Iltaklassinen

Medicit-ooppera

  • 5 t 10 min
  • 12 d

Reger: Sonaatti klarinetille ja pianolle n:o 2 fis-molli (Michael Collins ja Michael McHale).

18:21 Mendelssohn: Capriccio brillant h-molli (Helen Huang, piano, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

18:33 d'Indy: Sekstetto jousille B-duuri (Prat-kvartetti, sekä Jean Dupouy, alttoviulu, ja Francois Michel, sello).

19:00 Leoncavallo: I Medici (Medicit), ooppera (Plácido Domingo, tenori, Carlos Álvares, baritoni, Daniela Dessì, sopraano, Renata Lamanda, mezzosopraano, Eric Owens, bassobaritoni, Vitali Kovaljov, basso, Arutjun Kotshinjan, basso, ja Fabio Maria Capitanucci, baritoni, sekä Firenzen musiikkijuhlien kuoro, Fiesolen musiikkikoulun lapsikuoro, sekä Firenzen musiikkijuhlien ork./Alberto Veronesi).

21:06 Loeffler: Rapsodia n:o 1 (Lampi) (London Conchord Ensemble).

21:16 Rheinberger: Sarja viululle ja uruille c-molli (Konstantin Weitz ja Sixten Enlund).

21:41 Ries: Jousikvartetto n:o 1 F-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

22:07 Tausig: Nouvelles soirees de Vienne, sarja pianolle n:o 1. (Dennis Hennig).

22:30 Glazunov: Balladi F-duuri (Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

22:46 Spohr: Sekstetto jousille C-duuri (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

Sändningar

  • sö 3.11.2019 18.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Hahn: Le Bal de Béatrice d'Este (Harmonie Ensemble/Steven Richman).

    18:18 Röntgen: Mirza Schaffy Lieder, osia. (Nienke Oostenrijk, sopraano, ja Bet van de Roer, piano).

    18:35 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 2 C-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    19:14 Kodály: Jousikvartetto n:o 2 (Unkarilainen jousikvartetti).

    19:32 Skrjabin: Pianosonaatti n:o 3 fis-molli. (Grigori Sokolov).

    19:54 Sor: Fantasia kitaralle op.7 (Julian Bream).

    20:14 Saint-Saëns: Sinfonia n:o 3 c-molli (Urkusinfonia) (Philadelphian ork./Christoph Eschenbach, sekä Olivier Latry, urut).

    20:53 Erkel & Vieuxtemps & Csermák: Duo brillant (Ferenc Szecsódi, viulu, ja István Kassai, piano).

    21:10 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 4 e-molli (Aurora-jousikvartetti).

    21:36 Schumann: Viisi yksinlaulua Justinus Kernerin runoihin. (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano).

    21:48 Arenski: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Jascha Heifetz, viulu, Gregor Piatigorsky, sello, ja Leonard Pennario, piano).

    22:14 Reger: Serenadi orkesterille G-duuri. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Eugen Jochum).

    22:52 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 48 F-duuri (Uni) (The Angeles String Quartet).

  • Mendelssohn: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Eugen Istomin, piano, Isaac Stern, viulu, ja Leonard Rose, sello).

    18:29 Fauré: Cinq melodies de Venise (Viisi laulua Venetsiasta) (Joyce DiDonato, mezzosopraano, ja Julius Drake, piano).

    18:43 Fuchs: Serenadi jousille nro 2 C-duuri (Kölnin kamariork./Christian Ludwig).

    19:00 Bridge: Mid of the night (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    19:27 Elgar: Improvisaatioita pianolle (David Owen Norris).

    19:53 Weill (sov. DiLorenzo): Kerjäläisooppera, sarja vaskikvintetille oopperan kohtauksista (Center City Brass Quintet).

    20:15 Klughardt: Schilflieder, viisi fantasiakappaletta (Han de Vries, oboe, Henk Guittart, alttoviulu, ja Ivo Janssen, piano).

    20:36 Gomes: Sonaatti jousille D-duuri (Bessler-Reis -kvartetti).

    20:58 Foulds: Kolme mantraa (Birminghamin SO ja nuorisokuoron naisäänet/Sakari Oramo).

    21:25 Foote: Pianotrio n:o 2 B-duuri (Arden-trio).

    21:47 Schubert: Die Bürgschaft. (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Karl Engel, piano).

    22:04 Stravinsky: Pulcinella, baletti (Roxana Constantinescu, mezzosopraano, Nicholas Phan, tenori, ja Kyle Ketelsen, bassobaritoni, sekä Chicagon SO/Pierre Boulez).

    22:44 Beethoven: Pianosonaatti n:o 23 f-molli (Pierre-Laurent Aimard).

  • Shostakovitsh: Sinfonia n:o 7 C-duuri (Leningrad) Neuvostoliiton kulttuuriministeriön SO/Gennadi Rozhdestvenski).

    19:16 Flodin: Fleurs d'album (Tapani Valsta, piano).

    19:28 Tshaikovski: Jousikvartetto n:o 3 es-molli (Borodin-kvartetti).

    20:07 Graun: Konsertto D-duuri viola da gamballe, jousille ja continuolle (Siegfried Pank ja Akademie für Alte Musik Berlin).

    20:25 Farrenc: Sinfonia n:o 1 c-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    20:57 Delibes: Coppélia, baletti (Lyonin versio) (Lyonin oopperan ork./Kent Nagano).

    22:37 Veit: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Kertész-kvartetti).

  • Schumann: Fantasia pianolle C-duuri (Antti Siirala).

    18:32 Mercadante: Kvartetto huilulle ja jousille ja A-duuri (András Adorján ja Münchenin jousitrio).

    18:51 Brahms: Pianotrio n:o 1 H-duuri (Joshua Bell, viulu, Steven Isserlis, sello, ja Jeremy Denk, piano).

    19:29 Vivaldi: La Senna festeggiante (Juhliva Seine) (Juanita Lascarro, sopraano, Sonia Prina, mezzosopraano, ja Nicola Ulivieri, basso, sekä Concerto Italiano/Rinaldo Alessandrini).

    20:43 Svendsen: Romeo ja Julia -fantasia (RSO/Ole Kristian Ruud).

    20:58 Piccinini: Partite variate sopra l'Alemania (Matthew Wadsworth, teorbi).

    21:03 Madetoja: Syksy, laulusarja (Mariaheidi Rautavaara, mezzosopraano, ja Cyril Szalkiewicz, piano).

    21:26 Wieniawski: Etydi-kapriiseja op.18 (Ilja Gringolts ja Aleksandr Bulov, viulu).

    21:52 P.D. Philidor: Trio n:o 1 G-duuri (Les Barricades Mysterieuses/Stéphan Perreau).

    22:05 Couperin: Messe pour les paroisses (Kati Hämäläinen ja Ville Urponen, Helsingin Hyvän Paimen kirkon urut, sekä Plein-Jeu -vokaaliyhtyeen miesäänet).

  • Skrjabin: Fantasia h-molli (John Nauman, piano).

    18:11 Gernsheim: Jousikvartetto n:o 1 c-molli (Diogenes-kvartetti).

    18:47 Lecocq: Kaksi Graziellan laulua oper. La Petite Mariée (Mady Mesplé, sopraano, ja Monte Carlon FO/Pierre Dervaux).

    18:52 Barrios: Muunnelmia kitaralle Tárregan teemasta (Enno Voorhorst).

    19:05 Lully: Divertissement n:o 1 lauluäänelle ja soittimille Lullyn baleteista ja oopperoista (Chicago Baroque Ensemble).

    19:21 Senfl: Ein Maidlein zue dem brunnen gieng (Piffaro).

    19:26 Messiaen: Les Offrandes oubliees (Unohdetut uhrilahjat). (Amsterdamin Concertgebouw-ork./George Benjamin).

    19:38 Weber - Liszt: Polonaise brillante Es-duuri (Michel Béroff, piano, ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    19:49 Tubin: Sarja eestiläisiä tanssisävelmiä (Ulf Hästbacka, viulu, ja RSO/Neeme Järvi).

    20:06 Janácek: Mládí (Nuoruus) puhallinsekstetille (Los Angelesin kamariork./Gerard Schwarz).

    20:24 R. Strauss: Ein Heldenleben (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    21:09 Kuula: Moderato assai ja Scherzo pianotriosta A-duuri (Timo Mikkilä, piano, Pekka Kari, viulu, ja Erkki Rautio, sello).

    21:34 Sallinen: Sellokonsertto. (Arto Noras ja RSO/Okko Kamu).

    21:59 Sanz (sov. Romero): Suite española (Espanjalainen sarja). (Angel Romero, kitara).

    22:19 Delius: Songs of Sunset (Lauluja auringonlaskusta) (Sally Burgess, mezzosopraano, Bryn Terfel, baritoni, ja Waynflete Singers, Southern Voices sekä Bournemouthin sinfoniakuoro ja -ork./Richard Hickox).

    22:53 Loewe: Edward; Erlkönig; Odins Meeresritt; Wandelne Glocke ja Hinkende Jamben. (Hans Hotter, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

  • de Falla: Siete canciones populares españolas (Seitsemän espanjalaista kansanlaulua) (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Gonzalo Soriano, piano).

    18:13 Buxtehude: Sonaatti F-duuri (Boston Museum Trio).

    18:22 Launis: Suite Nordique, sarja viululle ja orkesterille (Jorma Rahkonen ja RSO/Erik Cronvall).

    18:35 Verdi: Leonoran resitatiivi ja aaria oopp. Trubaduuri. (Anna Moffo, sopraano, ja Italian RCA:n oopperaork./Franco Ferrara).

    18:42 E.T.A. Hoffmann: Arlequin (Harlekiini), balettimusiikkia (Deutsche Kammerakademie Neuss/Johannes Goritzki).

    19:13 Debussy: Suite bergamasque (Svjatoslav Richter, piano).

    19:31 Veracini: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Trio Settecento).

    19:45 Lindberg: Kraft (Toimii ja RSO/Esa-Pekka Salonen).

    20:16 di Lasso: Missa Qual donna (Oxfordin Christ Church -katedraalin kuoro/Stephen Darlington).

    20:38 Corelli: Concerto grosso n:o 4 D-duuri (Zagrebin solistit/Antonio Janigro).

    20:48 Copland: Kaksitoista Emily Dickinsonin runoa (Barbara Bonney, sopraano, ja André Previn, piano).

    21:18 Schmidt: Sinfonia n:o 2 Es-duuri. (Chicagon SO/Neeme Järvi).

    22:05 Sibelius: Pianotrio D-duuri (Korppoo-trio) (Sibelius-pianotrio).

    22:39 Vivaldi: Gloria D-duuri (Dawn Upshaw, sopraano, Penelope Jensen, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, sekä Atlantan kamarikuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

  • Schmidt: Kvintetto G-duuri kahdelle viululle, alttoviululle, sellolle ja pianolle vasemmmalle kädelle) (Joseph Silverstein, Joel Smirnoff, Michael Tree, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

    18:38 Busoni: Konsertto pianolle, orkesterille ja mieskuorolle C-duuri (Kirill Gerstein, piano, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Sakari Oramo).

    19:50 Korngold: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Aron-kvartetti).

    20:18 Stenhammar: Musiikkia näyt. Chitra (Göteborgin SO/Neeme Järvi).

    20:41 Rahmaninov: Rapsodia Paganinin teemasta (Daniil Trifonov, piano, ja Philadelphian ork./Yannick Nezet-Seguin).

    21:07 Melartin: Jousikvartetto g-molli (Melartin-kvartetti).

    21:39 d'Indy: Choral varié (Muunnelmia koraalista) (Lawrence Power, alttoviulu, ja BBC:n Walesin kansallisork./Thierry Fischer).

    21:51 Bartók: Balettisarja Ihmeellinen mandariini (Lontoon SO/Valeri Gergijev).

    22:12 Liebling: Fantasia Sousan teemoista (Rachel Barton Pine, viulu, ja Matthew Hagle, piano).

    22:20 Prokofjev: Aleksanteri Nevski, kantaatti (Vera Soukupová, mezzosopraano, sekä Prahan filharmoninen kuoro Tshekkiläinen FO/Karel Ancerl).

    23:00 Debussy: Pyhä tanssi ja maallinen tanssi (Lily Laskine, harppu, ja Jean-Francois Paillard -kamariork./Jean-Pierre Rampal).

  • Granados: Danzas espanolas. (Alicia de Larrocha, piano).

    18:55 Mahler: Sinfonia n:o 2 c-molli (Ylösnousemus) (Isabel Bayrakdarian, sopraano, ja Lorraine Hunt Lieberson, mezzosopraano, sekä San Franciscon SO ja sinfoniakuoro/Michael Tilson Thomas).

    20:24 Melartin: 24 preludia (Risto Kyrö, piano).

    21:05 Rodrigo: Aranjuez-konsertto (Sharon Isbin, kitara, ja New Yorkin FO/José Serebrier).

    21:29 Bartók: Viulukonsertto n:o 1 (Shlomo Mintz ja Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

    21:51 Bowen: Sonaatti huilulle ja pianolle op.120 (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

    22:09 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 14 Fis-duuri (Emerson-kvartetti).

    22:34 Sibelius: Neljä kappaletta viululle ja pianolle (Ruggiero Ricci, viulu, ja Sylvia Rabinoff, piano).

    22:46 Skrjabin: Le Poeme de l'extase, sinfoninen runo (Chicagon SO/Pierre Boulez).

  • Casella: Scarlattiana (Marisa Tanzini, piano, ja Berliinin radion SO/Gerd Albrecht).

    18:28 Janácek: Jousikvartetto n:o 2 (Intiimejä kirjeitä) (Belcea-kvartetti).

    18:56 Rahmaninov: Sinfonisia tansseja (Baltimoren SO/David Zinman).

    19:29 Shostakovitsh: Pianotrio n:o 2 e-molli (Beaux Arts Trio).

    19:57 Sibelius: Sinfonia n:o 3 C-duuri (Sinfonia Lahti/Okko Kamu).

    20:27 Bartók: Musiikkia kieli- ja lyömäsoittimille sekä celestalle (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    20:58 R. Strauss: Sonatiini n:o 1 F-duuri kuudelletoista puhaltimelle (Orpheus-kamariork.).

    21:33 Ravel: Miroirs (Peilikuvia) (Pierre-Laurent Aimard, piano).

    22:03 Delius: Hassan, sarja baritonille, kuorolle ja orkesterille (Leslie Fry, baritoni, BBC:n kuoro ja Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    22:32 Ponce: Teema, muunnelmia ja fuuga säv. La Folia (Diego Blanco, kitara).

    23:01 Fauré: Nokturno n:o 13 h-molli (Kathryn Stott, piano).

  • Beethoven: Jousikvartetto n:o 12 Es-duuri (Brentano-kvartetti).

    18:38 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 3 g-molli (Albert Schweitzer Quintett).

    19:00 Dvorák: Rusalka (Vedenneito), ooppera (Cheryl Barker, sopraano, Rosario La Spina, tenori, Bruce Martin, basso, Anne-Marie Owens, mezzosopraano, Barry Ryan, baritoni, ja Sian Pendry, sopraano, sekä Australian oopperan kuoro ja Australian ooppera- ja balettiork./Richard Hickox).

    21:34 Fuchs: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Martin Ostertag ja Oliver Triendl).

    22:04 Crusell: Sinfonia concertante B-duuri (Reijo Koskinen, klarinetti, Esa Tukia, käyrätorvi, ja Pekka Katajamäki, fagotti, sekä RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    22:33 Debussy: Preludit 1 (Vladimir Viardo, piano).

  • Sibelius: Jousikvartetto d-molli (Voces intimae) (Emerson-kvartetti).

    18:28 Mendelssohn: Sinfonia n:o 1 c-molli (Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    18:58 Arkkiherttua Rudolf: Muunnelmia viululle ja pianolle F-duuri (Josef Suk ja Susan Kagan).

    19:17 Bellini: Aminan unissakävelykohtaus oopp. La Sonnambula (Renee Fleming, sopraano, Firenzen musiikkijuhlien kuoro, ja Orchestra of St. Luke's/Patrick Summers).

    19:34 Rahmaninov: 10 preludia op. 23 (Earl Wild, piano).

    20:06 Taffanel: Kvintetto puhaltimille g-molli (Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

    20:28 Tailleferre: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 (Camilla Wicks ja Brian Connelly).

    20:48 Beach: Sinfonia e-molli (Kelttiläinen) (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    21:30 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Borodin-kvartetti).

    22:05 Vasks: Urkukonsertto Cantus ad pacem (Rauhan laulu) (Tuomas Pyrhönen, Riian tuomiokirkon urut).

    22:24 W.A. Mozart: Concertone C-duuri (Jaap Schröder, viulu, Marilyn McDonald, viulu, Stephen Hammer, oboe, ja Kenneth Slowik, sello, sekä Smithsonian-kamariork./Schröder).

    22:53 Liszt: Benediction de Dieu dans la solitude (Ernst Levy, piano).

  • Holst: Japanese suite (Japanilainen sarja) (Lontoon SO/Adrian Boult).

    18:12 Melartin: Pienoiskuvia op.23. (Risto Kyrö, piano).

    18:23 Ranta: Kirsikankukkajuhla, japanilainen tanssipantomiimi. (RSO/George de Godzinsky).

    18:37 Schmelzer: Aria Viennese (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

    18:52 Mayseder (sov. Giuliani): Poloneesi G-duuri (Erkki Palola, viulu, ja Ilkka Virta, kitara).

    19:00 Bartók: Konsertto orkesterille (RSO/Sakari Oramo).

    19:39 van den Hove: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

    19:52 Morlacchi: Il Pastore svizzero (Sveitsiläinen paimen) (James Galway, huilu, ja Philipp Moll, piano).

    20:02 Saint-Saëns: Kvintetto pianolle ja jousille a-molli. (Cristina Ortiz ja Fine Arts -kvartetti).

    20:32 Debussy: Ariettes oubliées (Frederica von Stade, mezzosopraano, ja Martin Katz, piano).

    20:50 de Falla: Fantasia betica (Mirka Viitala, piano).

    21:03 Casella: Sonaatti harpulle op.68 (Naoko Yoshino).

    21:21 Tshaikovski: Rokokoo-muunnelmia. (Paul Tortelier, sello, ja Philharmonia-ork./Herbert Menges).

    21:40 J. Strauss: Tonava kaunoinen (Chicagon SO/Daniel Barenboim)

    21:51 Grieg: Peer Gynt, näytelmämusiikkia. (Edith Thallaug, mezzosopraano, ja Taru Valjakka, sopraano, sekä Leipzigin radiokuoro ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    22:39 Purcell: Soitinmusiikkia puolioopp. King Arthur (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

    23:01 Sibelius: Nokturno näyt. Kuningas Kristian II (RSO/Neeme Järvi).

Lyssna också