Iltaklassinen

Insomnia

  • 1 t 35 min
  • utgått

Loeillet: Sarja n:o 1 g-molli (David Russell, kitara).

18:18 Kodály: Sankarihusaari, orkesterisarja (Chicagon SO/Georg Solti).

18:41 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Jennifer Koh).

19:13 Donizetti: Fernandon aaria Spirto gentil oopp. La Favorita. (Franco Corelli, tenori, ja Philharmonia-ork./Franco Ferraris).

19:18 Barber: Jousikvartetto op.11. (Cypress-jousikvartetti).

19:36 Rahmaninov: Sinfonisia tansseja (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

20:11 A. Williams: Primera sonata argentina (Valentín Surif, piano).

20:42 Piazzolla: Milonga sin palabras (Denyce Graves, mezzosopraano, Pablo Ziegler, piano, Hector del Curto, bandoneon, Pablo Aslan, kontrabasso, ja Susan Palma, huilu).

20:49 Arriaga: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Guarneri-kvartetti).

21:16 Rossini: Alkusoitto oopp. Italiatar Algeriassa (Orpheus-kamariork.).

21:25 Brod: Trio oboelle, fagotille ja harpulle (Hélène Devilleneuve, Luc Loubry ja Rachel Talitman).

21:40 Salonen: Insomnia (RSO/Esa-Pekka Salonen).

22:02 Beethoven: Jousikvartetto n:o 15 a-molli (Emerson-kvartetti).

22:47 di Lasso: Missa Osculetur me (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

Sändningar

  • fr 1.11.2019 18.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Ries: Jousikvartetto n:o 1 F-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

    18:26 Bridge: Mid of the night (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    18:52 Madetoja: Neljä laulua op.44 (Ulla Sippola, mezzosopraano, ja Tapio Tuomela, piano).

    19:05 von Zemlinsky: Jousikvartetto n:o 4. (Escher-kvartetti).

    19:31 Reger: Kaksi romanssia viululle ja orkesterille (Tanja Becker-Bender ja Berliinin konserttitalon ork./Lothar Zagrosek).

    19:50 Leiviskä: Kvartetto pianolle ja jousille A-duuri (Nina Karmon, viulu, Luke Turrell, alttoviulu, Roi Ruottinen, sello, ja Terhi Dostal, piano).

    20:16 Rossini: Duo sellolle ja kontrabassolle D-duuri (Mihail Milman ja Grigori Kovalevski).

    20:30 Beach: Sinfonia e-molli (Kelttiläinen). (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    21:12 Massenet: Poème de souvenir (Muistojen runoelma) (Bernard Kruysen, baritoni, ja Noël Lee, piano).

    21:28 Arenski: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Jascha Heifetz, viulu, Gregor Piatigorsky, sello, ja Leonard Pennario, piano).

    21:54 Reinecke: Sonaatti huilulle ja pianolle e-molli (Undine). (Jeffrey Khaner ja Hugh Sung).

    22:12 Rimski-Korsakov: Sinfonia n:o 3 C-duuri. (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    22:52 W.A. Mozart: Kvartetto oboelle ja jousille F-duuri (Lothar Koch, oboe, Thomas Brandis, viulu, Wilfried Strehle, alttoviulu, ja Wolfgang Boettcher, sello).

  • Rahmaninov: Moments musicaux (Marko Mustonen, piano).

    18:26 Sibelius (sov. Siirala - Eskelinen): Rondino n:o 1 gis-molli (Ismo Eskelinen, kitara).

    18:30 Madetoja (sov.): Viisi pohjois-pohjalaista kansanlaulua. (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    18:42 Marais: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 4 D-duuri (Nikolaus Harnoncourt, viola da gamba, ja Herbert Tachezi, cembalo).

    19:06 Schumann: Fünf Gesänge op.137 (Die Singphoniker ja Stuttgartin radion SO:n neljä käyrätorvea).

    19:23 Bernstein - Kiviniemi: West side story -fantasia (Kalevi Kiviniemi, Wurlitzer-teatteriurut).

    19:29 Kokkonen: Sinfonia n:o 1 (RSO/Paavo Berglund).

    19:51 Liszt: Mefisto-valssi pianolle n:o 1 (Tanssi kyläkapakassa) (Vladimir Ashkenazy, piano).

    20:02 Wieniawski: Etydi-kapriiseja op.18 (Ilja Gringolts ja Aleksandr Bulov, viulu).

    20:28 Albéniz: Zambra granadina (David Russell, kitara).

    20:34 R. Strauss: Sonatiini n:o 2 Es-duuri kuudelletoista puhaltimelle (Orpheus-kamariork.).

    21:11 Pizzetti: Aaria Davvero, quanto grande è la miseria oopp. Il Calzare d'argento (Giuseppe Di Stefano, tenori, ja Firenzen musiikkijuhlien ork./Bruno Bartoletti).

    21:17 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 13 b-molli (Emerson-kvartetti).

    21:37 Purcell: Soitinmusiikkia puolioopp. The Fairy Queen (Leningradin vanhan ja uuden musiikin kamariork./Eduard Serov).

    21:50 Lauluja ja tansseja 1500-luvulta; säv. Vecchi, Banchieri, Agostini, Bottegari, Willaert, Rore, Bassano, Crecquillon ja Rore (Paul O'Dette, luuttu, Ellen Hargis, sopraano, Nancy Mayer, altto, ja The King's Noyse/David Douglass).

  • Satie: La Belle excentrique (Eksentrinen kaunotar) (Alexandre Tharaud ja Eric Le Sage, piano).

    18:09 Spohr: Kuusi saksalaista laulua (Mitsuko Shirai, mezzosopraano, Hartmut Höll, piano, ja Eduard Brunner, klarinetti).

    18:32 Rameau: Sarja bal Les Fêtes de Polymnie (Les talens Lyriques/Christophe Rousset).

    18:58 di Lasso: Missa Tous les regretz (Huelgas-yhtye/Paul van Nevel).

    19:20 Prokofjev: Musiikkia lapsille (Igor Zhukov, piano).

    19:42 Puccini: Manonin aaria oopp. Manon Lescaut (Ritva Auvinen, sopraano, ja RSO/Kari Tikka).

    19:47 R. Clarke: Pianotrio (Neave Trio).

    20:10 Dutilleux: Sellokonsertto (Arto Noras ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    20:37 Barrios: Kevätvalssi (David Russell, kitara).

    20:42 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle E-duuri (The Boston Museum Trio).

    20:52 Berio: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille (Antonio Ballista ja Bruno Canino, piano, sekä Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

    21:19 Kuula: Sinikan laulu (Jaakko Ryhänen, basso, ja Pentti Kotiranta, piano).

    21:23 Jolivet: Cinq incantations (Viisi loitsua) soolohuilulle. (Manuela Wiesler).

    21:43 Copland: Sinfonia n:o 3 (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    22:27 Czerny: Johdanto, seitsemän muunnelmaa ja finaaali (Peter-Lukas Graf, huilu, ja Zsuzsanna Sirokay, piano).

    22:45 Wagner: Tristanin ja Kurwenalin kohtaus oopp. Tristan und Isolde (Pekka Nuotio, tenori, Jorma Hynninen, baritoni, ja RSO/Okko Kamu).

  • Chopin: Muunnelmia Héroldin teemasta B-duuri (Garrick Ohlsson, piano).

    18:09 Nielsen: Sinfonia n:o 5 (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    18:43 Respighi: Sonaatti viululle ja pianolle h-molli. (Jascha Heifetz ja Emanuel Bay).

    19:08 Vejvanovsky: Serenadi C-duuri (Trompeten Consort Friedemann Immer ja Ensemble Tama).

    19:16 Stravinsky: Sotilaan tarina (RSO:n kamariyhtye/Petri Sakari).

    19:44 A. Scarlatti: Quella pace gradita, kantaatti. (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja Baccano).

    20:04 Tailleferre: Konsertto harpulle ja orkesterille (Gillian Benet ja The Women's Philharmonic/JoAnn Falletta).

    20:21 Saariaho: Nocturne (Jennifer Koh, viulu).

    20:26 Lutoslawski: Pianokonsertto (Paul Crossley ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    20:52 Castelnuovo-Tedesco: Eleginen fuuga kahdelle kitaralle (Narciso Yepes ja Godelieve Monden, 10-kielinen kitara).

    20:57 Cartellieri: Divertimento n:o 3 F-duuri (Consortium Classicum).

    21:20 Tallis: Spem in alium (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    21:31 Granados: 12 espanjalaista tanssia (Angel ja Celedonio Romero, kitara).

    22:31 Castello: Sonata ottava d-molli (Trio Settecento).

    22:36 Ives: Sinfonia n:o 3 B-duuri (Telttakokous) (Seattlen SO/Ludovic Morlot).

    22:59 Messiaen: Osia sarjasta Harawi (Dawn Upshaw, sopraano, ja Gilbert Kalish, piano).

  • Janácek: Jousikvartetto n:o 2 (Intiimejä kirjeitä). (Guarneri-kvartetti).

    18:24 Harbison: Twilight music (Esa Tapani, käyrätorvi, Kari Tikkala, piano, ja Ik-Hwan Bae, viulu).

    18:44 Takemitsu: I hear the water dreaming (Petri Alanko, huilu, ja RSO/Sakari Oramo).

    18:59 Marschner: Der Vampyr (Vampyyri), ooppera (Franz Hawlata, baritoni, Jonas Kaufmann, tenori, Regina Klepper, sopraano, Anke Hoffmann, sopraano, Markus Marquardt, basso, ja Thomas Devalt, tenori, sekä Kölnin radiokuoro ja -ork./Helmut Froschauer).

    21:09 T. Kuusisto: Kuusi lyijykynäpiirrosta (Kimmo Hakasalo, piano).

    21:22 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 10 As-duuri (Emerson-kvartetti).

    21:44 Rahmaninov: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Earl Wild).

    22:05 Nielsen: Klarinettikonsertto (Kullervo Kojo ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    22:30 Zemlinsky: Kuusi laulua Maurice Maeterlinckin runoihin (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    22:51 Ravel: Hanhiemo, sarja orkesterille (Bostonin SO/Charles Munch).

  • Debussy: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Jules Eskin ja Michael Tilson Thomas).

    18:13 Prokofjev: Sinfonia n:o 1 D-duuri (Klassinen) (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    18:27 Granados: Valituksia, eli Tyttö ja satakieli (Earl Wild, piano).

    18:35 Ravel: Espanjalainen rapsodia (Dallasin SO/Eduardo Mata).

    18:50 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 1 fis-molli (Stephen Hough ja Dallasin SO/Andrew Litton).

    19:17 Calace: Poloneesi op. 36 (Alison Stephens, mandoliini, ja Steven Devine, piano).

    19:24 Respighi: La Boutique fantasque (Ihmeellinen leikkikalukauppa) (BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

    20:09 Busoni - Bizet: Sonatiini pianolle n:o 6 (Kamarifantasia) (Eduard Sjomin, piano).

    20:18 Marshall-Hall: Fantasia käyrätorvelle ja orkesterille (Ben Jacks ja Victoria-ork./Barry Tuckwell).

    20:29 M. Rautio: Sarja pianolle (Risto Lauriala).

    20:39 Mahler: Sinfonia n:o 7 e-molli (San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

    21:57 Mouquet: Sonaatti huilulle ja pianolle F-duuri (Panin huilu) (James Galway ja Phillip Moll).

    22:13 Copland: Konsertto klarinetille, jousiorkesterille, pianolle ja harpulle (Martin Fröst, klarinetti, Benjamin Martin, piano, ja Lucy Reeves, harppu, sekä Australian kamariork./Richard Tognetti).

    22:30 Tournier: Sarja huilulle, viululle, alttoviululle, sellolle ja harpulle (Mirage-kvintetti).

    22:44 Ponce: Kitarasonaatti n:o 1 A-duuri (Meksikolainen sonaatti) (Andrés Segovia).

    22:59 Debussy: Kaksi tanssia harpulle ja jousille (Yolanda Kondonassis, harppu, Martin Chalifour ja Wei-Fang Gu, viulu, Stanley Konopka, alttoviulu, Richard Weiss, sello sekä Thomas Sperl, kontrabasso).

  • R. Strauss: Konsertto oboelle ja pienelle orkesterille D-duuri (Aleksei Ogrintshuk ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Andris Nelsons).

    18:26 J.S. Bach: Toccata ja fuuga d-molli (Kari Jussila, urut).

    18:36 Janácek - Talich: Orkesterisarja oopp. Ovela kettu (Bostonin SO/Erich Leinsdorf).

    18:55 Nielsen: Huilukonsertto (Aurèle Nicolet ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    19:14 Ravel: Yön Gaspard (Jevgeni Mogilevski, piano).

    19:38 Busoni: Turandot-sarja (Hong Kongin FO/Samuel Wong).

    20:20 Kuula: Pianotrio A-duuri (Risto Lauriala, piano, Tero Latvala, viulu, ja Marko Ylönen, sello).

    21:09 Bischoff: Sinfonia n:o 1 E-duuri (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Werner Andreas Albert).

    22:12 Schmidt: Kvintetto G-duuri kahdelle viululle, alttoviululle, sellolle ja pianolle vasemmmalle kädelle) (Joseph Silverstein, Joel Smirnoff, Michael Tree, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

    22:50 Coleridge-Taylor: Kuusi negrospirituaalia pianolle kok. 24 negro melodies (Virginia Eskin).

  • de Almeida: La Giuditta (Juudit), oratorio (Lena Lootens, sopraano, Martyn Hill, tenori, Francesca Congiu, sopraano, ja Axel Köhler, kontratenori, sekä Concerto Köln/René Jacobs).

    20:03 Farrenc: Pianotrio n:o 1 (Neave Trio).

    20:39 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 3 f-molli (Same-Ätnam) (Ruotsin radion SO/Siegfried Köhler).

    21:21 Reger: Muunnelmia ja fuuga E-duuri Hillerin teemasta (Uuden-Seelannin SO/Franz-Paul Decker).

    22:03 Ravel: Pianokonsertto G-duuri (Yuja Wang ja Zürichin Tonhalle-ork./Lionel Bringuier).

    22:24 Bruckner: Kvintetto jousille F-duuri (Amadeus-kvartetti ja Cecil Aronowitz, alttoviulu).

  • Chopin: 24 etydiä pianolle op.10 ja op.25 (Nikita Magaloff).

    19:04 Marais: La Sonnerie de Sainte-Geneviève du Mont de Paris (Alice Harnoncourt, viulu, Nikolaus Harnoncourt, viola da gamba, ja Herbert Tachezi,cembalo).

    19:13 J. Haydn: Sonaatti F-duuri (Divertimento) (Hubert Hoffmann, luuttu, ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    19:33 Onslow: Septetto B-duuri (Grand septuor) (Stalder-kvintetti, sekä Werner Bärtschi, piano, ja Rudolf Frei, kontrabasso).

    20:05 Calace: Konsertto mandoliinille ja pianolle n:o 1 (Alison Stephens ja Steven Devine, piano).

    20:28 Barber: Jousikvartetto (Ehnes-kvartetti).

    20:47 Beethoven: Pianosonaatti n:o 4 Es-duuri (Friedrich Gulda).

    21:12 Spohr: Viulukonsertto n:o 8 a-molli (In modo di scena cantante) (Elisabeth Wallfish ja The Brandenburg Consort/Roy Goodman).

    21:32 Heinichen: Herr, nun lässest du deinen Diener (Herra, nyt sinä lasket palvelijasi rauhaan menemään) (Veronika Winter, sopraano, Alex Potter, kontratenori, Hans Jörg Mammel, tenori, ja Markus Flaig, basso, sekä L'Arpa Festante München/Rien Voskuilen).

    22:00 Pierné: Kvintetto pianolle ja jousille e-molli (Piers Lane ja Goldner-kvartetti).

    22:41 Giuliani: Pièces faciles et agréables (Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

  • Ponce: Sonaatti kitaralle n:o 3 d-molli (Ismo Eskelinen).

    18:16 Schubert: Pianotrio n:o 2 Es-duuri (The Mozartean Players).

    19:01 Danzi: Concertante huilulle, klarinetille ja orkesterille B-duuri (Aurèle Nicolet ja Eduard Brunner sekä Württembergin kamariork./Jörg Faerber).

    19:22 Diabelli: Gesänge für Herz und Gefühl (Lauluja sydämestä ja tunteesta) (Petteri Salomaa, baritoni, Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

    19:39 Renié: Legenda (Lavinia Meijer, harppu).

    19:50 Tshaikovski: Sinfonia n:o 6 h-molli (Pateettinen) (RSO/Sakari Oramo).

    20:37 Hahn: Johdanto ja kymmenen valssia (Laure Favre-Kahn, piano).

    20:57 Rheinberger: Kolme hengellistä laulua op.69 (Kansas City Chorale ja Phoenix Bach Choir/Charles Bruffy).

    21:11 Fuchs: Kaksikymmentä duoa kahdelle viululle (Eugene Drucker ja Philip Setzer).

    21:38 Dussek: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille B-duuri (Aleksei Ljubimov ja Olga Pashtshenko, fortepiano, sekä Suomalainen barokkiork. ja Meta4-kvartetti).

    22:14 Franck: Koraali n:o 1 E-duuri (Fernando Germani, urut).

    22:29 Rejcha: Kvintetto käyrätorvelle ja jousikvartetille sekä kontrabassolle (Hermann Baumann, käyrätorvi, ja Gewandhaus-kvartetti, sekä Christian Ockert, kontrabasso).

    22:56 Wagner: Alkusoitto oop. Rienzi (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

  • Andrée: Sommarminnen (Kesämuistoja) (David Bergström ja Mattias Johansson, viulu, Bengt Ersson, alttoviulu, Lars-Erik Persson, sello, ja Mats Larsson, kontrabasso).

    18:27 Finzi: Let us garlands bring, laulusarja (Gabriel Suovanen, baritoni, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

    18:43 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 2 C-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    19:22 Saint-Saëns: Sonaatti Es-duuri (Asko Heiskanen, klarinetti, ja Juhani Lagerspetz, piano).

    19:37 de Victoria: Vexilla Regis prodeunt (Nyt liehuu viiri kuninkaan) (The Sixteen/Harry Christophers).

    19:48 Madetoja: Sinfoninen sarja (Oulu Sinfonia/Arvo Volmer).

    20:22 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 3 C-duuri (Marko Ylönen).

    20:45 Brahms: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Bostonin SO/Bernard Haitink).

    21:24 Onslow: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Stalder-kvintetti).

    21:46 Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen (Vaeltavan kisällin lauluja) (Håkan Hagegård, baritoni, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    22:04 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 28 Es-duuri (Fabio Biondi, viulu, ja Olga Tverskaja, fortepiano).

    22:30 Hummel: Muunnelmia oboelle ja orkesterille (Jorma Valjakka ja RSO/Petri Sakari).

    22:45 Victoria: Trahe me post te (Vedä minut mukaasi, rientäkäämme), messu (Westminsterin katedraalin kuoro/James O'Donnell).

  • Telemann: Konsertto oboe d'amorelle, jousille ja continuolle G-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

    18:18 Fuchs: Sonaatti sellolle ja pianolle es-molli (Martin Ostertag, sello, ja Oliver Triendl, piano).

    18:38 Diabelli: Sonaatti kitaralle F-duuri (Anthony Glise).

    19:00 Kuhlau: Lulu, ooppera (Risto Saarman, tenori, Anne Frellesvik, sopraano, Tina Kiberg, sopraano, Ulrik Cold, basso, ja Erik Harbo, baritoni, sekä Tanskan radion kuoro ja Tanskan radion SO/Michael Schönwandt).

    22:03 Brahms: Trio käyrätorvelle, viululle ja pianolle Es-duuri (Lowell Greer, Stephanie Chase ja Steven Lubin).

    22:33 C. Stamitz: Klarinettikonsertto n:o 11 Es-duuri (Karl Schlechta ja Kurpfalzin kamariork./Jirí Malát).

    22:52 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 48 F-duuri (Uni) (The Angeles String Quartet).

Lyssna också