Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Seksitanssi sekoitti Suomen tasan 30 vuotta sitten - Lambada ja muut hittivarkaudet paljastuvat

  • 59 min
  • 10 mån. 11 d

1. Kaoma: Lambada (Ranska/Brasilia 1989)
2. Los K’Jarkas: Llorando se fué (Bolivia 1981)
3. Solomon Linda’s Original Evening Birds: Mbube (Etelä-Afrikka 1939)
4. The Weavers: Wimoweh (USA 1952)
5. Lord Invader: Rum and Coca Cola (Trinidad 1943)
6. The Andrews Sisters: Rum and Coca Cola (USA 1945)
7. Orquesta del Zoológico: El Cóndor Pasa (Peru 1917)
8. Simon & Garfunkel: El Condor Pasa (If I Could) (USA 1970)
9. Simon Diaz: Caballo Viejo (Venezuela 1980)
10. Gipsy Kings: Bamboléo (Ranska 1987)
11. Bob Dylan: No More Auction Block (Live) (USA 1962)
12. Bob Dylan: Blowin’ in the Wind (USA 1963)
13. Dick Dale & His Del-Tones: Misirlou (USA 1962)
14. Tetos Demetriades (Τέτος Δημητριάδης): Misirlou - Μισιρλού (Kreikka 1927)
15. Alvaro Hernández Ortiz: El Jarocho (Meksiko 1939)
16. Ritchie Valens: La Bamba (USA 1958)
17. Khaled: Didi (Algeria 1992)

Sändningar

  • fr 27.9.2019 17.10 • Yle Radio 1

Avsnitt

  • 1. Don Azpiazu and his Havana Casino Orchestra: El Manisero/Peanut Vendor (Kuuba/USA 1930) / Eri esitt.: Rumbakuninkaista Salsatähtiin (Texicalli)

    2. Daymé Arocena: Nangareo (Kuuba 2019) / Sonocardiogram (Brownswood Recordings)

    3. Daymé Arocena: Oyá (Kuuba 2019) / Sonocardiogram (Brownswood Recordings)

    4. – 12. Angélique Kidjo (Benin 2019) (BBC Live: Royal Albert Hall, Lontoo 30.7.2019)

    4. Baila Yemaya

    5. Crosseyed and Painless

    6. Sahara

    7. Oya Diosa

    8. Houses in Motion

    9. Quimbara

    10. Toro Mata

    11. Once in a Lifetime

    12. Pata Pata

    13. Anne-Mari Kivimäki & Palomylly: Birckala 1981 (Suomi 2019) / Hämeen lauluja (Nordic Notes)

  • 1. Lehtojärven Hirvenpää: Koska pasahtaa (Suomi 2019) / Lehtojärven Hirvenpää (Helmi levyt)

    2. Konsta, Kusti & Faarao: Konstan sottiisi (Suomi 2019) / Konsta, Kusti & Faarao (Helmi-Levyt)

    3. Tampo: Odaliskin tanssi (Suomi 2019) / TampoMambo – Live Vastavirta-clubilla 2018 (Karkia Mistika)

    4. Donna And The Dynamiters: Our Man In Tokyo (Suomi 2019) / Rocket To Rocksteady Heaven (Stupido)

    5. The Meänland: Letkeätä rekkeetä (Suomi 2019) / The Meänland (Reggaedog)

    6. Matti Rag Paananen: Rio Pacaya (Suomi 1990) / Amazon (Beta)

    7. Vili Mustalampi: Yhtä kaunis kuin sinä (Suomi 2019) / Single (Rumba-Akatemia)

    8. Aija Puurtinen & Brooklynin Satu: Kohti Länttä ja Kaliforniaa (Suomi 2019) / Lännen maata (Turenki)

    9. Ilkka Arola Sound Tagine: Land Ahead! (Suomi 2019) / Land Ahead! (Flame Jazz)

    10. Hasse Walli & Asamaan: Diano Neexna (Senegal/Suomi 1988) / The Best of Hasse Walli & Asamaan – Super Mbalax de Sénégal (H. Walli)

    11. Zamburu: Toubaca (Suomi 2019) / Dunya - Traditional Music from West Africa (Omakustanne)

    12. Mac & Party (Yaseen Mohamed al Hosni): Mwana Na Kibarua (Kenia 1960-luku) / Yaseen & Party (Mzuri/Afro7)

  • Dona Onete Tampereen Womexissa.
    Kuva: Harri Tuominen

    1. Teija Niku: Salakavala (Suomi 2019) / Hetkessä (Ääniä)
    2. Širom: Prekaljen v dlan prime ključ/Sleight of Hand with a Melting Key (Slovenia 2019) / Svet, Ki Speče Konju Cvet/A Universe that Roasts Blossoms for a Horse (tak:til/Glitterbeat)
    3. Korjen: Mesečina (Bosnia-Puola-Slovakia-Tsekki 2019) / Sabur (Indies Scope)
    4. Rachid Taha: Ansit (Ranska/Algeria 2019) / Je Suis Africain (Naive)
    5. BaBa ZuLa: Kervan Yolda (Caravan on the Road) (Turkki 2019) / Derin Derin (Riverboat)
    6. Garifuna Collective: Wiya Waist (Belize 2019) / Aban (Stonetree)
    7. Acid Arab feat. Cem Yildiz: Ejma (Ranska 2019) / Jdid (Crammed Discs)
    8. Otava Yo: Сумецкая - Sumetskaya (Venäjä 2019) / Любишь ли ты - Do You Love (ARC)
    9. Dona Onete: Musa Da Babilônia (featuring BNegão) (Brasilia 2019) / Rebujo (Mais Um)
    10. DJ Dolores: 12 Segundos (Brasilia 2019) / Recife 19 (Sterns)
    11. Habib Koité: Kharifa (Mali 2019) / Kharifa (Contre Jour)
    12. Laurie Anderson – Tenzin Choegyal – Jesse Paris Smith: Heart Sutra Song – Gone Beyond (USA/Tiibet 2019) / Songs From The Bardo (Smithsonian Folkways)

  • 1. Milton Nascimento and Lô Borges: Tudo Que Você Podia Ser (Brasilia 1972) / Clube Da Esquina (EMI)

    2. Buena Vista Social Club: Chan Chan (Kuuba 2008) / Buena Vista Social Club At Carnegie Hall (World Circuit)

    3. Piirpauke: Soi vienosti murheeni soitto (Suomi 1979) / Yö Kyöpelinvuorella (Ponsi)

    4. Nusrat Fateh Ali Khan: Mustt Mustt (Lost in His Work) (Pakistan1990) / Mustt Mustt (Real World)

    5. Toots and the Maytals: Do the Reggay (Jamaika 1968) / Time Tough – The Anthology (Island Jamaica)

    6. Ravi Shankar: Dhun: Fast Teental (excerpt) (Intia 1967) / Various: The Monterey International Pop Festival (Rhino)

    7. Tinariwen: Tin-Essako (live) (Mali 2004) / The Radio Tisdas Sessions (Wayward & Triban Union)

    8. DakhaBrakha: Oy Za Lisochkom (Ukraina 2009) / На Межі (АртПоле)

    9. Värttinä: Kylä vuotti uutta kuuta (Suomi 1992) / Seleniko (Spirit)

    10. Hasse Walli and Asamaan: Bamba (Senegal/Suomi 1992) / Teranga (Olarin musiikki)

    11. Ontrei: Hummaani (Suomi 2018) / Hummaani (Ontrei)

    12. Youssou N’Dour: Immigrés (Senegal 1988) / Immigrés - Bitim rew (Stern’s)

  • 1. Juurakko: Räntää, hyhmää (Suomi 2019) / Yhdeksäs talvi (Inkoon musiikki)

    2. Zäpämmät: Mummoni (Suomi 2019) / Äiti maa (Inkoon musiikki)
    3. Kulno Malva: Victoriale (Viro 2007) / Victoriale (ARM Music)

    4. Mari Boine Persen: Oppskrift for herrefolk (Norja/Saame 1989) / Gula Gula - Hør stammødrenes stemme (Iđut)

    5. The Dubliners: Finnegan’s Wake (Irlanti 1988) / The Dubliner’s Dublin (Harmac)

    6. Kuhnafar-I feat. John Giorno: Everyone Gets Lighter Dub (Suomi/USA 2012) / Dubland (Zen Master/Rockadillo)

    7. The Skatalites: Occupation (Ring of Fire) (Jamaika 1964) / Foundation Ska (Heartbeat)

    8. Vin Gordon: African Shores (Jamaika 2019) / African Shores (Tradition Disc)

    9. Eek-A-Mouse & The Wailers: Wa Do Dem (Jamaika 1982) / Various: Reggae Sunpsplash '81 – A Tribute to Bob Marley (Elektra)

    10. Nathan Riki Thomson (ft. Maija Kauhanen): Roots of the Baobab Tree (Australia/Suomi 2019) / Resonance (Sibelius Academy/Siba)

    11. Aino & Miihkali: Tähtitarha (Suomi 2019) / Aino & Miihkali (Aino & Miihkali)

    12. MA Rouf: Dancing Fakir (Iran/Suomi 2019) / The People (Ääniä)

  • 1. Cimarrón: Caballo Viejo (Kolumbia 2019) / Orinoco (Cimarrón)

    2. Vildà: Mäkrävaaran Aijö (Saamenmaa/Suomi 2019) / Vildaluodda – Wildprint (Bafe’s Factory)

    3. Pauanne: Maakillinen voima (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)

    4. Omiri: Glória (Portugali 2017) / Baile Electrónico (Bigorna)

    5. 3MA / Ballaké Sissoko-Driss El Maloumi-Rajery: Anarouz (Madagaskar/Marokko/Mali 2017) / Anarouz (Mad Minute Music)

    6. Ginger Baker: Aiko Biaye (UK 2014) / Why? (Motéma)

    7. Rachid Taha: Je Suis Africain (Ranska/Algeria 2019) / Je Suis Africain (Naive)

    8. The Mystery of the Bulgarian Voices: Mome Malenko (Bulgaria 2018) / BooCheeMish (Prophecy)

    9. Lakatos Mónika: Búbánat-búbánat (Unkari 2017) / Romanimo (Gryllus)

    10. Gabacho Maroc: Tawassol (Marokko/Ranska/Algeria 2018) / Tawassol (10H10)

    11. Gabacho Maroc: Bouderbala (Marokko/Ranska/Algeria 2018) / Tawassol (10H10)

    12. Mikko Innanen (ft. Johanna Venho): Uusmaalaisten laulu/Uusi maa (Suomi 2019) / Mikko Innasen Maakuntauudistus - Soitannollis-lyyrillinen eepos  (Aviador)

    13. Meriheini Luoto: VIII (osa) (Suomi 2019) / Metsänpeitto 2 (Meriheini Luoto)

  • 1. Wuta Mayi: Face Cachee (Kongon dem. tasav. 2019) / La Face Cachee (Sterns)
    2. Black Flower: Hora de Aksum (Belgia 2019) / Future Flora (Sdban Ultra)
    3. Luedji Luna: Asas (Brasilia 2019) / Um Corpo No Mundo (Sterns Brasil/YB Music)
    4. Širom: Low Probability of a Hug - Brez velike verjetnosti objema (Slovenia 2019) / A Universe that Roasts Blossoms for a Horse (tak:til/Glitterbeat)
    5. Félix Lajkó & Volosi: Crawler (Unkari/Puola 2019) / Lajkó Félix & Volosi (Fono)
    6. Hope Masike: The Exorcism of a Spinster - Muregere (Zimbabwe 2019) / The Exorcism of a Spinster (Riverboat)
    7. BaBa ZuLa: Kervan Yolda (Caravan on the Road) (Turkki 2019) / Derin Derin (Riverboat)
    8. Parno Graszt: Nem goldoltam, hogy így járok (Unkari 2019) / Már nem szédülök – Rolling back (Fono)
    9. Dona Onete: Tambor do Norte (Brasilia 2019) / Rebujo (Mais Um)
    10. Habib Koité: Wara (Mali 2019) / Kharifa (Contre Jour)
    11. Anne-Mari Kivimäki & Palomylly: Hämäläisten mailla (Suomi 2019) / Hämeen lauluja (Kihtinäjärvi)
    12. Joakim Berghäll with Cesar Aguilar: Yakumama (Suomi/Peru 2019) / Dialogues IV (Boulder Music)

  • 1. Kaoma: Lambada (Ranska/Brasilia 1989)
    2. Los K’Jarkas: Llorando se fué (Bolivia 1981)
    3. Solomon Linda’s Original Evening Birds: Mbube (Etelä-Afrikka 1939)
    4. The Weavers: Wimoweh (USA 1952)
    5. Lord Invader: Rum and Coca Cola (Trinidad 1943)
    6. The Andrews Sisters: Rum and Coca Cola (USA 1945)
    7. Orquesta del Zoológico: El Cóndor Pasa (Peru 1917)
    8. Simon & Garfunkel: El Condor Pasa (If I Could) (USA 1970)
    9. Simon Diaz: Caballo Viejo (Venezuela 1980)
    10. Gipsy Kings: Bamboléo (Ranska 1987)
    11. Bob Dylan: No More Auction Block (Live) (USA 1962)
    12. Bob Dylan: Blowin’ in the Wind (USA 1963)
    13. Dick Dale & His Del-Tones: Misirlou (USA 1962)
    14. Tetos Demetriades (Τέτος Δημητριάδης): Misirlou - Μισιρλού (Kreikka 1927)
    15. Alvaro Hernández Ortiz: El Jarocho (Meksiko 1939)
    16. Ritchie Valens: La Bamba (USA 1958)
    17. Khaled: Didi (Algeria 1992)

  • 1. Vimma: Kahdeksas päivä (Suomi 2019) / Meri ja avaruus (Eclipse Music)
    2. Kayhan Kalhor & The Rembrandt Frerichs Trio: Autumn (Iran/Hollanti 2019) / It’s Still Autumn (Keper)
    3. Skatalites: Rock Fort Rock (El Cumbanchero) (Jamaika 1997) / Ball of Fire (Island Jazz Jamaica)
    4. Burning Spear: Slavery Days (Jamaika 1975) / Marcus Garvey (Island)
    5. Culture: This Time (Jamaika 1981/2019) / The Nighthawk Recordings (Omnivore Recordings)
    6. Elo: Uskallatko (Suomi 2019) / 10”-vinyyli (Helmi Levyt)
    7. Manu Chao: Bloody Bloody Border (Espanja 2019) / Clandestino – Bloody Border (Because Music)
    8. Hossam Ramzy (feat. Jimmy Page (?)): Rock The Tabla (Egypti 2011) / Rock The Tabla (ARC)
    9. Kielo Kärkkäinen: Keitä me olemme (Suomi 2019) / Keitä me olemme (Texicalli)
    10. Samanna: Hiljaisuus (Suomi 2019) / Itsetunto (Texicalli)
    11. Mariza: Trigueirinha (Portugali 2018) / Mariza (Warner Portugal)
    12. Väsen: Typhoon Nozaki (Ruotsi 2019) / Rule of 3 (North Side)

  • 1. Tuomari Nurmio & Tohtori Hillilä: Tulikipinä (Suomi 2019) / Kalevala elävänä ja kuolleena (Vallila Music House)
    2. Jaakko Laitinen & Väärä Raha: Voyager (Suomi 2019) / Kalevala elävänä ja kuolleena (Vallila Music House)
    3. Luedji Luna: Banho de Folhas (Brasilia 2019) / Um Corpo No Mundo (Sterns Brasil/YB Music)
    4. Black Flower: Clap Hands (Belgia 2019) / Future Flora (Sdban Ultra)
    5. Gaizca Project: Es Coulets (Espanja 2019) / Gaizca Project (Homerecords)
    6. Meszecsinka: Többe Nem – Not Anymore (Unkari 2019) / Allj Bele a Melybe - Stand Into the Deep (CPL-Music / NarRator)
    7. Boban Marković Orkestar: Mrak (Serbia 2019) / Mrak (Fono)
    8. Vassvik: Dudinka/Seavvit (Norja/Saame 2019) / Gákti (Heilo/Grappa)
    9. Minyo Crusaders: Yasugi Bushi (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    10. Hope Masike: Kune Mumwe (Zimbabwe 2019) / The Exorcism of a Spinster (Riverboat)
    11. Félix Lajkó & Volosi: Speedmotion (Unkari/Puola 2019) / Lajkó Félix & Volosi (Fono)
    12. Dona Onete: Festa do Tubarão (Brasilia 2019) / Rebujo (Mais Um)
    13. Paleface & Maija Kauhanen: Tietäjän tie (Suomi 2019) / Kalevala elävänä ja kuolleena (Vallila Music House)

  • 1. Rico: Take Five (Jamaika/UK 1979) / Maxi-single (Island)
    2. La Lupe: Fiebre (Kuuba/USA 1960-luku) / Various: Made In Cuba 2 (Virgin)
    3. Daymé Arocena: Cry Me A River (Kuuba 2015) / The Havana Cultura Sessions –EP (Brownswood Recordings)
    4. Chris Ardoin and Double Clutchin’: Your Love Keeps Lifting Me Higher (Higher and Higher) (USA 1998) / Various: Cover The World – World Music Versions of Classic Pop Hits (Putumayo)
    5. Mec Yek: Pale Tsha Kalo (Back to Black) (Belgia/Serbia 2015) / Super Diver City (Choux de Bruxelles)
    6. Liljan Loisto: Muistatko Monrepos’n (Suomi 2010) / Takaisin Karjalan maille (Suomen Musiikki)
    7. Sakari Kukko & Humbalax: Paratiisi (Suomi 2011) / S/t (Rockadillo)
    8. Hasse Walli Asamaan & As Bara: Poupée de cire, poupée de son (Senegal/Suomi 2015) / Julkaisematon raakamiksaus, Dakar toukokuu 2015
    9. Michelle Simonal: (I Can’t Get) Satisfaction (Brasilia/USA 2004) / Various: Bossa n’ Stones – The Electro-Bossa Songbook of The Rolling Stones (Dro Atlantic)
    10. Los Rolin: Spanish Rumba Beat (Medley) (Yellow Submarine/She Loves You/Michelle/All You Need Is Love/All Together Now/Yesterday) (Espanja 1991) / 7”-single (Columbia)
    11. Jackie Mittoo: Darker Shade Of Black (Norwegian Wood) (Jamaika 1976) / Champion in the Arena 1976-1977 (Blood and Fire)
    12. Gregory Isaacs: Mr. Tambourine Man (Jamaika 2004) / Various: Is It Rolling Bob? A Reggae Tribute to Bob Dylan (Ras Records/Sanctuary)
    13. Trio Mei Li De Dao: I Want You (Taiwan 2013) / Various: From Another World – A Tribute to Bob Dylan (Buda Musique)

  • 1. Africa Express: Terry Riley's In C Mali / Terry Riley's In C Mali (Mali/UK 2015) / S/t (Transgressive)
    2. Fanfare Ciocarlia: Caravan (Romania 2005) / Gili Garabdi (Asphalt Tango)
    3. Rodolfo y su Tipica RA7: La Colegiala (Kolumbia 1980) / Various: Cumbia Cumbia (World Circuit)
    4. The Skatalites: The Guns of Navarone (Jamaika 1966) / Various: Tougher Than Tough - The Story of Jamaican Music (Mango)
    5. Mulatu Astatke: Yegelle Tezeta (Etiopia 1969) / Various: Music from Broken Flowers – a film by Jim Jarmusch (Decca)
    6. Mariza: Ai, Esta Pena De Mim (Portugali 2010) / Fado Traditional (EMI Music Portugal)
    7. Paul Simon: Diamonds On the Soles of Her Shoes (USA/Etelä-Afrikka 1986) / Graceland (Warner)
    8. Hedningarna: Aivoton (Ruotsi/Suomi 1992) / Kaksi! (Silence)
    9. Asha Bhosle: Eena Meena Deeka (Intia 1957) / The Very Best of Asha Bhosle – The Playback Queen (Nascente)
    10. Don Cherry: Brown Rice (USA 1975) / Don Cherry (Horizon/A & M)
    11. Fela Kuti: Sorrow, Tears And Blood (Nigeria 1977) / Black President (Capitol)
    12. Primitiivisen musiikin orkesteri Primo (ft. Heikki Laitinen): Vaivainen Poika (Suomi 1984) / Haltian opissa (Olarin Musiikki)
    13. Bob Marley & The Wailers: Natural Mystic (Jamaika 1977) / Exodus (Island)

Lyssna också