef Suk ja Jan Panenka).

    17:18 Bizet: Nadirin ja Zurgan duetto oopp. Helmenkalastajat (Roberto Alagna, tenori, ja Bryn Terfel, bassobaritoni, sekä Metropolitan-oopperan ork./James Levine).

    17:25 Schubert: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Osiris Trio).

  • Dvorák: Rusalkan laulu kuulle oopp. Rusalka (Karita Mattila, sopraano, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 23 A-duuri (Richard Goode ja Orpheus-kamariorkesteri).

    J. Haydn: Sinfonia n:o 101 (Kello) (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    Janácek: Sinfonietta (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    Veracini: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Trio Settecento).

    Rejcha: Sinfonia Es-duuri (Cappella Coloniensis/Hans-Martin Linde).

    Milhaud: Sonaatti huilulle, oboelle, klarinetille ja pianolle (Jeanette Landre, Pauline Oostenrijk, Celeste Zewald, ja David Kuyken).

    Hindemith: Sinfonisia metamorfooseja Carl Maria von Weberin teemoista (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    Chadwick: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    Elgar: Sellokonsertto e-molli (Heinrich Schiff ja Dresdenin valtionork./Neville Marriner).

    Hakola: Finaali (Khasene) konsertosta klarinetille ja orkesterille (Kari Kriikku, klarinetti, ja RSO/Sakari Oramo).

  • Chopin: Masurkka n:o 15 C-duuri (Gergely Bogányi, piano).

    Glazunov: Viulukonsertto a-molli (Anne-Sophie Mutter ja Washingtonin kansallinen SO/Mstislav Rostropovitsh).

    Rheinberger: Kolme hengellistä laulua op.69 (Kansas City Chorale ja Phoenix Bach Choir/Charles Bruffy).

    Dukas: Noidan oppipoika (Bostonin SO/Charles Munch).

    C.Ph.E. Bach: Sonaatti viola da gamballe ja continuolle C-duuri (Veli-Markus Tapio, viola da gamba, ja Elina Mustonen, cembalo).

    Beethoven: Sinfonia n:o 4 B-duuri (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    Fuchs: Andante grazioso ja Capriccio (Kölnin kamariork./Christian Ludwig).

    Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 4 g-molli (Stephen Hough ja Dallasin SO/Andrew Litton).

    Cartellieri: Divertimento n:o 3 F-duuri (Consortium Classicum).

    Schumann: Karnevaali, sarja op.9 pianolle (Antonin Kubalek, piano).

    Saint-Saëns: Viulukonsertto n:o 3 h-molli (Jean-Jacques Kantorow ja Tapiola Sinfonietta/Kees Bakels).

    Berlioz: Rooman karnevaali, alkusoitto (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

  • Glinka: Jousikvartetto D-duuri (Shostakovitsh-kvartetti).

    14:36 Granados: Danzas espanolas (Alicia de Larrocha, piano).

    15:30 Händel: Concerto grosso D-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

    15:46 Berlioz: Alkusoitto oopp. Vapaatuomarit (Baltimoren SO/David Zinman).

    15:59 J.S. Bach: Kantaatti n:o 80 (Jumala ompi linnamme) (Catherine Bott, sopraano, Daniel Taylor, kontratenori, Jeffrey Thomas, tenori, William Sharp, basso, ja American Bach Soloists).

    16:24 Paderewski: Pianosonaatti es-molli (Jonathan Plowright).

    16:59 Brunetti: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

    17:14 Aufschnaiter: Sonaatti n:o 1 (Pyhälle Gregoriukselle) (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    17:24 Wagner - Liszt: Alkusoitto oopp. Tannhäuser (Jorge Bolet, piano).

    17:41 Sibelius: 33 pientä kappaletta (Tempera-kvartetti).

  • Schubert: Der Wanderer (Vaeltaja) (Tommi Hakala, baritoni, ja Kristian Attila, piano).

    14:06 J.S. Bach: Die Kunst der Fuge (Emerson-kvartetti).

    15:27 Schubert: Die Schöne Müllerin (Sanford Sylvan, baritoni, ja David Breitman, piano).

    16:23 Hahn: Johdanto ja kymmenen valssia (Laure Favre-Kahn, piano).

    16:43 Fasch: Konsertto orkesterille ja continuolle D-duuri. (Tempesta di Mare kamariorkesteri).

    16:56 Mendelssohn: Oktetto jousille Es-duuri (Emerson-kvartetti).

    17:27 Fesca: Sinfonia n:o 1 Es-duuri (Pohjois-Saksan RO/Frank Beermann).

  • Sibelius: Sinfonia n:o 3 C-duuri (RSO/Esa-Pekka Salonen).

    13:30 Kuula: Moderato assai ja Scherzo pianotriosta A-duuri (Timo Mikkilä, piano, Pekka Kari, viulu, ja Erkki Rautio, sello).

    13:55 Saariaho: Laterna magica (RSO/Sakari Oramo).

    14:19 Wennäkoski: Vaie oboelle, klarinetille ja sellolle. (Jussi Jaatinen, Heikki Nikula, ja Jukka Rautasalo).

    14:28 Klami: Ragtime ja blues (Tapio Lötjönen, klarinetti, Aki Välimäki, trumpetti, Erkki Palola ja Jaakko Ilves, viulu, sekä Jussi Siirala, piano).

    14:36 Linnala: Tanssisarja vanhaan tyyliin. (RO/Nils-Eric Fougstedt).

    14:51 Lithander: Fiamettan ja Fiorinon duetto näyt. Säkkipillinsoittaja (Marja Eskola, sopraano, ja Viking Smeds, tenori, sekä RO/Ulf Söderblom).

    15:00 Sibelius: Sinfonia n:o 4 a-molli (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Paavo Berglund).

    15:33 Rautavaara: Narcissus (Laura Mikkola, piano).

    15:38 V. Haapalainen: Balettikuvia, sarja orkesterille. (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    15:48 Madetoja: Marjan ja Shemeikan kohtaus oopp. Juha (Ritva Auvinen, sopraano, ja Heikki Siukola, tenori, sekä RSO/Jussi Jalas).

    16:01 V. Raitio: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille (Petri Aarnio, viulu, Tuomas Lehto, sello ja RSO/Klaus Mäkelä).

    16:22 Kostiainen: Revontulet (Tapiolan kuoro/Kari Ala-Pöllänen).

    16:31 Rautavaara: Viulukonsertto (Tobias Feldmann ja Liegen kuninkaallinen FO/Jean-Jacques Kantorow).

    16:57 Kajanus: Kansantanssin tapaan (Tapani Valsta, piano).

    17:00 Englund: Sinfonia n:o 2 (Mustarastassinfonia) (RSO/Okko Kamu).

    17:32 Pylkkänen: Divertimento (Mikael Helasvuo, huilu, Jouko Teikari, oboe, Veikko Höylä, sello, ja Marjatta Haahti, harppu).

    17:54 Kaski: Serenata d-molli (Siljamari Heikinheimo, viulu, ja Salla Karakorpi, piano).

  • Czibulka: Unelmointia tanssiaisten jälkeen (Eastman-Rochester POPS -ork./Frederick Fennell).

    Taubert: Pianokonsertto n:o 2 A-duuri (Tasmanian SO/Howard Shelley, piano ja joht.).

    Borrono: Saltarello de la Preditta (David Russell, kitara).

    Fodor: Sinfonia n:o 3 c-molli (Alankomaiden radion kamariork./Anthony Halstead).

    Stanford: Sonaatti klarinetille ja pianolle (Einar Jóhannesson ja Philip Jenkins).

    Sarasate: Carmen-fantasia (Rachel Barton, viulu, ja Samuel Sanders, piano).

    Fibich: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    German: Sarja huilulle ja pianolle (Celia Redgate ja Michael Dussek).

    Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri. (Eremitaasin teatterin kamariork./Saulius Sondeckis).

    Kienzl: Primuksen kertomus oopp. Der Kuhreigen (Fritz Wunderlich, tenori, sekä Etelä-Saksan radion kuoron miesäänet ja Stuttgartin radion SO/Alfons Rischner).

    R. Strauss: Osia orkesterisarj. Der Bürger als Edelmann (Porvari aatelismiehenä) (Chicagon SO/Hans Rosbaud).

    Dvorák: Viulukonsertto a-molli (Josef Spacek ja Tshekkiläinen FO/Jiri Belohlávek).

  • Kauppi: Ritari ja merenneito (Taru Valjakka, sopraano, Jorma Hynninen, baritoni, ja Marita Viitasalo, piano).

    14:02 Järnefelt: Korsholma (RSO/Ulf Söderblom).

    14:20 Isänmaallisia lauluja (Polyteknikkojen Kuoro/Tapani Länsiö ja Kaartin Soittokunta/Elias Seppälä).

    15:17 Rautavaara: Sinfonia n:o 5 (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    15:49 Kaipainen: Konsertto alttoviululle ja orkesterille (Ilari Angervo ja RSO/Hannu Lintu).

    16:12 Sibelius: Myrsky (Monica Groop, mezzosopraano, Raili Viljakainen, sopraano, Jorma Hynninen, baritoni, Jorma Silvasti, tenori, Sauli Tiilikainen, baritoni, Oopperajuhlakuoro, sekä RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    17:12 Linnavuori: Elegia sellolle ja pianolle (Esko Valsta ja Tapani Valsta).

    17:16 Kajanus: Aino (Ylioppilaskunnan Laulajat ja RSO/Jorma Panula).

    17:32 Sonninen: Alla Lapin taivaan (Helsingin KO/Tauno Hannikainen).

    17:48 Klemetti (sov.): Eteläpohjalaisia kansanlauluja ja tansseja. (Ankka Brass/Olavi Lampinen).

  • Saint-Saëns: Preludi ja fuuga Es-duuri (Kalevi Kiviniemi, Lahden Ristinkirkon urut).

    14:07 Ewald: Kvintetto vaskipuhaltimille n:o 1 b-molli. (Philadelphian orkesterin vaskiyhtye/Christoph Eschenbach).

    14:20 Bonporti: Serenadi F-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie).

    14:30 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 26 B-duuri (Isaac Stern ja Yefim Bronfman).

    14:50 Busoni: Kultaselle (Dorothy Lawson, sello, ja Steven Blier, piano).

    15:00 Madetoja: Sonatiini viululle ja pianolle (Ulf Hästbacka ja Izumi Tateno).

    15:11 Raitio: Sinfoninen balladi (RSO/Atso Almila).

    15:29 Sallinen: Neljä laulua unesta (Helena Juntunen, sopraano, ja RSO/Hannu Lintu).

    15:44 Wessman: Trio klarinetille, sellolle ja pianolle. (Christoffer Sundqvist, Risto Poutanen, ja Ilmo Ranta).

    16:01 I. Hannikainen: Orkesterisarja laulunäyt. Talkootanssit (RSO/Petri Sakari).

    16:16 Kilpinen: Sarja sellolle ja pianolle. (Arto Noras ja Pentti Koskimies).

    16:32 Chabrier: Suite pastorale (Detroitin SO/Paul Paray).

    16:48 Renié: Legenda (Lavinia Meijer, harppu).

    17:00 Ravel: La Valse (Ellen Corver ja Sepp Grotenhuis, piano).

    17:12 Satie: Sonneries de la Rose-Croix (Hervé Désarbre, urut, ja Paris Renaissance -kuoro/Hélène Breuil).

    17:23 Saint-Saens: Viulukonsertto n:o 3 h-molli (Gil Shaham ja New Yorkin FO/Giuseppe Sinopoli).

    17:55 Debussy: Apparition (Renée Fleming, sopraano, ja Jean-Yves Thibaudet, piano).

  • Tshaikovski: Romanssi f-molli (Ilkka Paananen, piano).

    14:07 Wagner: Loppukohtaus oopp. Jumalten tuho (Anita Välkki, sopraano, ja RSO/Ulf Söderblom).

    14:27 R. Strauss: Sonaatti viululle ja pianolle Es-duuri (Jan Söderblom ja Heini Kärkkäinen).

    14:57 Chausson: Runoelma Es-duuri (Elisabeth Batiashvili, viulu ja RSO/Sakari Oramo).

    15:13 Schumann: Viisi kappaletta kansansävelmän tapaan (Martti Rousi, sello, ja Juhani Lagerspetz, piano).

    15:31 V. Hannikainen: Konserttikappale (Reija Bister, harppu, ja RSO/Hannu Bister).

    15:44 Dvorák: Sonatiini viululle ja pianolle G-duuri (Isaac Stern ja Robert McDonald).

    16:05 Mendelssohn: Jousikvartetto nro 5 Es-duuri (Aurora-kvartetti).

    16:36 Arenski: Sarja orkesterille g-molli (Moskovan SO/Dmitri Jablonski).

    17:06 Paganini: Sonaatti alttoviululle ja kitaralle (Scott St. John ja Simon Wynberg).

    17:20 Brahms: Pianokvintetto f-molli (Artur Rubinstein ja Guarneri-kvartetti).

  • Dvorák: Alkusoitto oopp. Armida (Deutsche Radio Philharmonie/Pietari Inkinen).

    14:07 Beach: Pianotrio a-molli (Neave Trio).

    14:22 Molter: Sarja kahdelle oboelle, jousille ja continuolle C-duuri (Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

    14:42 Sheppard: Missa Cantate (Choir of St Mary's Cathedral, Edinburgh/Duncan Ferguson).

    15:08 Schubert: Sonatiinit viululle ja pianolle n:o 1 D-duuri, n:o 2 a-molli, n:o 3 g-molli; Sonaatti A-duuri (Arthur Grumiaux ja Riccardo Castagnone).

    16:09 Salieri: Sarja oopp. Palmira, regina di Persia (Palmyra, Persian kuningatar) teemoista (Consortium Classicum /Dieter Klöcker, klarinetti).

    16:28 Reinecke: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 D-duuri (Martin Rummel ja Roland Krüger).

    16:51 Bizet: Clovis et Clotilde, kantaatti (Katarina Jovanovic, sopraano, Philippe Do, tenori, ja Mark Schnaible, basso, sekä Lillen kansallisork./Jean-Claude Casadesus).

    17:27 Reger: Muunnelmia ja fuuga orkesterille Mozartin teemasta (Dresdenin valtionork./Heinz Bongartz).

  • Skrjabin: Etydi cis-molli (Risto Lauriala, piano).

    14:04 Stenhammar: Serenadi orkesterille F-duuri (Gävlen SO/Hannu Koivula).

    14:43 Berg: Seitsemän varhaista laulua (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

    14:57 Madetoja: Maalaiskuvia, sarja musiikista elok. Taistelu Heikkilän talosta (Oulun KO/Arvo Volmer).

    15:08 Barrios: A mi madre (David Russell, kitara).

    15:14 Beethoven: Pianokonsertto n:o 3 c-molli. (Glenn Gould ja Columbia -SO/Leonard Bernstein).

    15:52 Reich: Pulse puhaltimille, jousille, pianolle ja sähköbassolle (International Contemporary Ensemble).

    16:07 Marvia: Olit poissa (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    16:10 Franck: Preludi, koraali ja fuuga pianolle. (Robert Silverman).

    16:31 Stucky: Whispers (Chanticleer/Joseph Jennings).

    16:38 Vivaldi: Sonaatti viululle ja continuolle G-duuri (The Boston Museum Trio).

    16:50 Hahn: Le Ruban dénoué (Avattu nauha) (Huseyin Sermet ja Kun Woo Paik, piano).

    17:22 Kuchar: Fantasia d-molli uruille (Peter van Dijk).

    17:28 J.S Bach: Kantaatti n:o 36 (Schwingt freudig euch empor). (Arleen Auger, sopraano, Peter Schreier, tenori, Siegfried Lorenz, basso sekä Leipzigin Tuomas-kuoro ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Hans-Joachim Rotzsch).

Lyssna också