Iltaklassinen

Valkoinen peura

  • 5 t 9 min
  • 5 d

I. Hannikainen: Pianokonsertto b-molli (Arto Satukangas ja RSO/Petri Sakari).

18:34 Adams: The Wound-dresser (Sanford Sylvan, baritoni, ja Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

18:56 Bartók: Jousikvartetto n:o 5 (Juilliard-kvartetti).

19:27 Englund: Orkesterisarja musiikista elok. Valkoinen peura (RSO/Petri Sakari).

19:41 Rodrigo: Fantasia aatelismiehelle (Andrés Segovia, kitara, ja Symphony of the Air/Enrique Jordá).

20:04 Skrjabin: Sinfonia n:o 1 E-duuri (Stefania Toczyska, mezzosopraano, Michael Myers, tenori, sekä Westminsterin kuoro ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

20:55 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 5 B-duuri (Emerson-kvartetti).

21:27 Mahler: Kindertotenlieder (Michelle DeYoung, mezzosopraano, San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

21:54 Sibelius: Kahdeksan pientä kappaletta (Eero Heinonen, piano).

22:05 Takemitsu: I hear the water dreaming (Petri Alanko, huilu, ja RSO/Sakari Oramo).

22:18 Debussy: Preludit 1 (Timo Mikkilä, piano).

22:55 Poulenc: Neljä paastonajan motettia (RKK/Anders Eby ja Tuuli Lindeberg, sopraano).

Sändningar

  • to 24.10.2019 18.00 • Yle Klassinen

Avsnitt

  • Shostakovitsh: Sinfonia n:o 7 C-duuri (Leningrad) Neuvostoliiton kulttuuriministeriön SO/Gennadi Rozhdestvenski).

    19:16 Flodin: Fleurs d'album (Tapani Valsta, piano).

    19:28 Tshaikovski: Jousikvartetto n:o 3 es-molli (Borodin-kvartetti).

    20:07 Graun: Konsertto D-duuri viola da gamballe, jousille ja continuolle (Siegfried Pank ja Akademie für Alte Musik Berlin).

    20:25 Farrenc: Sinfonia n:o 1 c-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    20:57 Delibes: Coppélia, baletti (Lyonin versio) (Lyonin oopperan ork./Kent Nagano).

    22:37 Veit: Jousikvartetto n:o 3 Es-duuri (Kertész-kvartetti).

  • Schumann: Fantasia pianolle C-duuri (Antti Siirala).

    18:32 Mercadante: Kvartetto huilulle ja jousille ja A-duuri (András Adorján ja Münchenin jousitrio).

    18:51 Brahms: Pianotrio n:o 1 H-duuri (Joshua Bell, viulu, Steven Isserlis, sello, ja Jeremy Denk, piano).

    19:29 Vivaldi: La Senna festeggiante (Juhliva Seine) (Juanita Lascarro, sopraano, Sonia Prina, mezzosopraano, ja Nicola Ulivieri, basso, sekä Concerto Italiano/Rinaldo Alessandrini).

    20:43 Svendsen: Romeo ja Julia -fantasia (RSO/Ole Kristian Ruud).

    20:58 Piccinini: Partite variate sopra l'Alemania (Matthew Wadsworth, teorbi).

    21:03 Madetoja: Syksy, laulusarja (Mariaheidi Rautavaara, mezzosopraano, ja Cyril Szalkiewicz, piano).

    21:26 Wieniawski: Etydi-kapriiseja op.18 (Ilja Gringolts ja Aleksandr Bulov, viulu).

    21:52 P.D. Philidor: Trio n:o 1 G-duuri (Les Barricades Mysterieuses/Stéphan Perreau).

    22:05 Couperin: Messe pour les paroisses (Kati Hämäläinen ja Ville Urponen, Helsingin Hyvän Paimen kirkon urut, sekä Plein-Jeu -vokaaliyhtyeen miesäänet).

  • Skrjabin: Fantasia h-molli (John Nauman, piano).

    18:11 Gernsheim: Jousikvartetto n:o 1 c-molli (Diogenes-kvartetti).

    18:47 Lecocq: Kaksi Graziellan laulua oper. La Petite Mariée (Mady Mesplé, sopraano, ja Monte Carlon FO/Pierre Dervaux).

    18:52 Barrios: Muunnelmia kitaralle Tárregan teemasta (Enno Voorhorst).

    19:05 Lully: Divertissement n:o 1 lauluäänelle ja soittimille Lullyn baleteista ja oopperoista (Chicago Baroque Ensemble).

    19:21 Senfl: Ein Maidlein zue dem brunnen gieng (Piffaro).

    19:26 Messiaen: Les Offrandes oubliees (Unohdetut uhrilahjat). (Amsterdamin Concertgebouw-ork./George Benjamin).

    19:38 Weber - Liszt: Polonaise brillante Es-duuri (Michel Béroff, piano, ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    19:49 Tubin: Sarja eestiläisiä tanssisävelmiä (Ulf Hästbacka, viulu, ja RSO/Neeme Järvi).

    20:06 Janácek: Mládí (Nuoruus) puhallinsekstetille (Los Angelesin kamariork./Gerard Schwarz).

    20:24 R. Strauss: Ein Heldenleben (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    21:09 Kuula: Moderato assai ja Scherzo pianotriosta A-duuri (Timo Mikkilä, piano, Pekka Kari, viulu, ja Erkki Rautio, sello).

    21:34 Sallinen: Sellokonsertto. (Arto Noras ja RSO/Okko Kamu).

    21:59 Sanz (sov. Romero): Suite española (Espanjalainen sarja). (Angel Romero, kitara).

    22:19 Delius: Songs of Sunset (Lauluja auringonlaskusta) (Sally Burgess, mezzosopraano, Bryn Terfel, baritoni, ja Waynflete Singers, Southern Voices sekä Bournemouthin sinfoniakuoro ja -ork./Richard Hickox).

    22:53 Loewe: Edward; Erlkönig; Odins Meeresritt; Wandelne Glocke ja Hinkende Jamben. (Hans Hotter, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

  • de Falla: Siete canciones populares españolas (Seitsemän espanjalaista kansanlaulua) (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Gonzalo Soriano, piano).

    18:13 Buxtehude: Sonaatti F-duuri (Boston Museum Trio).

    18:22 Launis: Suite Nordique, sarja viululle ja orkesterille (Jorma Rahkonen ja RSO/Erik Cronvall).

    18:35 Verdi: Leonoran resitatiivi ja aaria oopp. Trubaduuri. (Anna Moffo, sopraano, ja Italian RCA:n oopperaork./Franco Ferrara).

    18:42 E.T.A. Hoffmann: Arlequin (Harlekiini), balettimusiikkia (Deutsche Kammerakademie Neuss/Johannes Goritzki).

    19:13 Debussy: Suite bergamasque (Svjatoslav Richter, piano).

    19:31 Veracini: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Trio Settecento).

    19:45 Lindberg: Kraft (Toimii ja RSO/Esa-Pekka Salonen).

    20:16 di Lasso: Missa Qual donna (Oxfordin Christ Church -katedraalin kuoro/Stephen Darlington).

    20:38 Corelli: Concerto grosso n:o 4 D-duuri (Zagrebin solistit/Antonio Janigro).

    20:48 Copland: Kaksitoista Emily Dickinsonin runoa (Barbara Bonney, sopraano, ja André Previn, piano).

    21:18 Schmidt: Sinfonia n:o 2 Es-duuri. (Chicagon SO/Neeme Järvi).

    22:05 Sibelius: Pianotrio D-duuri (Korppoo-trio) (Sibelius-pianotrio).

    22:39 Vivaldi: Gloria D-duuri (Dawn Upshaw, sopraano, Penelope Jensen, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, sekä Atlantan kamarikuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

  • Schmidt: Kvintetto G-duuri kahdelle viululle, alttoviululle, sellolle ja pianolle vasemmmalle kädelle) (Joseph Silverstein, Joel Smirnoff, Michael Tree, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

    18:38 Busoni: Konsertto pianolle, orkesterille ja mieskuorolle C-duuri (Kirill Gerstein, piano, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Sakari Oramo).

    19:50 Korngold: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Aron-kvartetti).

    20:18 Stenhammar: Musiikkia näyt. Chitra (Göteborgin SO/Neeme Järvi).

    20:41 Rahmaninov: Rapsodia Paganinin teemasta (Daniil Trifonov, piano, ja Philadelphian ork./Yannick Nezet-Seguin).

    21:07 Melartin: Jousikvartetto g-molli (Melartin-kvartetti).

    21:39 d'Indy: Choral varié (Muunnelmia koraalista) (Lawrence Power, alttoviulu, ja BBC:n Walesin kansallisork./Thierry Fischer).

    21:51 Bartók: Balettisarja Ihmeellinen mandariini (Lontoon SO/Valeri Gergijev).

    22:12 Liebling: Fantasia Sousan teemoista (Rachel Barton Pine, viulu, ja Matthew Hagle, piano).

    22:20 Prokofjev: Aleksanteri Nevski, kantaatti (Vera Soukupová, mezzosopraano, sekä Prahan filharmoninen kuoro Tshekkiläinen FO/Karel Ancerl).

    23:00 Debussy: Pyhä tanssi ja maallinen tanssi (Lily Laskine, harppu, ja Jean-Francois Paillard -kamariork./Jean-Pierre Rampal).

  • Granados: Danzas espanolas. (Alicia de Larrocha, piano).

    18:55 Mahler: Sinfonia n:o 2 c-molli (Ylösnousemus) (Isabel Bayrakdarian, sopraano, ja Lorraine Hunt Lieberson, mezzosopraano, sekä San Franciscon SO ja sinfoniakuoro/Michael Tilson Thomas).

    20:24 Melartin: 24 preludia (Risto Kyrö, piano).

    21:05 Rodrigo: Aranjuez-konsertto (Sharon Isbin, kitara, ja New Yorkin FO/José Serebrier).

    21:29 Bartók: Viulukonsertto n:o 1 (Shlomo Mintz ja Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

    21:51 Bowen: Sonaatti huilulle ja pianolle op.120 (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

    22:09 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 14 Fis-duuri (Emerson-kvartetti).

    22:34 Sibelius: Neljä kappaletta viululle ja pianolle (Ruggiero Ricci, viulu, ja Sylvia Rabinoff, piano).

    22:46 Skrjabin: Le Poeme de l'extase, sinfoninen runo (Chicagon SO/Pierre Boulez).

  • Casella: Scarlattiana (Marisa Tanzini, piano, ja Berliinin radion SO/Gerd Albrecht).

    18:28 Janácek: Jousikvartetto n:o 2 (Intiimejä kirjeitä) (Belcea-kvartetti).

    18:56 Rahmaninov: Sinfonisia tansseja (Baltimoren SO/David Zinman).

    19:29 Shostakovitsh: Pianotrio n:o 2 e-molli (Beaux Arts Trio).

    19:57 Sibelius: Sinfonia n:o 3 C-duuri (Sinfonia Lahti/Okko Kamu).

    20:27 Bartók: Musiikkia kieli- ja lyömäsoittimille sekä celestalle (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    20:58 R. Strauss: Sonatiini n:o 1 F-duuri kuudelletoista puhaltimelle (Orpheus-kamariork.).

    21:33 Ravel: Miroirs (Peilikuvia) (Pierre-Laurent Aimard, piano).

    22:03 Delius: Hassan, sarja baritonille, kuorolle ja orkesterille (Leslie Fry, baritoni, BBC:n kuoro ja Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    22:32 Ponce: Teema, muunnelmia ja fuuga säv. La Folia (Diego Blanco, kitara).

    23:01 Fauré: Nokturno n:o 13 h-molli (Kathryn Stott, piano).

  • Beethoven: Jousikvartetto n:o 12 Es-duuri (Brentano-kvartetti).

    18:38 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 3 g-molli (Albert Schweitzer Quintett).

    19:00 Dvorák: Rusalka (Vedenneito), ooppera (Cheryl Barker, sopraano, Rosario La Spina, tenori, Bruce Martin, basso, Anne-Marie Owens, mezzosopraano, Barry Ryan, baritoni, ja Sian Pendry, sopraano, sekä Australian oopperan kuoro ja Australian ooppera- ja balettiork./Richard Hickox).

    21:34 Fuchs: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Martin Ostertag ja Oliver Triendl).

    22:04 Crusell: Sinfonia concertante B-duuri (Reijo Koskinen, klarinetti, Esa Tukia, käyrätorvi, ja Pekka Katajamäki, fagotti, sekä RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    22:33 Debussy: Preludit 1 (Vladimir Viardo, piano).

  • Sibelius: Jousikvartetto d-molli (Voces intimae) (Emerson-kvartetti).

    18:28 Mendelssohn: Sinfonia n:o 1 c-molli (Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    18:58 Arkkiherttua Rudolf: Muunnelmia viululle ja pianolle F-duuri (Josef Suk ja Susan Kagan).

    19:17 Bellini: Aminan unissakävelykohtaus oopp. La Sonnambula (Renee Fleming, sopraano, Firenzen musiikkijuhlien kuoro, ja Orchestra of St. Luke's/Patrick Summers).

    19:34 Rahmaninov: 10 preludia op. 23 (Earl Wild, piano).

    20:06 Taffanel: Kvintetto puhaltimille g-molli (Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

    20:28 Tailleferre: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 (Camilla Wicks ja Brian Connelly).

    20:48 Beach: Sinfonia e-molli (Kelttiläinen) (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    21:30 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Borodin-kvartetti).

    22:05 Vasks: Urkukonsertto Cantus ad pacem (Rauhan laulu) (Tuomas Pyrhönen, Riian tuomiokirkon urut).

    22:24 W.A. Mozart: Concertone C-duuri (Jaap Schröder, viulu, Marilyn McDonald, viulu, Stephen Hammer, oboe, ja Kenneth Slowik, sello, sekä Smithsonian-kamariork./Schröder).

    22:53 Liszt: Benediction de Dieu dans la solitude (Ernst Levy, piano).

  • Holst: Japanese suite (Japanilainen sarja) (Lontoon SO/Adrian Boult).

    18:12 Melartin: Pienoiskuvia op.23. (Risto Kyrö, piano).

    18:23 Ranta: Kirsikankukkajuhla, japanilainen tanssipantomiimi. (RSO/George de Godzinsky).

    18:37 Schmelzer: Aria Viennese (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

    18:52 Mayseder (sov. Giuliani): Poloneesi G-duuri (Erkki Palola, viulu, ja Ilkka Virta, kitara).

    19:00 Bartók: Konsertto orkesterille (RSO/Sakari Oramo).

    19:39 van den Hove: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

    19:52 Morlacchi: Il Pastore svizzero (Sveitsiläinen paimen) (James Galway, huilu, ja Philipp Moll, piano).

    20:02 Saint-Saëns: Kvintetto pianolle ja jousille a-molli. (Cristina Ortiz ja Fine Arts -kvartetti).

    20:32 Debussy: Ariettes oubliées (Frederica von Stade, mezzosopraano, ja Martin Katz, piano).

    20:50 de Falla: Fantasia betica (Mirka Viitala, piano).

    21:03 Casella: Sonaatti harpulle op.68 (Naoko Yoshino).

    21:21 Tshaikovski: Rokokoo-muunnelmia. (Paul Tortelier, sello, ja Philharmonia-ork./Herbert Menges).

    21:40 J. Strauss: Tonava kaunoinen (Chicagon SO/Daniel Barenboim)

    21:51 Grieg: Peer Gynt, näytelmämusiikkia. (Edith Thallaug, mezzosopraano, ja Taru Valjakka, sopraano, sekä Leipzigin radiokuoro ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    22:39 Purcell: Soitinmusiikkia puolioopp. King Arthur (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

    23:01 Sibelius: Nokturno näyt. Kuningas Kristian II (RSO/Neeme Järvi).

  • Roman: Triosonaatti e-molli (Kreeta-Maria Kentala, viulu, ja Trio Sonnerie).

    18:08 Diepenbrock: Sinfoninen sarja näytelmämus. Elektra. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Claus Peter Flor).

    18:31 Schumann: Arabeski C-duuri (Vladimir Horowitz, piano).

    18:38 Myslivecek: Concertino Es-duuri (Concerto Köln/Werner Ehrhardt).

    18:54 Ravel: Bolero. (Dallasin SO/Eduardo Mata).

    19:09 Martin: Balladi alttosaksofonille ja orkesterille. (Christian Roellinger ja Bernin SO/Dmitri Kitajenko).

    19:25 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 81 G-duuri (Emerson-kvartetti).

    19:49 Brahms: Neljä vokaalikvartettoa. (RKK/Heikki Liimola ja Antti Hotti, piano).

    20:00 Beethoven: Jousikvartetto n:o 2 G-duuri (Juilliard-kvartetti).

    20:24 J.S. Bach: Triosonaatti n:o 5 C-duuri (Karl Richter, urut).

    20:41 Rejcha: Pianosonaatti F-duuri (Ivan Ilic).

    21:01 Poulenc: Neljä yksinlaulua. (Leontyne Price, sopraano, ja David Garvey, piano).

    21:10 Roussel: Sinfonia n:o 3 g-molli (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    21:36 Ravel: Sonaatti viululle ja sellolle (Chantal Juillet ja Truls Mörk).

    21:58 Järnefelt: Suomalainen rapsodia (RSO/Ralf Kircher).

    22:10 Schumann: Pianotrio n:o 2 F-duuri (Beaux Arts -trio).

    22:40 Szymanowski: Sinfonia n:o 3 (Yön laulu) (Ryszard Karczykowski sekä Kenneth Jewell -kuoro ja Detroitin SO/Antal Dorati).

    23:04 Debussy: L'Isle joyeuse (Ilojen saari). (Arto Satukangas, piano).

  • Englund: Pianotrio (Gustav Djupsjöbacka, piano, Yoshiko Arai, viulu, ja Raimo Sariola, sello).

    18:26 Collan: Torpan tyttö. (Matti Tuloisela, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    18:33 Andrée: Sommarminnen (Kesämuistoja) (David Bergström ja Mattias Johansson, viulu, Bengt Ersson, alttoviulu, Lars-Erik Persson, sello, ja Mats Larsson, kontrabasso).

    19:00 Peterson-Berger: I somras (Viime kesänä), sarja pianolle (Olof Höjer).

    19:23 Roman: Sonaatti n:o 8 A-duuri (Penelope Evison, traverso, Eva Nordenfelt, cembalo, ja Olof Larsson, barokkisello).

    19:37 Stenhammar: Pianokonsertto n:o 2 d-molli (Greta Erikson ja Ruotsin radion SO/Jevgeni Svetlanov).

    20:10 Collan: Yksinlauluja; Hurtti-ukko, Yhtäläisyys, Vähäinen lahja, Hänen kuvansa, Aamulaulu, Gondoliera, Gruss, Erster Verlust sekä Waldeinsamkeit. (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    20:36 Melartin: Sinfonia n:o 4 E-duuri (Kesäsinfonia) (Pia Freund, sopraano, Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Laura Nykänen, altto, sekä Tampereen KO/Leonid Grin).

    21:18 Kajanus: Harppuleikki (Elisabeth Leistola, harppu).

    21:25 Palmgren: Pianokonsertto n:o 3 (Metamorfooseja) (Eero Heinonen ja RSO/Sakari Oramo).

    21:45 Crusell: Pikku orjatar (Den Lilla slavinnan) 3-näytöksinen ooppera (Kaisa Hannula, sopraano, Marjatta Airas, mezzosopraano, Risto Saarman, tenori, Raimo Laukka, baritoni, Heikki Kilpeläinen, baritoni, Antti Suhonen, basso, Polyteknikkojen Kuoro, Akademiska Damkören Lyran, Kullervo Kojo, klarinetti, ja RSO/Osmo Vänskä).

    22:45 Sibelius: Demanten på marssnön (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

    22:49 Stenhammar: Sonaatti viululle ja pianolle a-molli (Lauma Skride ja Baiba Skride).

Lyssna också