Yöklassinen

Wien, unelmien kaupunki

  • 6 t 49 min
  • utgått

Blavet: Sonaatti huilulle ja continuolle g-molli op.2/3 (Le Trio Royal).

23:23 Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle h-molli (Per Signora Anna Maria) (Enrico Casazza ja La Magnifica Comunità).

23:34 Beethoven: Pianosonaatti n:o 10 G-duuri (Friedrich Gulda).

23:49 Klami: Alkusoitto näyt. Nummisuutarit (RSO/Sakari Oramo).

23:58 Kuula: Pianotrio A-duuri (Risto Lauriala, piano, Tero Latvala, viulu, ja Marko Ylönen, sello).

00:47 Sibelius: Sinfonia n:o 1 e-molli (Göteborgin SO/Santtu-Matias Rouvali).

01:27 Mendelssohn: Kuorolauluja (Leipzigin radiokuoro/Horst Neumann).

02:19 Skrjabin: Pianosonaatit n:o 6-10 (Boris Berman, piano).

03:18 Sieczynski: Wien, unelmieni kaupunki (Margareta Haverinen, sopraano, ja RSO/Seppo Hovi).

03:23 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 5 g-molli (Andrew Manze ja Richard Egarr).

03:35 W.A. Mozart: Pianokvartetot Es-duuri ja g-molli (The Mozartean Players).

04:40 Shostakovitsh: Polkka bal. Kultainen aikakausi (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

04:42 J.S. Bach: Kantaatti n:o 56 (Ich will den Kreuzstab gerne tragen) (Daniel Lichti, basso, Bethlehemin Bach-kuoro ja Bach-musiikkijuhlien ork./Greg Funfgeld).

05:02 J. Haydn: Sinfonia n:o 31 D-duuri (St.Luken ork./Charles Mackerras).

05:37 Mercadante: Kvartetto huilulle ja jousille ja A-duuri (András Adorján ja Münchenin jousitrio).

05:57 Buxtehude: Canzonetta G-duuri (Seija-Sisko Raitio, Nauvon positiivi).

Sändningar

  • to 31.10.2019 23.10 • Yle Radio 1

Avsnitt

  • Fauré: Requiem (Barbara Bonney, sopraano, ja Håkan Hagegård, baritoni, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    23:48 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 3 a-molli (Craig Sheppard, piano).

    00:06 Bruckner: Sinfonia n:o 4 Es-duuri (Romanttinen) (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    01:16 Hérold: Alkusoitto oopp. Zampa (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

    01:25 Beethoven: Jousikvartetto n:o 12 Es-duuri ja n:o 14 cis-molli (Tokio-kvartetti).

    02:42 Mascagni: Zanetto, 1-näytöksinen ooppera (Giuseppina Arista, mezzosopraano, ja Pia Malgarini, sopraano, sekä Italian radion kuoro ja Italian radion SO/Tito Petralia).

    03:24 J. Haydn: Sinfonia n:o 100 G-duuri (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    03:47 Kokkonen: Neljä laulua Uuno Kailaan runoihin (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    03:58 Wieniawski: Etydi-kapriisit n:o 2 Es-duuri, n:o 5 E-duuri ja n:o 4 a-molli (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu).

    04:08 Grieg: Sellosonaatti a-molli (Aleksandr Rudin, sello, ja Vladimir Skanavi, piano).

    04:37 W.A. Mozart: Die Schuldigkeit des ersten Gebots (Ensimmäisen käskyn velvoitus), hengellinen laulunäytelmä (Arleen Auger, sopraano, Krisztina Laki, Sylvia Geszty, sopraano, Werner Hollweg, tenori, ja Claes-Håkan Ahnsjö, tenori, sekä Berliner Domkapelle/Roland Bader).

    06:08 Tausig: Kaksi transkriptiota Wagnerin oopperasta Valkyyria (Dennis Henning, piano).

    06:20 Sclegel: Kvartetto pianolle ja jousille C-duuri (John Bingham, piano, Elisabeth Perry, viulu, Prunella Pacey, alttoviulu, ja Dmitri Ferschtman, sello).

    06:56 Anonyymi: In feuers hitz (Piffaro).

  • Crusell: Pikku orjatar (Den Lilla slavinnan) 3-näytöksinen ooppera (Kaisa Hannula, sopraano, Marjatta Airas, mezzosopraano, Risto Saarman, tenori, Raimo Laukka, baritoni, Heikki Kilpeläinen, baritoni, Antti Suhonen, basso, Polyteknikkojen Kuoro, Akademiska Damkören Lyran, Kullervo Kojo, klarinetti, ja RSO/Osmo Vänskä).

    00:11 Reinecke: Kvintetto pianolle ja jousille A-duuri (Linos-yhtye).

    00:40 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Christian Ferras ja Lontoon kuninkaallinen FO/Malcolm Sargent).

    01:26 Tshaikovski: Yhdeksän kirkkolaulua (Latvian radion kuoro/Sigvards Klava).

    02:06 von Schillings: Jousikvartetto e-molli (Thomas Christian, viulu, Magdalena Kupf, viulu, Ferdinand Erblich, alttoviulu, ja Michael Hell, sello).

    02:46 Reich: Pulse puhaltimille, jousille, pianolle ja sähköbassolle (International Contemporary Ensemble).

    03:01 Gluck: Don Juan, balettipantomiimi (Tafelmusik/Bruno Weil).

    03:54 Molique: Pianotrio n:o 2 F-duuri (Trio Parnassus).

    04:16 W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto n:o 4 Es-duuri (John Cerminaro ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    04:33 J.C.F. Bach: Kassandra, kantaatti (Lena Susanne Norin, altto, ja Das Kleine Konzert/Hermann Max).

    05:31 Gyrowetz: Jousikvartetto As-duuri (Salomon-kvartetti).

    05:56 Lully: Alkusoitto oopp. Armide (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

  • Schubert: Pianosonaatti n:o 17 D-duuri (Emil Gilels).

    23:52 C. Stamitz: Klarinettikonsertto n:o 11 Es-duuri (Karl Schlechta ja Kurpfalzin kamariork./Jirí Malát).

    00:11 Couperin: Messe pour les paroisses (Kati Hämäläinen ja Ville Urponen, Helsingin Hyvän Paimen kirkon urut, sekä Plein-Jeu -vokaaliyhtyeen miesäänet).

    01:16 W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 3 G-duuri (Pinchas Zukerman ja St.Paulin kamariork./Zukerman).

    01:43 Tshaikovski: Sinfonia n:o 4 f-molli (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    02:24 Conti: Languet anima mea officium (Magdalena Kozena, mezzosopraano, ja Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

    02:38 Griffes: Kolme intiaaniteemoihin pohjautuvaa luonnosta jousikvartetille (Ensemble Perspectives).

    02:52 Respighi: Maahisten tanssi (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    03:08 Galuppi: Sonaatti n:o 5 C-duuri (Arturo Benedetti Michelangeli, piano).

    03:23 Liszt: Kuusi unkarilaista rapsodiaa orkesterille. (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    04:27 Chopin: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Surumarssisonaatti) (Guiomar Novaes).

    04:49 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 2 a-molli (Tinalley-kvartetti).

    05:22 Bruckner: Ave Maria; Tota pulchra es Maria; Christus factus est; Os justi meditabitur sapientiam; Afferentur regi; Pange lingua; Ecce sacerdos; Locus iste; Vexilla regis; Invendi David; Libera me Domine; Virga Jesse (Dresdenin Kreuz-kuoro/Martin Flämig).

    06:23 J.S. Bach: Konsertto cembalolle, jousille ja continuolle n:o 1 d-molli (Angela Hewitt, piano ja Australian kamariork./ Richard Tognetti).

    06:46 M-A. Charpentier: Salve Regina (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    06:56 J. Strauss: Feuerfest (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

  • Schubert: Gesang der Geister über den Wassern (Henkien laulu vetten päällä) (Die Singphoniker).

    23:18 Molter: Sonata grossa g-molli (Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

    23:33 Salieri: Sarja oopp. Axur, re d'Ormus (Ormusin kuningas Axur) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

    23:53 Muffat: Sonaatti jousille ja continuolle (Les Elements Amsterdam).

    00:07 Moszkowski: Fantasia-impromptu (Margarita Glebov, piano).

    00:14 Weber: Klarinettikonsertto n:o 2 Es-duuri (Sabine Meyer ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    00:37 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 36 C-duuri (Linziläinen) (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    01:10 J. Haydn: Missa in tempore belli (Patarumpumessu) C-duuri. (Patricia Wells, sopraano, Gwendolyn Killebrew, mezzosopraano, Michael Devlin, tenori, Alan Titus, baritoni, sekä Norman Scribner -kuoro ja nimeämätön ork./Leonard Bernstein).

    01:54 Massenet: Musiikkia Jean Racinen näytelmään Phedre (Faidra) (Detroitin SO/Paul Paray).

    02:04 Tanejev: Sinfonia n:o 4 c-molli (Mariinski-teatterin ork./Valeri Gergijev).

    02:45 Shostakovitsh: Pianokonsertto n:o 2 F-duuri (Yefim Bronfman ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    03:05 John Dowlandin luuttumusiikkia (Paul O'Dette).

    04:09 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Rachel Barton Pine, barokkiviulu).

    04:38 Beethoven: Serenadi jousitriolle D-duuri op.8 (Oleg Kagan, viulu, Juri Bashmet, alttoviulu ja Natalija Gutman, sello).

    05:08 Brahms: Sinfonia n:o 4 e-molli (Columbia-SO/Bruno Walter).

    05:51 Fauré: Les Djinns (RKK/Jani Sivén ja Kristian Attila, piano).

    05:57 Piccinini: Gagliarda n:o 1 (Matthew Wadsworth, teorbi).

  • Homilius: Ergreifet die Psalter ihr christlichen Chöre (Katja Fischer, sopraano, Martin Petzold, tenori, Körnerscher Sing-Verein, ja Dresdner Instrumental-Concert/Peter Kopp).

    23:28 Tuntematon: Veni, veni Emmanuel (Arturo Delmoni ja Alexander Romanul, viulu, Katherine Murdock, alttoviulu, sekä Nathaniel Rosen, sello).

    23:32 Praetorius: Luterilainen adventtipalvelus (Apollo's Fire, Apollo's singers, Apollo's musettes, The Oberlin Choristers, ja Children's choirs of St, Paul's church/Jeannette Sorrell).

    00:15 Busoni: Konsertto pianolle, orkesterille ja mieskuorolle C-duuri (Kirill Gerstein, piano, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Sakari Oramo).

    01:26 Randel: Alkusoitto laulunäyt. Värmlänningarna (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Stig Westerberg).

    01:37 Reinecke: Jousikvartetto n:o 5 g-molli (Reinhold-kvartetti).

    02:07 Eberl: Trio Es-duuri (Grand Trio) (Consortium Classicum).

    02:37 Heininen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 (Boston-balladi) (Kaija Saarikettu ja Juhani Lagerspetz).

    03:05 Farrenc: Sinfonia n:o 1 c-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    03:36 Jadassohn: Pianotrio n:o 2 E-duuri (Syrius Trio).

    03:59 Nielsen: Puhallinkvintetto (Ensemble MidtVest).

    04:27 W.A. Mozart: Duo viululle ja alttoviululle n:o 1 G duuri ja n:o 2 B-duuri (Itzhak Perlman ja Pinchas Zukerman).

    05:06 Wieniawski: Viulukonsertto n:o 1 fis-molli (Midori ja Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    05:34 Künneke: Das Blumenwunder (Kukkaisihme) (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    05:57 Klemetti - Linnala (sov.): Psallat scholarum concio (Madetojan musiikkilukion kuoro/Kari Kaarna).

  • Roman: oboekonsertto D-duuri (Anthony Robson ja Valistuksen ajan ork./Anthony Halstead, cembalo).

    23:28 Peterson-Berger: Gullebarns vaggsånger (Pienokaisen kehtolauluja) (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Ruotsin radion SO/Siegfried Köhler).

    23:48 Brentner: Hymnodia divina (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

    00:13 Flodin: Neljä idylliä (Tapani Valsta, piano).

    00:23 Roussel: Le Festin de l'araignée (Hämähäkin juhla-ateria) (Ranskan kansallisork./Georges Prêtre).

    00:42 Telemann: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle C-duuri (Robert Stallman, huilu, ja Philadelphian kamariork.).

    00:58 J. Haydn: Sinfonia n:o 103 Es-duuri (Rummunpäristys) (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    01:28 Shostakovitsh: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli (Yefim Bronfman ja Juilliard-kvartetti).

    01:59 Roman: Sarjat cembalolle n:o 1-6 (Joseph Payne).

    03:16 Brahms: Ein Deutsches Requiem (Janet Williams, sopraano, ja Thomas Hampson, baritoni, sekä Chicagon SO ja -kuoro/Daniel Barenboim).

    04:33 Vivaldi: Sonaatti viululle ja continuolle c-molli (The Boston Museum Trio).

    04:47 Fasch - Reichardt: Miltonin aamulaulu, hymni solisteille, kuorolle ja orkesterille (Carola Nossek, sopraano, Annette Markert, altto, Ekkehard Wagner, tenori, ja Andreas Scheibner, basso, sekä Berliner Singakademie ja Berliinin valtionork./Dietrich Knothe).

    05:11 Mahler: Todtenfeier, sinfoninen runo (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    05:37 Sor: Kolme etydiä kitaralle (Pepe Romero).

    05:42 Liszt (sov.): Schwanengesang, transkriptioita pianolle Schubertin liedeistä (Leslie Howard).

    06:43 Cornysh: Magnificat (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    06:57 Lawes: Sweet stay a while (Paul Hillier, laulu, ja Nigel North, luuttu).

  • Wagner: Lentävä hollantilainen, ooppera (James Morris, basso, Deborah Voigt, sopraano, Ben Heppner, tenori, Jan-Hendrik Rootering, basso, Paul Groves, tenori, ja Birgitta Svenden, mezzosopraano, sekä Metropolitan-oopperan kuoro ja ork./James Levine).

    01:44 Paganini: Serenadi alttoviululle, sellolle ja kitaralle C-duuri (Salvarore Accardo, Rocco Filippini, ja Carlos Bonell).

    02:06 Farrenc: Sinfonia n:o 2 D-duuri (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    02:41 Elgar: Caractacus (Judith Howarth, sopraano, Arthur Davies, tenori, David Wilson-Johnson, baritoni, Stephen Roberts, basso, Alastair Miles, basso, ja Lontoon sinfoniakuoro sekä Lontoon SO/Richard Hi

  • Tshaikovski: Jousikvartetto n:o 3 es-molli (Borodin-kvartetti).

    23:49 De Curtis: Torna a Surriento (Peter Lindroos, tenori, Marita Viitasalo, piano).

    23:52 Beethoven: Sinfonia n:o 1 C-duuri (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    00:20 Danzi: Septetto Es-duuri (Consortium Classicum/Dieter Klöcker).

    00:41 Rautavaara: Sellokonsertto (Raimo Sariola ja RSO/Pertti Pekkanen).

    00:56 Holst: Hammersmith (Eastman-puhallinork./Frederick Fennell).

    01:11 Gounod: Balettimusiikkia oopp. Faust (Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    01:28 Telemann: Triosonaatti oboelle, cembalolle ja continuolle Es-duuri (Battalia).

    01:40 Schumann: Karnevaali (Arturo Benedetti Michelangeli, p

  • W.A. Mozart: Sinfonia concertante Es-duuri (Diethelm Jonas, oboe, Sabine Meyer, basettiklarinetti, Bruno Schneider, käyrätorvi, ja Sergio Azzolini, fagotti, sekä Dresdenin valtionork./Hans Vonk).

    23:40 Collan: Torpan tyttö (Matti Tuloisela, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    23:48 Grieg: Sonaatti sellolle ja pianolle a-molli (Inbal Segev ja Juho Pohjonen).

    00:17 Fuchs: Serenadi jousille n:o 3 e-molli (Camerata Bern/Thomas Füri).

    00:36 H.I.F. Biber: Missa Salisburgensis (La Capella Reial de Catalunya, Les Concert des Nations ja Hespèrion XXI/Jordi Savall).

    01:20 Spohr: Nokturno C-duuri (Zefiro/Alfredo Bernardini).

    01:50 Erlebach: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle n:o 3 A-duuri (Trio Settecento).

    02:05 Telemann: Konsertto oboe d'amorelle, jousille ja continuolle G-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

    02:23 Szymanowski: Jousikvartetto n:o 1 (Varsovia-jousikvartetti).

    02:42 Hérold: Unissakävelijä, baletti (Orchestra Victoria/Richard Bonynge).

    03:52 Ysaÿe: Hurmio (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano).

    04:02 Marais: Sarja huilulle, viululle ja continuolle (Music's Re-creation).

    04:26 R. Schumann: Sinfonisia etydejä (Ernst Levy, piano).

    04:46 J.S. Bach: Kuusi motettia BWV 225-230 (Rostockin motettikuoro, Capella Fidicinia Leipzig/Hartwig Eschenburg).

    05:56 Debussy: Pellavatukkainen tyttö (Midori, viulu, ja Robert McDonald, piano).

  • J.C. Bach: Kvintetto huilulle, oboelle, viululle, alttoviululle ja continuolle C-duuri (Amarillis-yhtye).

    23:24 Berwald: Alkusoitto ja poloneesi oopp. Estrella de Soria (Malmön oopperaork./Niklas Willén).

    23:36 Wagenseil: Sonaatti n:o 3 C-duuri (Suite des pièces) (Piccolo Concerto Wien/Roberto Sensi, kontrabasso).

    23:56 Stenhammar: Sinfoninen alkusoitto Excelsior (RSO/Ole Kristian Ruud).

    00:11 Liszt: Concerto pathetique konsertto e-molli kahdelle pianolle (Martha Argerich ja Nelson Freire).

    00:30 Melartin: Sex enkla stycken (Kuusi helppoa kappaletta) (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

    00:48 Brahms: Zigeunerlieder (RKK/Anders Eby, sekä Antti Hotti, piano).

    01:09 Berwald: Konserttikappale F-duuri (Otto Virtanen, fagotti, ja RSO/Santtu-Matias Rouvali).

    01:22 J. Haydn: Vuodenajat (Arleen Auger, sopraano, John Aler, tenori, Håkan Hagegård, baritoni, sekä The Minnesota Chorale ja Saint Paulin kamariork./Joel Revzen).

    03:39 Stravinsky: Konserttitansseja (Orpheus-kamariork.).

    04:00 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille D-duuri (Richard Savino, kitara, ja Artaria-kvartetti).

    04:21 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Simone Dinnerstein, piano).

    05:40 Leo: Sellokonsertto n:o 1 D-duuri (Sol Gabetta ja Cappella Gabetta).

    05:57 O. Merikanto: Elämälle (Tommi Hakala, baritoni, ja Kristian Attila, piano).

  • Bizet: Clovis et Clotilde, kantaatti (Katarina Jovanovic, sopraano, Philippe Do, tenori, ja Mark Schnaible, basso, sekä Lillen kansallisork./Jean-Claude Casadesus).

    23:45 Lalo: Espanjalainen sinfonia (Jascha Heifetz, viulu, ja RCA Victor -SO/William Steinberg).

    00:10 Francesco Canova da Milanon luuttumusiikkia (Paul O'Dette, 6-kielinen luuttu).

    01:28 Weber: Muunnelmia venäläisestä teemasta pianolle (Alexander Paley).

    01:48 W.A. Mozart: Aaria Dunque sperar poss'io oopp. Lucio Silla (Michael Maniaci, kontratenori, ja Bostonin barokkiork./Martin Pearlman).

    01:59 Byström: Sonaatti n:o 1 B-duuri (Tatjana Grindenko, viulu, ja Aleksei Ljubimov, piano).

    02:18 Saint-Saëns: Sinfonia n:o 3 c-molli (Urkusinfonia) (Anthony Newman, urut, ja Pittsburghin SO/Lorin Maazel).

    02:55 de Victoria: Vexilla Regis prodeunt (Nyt liehuu viiri kuninkaan) (The Sixteen/Harry Christophers).

    03:06 Dvorák: Jousikvartetto n:o 14 As-duuri (Emerson-kvartetti).

    03:39 Beethoven: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Eroica) (Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    04:32 R. Strauss: Osia orkesterisarj. Der Bürger als Edelmann (Porvari aatelismiehenä) (Chicagon SO/Hans Rosbaud).

    04:56 Fodor: Sinfonia n:o 3 c-molli (Alankomaiden radion kamariork./Anthony Halstead).

    05:25 Schumann: Jousikvartetto n:o 3 A-duuri (Eroica-kvartetti).

    05:56 Wolf: Der Tambour (Petteri Salomaa, baritoni, ja Ilmo Ranta, piano).

  • Cardoso: Requiem (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    23:58 Kohaut: Sinfonia B-duuri (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    00:10 Rahmaninov: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Lang Lang).

    00:31 Beethoven: Jousikvartetto n:o 1 F-duuri ja n:o 2 G-duuri op.18 (Guarneri-kvartetti).

    01:25 Saint-Saëns: Viulukonsertto n:o 3 h-molli (Zino Francescatti ja New Yorkin FO/Pierre Boulez).

    01:54 Falla: Kolmikolkkahattu, balettisarja n:o 2 (Chicagon SO/Fritz Reiner).

    02:07 Blasco de Nebra: Sonaatti n:o 6 E-duuri (Igor Kipnis, cembalo).

    02:19 Pabst: Konserttiparafraasi Tshaikovskin Jevgeni Onegin -oopperan teemoista (Shura Cherkassky, piano).

    02:32 Schütz: Cantiones sacrae II (Dresdenin poikakuoro/Rudolf Mauersberger).

    03:30 Schumann: Sinfonia n:o 4 d-molli (Berliinin filharmonikot/Wilhelm Furtwängler).

    04:01 Busoni: Turandot-sarja (Hong Kongin FO/Samuel Wong).

    04:42 Vaughan Williams: Fantasia sävelmästä Greensleeves (James Ehnes, alttoviulu, ja Eduard Laurel, piano).

    04:48 Schubert: Oktetto jousille ja puhaltimille F-duuri (Wieniläinen oktetti).

    05:42 Verdi: Alkusoitto oopp. Kohtalon voima (Amsterdamin Concertgebouw-orkesteri/Riccardo Chailly).

    05:50 Röntgen: Teema ja muunnelmia B-duuri (Wyneke Jordans ja Leo van Doeselaar, piano).

    06:01 Beethoven: Konsertto pianolle, viululle, sellolle ja orkesterille C-duuri (Lev Oborin, David Oistrah ja Svjatoslav Knushevitski sekä Lontoon Philharmonia-ork./Malcolm Sargent).

    06:37 Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Bostonin sinfoniaorkesterin kamariyhtye).

    06:56 Othmayr: Non Argus largus (Piffaro).

Lyssna också