Aamupäivän klassinen

Lauluja sydämestä ja tunteesta

  • 3 t 59 min
  • 27 d

J. Haydn: Jousikvartetto n:o 40 B-duuri (The Angeles String Quartet).

9:16 Hoffmeister: Sinfonia n:o 98 C-duuri (RO/Erik Cronvall).

9:34 Beethoven: Pianotrio Es-duuri (Borodin-trio).

9:51 Diabelli: Gesänge für Herz und Gefühl (Lauluja sydämestä ja tunteesta) (Petteri Salomaa, baritoni, Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

10:09 Bottesini: Kontrabassokonsertto n:o 2 h-molli (Edgar Meyer ja Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

10:27 von Dittersdorf: Konsertto cembalolle, kahdelle viululle ja continuolle A-duuri. (Linda Nicholson, fortepiano, ja Florilegium Collinda).

10:45 Hummel: Mandoliinikonsertto G-duuri (Alison Stephens ja Lontoon Mozart-soittajat/Howard Shelley).

11:03 Paganini (sov. Williams): Sonaatti viululle ja kitaralle A-duuri (John Williams, kitara).

11:22 Ryba: Huilukvartetto F-duuri (Jan Ostry, huilu, ja M. Nostitz -kvartetti).

11:40 W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 1 B-duuri (Arthur Grumiaux ja Lontoon SO/Colin Davis).

12:00 Tulindberg: Jousikvartetto n:o 2 d-molli (Pohjanmaa-kvartetti).

12:20 Danzi: Huilukonsertto n:o 2 d-molli (András Adorján ja Münchenin kamariork./Hans Stadlmair).

12:40 Weber: Grand duo concertant Es-duuri (Reginald Kell, klarinetti, ja Joel Rosen, piano).

Sändningar

  • ti 12.11.2019 9.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Mouton: Nesciens Mater (Theatre of Voices/Paul Hillier).

    09:05 Madetoja: Pianotrio e-molli (Olavi Pälli, viulu, Veli-Pekka Bister, sello, ja Ralf Gothóni, piano).

    09:34 Tárrega: Preludi n:o 36 (Kyynel) (Mattias Jacobsson, kitara).

    09:37 Ravel: Hanhiemo-sarja orkesterille (Minnesotan ork./Charles Dutoit).

    09:55 Liszt: Funerailles (Jorge Bolet, piano).

    10:07 Beethoven: Pianotrio D-duuri (Aavetrio) (Mirecourt-trio).

    10:38 Rameau: Sarja oopp. Les Boréades (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    11:08 Arnold: Sonaatti huilulle ja pianolle. (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

    11:22 Byrd: Messu, 4-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    11:45 Geminiani: Concerto grosso n:o 12 d-molli (Tafelmusik/Jeanne Lamon).

    11:56 Pujol: Festivola kitaralle (David Russell, kitara).

    12:00 Stenhammar: Sinfonia n:o 2 g-molli (BBC:n Skotlannin SO/Hannu Lintu).

    12:45 Mendelssohn: Fantasia pianolle fis-molli (Esther Budiardjo).

  • W.A. Mozart: Sinfonia n:o 41 C-duuri (Jupiter). (Boston Baroque/Martin Pearlman).

    9:36 Foote: Kolme kappaletta viululle ja pianolle; Balladi; Sävelmä (Sarah Johnson ja Peter Kairoff).

    10:07 Paganini: Kapriisit 1-24 (Ilja Kaler, viulu).

    11:27 Beethoven: Trio pianolle, klarinetille ja sellolle B-duuri (Gassenhauer). (Emanuel Ax, Richard Stoltzman ja Yo-Yo Ma).

    11:49 Glinka: Septetto Es-duuri (Venäjän kansallisorkesterin kamariyhtye).

    12:10 Tshaikovski: Rokokoo-muunnelmia (Arto Noras, sello, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    12:29 Rossini: Sonaatti jousille n:o 6 D-duuri (Leningradin vanhan ja uuden musiikin kamariork./Eduard Serov).

    12:46 W.A. Mozart: Muunnelmia pianolle B-duuri (Colin Tilney, fortepiano).

  • J. Haydn: Jousikvartetto n:o 40 B-duuri (The Angeles String Quartet).

    9:16 Hoffmeister: Sinfonia n:o 98 C-duuri (RO/Erik Cronvall).

    9:34 Beethoven: Pianotrio Es-duuri (Borodin-trio).

    9:51 Diabelli: Gesänge für Herz und Gefühl (Lauluja sydämestä ja tunteesta) (Petteri Salomaa, baritoni, Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

    10:09 Bottesini: Kontrabassokonsertto n:o 2 h-molli (Edgar Meyer ja Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

    10:27 von Dittersdorf: Konsertto cembalolle, kahdelle viululle ja continuolle A-duuri. (Linda Nicholson, fortepiano, ja Florilegium Collinda).

    10:45 Hummel: Mandoliinikonsertto G-duuri (Alison Stephens ja Lontoon Mozart-soittajat/Howard Shelley).

    11:03 Paganini (sov. Williams): Sonaatti viululle ja kitaralle A-duuri (John Williams, kitara).

    11:22 Ryba: Huilukvartetto F-duuri (Jan Ostry, huilu, ja M. Nostitz -kvartetti).

    11:40 W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 1 B-duuri (Arthur Grumiaux ja Lontoon SO/Colin Davis).

    12:00 Tulindberg: Jousikvartetto n:o 2 d-molli (Pohjanmaa-kvartetti).

    12:20 Danzi: Huilukonsertto n:o 2 d-molli (András Adorján ja Münchenin kamariork./Hans Stadlmair).

    12:40 Weber: Grand duo concertant Es-duuri (Reginald Kell, klarinetti, ja Joel Rosen, piano).

  • Beethoven: Jousikvartetto n:o 5 A-duuri. (Tokio-kvartetti).

    9:29 Giuliani: Kitarakonsertto n:o 2 A-duuri (Edoardo Catemario ja Wiener Akademie/Martin Haselböck).

    9:59 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 19 F-duuri (Toinen kruunajaiskonsertto). (Clevelandin ork./Mitsuko Uchida/piano ja joht.).

    10:28 Schubert: Jousikvartetto n:o 10 Es-duuri (Quatuor Mosaïques).

    10:58 Krommer: Sinfonia n:o 1 F-duuri (Berg-kamariork./Peter Vrabel).

    11:29 Rudolf: Sonaatti viululle ja pianolle F-duuri (Josef Suk, viulu, ja Susan Kagan, piano).

    11:59 J. Haydn: Sinfonia n:o 101 D-duuri (Kello). (Fritz Reiner and his Symphony Orchestra).

    12:29 Leclair: Alkusoitto D-duuri kahdelle viululle ja continuolle (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

    12:43 Brod: Trio harpulle, oboelle ja fagotille (Rachel Talitman, Hélène Devilleneuve ja Luc Loubry).

  • Granados: Runollisia valsseja (Alicia de Larrocha, piano).

    10:14 L. Boulanger: Psalmi 130 (Syvyydestä minä huudan) (Ann Murray, mezzosopraano, ja Neil MacKenzie, (tenori, sekä Birminghamin SO:n kuoro ja BBC:n FO/Yan Pascal Tortelier).

    10:39 Rejcha: Kvintetto käyrätorvelle ja jousikvartetille sekä kontrabassolle (Hermann Baumann, käyrätorvi, ja Gewandhaus-kvartetti, sekä Christian Ockert, kontrabasso).

    11:06 J. Haydn: Sellokonsertot C-duuri ja D-duuri (Anne Gastinel ja Moskovan solistit/Juri Bashmet).

    11:56 Diepenbrock: Kolme balladia (Christoph Prégardien, tenori, ja Rudolf Jansen, piano).

    12:12 Weber: Fagottikonsertto F-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    12:31 Borodin: Jousikvartetto n:o 2 D-duuri (Moskovan jousikvartetti).

  • Schnitzer: Sonaatti kosketinsoittimelle n:o 6 G-duuri (Pastoraali) (Martin Rost, Prahan Pyhän Castuluksen kirkon urut).

    09:11 Spohr: Kuusi saksalaista laulua (Mitsuko Shirai, mezzosopraano, Hartmut Höll, piano, ja Eduard Brunner, klarinetti).

    09:34 Rejcha: Kvintetto puhaltimille C-duuri (Westwood-kvintetti).

    10:06 Herbert: Sellokonsertto n:o 2 e-molli (Yo-Yo Ma ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    10:27 Taverner: Gaude plurimum (Iloitse suuresti) (The Sixteen/Harry Christophers).

    10:41 Bridge: Pianotrio n:o 2 (Borodin-trio).

    11:17 Respighi: Pini di Roma (Rooman pinjoja) sinfoninen runo.
    (Oregonin SO/James De Preist).

    11:40 Paganini: Sonata concertata A-duuri (John Williams, kitara, ja Izhak Perlman, viulu).

    11:52 Schubert: Sinfonia n:o 1 D-duuri (Les Musiciens du Louvre/Marc Minkowski).

    12:20 Janácek: Mládí (Nuoruus) (Belfiato-kvintetti ja Jindrich Pavlis, bassoklarinetti).

    12:38 Englund: Kiinan muuri (RSO/Petri Sakari).

  • Sibelius: Sarja n:o 2 näytelmämus. Myrsky. (RSO/Leif Segerstam).

    09:18 Melartin (sov. Lintu&Kyllönen): Balettisarja Sininen Helmi (RSO/Hannu Lintu).

    09:45 W.A. Mozart: Alkusoitto oopp. Tituksen lempeys (Bostonin barokkiork./Martin Pearlman).

    09:51 d'Indy: Saugefleurie (BBC:n Walesin kansallisork./Thierry Fischer).

    10:09 Flodin: Fleurs d'album (Tapani Valsta, piano).

    10:21 Anonyymi: Sarja soittimille C-duuri kok Terpsichore. (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

    10:35 Rautavaara: Playgrounds for angels (Finnish Brass Symphony/Hannu Lintu)

    10:48 Englund: Jousikvartetto. (Kerava-kvartetti).

    11:14 Debussy: Ariettes oubliées (Dawn Upshaw, sopraano, ja James Levine, piano).

    11:30 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 2 a-molli. (Aurora-kvartetti).

    12:00 Schumann: Blumenstück Des-duuri (Vladimir Horowitz, piano).

    12:10 Vivaldi: Konsertto oboelle, jousille ja continuolle d-molli (Harold Gomberg, oboe, ja New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    12:21 Saint-Saëns: Balettimusiikkia oopp. Étienne Marcel. (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

    12:40 Cimarosa: Il Maestro di cappella (Kapellimestari) (Fernando Corena, basso, ja Covent Garden -oopperan ork./Argeo Quadri).

    12:58 da Milano: Fantasia (David Russell, kitara).

  • Skrjabin: Kahdeksan etydiä (Chitose Okashiro, piano).

    09:17 Telemann: Triosonaatti G-duuri (Battalia).

    09:28 V. Haapalainen: Balettikuvia, sarja orkesterille. (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    09:38 Suk: Keijukaissatu (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

    10:09 Arne: Triosonaatti n:o 5 D-duuri op.3/5 (Collegium Musicum 90).

    10:19 Linsén: Väinämöisen laulu auringolle (Matti Lehtinen, baritoni, ja Tapani Valsta, piano).

    10:24 Beethoven: Sechs Lieder (Kuusi laulua). (Hermann Prey, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    10:39 Gouvy: Serenadi n:o 2 F-duuri (Markus Brönnimann, huilu, ja Ilka Emmert, kontrabasso, sekä Kreisler-kvartetti).

    11:00 Fröhlich: Sonaatti huilulle ja pianolle a-molli (Henrik Wenzel Andreasen ja Anna Öland).

    11:19 Schubert: Fantasia viululle ja pianolle C-duuri. (Jascha Heifetz ja Brooks Smith).

    11:40 Crusell: Concertino fagotille ja orkesterille B-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/ Jukka-Pekka Saraste).

    12:00 Satie: Gymnopedie n:o 1 (Marjatta Haahti, harppu).

    12:03 Ravel: Daphnis et Chloé, balettisarja n:o 2 (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Mariss Jansons).

    12:19 J.S. Bach: Sonaatti viola da gamballe ja klaveerille (Arto Noras, sello, ja Eero Heinonen, piano).

    12:36 Mendelssohn: Viulukonsertto d-molli (Olivier Pons ja Helsinki Camerata/Pekka Helasvuo).

  • Agrell: Konsertto huilulle, cembalolle ja jousille G-duuri (Musica Petropolitana).

    Crusell: Lähde. (Marja Eskola, sopraano, ja Ulf Söderblom, piano).

    Alfvén: Elegia näytelmämus. Kustaa II Aadolf (Covent Garden -oopperan ork./John Hollingsworth).

    Chopin: Scherzo n:o 4 E-duuri. (Benno Moiseiwitsch, piano).

    Sjögren: Andante sonaatista oboelle ja pianolle (Helen Jahren ja Emiko Mizuki).

    Brahms: Sonaatti Es-duuri (Matti Hirvikangas, alttoviulu, ja Margit Rahkonen, piano).

    Wagner: Siegfried-idylli. (Orpheus-kamariork.).

    Sibelius: Sandels (YL ja Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä).

    Crusell: Klarinettikonsertto n:o 1 Es-duuri (Kullervo Kojo ja RSO/Ulf Söderblom).

    Andrée: Pianotrio n:o 2 g-molli (Lucia Negro, piano, Berndt Lysell, viulu, ja Ola Karlsson, sello).

    Mielck: Macbeth-alkusoitto. (RSO/Erik Cronvall).

    Agrell: Konsertto huilulle, cembalolle ja jousille G-duuri (Musica Petropolitana).

    09:16 Crusell: Lähde. (Marja Eskola, sopraano, ja Ulf Söderblom, piano).

    09:21 Alfvén: Elegia näytelmämus. Kustaa II Aadolf (Covent Garden -oopperan ork./John Hollingsworth).

    09:26 Chopin: Scherzo n:o 4 E-duuri. (Benno Moiseiwitsch, piano).

    09:36 Sjögren: Andante sonaatista oboelle ja pianolle (Helen Jahren ja Emiko Mizuki).

    09:42 Brahms: Sonaatti Es-duuri (Matti Hirvikangas, alttoviulu, ja Margit Rahkonen, piano).

    10:03 Wagner: Siegfried-idylli. (Orpheus-kamariork.).

    10:22 Sibelius: Sandels (YL ja Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä).

    10:32 Crusell: Klarinettikonsertto n:o 1 Es-duuri (Kullervo Kojo ja RSO/Ulf Söderblom).

    10:55 Andrée: Pianotrio n:o 2 g-molli (Lucia Negro, piano, Berndt Lysell, viulu, ja Ola Karlsson, sello).

    11:20 Mielck: Macbeth-alkusoitto. (RSO/Erik Cronvall).

    11:36 Järnefelt: Serenad (Peter Lindroos, tenori, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

    11:38 Stenhammar: Dottern sade till sin gamla moder (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Bengt Forsberg, piano).

    11:40 Berwald: Pianotrio n:o 4 C-duuri (Susan Tomes, piano, Marieke Blankestijn, viulu, ja Christoph Marks, sello).

    11:58 Emilie Mayer: Kvartetto jousille g-molli (Klenke-kvartetti).

    12:27 Sinding: Sinfonia n:o 4 (Talvi ja kevät). (Norjan RO/Ari Rasilainen).

  • Ravel: Yleviä ja tunteellisia valsseja. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Bernard Haitink).

    09:18 L. Boulanger: Faust et Hélène, kantaatti (Lynne Dawson, sopraano, Bonaventura Bottone, tenori, ja Jason Howard, basso, sekä BBC:n FO/Yan Pascal Tortelier).

    09:49 Sibelius: Florestan, sarja pianolle (Eero Heinonen).

    09:59 Tárrega: Recuerdos de la Alhambra (Muistoja Alhambrasta) (Mattias Jacobsson, kitara).

    10:05 Schubert: Sinfonia n:o 6 C-duuri (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    10:36 Händel: Kleopatran aaria Piangeró la sorte mia oopp. Julius Caesar. (Renata Tebaldi, sopraano, ja Giorgio Favaretto, piano).

    10:44 Miyagi: Keväinen meri (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    10:51 Berlioz: Kuningas Lear, alkusoitto (San Diegon SO/Yoav Talmi).

    11:07 Messiaen: Ikuisen kirkon ilmestys (Matti Pesonen, urut).

    11:14 Grieg: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 G-duuri. (David Oistrah ja Vladimir Jampolski).

    11:36 Wagner: Morsiuskuoro oopp. Lohengrin ((Robert Shaw -kuoro ja RCA Victor -ork./Robert Shaw).

    11:42 Rossini (sov. Sedlak): Sarja puhaltimille oopp. Sevillan parturi teemoista (Mozzafiato/Charles Neidich).

    12:18 Wilson: Preludi a-molli (Nigel North, teorbi).

    12:21 Rangström: Sarja viululle ja pianolle n:o 1 (Vanhaan tyyliin) (Tale Olsson ja Mats Jansson).

    12:30 Gershwin: Pianokonsertto F-duuri (Earl Wild ja Boston Pops -ork./Arthur Fiedler).

  • Tárrega: Masurkka kitaralle G-duuri (Timo Korhonen).

    09:03 W.A. Mozart: Oboekonsertto C-duuri (John Mack ja Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

    09:25 A. Scarlatti: Salve regina n:o 2 (Concerto Italiano/Rinaldo Alessandrini).

    09:35 Suk: Fantastinen scherzo (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

    09:51 Rahmaninov: Moments musicaux (Marko Mustonen, piano).

    10:17 Pleyel: Sinfonia concertante A-duuri. (David Perry ja Isabella Lippi, viulu, ja Baltimoren kamariork./Markand Thakar).

    10:45 Sibelius: Teodora (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    10:50 Thalberg: Don Pasquale -fantasia Donizettin oopperan teemoista. (Earl Wild, piano)

Lyssna också