Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Baddingia senegalilaisittain, Dylania taiwanilaisittain ja Stonesia sambana - listahitit world music -versioina

  • 59 min
  • 7 mån. 9 d

1. Rico: Take Five (Jamaika/UK 1979) / Maxi-single (Island)
2. La Lupe: Fiebre (Kuuba/USA 1960-luku) / Various: Made In Cuba 2 (Virgin)
3. Daymé Arocena: Cry Me A River (Kuuba 2015) / The Havana Cultura Sessions –EP (Brownswood Recordings)
4. Chris Ardoin and Double Clutchin’: Your Love Keeps Lifting Me Higher (Higher and Higher) (USA 1998) / Various: Cover The World – World Music Versions of Classic Pop Hits (Putumayo)
5. Mec Yek: Pale Tsha Kalo (Back to Black) (Belgia/Serbia 2015) / Super Diver City (Choux de Bruxelles)
6. Liljan Loisto: Muistatko Monrepos’n (Suomi 2010) / Takaisin Karjalan maille (Suomen Musiikki)
7. Sakari Kukko & Humbalax: Paratiisi (Suomi 2011) / S/t (Rockadillo)
8. Hasse Walli Asamaan & As Bara: Poupée de cire, poupée de son (Senegal/Suomi 2015) / Julkaisematon raakamiksaus, Dakar toukokuu 2015
9. Michelle Simonal: (I Can’t Get) Satisfaction (Brasilia/USA 2004) / Various: Bossa n’ Stones – The Electro-Bossa Songbook of The Rolling Stones (Dro Atlantic)
10. Los Rolin: Spanish Rumba Beat (Medley) (Yellow Submarine/She Loves You/Michelle/All You Need Is Love/All Together Now/Yesterday) (Espanja 1991) / 7”-single (Columbia)
11. Jackie Mittoo: Darker Shade Of Black (Norwegian Wood) (Jamaika 1976) / Champion in the Arena 1976-1977 (Blood and Fire)
12. Gregory Isaacs: Mr. Tambourine Man (Jamaika 2004) / Various: Is It Rolling Bob? A Reggae Tribute to Bob Dylan (Ras Records/Sanctuary)
13. Trio Mei Li De Dao: I Want You (Taiwan 2013) / Various: From Another World – A Tribute to Bob Dylan (Buda Musique)

Sändningar

  • fr 6.9.2019 17.10 • Yle Radio 1

Avsnitt

  • 1. Angélique Kidjo: Quimbara (Benin 2019) / Celia (Verve)

    2. Nathalie Joachim With Spektral Quartet: Papa Loko (Interlude: September 24, 1918) (Haiti/USA 2019) / Fanm D’Ayiti (New Amsterdam Records)  
    3. Altın Gün: Vay Dünya (Turkki/Hollanti 2019) / Gece (Glitterbeat)

    4. Third World: YimMasGan (Jamaika 2019) / More Work To Be Done (Ghetto Youths International)

    5. Steel Pulse: Rize (UK 2019) / Mass Manipulation (Rootfire Cooperative)
    6. Lastenmusiikkiorkesteri Ammuu!: Baobab / Kesät talvet (Ammuusikot)

    7. Piirainen | Blom | Company: Kuiskaaja (Suomi 2020) / Digisingle (Bafe’s Factory)

    8. Petri Hakala & Markku Lepistö: Kipinä (Suomi 2020) / Nordic Route (Rapusaari)

    9. Jori Otsa & Mah’Orkka: Moskovan valot (Suomi 2020) / Georg. tule takaisin… (Konserttitoimisto Kumpulainen Oy)

    10. Vassvik: At the Stone Desert/Ruvdarássi (Norja/Saame 2019) / Gákti (Heilo/Grappa)

    11. Ilkka Arola Sound Tagine: Saba Dance (Suomi 2019) / Land Ahead! (Flame Jazz)

    12. MeNaiset: Marityttö (Suomi 2020) / Eri esitt.: Voice of Generations – Aikojen ääni (Sibarecords)

  • 1. Joonas Widenius Trio: Prologue (Suomi 2020) / New Nordik Sagas (Rockadillo/Nordic Notes)

    2. Joonas Widenius Trio: Blues Valhalla (Suomi 2020) / New Nordik Sagas (Rockadillo/Nordic Notes)

    3. Esperanza Fernández: Al Titi (Espanja 2007) / Recuerdos (Disc Medi S.A.)

    4. Roberto Fonseca: Aggua (Kuuba 2019) / Yesun (Wagram)

    5. Juurakko: Räntää, hyhmää (Suomi 2019) / Yhdeksäs talvi (Inkoon musiikki)

    6. Vimma: Kahdeksas päivä (Suomi 2019) / Meri ja avaruus (Eclipse Music)

    7. KutiMangoes: Money Is The Curse (Tanska 2019) / Afrotropism (Tramp)

    8. Piirpauke: Kalevala Blues (Suomi 2019) / Hali (Rockadillo)

    9. Vardan Hovanissian & Emre Gültekin: Getashen (Armenia 2017) / Adana (Muziekpublique)

    10. Virsipuu: Lempeä laulu (Suomi 2019) / Oi (Metrofolk Music)

    11. Frode Haltli: Mostamägg Polska (Norja 2019) / Border Woods (Hubro)

  • 1. Mamadou Kelly: Woma Gara (Mali 2019) / Les Bateaux (Clermont)

    2. Asmaa Hamzaoui & Bnat Timbouktou: Foulani (Marokko 2019) / Oulad Lghaba (ajabu!)

    3. Nguyên Lê: Overseas Suite: Square Earth (Vietnam/Ranska 2019) / Overseas (ACT)

    4. Dimitris Mystakidis (Δημήτρης Μυστακίδης): Vergoules (Βεργούλες)
    (Kreikka 2019) / Here & There (Fishbowl)

    5. Ballake Sissoko & Baba Sissoko: Bi Djeliya (Mali 2019) / Sissoko & Sissoko (Homerecords)

    6. Eneida Marta: Amor (Guinea-Bissau 2019) / Ibra (Algeventos)

    7. Issa Sow: Ayanaabé (Senegal/Belgia 2019) / Ayanaabé - La Musique D’Issa Sow (Homerecords)

    8. Lakou Mizik: Renmen feat. Preservation Hall Jazz Band (Haiti/USA 2019) / HaitiaNola (Cumbancha)

    9. Garifuna Collective: Hamala (Let Him Fly) (Belize 2019) / Aban (Stonetree)

    10. Aziza Brahim: Hada jil (Länsi-Sahara 2019) / Sahari (Glitterbeat)
    11. Emmi Kujanpää: Ogrejalo Slantse – Vuota Vuota (Suomi 2020) / Nani (Nordic Notes/Sibelius Academy)

    12. Niemi: Spiraalit/Spirals (Suomi 2020) / Spiraalit/Spirals (Bafe’s Factory/Nordic Notes)

  • 1. Enkel: Siskoille 1925 (Suomi 2018) / We Are Enkel (Nordic Notes)

    2. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Vulle Mihkku (Suomi/Norja/Saamenmaa 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)

    3. Black Flower: Hora de Aksum (Belgia 2019) / Future Flora (Sdban Ultra)

    4. Vieira e Seu Conjunto: Lambada de Baleia (Brasilia 1978) / Various: Jambú e Os Míticos Sons Da Amazônia (Analog Africa)

    5. Félix Lajkó & Volosi: Crawler (Unkari/Puola 2019) / Lajkó Félix & Volosi (Fono)

    6. Boban Marković Orkestar: Mrak (Serbia 2019) / Mrak (Fono)

    7. Habib Koité: Mandé (Mali 2019) / Kharifa (Contre Jour)

    8. Salif Keita: Tonton (Mali 2018) / Un Autre Blanc (Naïve)

    9. Minyo Crusaders: Otemoyan (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)

    10. Dona Onete: Festa do Tubarão (Brasilia 2019) / Rebujo (Mais Um)

    11. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba feat. Majid Bekkas: Kanougnon (Mali 2019) / Miri (Outhere)
    12. Kronos Quartet & Mahsa and Marjan Vahdat: My Ruthless Companion (Iran/USA 2019) / Placeless (Kirkelig Kulturverksted KKV)

    13. Kuhnafar-I: Jään iltaan hiljaiseen (Suomi 2019) / Videosingle (Omakust.)

  • 1. Kaoma: Lambada (Ranska/Brasilia 1989)
    2. Los K’Jarkas: Llorando se fué (Bolivia 1981)
    3. Solomon Linda’s Original Evening Birds: Mbube (Etelä-Afrikka 1939)
    4. The Weavers: Wimoweh (USA 1952)
    5. Lord Invader: Rum and Coca Cola (Trinidad 1943)
    6. The Andrews Sisters: Rum and Coca Cola (USA 1945)
    7. Orquesta del Zoológico: El Cóndor Pasa (Peru 1917)
    8. Simon & Garfunkel: El Condor Pasa (If I Could) (USA 1970)
    9. Simon Diaz: Caballo Viejo (Venezuela 1980)
    10. Gipsy Kings: Bamboléo (Ranska 1987)
    11. Bob Dylan: No More Auction Block (Live) (USA 1962)
    12. Bob Dylan: Blowin’ in the Wind (USA 1963)
    13. Dick Dale & His Del-Tones: Misirlou (USA 1962)
    14. Tetos Demetriades (Τέτος Δημητριάδης): Misirlou - Μισιρλού (Kreikka 1927)
    15. Alvaro Hernández Ortiz: El Jarocho (Meksiko 1939)
    16. Ritchie Valens: La Bamba (USA 1958)
    17. Khaled: Didi (Algeria 1992)

  • 1. Milton Nascimento and Lô Borges: Tudo Que Você Podia Ser (Brasilia 1972) / Clube Da Esquina (EMI)
    2. Buena Vista Social Club: Chan Chan (Kuuba 2008) / Buena Vista Social Club At Carnegie Hall (World Circuit)
    3. Piirpauke: Soi vienosti murheeni soitto (Suomi 1979) / Yö Kyöpelinvuorella (Ponsi)
    4. Nusrat Fateh Ali Khan: Mustt Mustt (Lost in His Work) (Pakistan1990) / Mustt Mustt (Real World)
    5. Toots and the Maytals: Do the Reggay (Jamaika 1968) / Time Tough – The Anthology (Island Jamaica)
    6. Ravi Shankar: Dhun: Fast Teental (excerpt) (Intia 1967) / Various: The Monterey International Pop Festival (Rhino)
    7. Tinariwen: Tin-Essako (live) (Mali 2004) / The Radio Tisdas Sessions (Wayward & Triban Union)
    8. DakhaBrakha: Oy Za Lisochkom (Ukraina 2009) / На Межі (АртПоле)
    9. Värttinä: Kylä vuotti uutta kuuta (Suomi 1992) / Seleniko (Spirit)
    10. Hasse Walli and Asamaan: Bamba (Senegal/Suomi 1992) / Teranga (Olarin musiikki)
    11. Ontrei: Hummaani (Suomi 2018) / Hummaani (Ontrei)
    12. Youssou N’Dour: Immigrés (Senegal 1988) / Immigrés - Bitim rew (Stern’s)

  • 1. Pekko Käppi: Hellulleni (Suomi 2019) / Finnish Folk Songs Vol. 1 (Helmi Levyt)
    2. DJ Dolores: 12 Segundos (Brasilia 2019) / Recife 19 (Sterns)
    3. Asmaa Hamzaoui & Bnat Timbouktou: Foulani (Marokko 2019) / Oulad Lghaba (ajabu!)
    4. Korjen: Hoy Nazan (Bosnia-Puola-Slovakia-Tsekki 2019) / Sabur (Indies Scope)
    5. Rachid Taha: Minouche (Ranska/Algeria 2019) / Je Suis Africain (Naive)
    6. UDU: Pijok (Liettua-Venäjä/Burjatia 2019) / UDU (CPL-Music)
    7. Garifuna Collective: Lügua (Lost) (Belize 2019) / Aban (Stonetree)
    8. Lakou Mizik: Iko Kreyòl (feat. Win Butler, Régine Chassagne, Preservation Hall Jazz Band & 79rs Gang) (Haiti/USA) / HaitiaNola (Cumbancha)
    9. Lakou Mizik: Sa Na Kenbe (What Will We Keep) (feat. Cyril Neville) (Haiti/USA) / HaitiaNola (Cumbancha)
    10. Habib Koité: Kharifa (Mali 2019) / Kharifa (Contre Jour)
    11. Ballake Sissoko & Baba Sissoko: Sigi Gno Gonya (Mali 2019) / Sissoko & Sissoko (Homerecords)
    12. Aziza Brahim: Cuatro proverbios (Länsi-Sahara 2019) / Sahari (Glitterbeat)
    13. Aziza Brahim: Sahari (Länsi-Sahara 2019) / Sahari (Glitterbeat)
    14. Juurakko: Koska meill’ on Joulu? (Polar Night Blues) (Suomi 2019) / Yhdeksäs talvi (Inkoon Musiikki)
    15. Henna-Maija Vannemaa Quartet: Flash-Tango (Suomi 2019) / Haave (Eclipse Music)

  • 1. Piirpauke: Kanteletara (Suomi/Senegal 2019) / Hali (Rockadillo)

    2. Ismaila Sané Saïsba: Rewum Nasaran (Senegal/Suomi 2019) / Ekiinafrik (Eclipse Music)

    3. Joakim Berghäll with Malang Cissokho: Thousand Miles to Sahara (Suomi/Senegal 2019) / Dialogues IV (Boulder Music)

    4. Cuejero: Princesa de papel (Espanja/Suomi/Chile 2019) / Inmerso (Global Music Centre – Maailman musiikin keskus)

    5. Alvarado-Koivistoinen-Tuomarila: Estrellas Sobre El Mar (Tähdet meren yllä) (Suomi/Argentiina 2019) / Alma (Svart)

    6. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Basejárv-Hánsa (Suomi/Norja/Saame 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)

    7. Subsonic Trio: Kesäyö/Summer Night (Suomi/Brasilia/Australia 2016) / Sonic Migration (Bafe’s Factory)

    8. Nathan Riki Thomson (ft. Maija Kauhanen): Roots of the Baobab Tree (Australia/Suomi 2019) / Resonance (Sibelius Academy/Siba)

    9. Sans: Rauta – Iron (Suomi/UK/Armenia 2018) / Kulku (Cloud Valley)

    10. Nefes: Servi Boylu, İnce Belli (Suomi/Turkki 2018) / Damla (Global Music Centre)

    11. MA Rouf: Feather (Iran/Suomi 2019) / The People (Ääniä)

    12. Helsinki-Cotonou Ensemble: The Road Is Long (Suomi/Benin 2017) / The Road Is Long – Live a Savoy Theatre (No Problem! Music)

  • 1. Africa Express: Terry Riley's In C Mali / Terry Riley's In C Mali (Mali/UK 2015) / S/t (Transgressive)
    2. Fanfare Ciocarlia: Caravan (Romania 2005) / Gili Garabdi (Asphalt Tango)
    3. Rodolfo y su Tipica RA7: La Colegiala (Kolumbia 1980) / Various: Cumbia Cumbia (World Circuit)
    4. The Skatalites: The Guns of Navarone (Jamaika 1966) / Various: Tougher Than Tough - The Story of Jamaican Music (Mango)
    5. Mulatu Astatke: Yegelle Tezeta (Etiopia 1969) / Various: Music from Broken Flowers – a film by Jim Jarmusch (Decca)
    6. Mariza: Ai, Esta Pena De Mim (Portugali 2010) / Fado Traditional (EMI Music Portugal)
    7. Paul Simon: Diamonds On the Soles of Her Shoes (USA/Etelä-Afrikka 1986) / Graceland (Warner)
    8. Hedningarna: Aivoton (Ruotsi/Suomi 1992) / Kaksi! (Silence)
    9. Asha Bhosle: Eena Meena Deeka (Intia 1957) / The Very Best of Asha Bhosle – The Playback Queen (Nascente)
    10. Don Cherry: Brown Rice (USA 1975) / Don Cherry (Horizon/A & M)
    11. Fela Kuti: Sorrow, Tears And Blood (Nigeria 1977) / Black President (Capitol)
    12. Primitiivisen musiikin orkesteri Primo (ft. Heikki Laitinen): Vaivainen Poika (Suomi 1984) / Haltian opissa (Olarin Musiikki)
    13. Bob Marley & The Wailers: Natural Mystic (Jamaika 1977) / Exodus (Island)

  • 1. Jaakko Laitinen & Väärä Raha: Kotimatka (Suomi 2019) / Single (Playground)

    2. Freilach mit Kneidlach: Dzhankoye (Suomi 2019) / Gefilte Fidl (Global Music Centre – Maailman musiikin keskus)

    3. Cuejero: Princesa de papel (Espanja/Suomi/Chile 2019) / Inmerso (Global Music Centre – Maailman musiikin keskus)

    4. Paleface & Laulava Unioni: Pontevat mahat (Suomi 2019) / Tie vapauteen (TJT-Musiikki ky Finalmix)

    5. Paleface & Laulava Unioni: Lännen lokari (Suomi 2019) / Tie vapauteen (TJT-Musiikki ky Finalmix)
    6. Bob Dylan & Johnny Cash: Don't Think Twice, It's All Right/Understand Your Man [Rehearsal] [Previously Unreleased] (USA 1969/2019) / The Bootleg Series, Vol. 15: Travelin' Thru (Sony)

    7. Mdou Moctar: Tarhatazed (Niger 2019) / Ilana: The Creator (Sahel Sound)

    8. Gyptian: What a Gwaan (Jamaika 2019) / My Love Is Growing (Jam2 Records)

    9. Kolonien: Sammanhang (Ruotsi 2013) / Sammanhang-EP (Nataraj)

    10. Iva Nova/ива нова: Signals/сигналы (Venäjä 2014) / Крутила пила

    11. Belize: Este espacio (Suomi 2019) / Mis dos madres (Eclipse Music)

    12. Jarkko Toivonen: A Felicidade – Happiness (Suomi 2019) / Satin Beat of Bossa Nova (Jacaranda)
    13. Lankum: The Young People (Irlanti 2019) / The Livelong Day (Rough Trade)

  • 1. Lehtojärven Hirvenpää: Koska pasahtaa (Suomi 2019) / Lehtojärven Hirvenpää (Helmi levyt)

    2. Konsta, Kusti & Faarao: Konstan sottiisi (Suomi 2019) / Konsta, Kusti & Faarao (Helmi-Levyt)

    3. Tampo: Odaliskin tanssi (Suomi 2019) / TampoMambo – Live Vastavirta-clubilla 2018 (Karkia Mistika)

    4. Donna And The Dynamiters: Our Man In Tokyo (Suomi 2019) / Rocket To Rocksteady Heaven (Stupido)

    5. The Meänland: Letkeätä rekkeetä (Suomi 2019) / The Meänland (Reggaedog)

    6. Matti Rag Paananen: Rio Pacaya (Suomi 1990) / Amazon (Beta)

    7. Vili Mustalampi: Yhtä kaunis kuin sinä (Suomi 2019) / Single (Rumba-Akatemia)

    8. Aija Puurtinen & Brooklynin Satu: Kohti Länttä ja Kaliforniaa (Suomi 2019) / Lännen maata (Turenki)

    9. Ilkka Arola Sound Tagine: Land Ahead! (Suomi 2019) / Land Ahead! (Flame Jazz)

    10. Hasse Walli & Asamaan: Diano Neexna (Senegal/Suomi 1988) / The Best of Hasse Walli & Asamaan – Super Mbalax de Sénégal (H. Walli)

    11. Zamburu: Toubaca (Suomi 2019) / Dunya - Traditional Music from West Africa (Omakustanne)

    12. Mac & Party (Yaseen Mohamed al Hosni): Mwana Na Kibarua (Kenia 1960-luku) / Yaseen & Party (Mzuri/Afro7)

  • Dona Onete Tampereen Womexissa.
    Kuva: Harri Tuominen

    1. Teija Niku: Salakavala (Suomi 2019) / Hetkessä (Ääniä)
    2. Širom: Prekaljen v dlan prime ključ/Sleight of Hand with a Melting Key (Slovenia 2019) / Svet, Ki Speče Konju Cvet/A Universe that Roasts Blossoms for a Horse (tak:til/Glitterbeat)
    3. Korjen: Mesečina (Bosnia-Puola-Slovakia-Tsekki 2019) / Sabur (Indies Scope)
    4. Rachid Taha: Ansit (Ranska/Algeria 2019) / Je Suis Africain (Naive)
    5. BaBa ZuLa: Kervan Yolda (Caravan on the Road) (Turkki 2019) / Derin Derin (Riverboat)
    6. Garifuna Collective: Wiya Waist (Belize 2019) / Aban (Stonetree)
    7. Acid Arab feat. Cem Yildiz: Ejma (Ranska 2019) / Jdid (Crammed Discs)
    8. Otava Yo: Сумецкая - Sumetskaya (Venäjä 2019) / Любишь ли ты - Do You Love (ARC)
    9. Dona Onete: Musa Da Babilônia (featuring BNegão) (Brasilia 2019) / Rebujo (Mais Um)
    10. DJ Dolores: 12 Segundos (Brasilia 2019) / Recife 19 (Sterns)
    11. Habib Koité: Kharifa (Mali 2019) / Kharifa (Contre Jour)
    12. Laurie Anderson – Tenzin Choegyal – Jesse Paris Smith: Heart Sutra Song – Gone Beyond (USA/Tiibet 2019) / Songs From The Bardo (Smithsonian Folkways)

Lyssna också