Aamupäivän klassinen

Kolme korppia

  • 4 t 0 min
  • 9 d

Kaski: Keijukainen lähteellä (Kimmo Hakasalo, piano).

09:03 Farrenc: Sekstetto puhallinkvintetille ja pianolle (Les Vents Francaises ja Eric Le Sage).

09:28 Fauré: Viisi yksinlaulua Armand Silvestren runoihin (Barbara Bonney, sopraano ja Warren Jones, piano).

09:40 Quantz: Triosonaatti C-duuri (Palladian Ensemble).

09:53 Verdi: Celeste Aida (Carlo Bergonzi, tenori, ja Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./Gianandrea Gavazzeni).

09:59 W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 3 B-duuri. (Emil Gilels).

10:20 Castelnuovo-Tedesco: Kvintetto kitaralle ja jousikvartetille (Andrés Segovia ja Quintetto Chigiano -kamariyhtyeen jouset).

10:44 Holst: Hammersmith (Eastman-puhallinork./Frederick Fennell).

10:58 Kuula: Tuijotin tulehen kauan (Jorma Hynninen, baritoni, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

11:04 Poulenc: Sinfonietta (Vancouverin RO/Mario Bernardi).

11:32 Debussy: L'Isle joyeuse (Ilojen saari). (Arto Satukangas, piano).

11:39 Saariaho: Je sens un deuxieme coeur (Sibelius-pianotrio).

11:57 Schumann: Sinfonia n:o 2 C-duuri op.61. (Berliinin valtionorkesteri/Otmar Suitner).

12:34 Ravenscroft: There were three ravens (Kolme korppia) (Sandra Simon, sopraano, ja Apollo's Fire).

12:44 Händel: Sonaatti C-duuri (Peter Hannan, nokkahuilu, Colin Tilney, cembalo, ja Christel Thielmann, viola da gamba).

12:55 Byrd: The Woods so wild (David Russell, kitara).

Sändningar

  • on 30.10.2019 9.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Czerny: Johdanto, seitsemän muunnelmaa ja finaaali (Peter-Lukas Graf, huilu, ja Zsuzsanna Sirokay, piano).

    09:18 Fitzenhagen: Balladi (Konserttikappale) (Alban Gerhardt, sello, ja Berliinin saksalainen SO/Stefan Blunier).

    09:36 Salieri: Sarja oopp. Axur, re d'Ormus (Ormusin kuningas Axur) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

    09:57 Rheinberger: Viisi hymniä (Stuttgartin kamarikuoro/Frieder Bernius, ja Johannes-Christoph Happel, baritoni, sekä Sonntraud Engels, urut).

    10:15 Gershwin - Heifetz: Katkelmia oopp. Porgy ja Bess (Leila Josefowicz, viulu, ja John Novacek, piano).

    10:34 Musorgski (sov. Ravel): Näyttelykuvia. (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    11:07 Dussek: Sonaatti F-duuri op.65 (Trio Cantabile).

    11:30 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille G-duuri (Richard Savino ja Artaria-kvartetti).

    11:48 Brahms: Etydi pianolle n:o 5 (vasemmalle kädelle) kok. Viisi etydiä pianolle. (Leon Fleisher).

    12:08 Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 d-molli (Christian Poltéra ja Kathryn Stott).

    12:27 Bruch: Sinfonia n:o 3 E-duuri. (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

  • Peterson-Berger: Sävelkuvia, sarja pianolle (Olof Höjer).

    09:17 Brahms: Lieder und Gesänge op.57 (Olaf Bär, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano).

    09:34 W.A. Mozart: Kaksitoista duoa kahdelle puhaltimelle (Martin van de Merwe ja Jos Buurman, käyrätorvi).

    09:57 Berwald: Sinfonie singuliere C-duuri (Sinfonia n:o 3). (Berliinin filharmonikot/Igor Markevitch).

    10:23 Gyrowetz: Jousikvartetto B-duuri (Salomon-kvartetti).

    10:46 Grieg: Balladi g-molli. (Juho Pohjonen, piano).

    11:05 Bruch: Kvintetto jousille a-molli (Nash-yhtye).

    11:29 Eybler: Sinfonia n:o 2 d-molli (Geneven kamariork./Michael Hofstetter).

    11:57 Wolf: Kuusi laulua kok. Spanisches Liederbuch. (Jessye Norman, sopraano ja James Levine, piano).

    12:12 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 6 d-molli (Zetterqvist-kvartetti).

    12:36 Bottesini: Kontrabassokonsertto n:o 1 fis-molli (Gran concerto) (Thomas Martin ja Englantilainen kamariork./Andrew Litton).

  • Wagner: Was duftet doch der Flieder - aaria oopp. Nürnbergin mestarilaulajat (Matti Tuloisela, baritoni, ja RSO Erik Cronvall).

    09:06 Roman: Drottningholmsmusiken (Häämusiikkia) (Drottningholmin barokkiyhtye/Nils-Erik Sparf, sekä Björn Gäfvert, cembalo).

    09:59 Brahms: Romanzen und Lieder (Romansseja ja lauluja) (Jessye Norman, sopraano, ja Daniel Barenboim, piano).

    10:09 Rameau: Sarja oopp. Zoroastre (18. vuosisadan orkesteri/Frans Brüggen).

    10:44 Stenhammar: Orkesterisarja näytelmämus. Lodolezzi sjunger (Göteborgin SO/Neeme Järvi).

    11:02 Ponce: Teema, muunnelmia ja fuuga säv. La Folia (Diego Blanco, kitara).

    11:31 Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle h-molli (Per Signora Anna Maria) (Enrico Casazza ja La Magnifica Comunità).

    11:42 Hausegger: Natursymphonie (Luontosinfonia) (Kölnin radiokuoro ja Kölnin radion SO/Ari Rasilainen).

    12:39 Wesström: Jousikvartetto B-duuri (Salomon-kvartetti).

  • J. Stamitz: Klarinettikonsertto B-duuri (Andreas Ottensamer, klarinetti ja Kammerakademie Potsdam).

    10:17 Carissimi: Judicium Salomonis (Salomon tuomio), oratorio (Gabrieli Consort ja Gabrieli Players/Paul McCreesh).

    10:29 Goldberg: Sonaatti kahdelle viululle, alttoviululle ja continuolle c-molli (Rebel-kamariyhtye).

    10:43 Ponce: Concierto del sur (Etelän konsertto) (Andrés Segovia, kitara, ja Symphony of the Air/Enrique Jordá).

    11:09 Randel: Alkusoitto laulunäyt. Värmlänningarna (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Stig Westerberg).

    11:20 Sibelius: Historiallisia kuvia n:o 1 (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    11:39 Pleyel: Kvartetto huilulle ja jousille B-duuri (Concertino-kamariork./Jevgeni Bushkov).

    11:55 Busoni: Turandot-sarja (Hong Kongin FO/Samuel Wong).

    12:37 W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 3 G-duuri (Arthur Grumiaux ja Lontoon SO/Colin Davis).

  • Grieg: 10 lyyristä kappaletta (Artur Rubinstein, piano).

    09:18 Meyerbeer: Baden vanhan linnan kummitus. (Ning Liang, mezzosopraano, ja Ilmo Ranta, piano).

    09:24 Zemlinsky: Lyyrinen sinfonia (Johanna Winkel, sopraano, ja Michael Nagy, baritoni, sekä Puolan radion ja television suuri SO/ Alexander Liebreich).

    10:08 Kerll: Exsulta satis (Iloitse suuresti) (Hassler-Consort/Franz Raml).

    10:17 Telemann: Sonaatti D-duuri (Mary Springfels, viola da gamba).

    10:29 Cecere: Mandoliinikonsertto A-duuri (Juan Carlos Muñoz, barokkimandoliini, ja ArteMandoline).

    10:39 Barrios: La Catedral (David Russell, kitara).

    10:46 Bartók: Tanssisarja orkesterille (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    11:03 Marvia: Tuutiessa (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    11:07 Melartin: Trio jousille. (Jorma Rahkonen, viulu, Mauri Pietikäinen, alttoviulu, ja Veikko Höylä, sello).

    11:26 Skrjabin: Pianosonaatti n:o 3 fis-molli. (Emil Gilels).

    11:48 Sibelius: Sinfonia n:o 4 a-molli (RSO/Sakari Oramo).

    12:20 Rimski-Korsakov: Hindulaulu oopp. Sadko (Kalevi Kiviniemi, Wurlitzer-teatteriurut).

    12:26 J.S. Bach: Sonaatit huilulle ja continuolle n:o 1 C-duuri, n:o 2 g-molli ja n:o 3 F-duuri. (Michala Petri, nokkahuilu, ja Keith Jarrett, cembalo).

  • Nielsen: Sinfonia n:o 6 (Sinfonia semplice). (New Yorkin FO/Alan Gilbert).

    09:35 Prokofjev: Pianosonaatti n:o 2 d-molli (Gary Graffman).

    09:52 Murcia: Fandango (Chatham Baroque).

    09:56 Rautavaara: Canticum Mariae virginis (Key Ensemble/Teemu Honkanen).

    10:04 Glass: Jousikvartetto n:o 2 (Company). (Brooklyn Rider).

    10:13 Telemann: Konsertto nokkahuilulle, viola da gamballe, jousille ja continuolle a-molli (Ashley Solomon, nokkahuilu, ja Reiko Ichise, viola da gamba, sekä Florilegium).

    10:30 Sor: Fantaisie villageoise (Maalaisfantasia) a-molli. (David Starobin, kitara).

    10:41 W.A. Mozart: Serenadi Es-duuri (Amadeus-puhallinyhtye).

    11:11 Grieg: Lauluja A.O. Vinjen runoihin (RKK/Eric-Olof Söderström).

    11:37 James Price Johnson: Pianokonsertto As-duuri (Jassamine) (Leslie Stifelman ja Concordia-ork./Marin Alsop).

    11:56 Hakola: Kvintetto klarinetille ja jousille (Kari Kriikku ja Avanti!).

    12:39 F. Doppler: Andante ja Rondo (James Galway ja Jeanne Galway, huilu, sekä Phillip Moll, piano).

    12:48 Bartók: Unkarilaisia kuvia (Chicagon SO/Fritz Reiner).

  • Mouton: Nesciens Mater (Theatre of Voices/Paul Hillier).

    09:05 Madetoja: Pianotrio e-molli (Olavi Pälli, viulu, Veli-Pekka Bister, sello, ja Ralf Gothóni, piano).

    09:34 Tárrega: Preludi n:o 36 (Kyynel) (Mattias Jacobsson, kitara).

    09:37 Ravel: Hanhiemo-sarja orkesterille (Minnesotan ork./Charles Dutoit).

    09:55 Liszt: Funerailles (Jorge Bolet, piano).

    10:07 Beethoven: Pianotrio D-duuri (Aavetrio) (Mirecourt-trio).

    10:38 Rameau: Sarja oopp. Les Boréades (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    11:08 Arnold: Sonaatti huilulle ja pianolle. (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

    11:22 Byrd: Messu, 4-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    11:45 Geminiani: Concerto grosso n:o 12 d-molli (Tafelmusik/Jeanne Lamon).

    11:56 Pujol: Festivola kitaralle (David Russell, kitara).

    12:00 Stenhammar: Sinfonia n:o 2 g-molli (BBC:n Skotlannin SO/Hannu Lintu).

    12:45 Mendelssohn: Fantasia pianolle fis-molli (Esther Budiardjo).

  • W.A. Mozart: Sinfonia n:o 41 C-duuri (Jupiter). (Boston Baroque/Martin Pearlman).

    9:36 Foote: Kolme kappaletta viululle ja pianolle; Balladi; Sävelmä (Sarah Johnson ja Peter Kairoff).

    10:07 Paganini: Kapriisit 1-24 (Ilja Kaler, viulu).

    11:27 Beethoven: Trio pianolle, klarinetille ja sellolle B-duuri (Gassenhauer). (Emanuel Ax, Richard Stoltzman ja Yo-Yo Ma).

    11:49 Glinka: Septetto Es-duuri (Venäjän kansallisorkesterin kamariyhtye).

    12:10 Tshaikovski: Rokokoo-muunnelmia (Arto Noras, sello, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    12:29 Rossini: Sonaatti jousille n:o 6 D-duuri (Leningradin vanhan ja uuden musiikin kamariork./Eduard Serov).

    12:46 W.A. Mozart: Muunnelmia pianolle B-duuri (Colin Tilney, fortepiano).

  • J. Haydn: Jousikvartetto n:o 40 B-duuri (The Angeles String Quartet).

    9:16 Hoffmeister: Sinfonia n:o 98 C-duuri (RO/Erik Cronvall).

    9:34 Beethoven: Pianotrio Es-duuri (Borodin-trio).

    9:51 Diabelli: Gesänge für Herz und Gefühl (Lauluja sydämestä ja tunteesta) (Petteri Salomaa, baritoni, Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

    10:09 Bottesini: Kontrabassokonsertto n:o 2 h-molli (Edgar Meyer ja Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

    10:27 von Dittersdorf: Konsertto cembalolle, kahdelle viululle ja continuolle A-duuri. (Linda Nicholson, fortepiano, ja Florilegium Collinda).

    10:45 Hummel: Mandoliinikonsertto G-duuri (Alison Stephens ja Lontoon Mozart-soittajat/Howard Shelley).

    11:03 Paganini (sov. Williams): Sonaatti viululle ja kitaralle A-duuri (John Williams, kitara).

    11:22 Ryba: Huilukvartetto F-duuri (Jan Ostry, huilu, ja M. Nostitz -kvartetti).

    11:40 W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 1 B-duuri (Arthur Grumiaux ja Lontoon SO/Colin Davis).

    12:00 Tulindberg: Jousikvartetto n:o 2 d-molli (Pohjanmaa-kvartetti).

    12:20 Danzi: Huilukonsertto n:o 2 d-molli (András Adorján ja Münchenin kamariork./Hans Stadlmair).

    12:40 Weber: Grand duo concertant Es-duuri (Reginald Kell, klarinetti, ja Joel Rosen, piano).

  • Beethoven: Jousikvartetto n:o 5 A-duuri. (Tokio-kvartetti).

    9:29 Giuliani: Kitarakonsertto n:o 2 A-duuri (Edoardo Catemario ja Wiener Akademie/Martin Haselböck).

    9:59 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 19 F-duuri (Toinen kruunajaiskonsertto). (Clevelandin ork./Mitsuko Uchida/piano ja joht.).

    10:28 Schubert: Jousikvartetto n:o 10 Es-duuri (Quatuor Mosaïques).

    10:58 Krommer: Sinfonia n:o 1 F-duuri (Berg-kamariork./Peter Vrabel).

    11:29 Rudolf: Sonaatti viululle ja pianolle F-duuri (Josef Suk, viulu, ja Susan Kagan, piano).

    11:59 J. Haydn: Sinfonia n:o 101 D-duuri (Kello). (Fritz Reiner and his Symphony Orchestra).

    12:29 Leclair: Alkusoitto D-duuri kahdelle viululle ja continuolle (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

    12:43 Brod: Trio harpulle, oboelle ja fagotille (Rachel Talitman, Hélène Devilleneuve ja Luc Loubry).

  • Granados: Runollisia valsseja (Alicia de Larrocha, piano).

    10:14 L. Boulanger: Psalmi 130 (Syvyydestä minä huudan) (Ann Murray, mezzosopraano, ja Neil MacKenzie, (tenori, sekä Birminghamin SO:n kuoro ja BBC:n FO/Yan Pascal Tortelier).

    10:39 Rejcha: Kvintetto käyrätorvelle ja jousikvartetille sekä kontrabassolle (Hermann Baumann, käyrätorvi, ja Gewandhaus-kvartetti, sekä Christian Ockert, kontrabasso).

    11:06 J. Haydn: Sellokonsertot C-duuri ja D-duuri (Anne Gastinel ja Moskovan solistit/Juri Bashmet).

    11:56 Diepenbrock: Kolme balladia (Christoph Prégardien, tenori, ja Rudolf Jansen, piano).

    12:12 Weber: Fagottikonsertto F-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    12:31 Borodin: Jousikvartetto n:o 2 D-duuri (Moskovan jousikvartetti).

  • Schnitzer: Sonaatti kosketinsoittimelle n:o 6 G-duuri (Pastoraali) (Martin Rost, Prahan Pyhän Castuluksen kirkon urut).

    09:11 Spohr: Kuusi saksalaista laulua (Mitsuko Shirai, mezzosopraano, Hartmut Höll, piano, ja Eduard Brunner, klarinetti).

    09:34 Rejcha: Kvintetto puhaltimille C-duuri (Westwood-kvintetti).

    10:06 Herbert: Sellokonsertto n:o 2 e-molli (Yo-Yo Ma ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    10:27 Taverner: Gaude plurimum (Iloitse suuresti) (The Sixteen/Harry Christophers).

    10:41 Bridge: Pianotrio n:o 2 (Borodin-trio).

    11:17 Respighi: Pini di Roma (Rooman pinjoja) sinfoninen runo.
    (Oregonin SO/James De Preist).

    11:40 Paganini: Sonata concertata A-duuri (John Williams, kitara, ja Izhak Perlman, viulu).

    11:52 Schubert: Sinfonia n:o 1 D-duuri (Les Musiciens du Louvre/Marc Minkowski).

    12:20 Janácek: Mládí (Nuoruus) (Belfiato-kvintetti ja Jindrich Pavlis, bassoklarinetti).

    12:38 Englund: Kiinan muuri (RSO/Petri Sakari).

Lyssna också