Aamusoitto

Oi rouvani, näin mentävä on minun

  • 33 min
  • 6 d

Corrette: Sonaatti F-duuri (Opera Prima Ensemble/Cristiano Contadin, viola da gamba).

Thibaut IV: Dame, ensi est qu'il m'en convient aler (Oliphant).

F. A. Philidor: Kvartetto n:o 1 g-molli (Camerata Köln).

Hasse: Mea tormenta, properate! (Jakub Jozef Orlinski, kontratenori, ja Il Pomo d'oro/Maksim Jemiljantshev).

Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

Sändningar

  • on 13.11.2019 6.25 • Yle Radio 1

Avsnitt

  • Tuntematon: Ramus virens olivarum (Retrover/Markus Tapio).

    Tulindberg: 2. osa Romanssi Viulukonsertosta n:o 1 (Kreeta-Maria Kentala, ja Kuudennen kerroksen orkesteri/Jukka Rautasalo).

    Byström: Air russe variée (Venäläinen sävelmä ja muunnelmia) (Anna Kuvaja, piano).

    Ehrström: Svanen (Helsingin kamarikuoro/Nils Schweckendiek).

    Greve: 1. osa Allegro ma non troppo Jousikvartetosta a-molli (Rantatie-kvartetti).

    Sibelius: Pieni sarja vaskiseptetille (Solistiyhtye Imperial).

    Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

  • J.S. Bach: Fuuga G-duuri (Sirkka-Liisa Jussila-Gripentrog, urut).

    Machaut: Amours me fait desirer (Rakkaus täyttää minut kiihkolla) (Ensemble Musica Nova/Lucien Kandel).

    Fasch: Konsertto alttonokkahuilulle ja continuolle F-duuri (Pamela Thorby ja Ensemble Marsyas).

    de Araujo: A, del tiempo! (Ex Cathedra/Jeffrey Skidmore).

    Konsertin on toimittanut Markus Virtanen.

  • A. Merikanto: Interludium (Ville Urponen, urut).

    Borodin: Notturno jousikvartetosta n:o 2 D-duuri (Borodin-kvartetti).

    Kajanus: Sanaton laulu (Elisabeth Leistola, harppu).

    Silvestrov: Milist miru (Latvian radion kuoro/Sigvards Klava).

    Dussek: Allegro espressivo sonaatista F-duuri op.65 pianolle, huilulle ja sellolle (Trio Cantabile).

    Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

  • Locatelli: Introduttione n:o 5 D-duuri (Amsterdamin barokkiork./Ton Koopman, cembalo).

    Johnson: Passamezzo pavan (Jacob Herringman, luuttu).

    Tanejev: Allegro Es-duuri (Joseph Banowetz, piano).

    D. Scarlatti - Avison: Concerto grosso Scarlattin mukaan n:o 5 d-molli (Academy of St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Neville Marriner).

    Collan: Vähäinen lahja (Matti Lehtinen, baritoni, Pentti Koskimies, piano).

    Aamusoiton on laatinut Tuomas Niemelä.

  • Landi: Amarillide, deh vieni (Marco Beasley, tenori, ja L' Arpeggiata/Christina Pluhar).

    Gluck: Autuaitten sielujen karkelo oopp. Orfeus ja Eurydike (Emmanuel Pahud ja Juliette Hurel, huilu, sekä Rotterdamin FO/Yannick Nézet-Séguin).

    Schubert: An die Musik (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    Casella: Napolilainen laulu (Henry-David Varema, sello, ja Heiki Mätlik, kitara).

    Palmgren: Lumihiutaleita (Izumi Tateno, piano).

    Sibelius: Polka sarjasta Suite mignonne (RSO/Jorma Panula).

    Tshaikovski: Joulukuu (Juhani Lagerspetz, piano).

    Konsertin on toimittanut Teemu Sipilä.

  • Sarasate: Espanjalainen tanssi n:o 7 (Rachel Barton, viulu, ja Samuel Sanders, piano).

    Dvorák: Finaali jousikvartetosta n:o 12 F-duuri "Amerikkalainen" (Cypress-kvartetti).

    Beethoven - Tarrega: Adagio cantabile pianosonaatista n:o 8 c-molli (Timo
    Korhonen, kitara).

    Puccini: Nessun dorma (Peter Lindroos ja Suomen Kansallisoopp.ork./Kari Tikka).

    Seeling: Barcarole (Jouni Somero, piano).

    Klami: Johdanto ja staccatoetydi (Jouko Harjanne, trumpetti, ja RSO/Sakari Oramo).

    Konsertin on toimittanut Teemu Sipilä

  • Telemann: Allegro sonaatista viululle ja continuolle A-duuri (Battalia).

    C.P.E. Bach: Allegro assai sellokonsertosta B-duuri (Mstislav Rostropovitsh ja Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

    Sor: Cantabile (David Starobin, kitara).

    Purcell: Air oboelle ja uruille (Aale Lindgren ja Kari Jussila).

    Giuliani: Etydi (David Starobin, kitara).

    Händel: Alkusoitto Vesimusiikkia-sarjasta nro 1 F-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    Grainger (sov.): County Derry air (Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    Konsertin on toimittanut Teemu Sipilä.

  • Kohaut: Sinfonia B-duuri (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    Pärt: Solfeggio (Polyphony/Stephen Layton).

    Kuula: Soitto torvisoittokunnalle (Solistiyhtye Imperial/Erkki Karjalainen).

    A. Scarlatti: Sonaatti sellolle ja continuolle n:o 2 c-molli (Guadalupe López Íñiguez, barokkisello, Markku Luolajan-Mikkola, barokkisello, ja Lauri Honkavirta, cembalo).

    Konsertin on koonnut Jari Rantschukoff

  • Mainerio: Osia kok. Il primo libro de balli (The Early Music Consort of London/David Munrow).

    Josef Strauss: Die Nasswalderin (Nasswaldin tyttö) (Wienin Schrammel-kvartetti).

    Mahler: Revelge (Herätys) (Heinz Rehfuss, baritoni, sekä Wienin musiikkijuhlien orkesteri/Felix Prohaska).

    Uccellini: Sonaatti n:o 9 (Schola Cantorum Basiliensis).

    Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

  • Salaverde: Canzon ottava, soprano e basso canzona (The Newberry Consort).

    J.Ch. Bach: Allegro spiritoso sinfoniasta Es-duuri (Saint Paulin kamariork./Pinchas Zukerman).

    Grandval: Kaksi kappaletta oboelle, sellolle ja pianolle (Ambache-kamariyhtye).

    Mendelssohn: Canzonetta jousikvartetosta n:o 1 Es-duuri (Emerson-kvartetti).

    J. Haydn: The Mermaid's song (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Melvyn Tan, fortepiano).

    Dvorák: Legenda n:o 3 g-molli (Pohjoismainen kamariork./Christian Lindberg).

    Konsertin on toimittanut Annina Aho.

  • Molter: Sinfonia neljälle käyrätorvelle C-duuri (Detmoldin käyrätorvikvartetti).

    Schumann: Romanssi (Heinz Holliger, oboe, ja Alfred Brendel, piano).

    Seixas: Konsertto cembalolle ja jousille A-duuri (Janos Sebestyen ja Franz Liszt -kamariork./Janos Rolla).

    Beethoven (sov.): Judy, lovely, matchless creature (Robert White, tenori, Mark Peskanov, viulu, Nathaniel Rosen, sello, ja Samuel Sanders, piano).

    Rimski-Korsakov: Dubinushka (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    Konsertin on toimittanut Annina Aho.

  • Frescobaldi: Recercar ottavo (Kati Hämäläinen, urut).

    Vivaldi: Konsertto jousille ja continuolle C-duuri (Kuudennen kerroksen ork./Anssi Mattila).

    W.A. Mozart: Rondo D-duuri (Arto Satukangas, piano).

    Tuntematon (Slovakial. 1600-l.) Ave Potentissima (Kamila Zajickova, sopraano, ja Musica aeterna Bratislava).

    Beethoven: Saksalainen tanssi nro 12 ja Coda C-duuri (Tapiola Sinfonietta/John Storgårds).

    Konsertin on toimittanut Miika Lauriala.

Lyssna också