Yöklassinen

Ormusin kuningas Axur

  • 6 t 50 min
  • utgått

Schubert: Gesang der Geister über den Wassern (Henkien laulu vetten päällä) (Die Singphoniker).

23:18 Molter: Sonata grossa g-molli (Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

23:33 Salieri: Sarja oopp. Axur, re d'Ormus (Ormusin kuningas Axur) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

23:53 Muffat: Sonaatti jousille ja continuolle (Les Elements Amsterdam).

00:07 Moszkowski: Fantasia-impromptu (Margarita Glebov, piano).

00:14 Weber: Klarinettikonsertto n:o 2 Es-duuri (Sabine Meyer ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

00:37 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 36 C-duuri (Linziläinen) (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

01:10 J. Haydn: Missa in tempore belli (Patarumpumessu) C-duuri. (Patricia Wells, sopraano, Gwendolyn Killebrew, mezzosopraano, Michael Devlin, tenori, Alan Titus, baritoni, sekä Norman Scribner -kuoro ja nimeämätön ork./Leonard Bernstein).

01:54 Massenet: Musiikkia Jean Racinen näytelmään Phedre (Faidra) (Detroitin SO/Paul Paray).

02:04 Tanejev: Sinfonia n:o 4 c-molli (Mariinski-teatterin ork./Valeri Gergijev).

02:45 Shostakovitsh: Pianokonsertto n:o 2 F-duuri (Yefim Bronfman ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

03:05 John Dowlandin luuttumusiikkia (Paul O'Dette).

04:09 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Rachel Barton Pine, barokkiviulu).

04:38 Beethoven: Serenadi jousitriolle D-duuri op.8 (Oleg Kagan, viulu, Juri Bashmet, alttoviulu ja Natalija Gutman, sello).

05:08 Brahms: Sinfonia n:o 4 e-molli (Columbia-SO/Bruno Walter).

05:51 Fauré: Les Djinns (RKK/Jani Sivén ja Kristian Attila, piano).

05:57 Piccinini: Gagliarda n:o 1 (Matthew Wadsworth, teorbi).

Sändningar

  • on 4.12.2019 23.10 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Brahms: Lieder und Gesänge Op. 32 (Petteri Salomaa, baritoni, Ilmo Ranta, piano).

    23:34 Hacquart: Sonaatti e-molli (Les Elements Amsterdam).

    23:43 Chopin: Souvenir de Paganini A-duuri ja kehtolaulu Des-duuri (Eduard Sjomin, piano).

    23:51 Liszt: Faust-sinfonia (Siegfried Jerusalem, tenori, Chicagon sinfoniakuoron miesäänet ja Chicagon SO/Georg Solti).

    01:06 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille G-duuri (Richard Savino ja Artaria-kvartetti).

    01:24 Glazunov: Espanjalainen serenadi (Jan-Erik Gustafsson, sello, ja Heini Kärkkäinen, piano).

    01:27 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 32 C-duuri (The Angeles String Quartet).

    01:48 Schubert: Sinfonia n:o 6 C-duuri (The Classical Band/Bruno Weil).

    02:21 J.S. Bach: Kantaatti n:o 110 (Unser Mund sei voll Lachens) (Joanne Lunn, sopraano, William Towers, kontratenori, James Gilchrist, tenori, Peter Harvey, basso, sekä Monteverdi-kuoro ja Englannin barokkisolistit/John Eliot Gardiner).

    02:44 Weber: Pianosonaatti n:o 1 C-duuri (Alexander Paley).

    03:12 Tshaikovski: Sinfonia n:o 5 e-molli (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    03:59 W.A. Mozart: Serenadi D-duuri (Tapiola Sinfonietta/Jean-Jacques Kantorow).

    04:35 Händel: Sonaatit nokkahuilulle ja continuolle g-molli, a-molli, C-duuri, F-duuri ja B-duuri (Michala Petri, nokkahuilu, ja Keith Jarrett, cembalo).

    05:31 Popper: Im Walde (Metsässä), sarja sellolle ja pianolle (Wendy Warner ja Eileen Buck).

    05:57 Skrjabin: Romanssi käyrätorvelle ja pianolle (Gregory Hustis ja Steven Harlos).

  • Beethoven: Missa solemnis (Sylvia McNair, sopraano, Janice Taylor, mezzosopraano, John Aler, tenori, Tom Krause, baritoni, Atlantan sinfoniakuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

    00:32 Maier: Viulukonsertto (Gregory Maytan ja Helsingborgin SO/Andreas Stoehr).

    00:50 Marsh: Sinfonia n:o 6 D-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

    01:09 Norman: Waldlieder (Metsälauluja) (Claes-Håkan Ahnsjö, tenori, ja Alfons Kontarsky, piano).

    01:25 Farrenc: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 c-molli (Gaëtane Prouvost ja Laurent Cabasso).

    01:45 Gouvy: Serenadi n:o 2 F-duuri (Markus Brönnimann, huilu, ja Ilka Emmert, kontrabasso, sekä Kreisler-kvartetti).

    02:04 Grigny: Messu uruille ja lauluäänille (Kaikkivaltias Isä) (Olivier Vernet ja Ensemble Jacques Moderne/Jean-Yves Hameline).

    03:15 Cornysh: Woffully araid (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    03:26 J.S. Bach: Die Kunst der Fuge (Emerson-kvartetti).

    04:47 Respighi: Linnut, sarja pienelle orkesterille (Atlantan SO/Louis Lane).

    05:06 Pandolfi: Sonaatit viululle ja continuolle n:ot 1-6 op.3 ja op.4 (Andrew Manze, viulu ja Richard Egarr, cembalo).

    06:27 Sweelinck: Jesus Christus, unser Heiland (Jeesus Kristus, sielun turva). (Peter van Dijk, urut).

    06:35 Verhey: Huilukonsertto n:o 2 a-molli (Jacques Zoon ja Alankomaiden radion kamariork./Thierry Fischer).

    06:57 D. Scarlatti: Sonaatti e-molli (Sergei Babajan, piano).

  • Fibich: Messinan morsian, ooppera (Libuse Márová, altto, Václav Zítek, baritoni, Ivo Zídek, tenori, Gabriela Benacková, sopraano, Karel Hanus, basso, Jaroslav Horácek, basso, Miroslav Svejda, tenori, ja Nada Sormová, sopraano, sekä Prahan radion kuoro ja Prahan kansallisteatterin ork./Frantisek Jílek).

    01:31 Casella: Italia (BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

    01:51 Rangström: Mälarlegender (Mälarin tarinoita) (Mats Jansson, piano).

    02:07 C.P.E. Bach: Konsertto sellolle, jousille ja continuolle B-duuri (Mstislav Rostropovitsh ja Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

    02:31 Mihail Pletnjov soittaa Franz Lisztin pianosävellyksiä.

    03:38 Berlioz: Fantastinen sinfonia (RSO/Sakari Oramo).

    04:34 Bertali: Sonata a 5 d-molli (Tausend gülden) (Freiburger BarockConsort).

    04:43 Greve: Jousikvartetto a-molli (Rantatie-kvartetti).

    05:13 Rejcha: Harmonie, fantasioita pianolle n:o 20 (Ivan Ilic).

    05:23 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Jennifer Koh).

    05:56 Tshaikovski: Ken kaihon tuntee (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

  • Rosenmüller: Vespro della Beata Maria Vergine (Maria-vesper) (Veronika Winter, sopraano, Maria Skiba, sopraano, Henning Voss, kontratenori, ja Alex Potter, kontratenori, sekä Hannoverin poikakuoro, Johann Rosenmüller Ensemble ja barokkiork. L'Arco).

    01:07 W.A. Mozart: Fagottikonsertto B-duuri (David McGill ja Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

    01:26 Schubert: Moments musicaux (Emil Gilels, piano).

    01:52 Anonyymi: Preludi ja englantilainen tanssi (David Douglass, viulu, Paul O´Dette, sisteri, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

    02:02 Zimmermann: Trumpettikonsertto (Jouko Harjanne ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    02:16 Lalo: Espanjalainen sinfonia (Leonid Kogan, viulu, ja Lontoon Philharmonia-ork./Kirill Kondrashin).

    02:48 Groneman: Konsertto huilulle, kahdelle viululle ja continuolle G-duuri (Jed Wentz ja Musica ad Rhenum).

    03:03 Byrd: Messu, 5-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    03:24 Pierné: Canzonetta (Asko Heiskanen, klarinetti, ja Juhani Lagerspetz, piano).

    03:27 Paganini: Viulukonsertto n:o 1 D-duuri ja n:o 2 h-molli. (Ilja Grubert ja Moskovan kamariork./Constantine Orbelian).

    04:35 Mendelssohn: Sinfonia n:o 4 A-duuri (Italialainen) (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    05:06 W.A. Mozart: Konsertto kahdelle pianolle Es-duuri (Alicia de Larrocha ja Andre Previn, ja St. Luken ork./Previn).

    05:30 Couperin: La Piémontoise sarjasta Les Nations (Musical Assembly).

    05:56 O. Merikanto: Kylän tiellä (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja RSO/Jorma Panula).

  • Norman: Alkusoitto näyt. Antonius och Cleopatra (Helsingborgin SO/Hans-Peter Frank).

    23:20 Dvorák: Romanttisia kappaleita viululle ja pianolle (Itzhak Perlman ja Samuel Sanders).

    23:34 Mendelssohn: Viulukonsertto e-molli (David Oistrah ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    00:02 Händel: Messias, oratorio (Karen Clift, Catherine Robbin, Bruce Fowler, Victor Ledbetter sekä Bostonin barokkiork. ja kuoro/Martin Pearlman).

    02:15 Lalo: Sellokonsertto d-molli (Matt Haimovitz ja Chicagon SO/James Levine).

    02:43 Beethoven: Diabelli-muunnelmat op.120 (Grigori Sokolov, piano).

    03:44 Glazunov: Sinfonia n:o 8 Es-duuri (Neuvostoliiton kulttuuriministeriön SO/Gennadi Rozhdestvenski).

    04:32 Schubert: Jousikvartetto n:o 15 G-duuri (Unkarilainen jousikvartetti).

    05:13 Tshaikovski: Viulukonsertto D-duuri (Zino Francescatti ja New Yorkin FO/Dimitri Mitropoulos).

    05:46 W.A. Mozart - Stadler: Fantasia pianolle c-molli (Juho Pohjonen).

    05:56 Segovia: Etydi n:o 2 h-molli (David Russell, kitara).

  • Elgar: Nursery suite (Lastenkamarisarja) (Lontoon FO/Adrian Boult).

    23:32 Bruch: Kol Nidrei (Matt Haimovitz, sello, ja Chicagon SO/James Levine).

    23:44 Agrell: Konsertto huilulle, cembalolle ja jousille G-duuri (Musica Petropolitana).

    00:01 Schumann: Sinfonia n:o 2 C-duuri (RSO/Sakari Oramo).

    00:41 Korngold: Sarja kahdelle viululle, sellolle ja pianolle vasemmalle kädelle (Joseph Silverstein, Jaime Laredo, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

    01:20 Linko: Pianokonsertto n:o 2 E-duuri (Raija Kerppo ja RSO/Osmo Vänskä).

    01:39 Rameau: Osia kok. Pièces de Clavecin (Albert Fuller, cembalo).

    02:14 Gershwin: Catfish Row sarja orkesterille oopp. Porgy and Bess (William Tritt, piano, Timothy Berens, banjo, Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

    02:41 Chopin: 24 preludia pianolle op.28 (Risto Lauriala).

    03:22 Monteverdi: Osia kokoelmasta Selva Morale e Spirituale (Vanhan musiikin yhtye ExTempore).

    04:43 W.A. Mozart: Jousikvartetot n:o 14 G-duuri, 15 d-molli ja 17 B-duuri (Metsästys) (Budapest-kvartetti).

    05:57 Pugni (sov. McDermott): Finaali bal. Pas de quatre (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

  • Melartin: Lyyrillisiä kappaleita (Marita Viitasalo, piano)

    23:27 John Dowlandin luuttumusiikkia (Ronn McFarlane).

    00:33 Elgar: Yölaulu (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

    00:38 Arnold: Sonaatti huilulle ja pianolle (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

    00:53 Bartók: Viulukonsertto n:o 1 (Shlomo Mintz ja Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

    01:15 MacDowell: Sonaatti n:o 4 e-molli (Kelttiläinen) (Garah Landes, piano).

    01:36 Auber: Alkusoitto oopp. Kruununjalokivet (Detroitin SO/Paul Paray).

    01:45 W.A. Mozart: Viulusonaatit n:o 21 e-molli, 23 D-duuri, 24 F-duuri ja 25 F-duuri (Joseph Szigeti, viulu, ja Mieczyslaw Horszowski, piano).

    02:56 Mendelssohn: Elia, 2-osainen oratorio (Thomas Hampson, baritoni, Barbara Bonney, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, Henriette Schellenberg, sopraano, Florence Quivar, mezzosopraano, Jerry Hadley, tenori, ja Richard Clement, tenori, sekä Atlantan sinfoniakuoro ja -SO/Robert Shaw).

    05:10 Brahms: Jousikvartetto n:o 2 a-molli (Juilliard-kvartetti).

    05:46 Buxtehude: Preludi ja fuuga uruille g-molli (Olli Porthan).

    05:56 Sibelius: Säv, säv, susa (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

  • Roman: Oboekonsertto B-duuri (Anthony Robson ja Valistuksen ajan ork./ Anthony Halstead).

    23:30 Erkel & Vieuxtemps & Csermák: Duo brillant (Ferenc Szecsódi, viulu, ja István Kassai, piano).

    23:47 Händel: Meleagroksen aaria "Non sará poco, se il mio gran foco" oopp. Atalanta (Anita Miller-Riedel, huilu, ja Chicagon barokkiyhtye).

    23:54 Abélard: De profundis (Syvyydestä minä huudan) (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    00:06 Joachim: Viulukonsertto d-molli (Unkarilainen) (Rachel Barton Pine ja Chicagon SO/Carlos Kalmar).

    00:54 Dvorák: Slaavilaisia tansseja (Clevelandin ork./George Szell).

    02:09 Witte: Viisi valssia pianolle 4-kätisesti (Wyneke Jordans ja Leo van Doeselaar).

    02:17 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 6 h-molli (Dallasin SO/Andrew Litton).

    02:47 Beethoven: Viulusonaatit n:o 7 c-molli, n:o 8 G-duuri ja n:o 10 G-duuri (Arthur Grumiaux, viulu, ja Clara Haskil, piano).

    03:56 W.A. Mozart: Klarinettikonsertto A-duuri (Jon Manasse ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    04:27 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 4 e-molli (Emerson-kvartetti).

    04:55 Beethoven: Pianosonaatit n:o 25 G-duuri, n:o 26 Es-duuri (Les adieux) ja n:o 27 e-molli (Emil Gilels).

    05:36 de Ron: Jousikvartetto f-molli (Salomon-kvartetti).

    05:57 Tallas (sov. Bister): Karjalan rahvas soittaa da laulaa (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

  • Caplet: Kvintetto huilulle, oboelle, klarinetille, fagotille ja pianolle (Les Vents Francais).

    23:36 Pleyel: Kuusi duoa kahdelle viululle (Vilmos Szabadi ja Béla Bánfalvi).

    00:42 Satie: Ogives (Suippokaaria) (Hervé Désarbre, urut).

    00:52 J.S. Bach: Musikalisches Opfer (Musiikillinen uhrilahja) (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    02:05 Chopin: Poloneeseja pianolle (Garrick Ohlsson).

    03:17 Bruckner: Sinfonia n:o 1 c-molli (Chicagon SO/ Georg Solti).

    04:04 Messiaen: Aikojen lopun kvartetto viululle, klarinetille, sellolle ja pianolle (Ilja Kaler, Jonathan Cohler, Andrew Mark ja Janice Weber).

    04:55 Mendelssohn: Kvintetto jousille n:o 2 B-duuri (Camerata Bern).

    05:24 Debussy: Rapsodia saksofonille ja orkesterille (Kenneth Radnofsky, alttosaksofoni, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    05:35 Beethoven: Jousikvartetto n:o 14 cis-molli (Juilliard-kvartetti).

    06:15 Loewe: Pianosonaatti E-duuri (Grosse Sonate) (Linda Nicholson).

    06:41 Schmelzer: Aria Viennese (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

    06:57 Palestrina: Vox dilecti mei (Kuule, rakkaani tulee). (The Song Company/Roland Peelman).

  • Dvorák: Alfred, ooppera (Petra Froese, sopraano, Ferdinand von Bothmer, tenori, Felix Rumpf, baritoni, Jörg Sabrowski, baritoni, Peter Mikulás, basso, Tillmann Unger, sopraano, Jarmila Baxová, sopraano, sekä Brnon filharmoninen kuoro ja Prahan radion SO/Heiko Mathias Förster).

    01:20 Lauluja keskiajan Englannista (Vokaaliyhtye Anonymous 4).

    02:27 Villa-Lobos: Choro n:o 11 (Ralf Gothoni, piano, ja RSO/Sakari Oramo).

    03:29 Tárrega: Recuerdos de la Alhambra (Muistoja Alhambrasta) (Mattias Jacobsson, kitara).

    03:35 Sibelius: Pianotrio C-duuri (Loviisa-trio) (Sibelius-pianotrio).

    03:49 Copland: Appalakkien kevät, baletti (alkuperäisversio kamariorkesterille) (Detroitin SO/Leonard Slatkin).

    04:27 Rameau: Sarja oopperabal. Les Fêtes de Polymnie (Polymnian juhlat) (Tempesta di Mare).

    04:59 Gade: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 B-duuri (Hasse Borup ja Heather Conner).

    05:21 Lachner: Nonetto F-duuri (Wien-Berlin -yhtye).

    05:57 Melartin: Souvenir (Ilkka Paananen, piano).

  • Giuliani: Gran Duo (James Galway, huilu, Kazuhito Yamashita, kitara).

    23:28 Monteverdi: Madrigaaleja (Taverner Consort/Andrew Parrott).

    00:26 Beethoven: Fantasia pianolle, kuorolle ja orkesterille c-molli (Vladimir Ashkenazy, piano, Mary Shearer, sopraano, Teresa Cash, sopraano, D'Anna Fortunato, altto, Jon Garrison, tenori, Terry Cooke, baritoni, Martin Horning, baritoni, Clevelandin orkesterin kuoro ja Clevelandin orkesteri/Vladimir Ashkenazy).

    00:47 Wagner - Lemare: Alkusoitto oopp. Nürnbergin mestarilaulajat (Daniel Chorzempa, urut).

    01:01 Revueltas: Kunnianosoitus Federico Garcia Lorcalle (Los Angelesin FO:n uuden musiikin yhtye/Esa-Pekka Salonen).

    01:12 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 4 g-molli (Arturo Benedetti Michelangeli ja Lontoon Philharmonia-ork./Ettore Gracis).

    01:37 Poulenc: Sinfonietta (Vancouverin RO/Mario Bernardi).

    02:06 Hummel: Missa solemnis, messu C-duuri (Patricia Wright, sopraano, Zan McKendree-Wright,altto, Patrick Power, tenori, ja David Griffiths, basso, sekä kamarikuoro Tower Voices ja Uuden-Seelannin SO/Uwe Grodd).

    02:52 Liszt: Pianosonaatti h-molli (Ernst Levy).

    03:23 Skrjabin: Prometheus (Anatol Ugorski, piano, sekä Chicagon sinfoniakuoro - ja ork./Pierre Boulez).

    03:46 J.S. Bach: Soolosellosarjat n:o 2 d-molli, n:o 3 C-duuri, n:o 4 Es-duuri ja n:o 5 c-molli (Daniil Shafran).

    05:05 Röntgen: Serenadi A-duuri (Viotta-yhtye).

    05:34 Dvorák: Sonatiini viululle ja pianolle G-duuri (Ivan Zenaty ja Antonin Kubalek).

    05:56 Eyck: Boffons (Peter Hannan, nokkahuilu).

  • Ramhaufski: Missa (Radu Marian, sopraano, Markus Forster, kontratenori, Thomas Künne, tenori, ja Gerd Kenna, basso, sekä St. Florianer Sängerknaben ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    23:43 W.A. Mozart: Eine Kleine Nachtmusik (Pieni yösoitto) G-duuri. (Budapest-kvartetti ja Julius Levine, kontrabasso).

    00:01 Arditi: Il bacio (Rita Streich, sopraano, ja Berliinin RSO/Kurt Gaebel).

    00:06 Grieg: Holbergin ajoilta (Vancouverin radio-ork./Mario Bernardi).

    00:27 Ravel: Bolero (Dallasin SO/Eduardo Mata).

    00:42 Kodály: Tansseja Galantasta (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Edo de Waart).

    00:59 Palmgren: Sarja näyt. Tuhkimo (RSO/George de Godzinsky).

    01:21 Salmenhaara: Juopunut pursi (RSO/Sakari Oramo).

    01:45 Schumann: Sinfonia n:o 4 d-molli (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    02:16 Schein: Sarjoja soittimille kok. Banchetto musicale (Sex Chordae Consort of Viols).

    03:15 Dvorák: Pianokvintetto A-duuri (Claudio Arrau, piano, ja Juilliard-kvartetti).

    03:56 Glazunov: Alkusoitto kreikkalaisista teemoista n:o 1 g-molli ja n:o 2 D-duuri (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    04:28 Elgar: Johdanto ja allegro jousikvartetille sekä jousiorkesterille op.47 (Orpheus-kamariorkesteri).

    04:42 Schubert: Impromptut pianolle op. 99 ja op.142 (Murray Perahia, piano).

    05:45 Saint-Saëns: Havanaise viululle ja orkesterille (Jascha Heifetz ja RCA Victor -SO/William Steinberg).

    05:56 Orff: In trutina (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

Lyssna också