Iltaklassinen

Tobian paluu

  • 9 t 0 min
  • 10 d

Schubert: Johdanto ja muunnelmia e-molli (Emmanuel Pahud, huilu, ja Bruno Robilliard, piano).

18:15 Galuppi: Adamo (Aatami), oratorio (Mara Zampieri, sopraano, Ernesto Palacio, tenori, Susanna Rigacci, sopraano, ja Marilyn Schmiege, mezzosopraano, sekä Veneton solistit/Claudio Scimone).

20:02 Buxtehude: Sonaatti d-molli (The Boston Museum Trio).

20:11 Brunetti: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

20:26 J. Haydn: Il Ritorno di Tobia (Tobian paluu), oratorio (Veronika Kincses, sopraano, Magda Kalmár, sopraano, Klara Takács, altto, Attila Fülöp, tenori, ja Zsolt Bende, baritoni, sekä Budapestin madrigaalikuoro ja Unkarin valtion SO/Ferenc Szekeres).

23:42 Gyrowetz: Divertimento A-duuri (Trio Cantabile).

23:57 Bree: Allegro d-molli (Viotta-yhtye/Viktor Liberman).

00:09 Händel: Theodora, oratorio (David Thomas, Drew Minter, Jeffrey Thomas, Lorraine Hunt, Jennifer Lane, Neal Rogers ja Kalifornian yliopiston kamarikuoro sekä Philharmonia barokkiork./Nicholas McGegan).

Sändningar

  • lö 2.11.2019 18.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Fauré: Veden äärellä (Gregory Hustis, käyrätorvi, ja Steven Harlos, piano).

    Dotzauer: Kvartetto sellolle ja jousille op.64 (Anner Bylsma, sello, Vera Beths ja Jody Gatwood, viulu, ja Lisa Rautenberg, alttoviulu).

    Schumann: Fantasiakappaleita (Beaux Arts -trio).

    W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto n:o 4 Es-duuri (John Cerminaro ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    Skrjabin: Kahdeksan etydiä (Chitose Okashiro, piano).

    Zandonai: Francescan ja Paolon duetto oopp. Francesca da Rimini (Renata Tebaldi, sopraano, ja Franco Corelli, tenori, sekä Geneven kuoro ja Ranskankielisen Sveitsin ork./Anton Guadagno).
    Saint-Saëns: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 d-molli (Kyoko Takezawa ja Rohan De Silva).

    Neruda: Trumpettikonsertto Es-duuri (Sergei Nakarjakov ja Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

    Schäfer: Kahdeksan kappaletta pianolle. (David Kuyken).

    Martinu: Sellokonsertto n:o 2 (Christian Poltéra ja Berliinin saksalainen SO/Gilbert Varga).

    Smetana: Wallensteinin leiri (BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

    Kodály: Sonaatti soolosellolle. (Pieter Wispelwey).

    Liszt: Konserttietydi n:o 1 As-duuri (Matti Raekallio, piano).

    Glinka: Ruslanin ja Farlafin aaria oopp. Ruslan ja Ljudmila. (Anatoli Safiulin, basso, ja Neuvostoliiton valtion elokuvaork./Emin Hatshaturjan).

    Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Jevgeni Kisin ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    Bellini: Eccomi in lieta vesta oopp. I Capuleti e i Montecchi (Emma Matthews, koloratuurisopraano, ja Monte Carlon FO/Brad Cohen).

  • Hahn: Le Bal de Béatrice d'Este (Harmonie Ensemble/Steven Richman).

    18:18 Röntgen: Mirza Schaffy Lieder, osia. (Nienke Oostenrijk, sopraano, ja Bet van de Roer, piano).

    18:35 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 2 C-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    19:14 Kodály: Jousikvartetto n:o 2 (Unkarilainen jousikvartetti).

    19:32 Skrjabin: Pianosonaatti n:o 3 fis-molli. (Grigori Sokolov).

    19:54 Sor: Fantasia kitaralle op.7 (Julian Bream).

    20:14 Saint-Saëns: Sinfonia n:o 3 c-molli (Urkusinfonia) (Philadelphian ork./Christoph Eschenbach, sekä Olivier Latry, urut).

    20:53 Erkel & Vieuxtemps & Csermák: Duo brillant (Ferenc Szecsódi, viulu, ja István Kassai, piano).

    21:10 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 4 e-molli (Aurora-jousikvartetti).

    21:36 Schumann: Viisi yksinlaulua Justinus Kernerin runoihin. (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano).

    21:48 Arenski: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Jascha Heifetz, viulu, Gregor Piatigorsky, sello, ja Leonard Pennario, piano).

    22:14 Reger: Serenadi orkesterille G-duuri. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Eugen Jochum).

    22:52 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 48 F-duuri (Uni) (The Angeles String Quartet).

  • Mendelssohn: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Eugen Istomin, piano, Isaac Stern, viulu, ja Leonard Rose, sello).

    18:29 Fauré: Cinq melodies de Venise (Viisi laulua Venetsiasta) (Joyce DiDonato, mezzosopraano, ja Julius Drake, piano).

    18:43 Fuchs: Serenadi jousille nro 2 C-duuri (Kölnin kamariork./Christian Ludwig).

    19:00 Bridge: Mid of the night (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    19:27 Elgar: Improvisaatioita pianolle (David Owen Norris).

    19:53 Weill (sov. DiLorenzo): Kerjäläisooppera, sarja vaskikvintetille oopperan kohtauksista (Center City Brass Quintet).

    20:15 Klughardt: Schilflieder, viisi fantasiakappaletta (Han de Vries, oboe, Henk Guittart, alttoviulu, ja Ivo Janssen, piano).

    20:36 Gomes: Sonaatti jousille D-duuri (Bessler-Reis -kvartetti).

    20:58 Foulds: Kolme mantraa (Birminghamin SO ja nuorisokuoron naisäänet/Sakari Oramo).

    21:25 Foote: Pianotrio n:o 2 B-duuri (Arden-trio).

    21:47 Schubert: Die Bürgschaft. (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Karl Engel, piano).

    22:04 Stravinsky: Pulcinella, baletti (Roxana Constantinescu, mezzosopraano, Nicholas Phan, tenori, ja Kyle Ketelsen, bassobaritoni, sekä Chicagon SO/Pierre Boulez).

    22:44 Beethoven: Pianosonaatti n:o 23 f-molli (Pierre-Laurent Aimard).

  • Shostakovitsh: Sinfonia n:o 7 C-duuri (Leningrad) Neuvostoliiton kulttuuriministeriön SO/Gennadi Rozhdestvenski).

    19:16 Flodin: Fleurs d'album (Tapani Valsta, piano).

    19:28 Tshaikovski: Jousikvartetto n:o 3 es-molli (Borodin-kvartetti).

    20:07 Graun: Konsertto D-duuri viola da gamballe, jousille ja continuolle (Siegfried Pank ja Akademie für Alte Musik Berlin).

    20:25 Farrenc: Sinfonia n:o 1 c-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    20:57 Delibes: Coppélia, baletti (Lyonin versio) (Lyonin oopperan ork./Kent Nagano).

    22:37 Veit: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Kertész-kvartetti).

  • Schumann: Fantasia pianolle C-duuri (Antti Siirala).

    18:32 Mercadante: Kvartetto huilulle ja jousille ja A-duuri (András Adorján ja Münchenin jousitrio).

    18:51 Brahms: Pianotrio n:o 1 H-duuri (Joshua Bell, viulu, Steven Isserlis, sello, ja Jeremy Denk, piano).

    19:29 Vivaldi: La Senna festeggiante (Juhliva Seine) (Juanita Lascarro, sopraano, Sonia Prina, mezzosopraano, ja Nicola Ulivieri, basso, sekä Concerto Italiano/Rinaldo Alessandrini).

    20:43 Svendsen: Romeo ja Julia -fantasia (RSO/Ole Kristian Ruud).

    20:58 Piccinini: Partite variate sopra l'Alemania (Matthew Wadsworth, teorbi).

    21:03 Madetoja: Syksy, laulusarja (Mariaheidi Rautavaara, mezzosopraano, ja Cyril Szalkiewicz, piano).

    21:26 Wieniawski: Etydi-kapriiseja op.18 (Ilja Gringolts ja Aleksandr Bulov, viulu).

    21:52 P.D. Philidor: Trio n:o 1 G-duuri (Les Barricades Mysterieuses/Stéphan Perreau).

    22:05 Couperin: Messe pour les paroisses (Kati Hämäläinen ja Ville Urponen, Helsingin Hyvän Paimen kirkon urut, sekä Plein-Jeu -vokaaliyhtyeen miesäänet).

  • Skrjabin: Fantasia h-molli (John Nauman, piano).

    18:11 Gernsheim: Jousikvartetto n:o 1 c-molli (Diogenes-kvartetti).

    18:47 Lecocq: Kaksi Graziellan laulua oper. La Petite Mariée (Mady Mesplé, sopraano, ja Monte Carlon FO/Pierre Dervaux).

    18:52 Barrios: Muunnelmia kitaralle Tárregan teemasta (Enno Voorhorst).

    19:05 Lully: Divertissement n:o 1 lauluäänelle ja soittimille Lullyn baleteista ja oopperoista (Chicago Baroque Ensemble).

    19:21 Senfl: Ein Maidlein zue dem brunnen gieng (Piffaro).

    19:26 Messiaen: Les Offrandes oubliees (Unohdetut uhrilahjat). (Amsterdamin Concertgebouw-ork./George Benjamin).

    19:38 Weber - Liszt: Polonaise brillante Es-duuri (Michel Béroff, piano, ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    19:49 Tubin: Sarja eestiläisiä tanssisävelmiä (Ulf Hästbacka, viulu, ja RSO/Neeme Järvi).

    20:06 Janácek: Mládí (Nuoruus) puhallinsekstetille (Los Angelesin kamariork./Gerard Schwarz).

    20:24 R. Strauss: Ein Heldenleben (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    21:09 Kuula: Moderato assai ja Scherzo pianotriosta A-duuri (Timo Mikkilä, piano, Pekka Kari, viulu, ja Erkki Rautio, sello).

    21:34 Sallinen: Sellokonsertto. (Arto Noras ja RSO/Okko Kamu).

    21:59 Sanz (sov. Romero): Suite española (Espanjalainen sarja). (Angel Romero, kitara).

    22:19 Delius: Songs of Sunset (Lauluja auringonlaskusta) (Sally Burgess, mezzosopraano, Bryn Terfel, baritoni, ja Waynflete Singers, Southern Voices sekä Bournemouthin sinfoniakuoro ja -ork./Richard Hickox).

    22:53 Loewe: Edward; Erlkönig; Odins Meeresritt; Wandelne Glocke ja Hinkende Jamben. (Hans Hotter, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

  • de Falla: Siete canciones populares españolas (Seitsemän espanjalaista kansanlaulua) (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Gonzalo Soriano, piano).

    18:13 Buxtehude: Sonaatti F-duuri (Boston Museum Trio).

    18:22 Launis: Suite Nordique, sarja viululle ja orkesterille (Jorma Rahkonen ja RSO/Erik Cronvall).

    18:35 Verdi: Leonoran resitatiivi ja aaria oopp. Trubaduuri. (Anna Moffo, sopraano, ja Italian RCA:n oopperaork./Franco Ferrara).

    18:42 E.T.A. Hoffmann: Arlequin (Harlekiini), balettimusiikkia (Deutsche Kammerakademie Neuss/Johannes Goritzki).

    19:13 Debussy: Suite bergamasque (Svjatoslav Richter, piano).

    19:31 Veracini: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Trio Settecento).

    19:45 Lindberg: Kraft (Toimii ja RSO/Esa-Pekka Salonen).

    20:16 di Lasso: Missa Qual donna (Oxfordin Christ Church -katedraalin kuoro/Stephen Darlington).

    20:38 Corelli: Concerto grosso n:o 4 D-duuri (Zagrebin solistit/Antonio Janigro).

    20:48 Copland: Kaksitoista Emily Dickinsonin runoa (Barbara Bonney, sopraano, ja André Previn, piano).

    21:18 Schmidt: Sinfonia n:o 2 Es-duuri. (Chicagon SO/Neeme Järvi).

    22:05 Sibelius: Pianotrio D-duuri (Korppoo-trio) (Sibelius-pianotrio).

    22:39 Vivaldi: Gloria D-duuri (Dawn Upshaw, sopraano, Penelope Jensen, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, sekä Atlantan kamarikuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

  • Schmidt: Kvintetto G-duuri kahdelle viululle, alttoviululle, sellolle ja pianolle vasemmmalle kädelle) (Joseph Silverstein, Joel Smirnoff, Michael Tree, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

    18:38 Busoni: Konsertto pianolle, orkesterille ja mieskuorolle C-duuri (Kirill Gerstein, piano, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Sakari Oramo).

    19:50 Korngold: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Aron-kvartetti).

    20:18 Stenhammar: Musiikkia näyt. Chitra (Göteborgin SO/Neeme Järvi).

    20:41 Rahmaninov: Rapsodia Paganinin teemasta (Daniil Trifonov, piano, ja Philadelphian ork./Yannick Nezet-Seguin).

    21:07 Melartin: Jousikvartetto g-molli (Melartin-kvartetti).

    21:39 d'Indy: Choral varié (Muunnelmia koraalista) (Lawrence Power, alttoviulu, ja BBC:n Walesin kansallisork./Thierry Fischer).

    21:51 Bartók: Balettisarja Ihmeellinen mandariini (Lontoon SO/Valeri Gergijev).

    22:12 Liebling: Fantasia Sousan teemoista (Rachel Barton Pine, viulu, ja Matthew Hagle, piano).

    22:20 Prokofjev: Aleksanteri Nevski, kantaatti (Vera Soukupová, mezzosopraano, sekä Prahan filharmoninen kuoro Tshekkiläinen FO/Karel Ancerl).

    23:00 Debussy: Pyhä tanssi ja maallinen tanssi (Lily Laskine, harppu, ja Jean-Francois Paillard -kamariork./Jean-Pierre Rampal).

  • Granados: Danzas espanolas. (Alicia de Larrocha, piano).

    18:55 Mahler: Sinfonia n:o 2 c-molli (Ylösnousemus) (Isabel Bayrakdarian, sopraano, ja Lorraine Hunt Lieberson, mezzosopraano, sekä San Franciscon SO ja sinfoniakuoro/Michael Tilson Thomas).

    20:24 Melartin: 24 preludia (Risto Kyrö, piano).

    21:05 Rodrigo: Aranjuez-konsertto (Sharon Isbin, kitara, ja New Yorkin FO/José Serebrier).

    21:29 Bartók: Viulukonsertto n:o 1 (Shlomo Mintz ja Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

    21:51 Bowen: Sonaatti huilulle ja pianolle op.120 (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

    22:09 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 14 Fis-duuri (Emerson-kvartetti).

    22:34 Sibelius: Neljä kappaletta viululle ja pianolle (Ruggiero Ricci, viulu, ja Sylvia Rabinoff, piano).

    22:46 Skrjabin: Le Poeme de l'extase, sinfoninen runo (Chicagon SO/Pierre Boulez).

  • Casella: Scarlattiana (Marisa Tanzini, piano, ja Berliinin radion SO/Gerd Albrecht).

    18:28 Janácek: Jousikvartetto n:o 2 (Intiimejä kirjeitä) (Belcea-kvartetti).

    18:56 Rahmaninov: Sinfonisia tansseja (Baltimoren SO/David Zinman).

    19:29 Shostakovitsh: Pianotrio n:o 2 e-molli (Beaux Arts Trio).

    19:57 Sibelius: Sinfonia n:o 3 C-duuri (Sinfonia Lahti/Okko Kamu).

    20:27 Bartók: Musiikkia kieli- ja lyömäsoittimille sekä celestalle (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    20:58 R. Strauss: Sonatiini n:o 1 F-duuri kuudelletoista puhaltimelle (Orpheus-kamariork.).

    21:33 Ravel: Miroirs (Peilikuvia) (Pierre-Laurent Aimard, piano).

    22:03 Delius: Hassan, sarja baritonille, kuorolle ja orkesterille (Leslie Fry, baritoni, BBC:n kuoro ja Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    22:32 Ponce: Teema, muunnelmia ja fuuga säv. La Folia (Diego Blanco, kitara).

    23:01 Fauré: Nokturno n:o 13 h-molli (Kathryn Stott, piano).

  • Beethoven: Jousikvartetto n:o 12 Es-duuri (Brentano-kvartetti).

    18:38 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 3 g-molli (Albert Schweitzer Quintett).

    19:00 Dvorák: Rusalka (Vedenneito), ooppera (Cheryl Barker, sopraano, Rosario La Spina, tenori, Bruce Martin, basso, Anne-Marie Owens, mezzosopraano, Barry Ryan, baritoni, ja Sian Pendry, sopraano, sekä Australian oopperan kuoro ja Australian ooppera- ja balettiork./Richard Hickox).

    21:34 Fuchs: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Martin Ostertag ja Oliver Triendl).

    22:04 Crusell: Sinfonia concertante B-duuri (Reijo Koskinen, klarinetti, Esa Tukia, käyrätorvi, ja Pekka Katajamäki, fagotti, sekä RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    22:33 Debussy: Preludit 1 (Vladimir Viardo, piano).

  • Sibelius: Jousikvartetto d-molli (Voces intimae) (Emerson-kvartetti).

    18:28 Mendelssohn: Sinfonia n:o 1 c-molli (Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    18:58 Arkkiherttua Rudolf: Muunnelmia viululle ja pianolle F-duuri (Josef Suk ja Susan Kagan).

    19:17 Bellini: Aminan unissakävelykohtaus oopp. La Sonnambula (Renee Fleming, sopraano, Firenzen musiikkijuhlien kuoro, ja Orchestra of St. Luke's/Patrick Summers).

    19:34 Rahmaninov: 10 preludia op. 23 (Earl Wild, piano).

    20:06 Taffanel: Kvintetto puhaltimille g-molli (Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

    20:28 Tailleferre: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 (Camilla Wicks ja Brian Connelly).

    20:48 Beach: Sinfonia e-molli (Kelttiläinen) (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    21:30 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Borodin-kvartetti).

    22:05 Vasks: Urkukonsertto Cantus ad pacem (Rauhan laulu) (Tuomas Pyrhönen, Riian tuomiokirkon urut).

    22:24 W.A. Mozart: Concertone C-duuri (Jaap Schröder, viulu, Marilyn McDonald, viulu, Stephen Hammer, oboe, ja Kenneth Slowik, sello, sekä Smithsonian-kamariork./Schröder).

    22:53 Liszt: Benediction de Dieu dans la solitude (Ernst Levy, piano).

Lyssna också