Päiväklassinen

Uskonpuhdistussinfonia

  • 4 t 0 min
  • 20 d

Händel: Sonaatti oboelle ja continuolle c-molli. (Vladimir Kurlin, oboe, ja Sergei Tsatsorin, urut).

14:08 Mendelssohn: Sinfonia n:o 5 D-duuri (Uskonpuhdistus). (Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

14:34 Thalberg: Fantasia Rossinin oopperan Mooses teemoista (steven Mayer, piano).

14:50 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 6 c-molli (Burkhard Glaetzner ja Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, ja Walter Heinz Bernstein, cembalo).

15:08 Schumann: Das Paradies und die Peri (Paratiisi ja Peri), oratorio (Dorothea Röschmann, sopraano, Christoph Strehl, tenori, Malin Hartelius, sopraano, Rebecca Martin, mezzosopraano, Bernarda Fink, altto, Christian Gerhaher, baritoni, ja Werner Güra, tenori, sekä Baijerin radion kuoro ja Baijerin radion SO/Nikolaus Harnoncourt).

16:50 Kraus: Jousikvartetto D-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

17:11 Chaminade: Pianotrio g-molli (Trio Parnassus).

17:33 Wagner: Apostolien rakkaudenateria, raamatullinen kohtaus mieskuorolle ja orkesterille (Westminster-kuoron miesäänet ja New Yorkin FO/Pierre Boulez).

Sändningar

  • lö 2.11.2019 14.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Smetana: Kotimaastani, kaksi duoa viululle ja pianolle (Itzhak Perlman ja Samuel Sanders).

    14:09 Schumann: Dichterliebe (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Vladimir Horowitz, piano).

    14:39 Molique: Pianotrio n:o 2 F-duuri (Trio Parnassus).

    15:10 Farrenc: Sinfonia n:o 2 D-duuri (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    15:43 Schumann: Pianosonaatti n:o 3 f-molli (Vladimir Horowitz).

    16:14 Borodin: Jousikvartetto n:o 2 D-duuri (Borodin-kvartetti).

    16:44 Grieg: Osia Peer Gynt -näytelmämusiikista (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    17:13 Brahms: Kvintetto klarinetille ja jousille h-molli (Eddie Daniels, klarinetti, sekä The Composers String Quartet).

    17:52 Sarasate: Navarra (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu, sekä Leipzigin Gewandhaus-ork./Franz Konwitschny).

  • Liszt: Konserttietydi n:o 3 Des-duuri (Marc-André Hamelin, piano).

    14:06 Hummel: Balettisarja Das Zauberschloss (Lontoon Mozart-soittajat/Howard Shelley).

    14:25 J.S: Bach: Partita sooloviululle n:o 1 h-molli (Jaakko Kuusisto).

    14:56 Wagner: Sarja Tristan und Isolde -oopp. teemoista (Alessandra Marc, sopraano, Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    15:25 Sibelius: Lauluja sekaköörille (Pirkko Törnqvist, sopraano, Jouni Kuorikoski, baritoni, ja RKK/Eric-Olof Söderström).

    15:44 Schubert: Jousikvartetto n:o 15 G-duuri (Quartetto Italiano).

    16:40 Sinding: Pianosonaatti h-molli op.91 (Kjell Baekkelund).

    17:07 Glinka: Divertimento brillante Bellinin teemoista (Leonid Ogrintshuk, piano, ja Venäjän kansall. ork. solistit).

    17:21 Rejcha: Kvintetto puhaltimille a-molli (Aulos-puhallinkvintetti).

    17:47 Vivaldi: Konsertto fagotille, jousille ja continuolle F-duuri RV485 (Sherman Walt ja Zimbler Sinfonietta).

  • Chopin: Balladi n:o 3 As-duuri. (Shura Cherkassky, piano).

    14:07 Grieg: Vanha norjalainen romanssi ja muunnelmia (Bournemouthin SO/Paavo Berglund).

    14:28 Schumann: Liederkreis op.39 (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    14:56 Giuliani: Serenadi (Suuri serenadi) (Mikael Helasvuo, huilu ja Jukka Savijoki, kitara).

    15:12 Brahms: Viulukonsertto D-duuri (Itzhak Perlman ja Chicagon SO/Carlo Maria Giulini).

    15:56 Ernst: Jousikvartetto B-duuri (Thomas Christian Ensemble).

    16:23 Vivaldi: Magnificat (Emma Kirkby, sopraano, Miriam Allan, sopraano, Josie Ryan, sopraano, Anna Fraser, mezzosopraano, Philip Chu, tenori, ja David Greco, basso, sekä Cantillation-kuoro ja Orchestra of the Antipodes, joht. Anthony Walker).

    16:38 Caplet: Deux divertissements harpulle (Elizabeth Hainen).

    16:49 Mahler: Kindertotenlieder (Marit Sauramo, mezzosopraano, ja Marita Viitasalo, piano).

    17:13 Tshaikovski: Joutsenlampi, katkelmia (Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    17:50 Skrjabin: Fantasia h-molli (Sergei Tarasov, piano).

  • Mendelssohn: Capriccio brillant (Rudolf Serkin, piano, ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy)

    14:12 Kuhlau: Sonaatti viululle ja pianolle C-duuri (Christina Åstrand ja Per Salo).

    14:29 Hans von Bronsart: Pianokonsertto fis-molli (Emmanuel Despax ja BBC:n Skotlannin SO/Eugene Tzigane).

    15:00 Tarkiainen: Baudelaire-laulut (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja Emil Holmström, piano).

    15:16 V. Raitio: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille (Petri Aarnio, viulu, Tuomas Lehto, sello ja RSO/Klaus Mäkelä).

    15:38 Debussy: La mer (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    16:02 J.C. Bach: Meine Freundin, du bist schön (Kaunis sinä olet, armaani), hääkantaatti. (Gisela Burkhardt, sopraano, Elisabeth Wilke, altto, Ekkehard Wagner, tenori, ja Hermann Christian Polster, basso, sekä Capella Fidicinia/Hans Grüss).

    16:27 Hahn: Orient (Laure Favre-Kahn, piano).

    16:45 Balakirev: Islamey (Lang Lang, piano).

    16:55 Stenhammar: Idyll och epigram (Peter Mattei, baritoni, ja Bengt-Åke Lundin, piano).

    17:04 Mendelssohn: Sinfonia n:o 3 a-molli (Skotlantilainen) (San Franciscon SO/Herbert Blomstedt).

    17:41 Melartin: Korkeuksissa (Risto Kyrö, piano).

    17:47 Kalinnikov: Setri ja palmu (Skotlannin kansallisork./Neeme Järvi).

  • Leclair: Oboekonsertto C-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

    14:17 Brahms: Kaksi rapsodiaa pianolle. (Emanuel Ax).

    14:34 Borodin: Sinfonia n:o 2 h-molli (Sankarillinen) (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    15:01 Glinka: Sekstetto Es-duuri pianolle ja jousikvintetille (Mihail Pletnjov ja Venäjän kansall. ork. jäseniä).

    15:27 Hatshaturjan: Osia bal. Spartacus. (Wienin filharmonikot/Aram Hatshaturjan).

    15:50 Prokofjev: Vanhan isoäidin kertomuksia (Vladimir Sofronitski, piano).

    16:00 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 9 Es-duuri (Bostonin SO/Andris Nelsons).

    16:26 Biber: Balettae (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    16:38 Chopin: Balladi n:o 4 f-molli (Emil Jensen, piano).

    16:50 Hahn: Chansons grises (Martyn Hill, tenori, ja Graham Johnson, piano).

    17:06 Ravel: Valses nobles et sentimentales (Roope Gröndahl, piano).

    17:23 Massenet: Sarja orkesterille n:o 7 (Elsassilaisia kuvia). (Uuden-Seelannin SO/Jean-Yves Ossonce).

    17:46 Nancarrow (sov. Hekkema): Etydejä (Calefax Reed Quintet).

    17:56 Satie: Gymnopédie n:o 1 (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

  • Lindberg: Pianokonsertto (Magnus Lindberg ja RSO/Esa-Pekka Salonen).

    14:30 Fagerlund: Kromos. (Ismo Eskelinen, kitara).

    14:39 Bergman: Loitsuja. (YL/Matti Hyökki, sekä Pertti Saurola, baritoni, ja Reijo Ollinen, lausunta).

    14:54 Nielsen: Klarinettikonsertto (Martin Fröst ja Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä).

    15:19 Delius: Sarja viululle ja orkesterille (Philippe Graffin ja BBC:n konserttiork./David Lloyd-Jones).

    15:37 Kajanus: Aino (Ylioppilaskunnan Laulajat ja RSO/Jorma Panula).

    15:53 Berwald: Duo concertante kahdelle viululle a-molli (Tobias Ringborg ja David Bergström).

    16:18 Stenhammar: Snöfrid (Ulrika Åhlen, sopraano, Gunvor Nilsson, mezzosopraano, ja Göstä Zackrisson, tenori, sekä Göteborgin konserttitalon kuoro ja Göteborgin SO/Neeme Järvi).

    16:41 Alfvén: Dalarapsodi (Rapsodia Taalainmaalta) (Skotlannin kansallisork./Niklas Willén).

    17:06 Sjögren: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 e-molli. (Leo Berlin ja Lars Sellegren).

    17:54 Milhaud: Le Globetrotter (Maailmanmatkaaja) (Julia Nolan, saksofoni, ja Vancouverin RO/Mario Bernardi).

    17:54 Chopin: Etydi nro 20 Des-duuri "Sekstietydi" (Erik T. Tawaststjerna, piano).

    17:56 Sibelius: Ateenalaisten laulu. (Solistiseitsikko Imperial, sekä Kazu Morita ja Casper Lidsle, lyömäsoittimet).

  • Neuendorff: Laulu Wandern, ach wandern oper. Der Rattenfänger. (Fritz Wunderlich, tenori, ja Berliinin FFB-orkesteri, joht. Werner Eisbrenner).

    Loewe: Pianosonaatti E-duuri (Grosse Sonate) (Linda Nicholson).

    Hummel: Septetto d-molli op.74 (Capricorn).

    J.B. Bach: Sarja orkesterille ja continuolle D-duuri (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

    Rahmaninov: Pianotrio n:o 2 d-molli (Trio élégiaque n:o 2) (Gidon Kremer, viulu, Giedré Dirvanauskaité, sello, ja Daniil Trifonov, piano).

    Roman: Bröllopsmusik (Häämusiikkia) (Susanne Rydén, sopraano, Christina Högman, sopraano, ja Peter Mattei, basso, sekä Nils-Erik Sparf, viulu, ja Drottningholmin barokkiyhtye/Eric Ericson).

    Dvorák: Jousikvartetto n:o 12 F-duuri (Amerikkalainen) (Tokio-kvartetti).

    Silvestrov: Viisi kappaletta viululle ja pianolle (Natascia Gazzana ja Raffaella Gazzana).

    Jadassohn: Pianotrio n:o 1 F-duuri (Syrius Trio).

  • Kapsberger: Passacaglia d-molli (Matthew Wadsworth, teorbi).

    14:05 Lefevre: Klarinettikonsertto n:o 6 B-duuri (Eduard Brunner ja Münchenin kamariork./Reinhard Goebel).

    14:25 J.S: Bach: Sarja soolosellolle n:o 6 D-duuri (Marko Ylönen).

    14:55 Loeffler: Kaksi rapsodiaa (Han de Vries, oboe, Henk Guittart, alttoviulu, ja Ivo Janssen, piano).

    15:17 Janácek: Blaníkin balladi (BBC:n Skotlannin SO/Ilan Volkov).

    15:26 Roman: Drottningholmsmusiken (Häämusiikkia) (Drottningholmin barokkiyhtye/Nils-Erik Sparf, sekä Björn Gäfvert, cembalo).

    16:19 J. Haydn (sov. Stegmann): Sinfonia n:o 75 D-duuri (Ivan Ilic, piano).

    16:42 W.A. Mozart: Fagottikonsertto B-duuri (Jaakko Luoma ja Tapiola Sinfonietta).

    16:59 Tartini: Sonaatti a-molli (Andrew Manze, viulu).

    17:24 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 2 c-molli (Daniil Trifonov ja Philadelphian ork./Yannick Nézet-Séguin).

  • Rautavaara: Narcissus (Laura Mikkola, piano).

    14:05 Castelnuovo-Tedesco: Kitarakonsertto n:o 2 C-duuri (Kazuhito Yamashita ja Lontoon FO/Leonard Slatkin).

    14:34 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 19 C-duuri (Guarneri-kvartetti).

    15:04 O. Merikanto: Laatokka (Usko Viitanen, baritoni, sekä kuoro ja ork./Ilkka Kuusisto).

    15:08 Stravinsky: Sonaatti pianolle n:o 2. (Charles Rosen).

    15:20 Röntgen: Wider den Frieden, motetti (Alankomaiden kamarikuoro/Uwe Gronostay).

    15:29 Szymanowski: Sinfonia n:o 2 B-duuri. (Detroitin SO/Antal Dorati).

    15:58 Franck: Preludi, fuuga ja muunnelma h-molli (Monika Egri ja Attila Pertis, piano).

    16:09 Melartin: Kolme syyslaulua (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

    16:15 Mendelssohn: Kesäyön unelma, osia. (Atlantan SO/Yoel Levi).

    16:46 Shostakovitsh: Pianotrio n:o 2 e-molli. (Emil Gilels, piano, Leonid Kogan, viulu, ja Mstislav Rostropovitsh, sello).

    17:11 Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri. (Eremitaasin teatterin kamariork./Saulius Sondeckis).

    17:42 Villa-Lobos: Concerto grosso puhallinkvartetille ja puhallinorkesterille (Gail Gillespie, huilu, Leslye Barrett, oboe, Lisa Kadala, klarinetti, Christopher McFarlane, fagotti, ja Yhdysvaltain merivoimien puhallinork./Jose Serebrier).

  • Fauré: Morceau de lecture (Marina Piccinini, huilu, ja Anne Epperson, piano).

    14:03 Stenhammar: Florez ja Blanzeflor (Karl-Magnus Fredriksson, baritoni, ja Gävlen SO/Hannu Koivula).

    14:13 Ryba: Jousikvartetto d-molli (M. Nostitz -kvartetti).

    14:23 Lauro: Venezuelalainen valssi n:o 3 e-molli (Kreolilaisvalssi) (John Williams, kitara).

    14:27 F. Danzi: Kvintetto puhaltimille g-molli. (Farkas Quintet Amsterdam).

    14:40 Berg: Sinfonisia kappaleita Lulu-oopperasta. (Kathleen Battle, sopraano, ja Cincinnatin SO/Michael Gielen).

    15:16 Madetoja: Kuusi pianokappaletta. (Risto Kyrö).

    15:35 Liszt: Das Vaterunser (RKK/Timo Nuoranne ja Ville Urponen, urut).

    15:45 Nielsen: Sinfonia n:o 1 g-molli. (Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    16:18 Leclair: Sonaatti c-molli (Hauta). (Yuval Yaron, viulu, ja Jeremy Denk, piano).

    16:30 Telemann: Kanarialintukantaatti (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, Helmut Heller, viulu, Edith Picht-Axenfeld, cembalo, Heinz Kirchner, alttoviulu, Irmgard Poppen, sello, ja Lothar Koch, oboe).

    16:48 Widor: Allegro sinf. uruille n:o 6 g-molli (Marcel Dupré).

    16:57 Lekeu: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri. (Arthur Grumiaux ja Riccardo Castagnone).

    17:34 Dvorák: Rakkauslauluja (Gabriela Benacková, sopraano, ja Rudolf Firkusny, piano).

    17:45 Tshaikovski: Juhla-alkusoitto 1812 (Berliinin SO/Claus Peter Flor).

  • Fontana: Sonaatti n:o 16 (John Holloway, Stanley Ritchie ja Andrew Manze, barokkiviulu, John Toll, urut, Nigel North, teorbi, ja Mary Springfels, viola da gamba).

    14:05 Ravel: Sonate posthume (Chantal Juillet, viulu, ja Pascal Rogé, piano).

    14:22 Bruch: Sinfonia n:o 1 Es-duuri (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    14:50 Cherubini: Ahi! che forse ai miei di - Ah! sola quand'io viveva oopp. Demofonte. (Teresa Berganza, mezzosopraano, ja Felix Lavilla, piano).

    14:57 Zelenka: Capriccio n:o 2 G-duuri (Camerata Bern/Alexander van Wijnkoop).

    15:11 Hoffstetter (sov. Kajanus-Blenner): Jousikvartetto F-duuri (Suomalainen harppukvartetti).

    15:26 Satie: Gymnopedie n:o 1 (Marjatta Haahti, harppu).

    15:30 Wagner: Alkusoitto oopp. Nürnbergin mestarilaulajat (Philadelphian ork./Christian Thielemann).

    15:41 Palestrina: Descendi in hortum (Pähkinätarhaan minä menin). (The Song Company/Roland Peelman).

    15:44 Sibelius: Viisi talonpoikaistanssia (Erkki Kantola, viulu, ja Eero Heinonen, piano).

    16:02 Albéniz - Segovia: Mallorca ja Asturias (Sharon Isbin, kitara).

    16:17 Messiaen: Trois petites liturgies de la Presence Divine (Kolme pientä liturgiaa Jumalan läsnäolosta) (Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoron naisäänet, Yvonne Loriod, piano, ja Jeanne Loriod, ondes martenot, sekä Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    16:51 Desprez: Missa di dadi (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    17:28 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 1 f-molli. (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi.

  • Bruch: Kol Nidrei (Marko Ylönen, sello, ja RSO/Sakari Oramo).

    14:10 Berlioz - Liszt: Grande fantaisie symphonique a-molli (Michel Béroff, piano, ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    14:34 Lalo: Pianokonsertto f-molli (Pierre-Alain Volondat ja Tapiola Sinfonietta/Kees Bakels).

    14:59 Sibelius: Osia näytelmämus. Kuningas Kristian II (Jorma Hynninen, baritoni, ja RSO/Paavo Berglund).

    15:23 Fauré: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 A-duuri (Christian Ferras ja Pierre Barbizet).

    15:48 van Eijken: Töne der Liebe (Geert Smits, basso, Anne Grimm, sopraano, Marcel Reijans, tenori, ja Frans van Ruth, piano).

    16:12 Wieniawski: Viulukonsertto n:o 2 d-molli (Michael Rabin ja Philahrmonia-ork./Eugene Goossens).

    16:37 Dvorák: Serenadi d-molli (Marlboron musiikkijuhlien puhallinyhtye/Louis Moyse).

    17:02 d'Indy: Sinfonia ranskalaisesta vuoristolaissävelmästä G-duuri pianolle ja orkesterille (Sevenniläissinfonia) (Robert Casadesus ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    17:27 Schumann: Viisi kappaletta kansansävelmän tapaan (Martti Rousi, sello, ja Juhani Lagerspetz, piano).

    17:44 Franck: Koraali n:o 1 E-duuri (Fernando Germani, urut).

Lyssna också