Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Itäinen Eurooppa röyhii Puolasta Bulgariaan ja Slovakiasta Unkariin kesäkuun World Music Charts Europe -listalla

  • 59 min
  • 7 mån. 19 d

1. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Vulle Mihkku (Suomi/Norja/Saamenmaa 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
2. Sole Azul: Ne muut (Suomi 2019) / Quasi Tango (Eclipse Music)
3. Babra: Makedonsko Oro (Unkari 2019) / Babra (Fono)
4. Madalitso Band: Vina Vina Malawi (Malawi 2019) / Wasalala (Bongo Joe)
5. Warsaw Village Band: Oberek in Major-Minor (Puola 2018) / Mazovian Roots – Re:Action (Jaro Medien)
6. La Yegros: Linda La Cumbia (Argentina 2019) / Suelta (X Ray)
7. The Bulgarian Voices - Angelite: Kafal Sviri – Hear The Reed-Pipe Playing (Bulgaria 2019) / Heritage (Jaro)
8. Cendes: Horila Sosna (Slovakia 2019) / Cossack Attack! (Molca)
9. El Afronte Orquesta Típica: Claroscuro (Argentiina 2019) / Tango Argentino Today (Act)
10. Our Native Daughters: Slave Driver (USA 2019) / Songs of Our Native Daughters (Smithsonian Folkways)
11. Minyo Crusaders: Otemoyan (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
12. Kronos Quartet & Mahsa and Marjan Vahdat: My Ruthless Companion (Iran/USA 2019) / Placeless (Kirkelig Kulturverksted KKV)
13. Tuuletar feat. Pekko Käppi: Hälytystila/Panic-Stricken (Suomi 2019) / Rajatila/Borderline (Bafe’s Factory/Nordic Notes)

Sändningar

  • fr 7.6.2019 17.10 • Yle Radio 1

Avsnitt

  • 1. Cimarrón: Caballo Viejo (Kolumbia 2019) / Orinoco (Cimarrón)

    2. Vildà: Mäkrävaaran Aijö (Saamenmaa/Suomi 2019) / Vildaluodda – Wildprint (Bafe’s Factory)

    3. Pauanne: Maakillinen voima (Suomi 2019) / Pauanne (Nordic Notes)

    4. Omiri: Glória (Portugali 2017) / Baile Electrónico (Bigorna)

    5. 3MA / Ballaké Sissoko-Driss El Maloumi-Rajery: Anarouz (Madagaskar/Marokko/Mali 2017) / Anarouz (Mad Minute Music)

    6. Ginger Baker: Aiko Biaye (UK 2014) / Why? (Motéma)

    7. Rachid Taha: Je Suis Africain (Ranska/Algeria 2019) / Je Suis Africain (Naive)

    8. The Mystery of the Bulgarian Voices: Mome Malenko (Bulgaria 2018) / BooCheeMish (Prophecy)

    9. Lakatos Mónika: Búbánat-búbánat (Unkari 2017) / Romanimo (Gryllus)

    10. Gabacho Maroc: Tawassol (Marokko/Ranska/Algeria 2018) / Tawassol (10H10)

    11. Gabacho Maroc: Bouderbala (Marokko/Ranska/Algeria 2018) / Tawassol (10H10)

    12. Mikko Innanen (ft. Johanna Venho): Uusmaalaisten laulu/Uusi maa (Suomi 2019) / Mikko Innasen Maakuntauudistus - Soitannollis-lyyrillinen eepos  (Aviador)

    13. Meriheini Luoto: VIII (osa) (Suomi 2019) / Metsänpeitto 2 (Meriheini Luoto)

  • 1. Wuta Mayi: Face Cachee (Kongon dem. tasav. 2019) / La Face Cachee (Sterns)
    2. Black Flower: Hora de Aksum (Belgia 2019) / Future Flora (Sdban Ultra)
    3. Luedji Luna: Asas (Brasilia 2019) / Um Corpo No Mundo (Sterns Brasil/YB Music)
    4. Širom: Low Probability of a Hug - Brez velike verjetnosti objema (Slovenia 2019) / A Universe that Roasts Blossoms for a Horse (tak:til/Glitterbeat)
    5. Félix Lajkó & Volosi: Crawler (Unkari/Puola 2019) / Lajkó Félix & Volosi (Fono)
    6. Hope Masike: The Exorcism of a Spinster - Muregere (Zimbabwe 2019) / The Exorcism of a Spinster (Riverboat)
    7. BaBa ZuLa: Kervan Yolda (Caravan on the Road) (Turkki 2019) / Derin Derin (Riverboat)
    8. Parno Graszt: Nem goldoltam, hogy így járok (Unkari 2019) / Már nem szédülök – Rolling back (Fono)
    9. Dona Onete: Tambor do Norte (Brasilia 2019) / Rebujo (Mais Um)
    10. Habib Koité: Wara (Mali 2019) / Kharifa (Contre Jour)
    11. Anne-Mari Kivimäki & Palomylly: Hämäläisten mailla (Suomi 2019) / Hämeen lauluja (Kihtinäjärvi)
    12. Joakim Berghäll with Cesar Aguilar: Yakumama (Suomi/Peru 2019) / Dialogues IV (Boulder Music)

  • 1. Kaoma: Lambada (Ranska/Brasilia 1989)
    2. Los K’Jarkas: Llorando se fué (Bolivia 1981)
    3. Solomon Linda’s Original Evening Birds: Mbube (Etelä-Afrikka 1939)
    4. The Weavers: Wimoweh (USA 1952)
    5. Lord Invader: Rum and Coca Cola (Trinidad 1943)
    6. The Andrews Sisters: Rum and Coca Cola (USA 1945)
    7. Orquesta del Zoológico: El Cóndor Pasa (Peru 1917)
    8. Simon & Garfunkel: El Condor Pasa (If I Could) (USA 1970)
    9. Simon Diaz: Caballo Viejo (Venezuela 1980)
    10. Gipsy Kings: Bamboléo (Ranska 1987)
    11. Bob Dylan: No More Auction Block (Live) (USA 1962)
    12. Bob Dylan: Blowin’ in the Wind (USA 1963)
    13. Dick Dale & His Del-Tones: Misirlou (USA 1962)
    14. Tetos Demetriades (Τέτος Δημητριάδης): Misirlou - Μισιρλού (Kreikka 1927)
    15. Alvaro Hernández Ortiz: El Jarocho (Meksiko 1939)
    16. Ritchie Valens: La Bamba (USA 1958)
    17. Khaled: Didi (Algeria 1992)

  • 1. Vimma: Kahdeksas päivä (Suomi 2019) / Meri ja avaruus (Eclipse Music)
    2. Kayhan Kalhor & The Rembrandt Frerichs Trio: Autumn (Iran/Hollanti 2019) / It’s Still Autumn (Keper)
    3. Skatalites: Rock Fort Rock (El Cumbanchero) (Jamaika 1997) / Ball of Fire (Island Jazz Jamaica)
    4. Burning Spear: Slavery Days (Jamaika 1975) / Marcus Garvey (Island)
    5. Culture: This Time (Jamaika 1981/2019) / The Nighthawk Recordings (Omnivore Recordings)
    6. Elo: Uskallatko (Suomi 2019) / 10”-vinyyli (Helmi Levyt)
    7. Manu Chao: Bloody Bloody Border (Espanja 2019) / Clandestino – Bloody Border (Because Music)
    8. Hossam Ramzy (feat. Jimmy Page (?)): Rock The Tabla (Egypti 2011) / Rock The Tabla (ARC)
    9. Kielo Kärkkäinen: Keitä me olemme (Suomi 2019) / Keitä me olemme (Texicalli)
    10. Samanna: Hiljaisuus (Suomi 2019) / Itsetunto (Texicalli)
    11. Mariza: Trigueirinha (Portugali 2018) / Mariza (Warner Portugal)
    12. Väsen: Typhoon Nozaki (Ruotsi 2019) / Rule of 3 (North Side)

  • 1. Tuomari Nurmio & Tohtori Hillilä: Tulikipinä (Suomi 2019) / Kalevala elävänä ja kuolleena (Vallila Music House)
    2. Jaakko Laitinen & Väärä Raha: Voyager (Suomi 2019) / Kalevala elävänä ja kuolleena (Vallila Music House)
    3. Luedji Luna: Banho de Folhas (Brasilia 2019) / Um Corpo No Mundo (Sterns Brasil/YB Music)
    4. Black Flower: Clap Hands (Belgia 2019) / Future Flora (Sdban Ultra)
    5. Gaizca Project: Es Coulets (Espanja 2019) / Gaizca Project (Homerecords)
    6. Meszecsinka: Többe Nem – Not Anymore (Unkari 2019) / Allj Bele a Melybe - Stand Into the Deep (CPL-Music / NarRator)
    7. Boban Marković Orkestar: Mrak (Serbia 2019) / Mrak (Fono)
    8. Vassvik: Dudinka/Seavvit (Norja/Saame 2019) / Gákti (Heilo/Grappa)
    9. Minyo Crusaders: Yasugi Bushi (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    10. Hope Masike: Kune Mumwe (Zimbabwe 2019) / The Exorcism of a Spinster (Riverboat)
    11. Félix Lajkó & Volosi: Speedmotion (Unkari/Puola 2019) / Lajkó Félix & Volosi (Fono)
    12. Dona Onete: Festa do Tubarão (Brasilia 2019) / Rebujo (Mais Um)
    13. Paleface & Maija Kauhanen: Tietäjän tie (Suomi 2019) / Kalevala elävänä ja kuolleena (Vallila Music House)

  • 1. Rico: Take Five (Jamaika/UK 1979) / Maxi-single (Island)
    2. La Lupe: Fiebre (Kuuba/USA 1960-luku) / Various: Made In Cuba 2 (Virgin)
    3. Daymé Arocena: Cry Me A River (Kuuba 2015) / The Havana Cultura Sessions –EP (Brownswood Recordings)
    4. Chris Ardoin and Double Clutchin’: Your Love Keeps Lifting Me Higher (Higher and Higher) (USA 1998) / Various: Cover The World – World Music Versions of Classic Pop Hits (Putumayo)
    5. Mec Yek: Pale Tsha Kalo (Back to Black) (Belgia/Serbia 2015) / Super Diver City (Choux de Bruxelles)
    6. Liljan Loisto: Muistatko Monrepos’n (Suomi 2010) / Takaisin Karjalan maille (Suomen Musiikki)
    7. Sakari Kukko & Humbalax: Paratiisi (Suomi 2011) / S/t (Rockadillo)
    8. Hasse Walli Asamaan & As Bara: Poupée de cire, poupée de son (Senegal/Suomi 2015) / Julkaisematon raakamiksaus, Dakar toukokuu 2015
    9. Michelle Simonal: (I Can’t Get) Satisfaction (Brasilia/USA 2004) / Various: Bossa n’ Stones – The Electro-Bossa Songbook of The Rolling Stones (Dro Atlantic)
    10. Los Rolin: Spanish Rumba Beat (Medley) (Yellow Submarine/She Loves You/Michelle/All You Need Is Love/All Together Now/Yesterday) (Espanja 1991) / 7”-single (Columbia)
    11. Jackie Mittoo: Darker Shade Of Black (Norwegian Wood) (Jamaika 1976) / Champion in the Arena 1976-1977 (Blood and Fire)
    12. Gregory Isaacs: Mr. Tambourine Man (Jamaika 2004) / Various: Is It Rolling Bob? A Reggae Tribute to Bob Dylan (Ras Records/Sanctuary)
    13. Trio Mei Li De Dao: I Want You (Taiwan 2013) / Various: From Another World – A Tribute to Bob Dylan (Buda Musique)

  • 1. Africa Express: Terry Riley's In C Mali / Terry Riley's In C Mali (Mali/UK 2015) / S/t (Transgressive)
    2. Fanfare Ciocarlia: Caravan (Romania 2005) / Gili Garabdi (Asphalt Tango)
    3. Rodolfo y su Tipica RA7: La Colegiala (Kolumbia 1980) / Various: Cumbia Cumbia (World Circuit)
    4. The Skatalites: The Guns of Navarone (Jamaika 1966) / Various: Tougher Than Tough - The Story of Jamaican Music (Mango)
    5. Mulatu Astatke: Yegelle Tezeta (Etiopia 1969) / Various: Music from Broken Flowers – a film by Jim Jarmusch (Decca)
    6. Mariza: Ai, Esta Pena De Mim (Portugali 2010) / Fado Traditional (EMI Music Portugal)
    7. Paul Simon: Diamonds On the Soles of Her Shoes (USA/Etelä-Afrikka 1986) / Graceland (Warner)
    8. Hedningarna: Aivoton (Ruotsi/Suomi 1992) / Kaksi! (Silence)
    9. Asha Bhosle: Eena Meena Deeka (Intia 1957) / The Very Best of Asha Bhosle – The Playback Queen (Nascente)
    10. Don Cherry: Brown Rice (USA 1975) / Don Cherry (Horizon/A & M)
    11. Fela Kuti: Sorrow, Tears And Blood (Nigeria 1977) / Black President (Capitol)
    12. Primitiivisen musiikin orkesteri Primo (ft. Heikki Laitinen): Vaivainen Poika (Suomi 1984) / Haltian opissa (Olarin Musiikki)
    13. Bob Marley & The Wailers: Natural Mystic (Jamaika 1977) / Exodus (Island)

  • 1. Anne-Mari Kivimäki & Palomylly: Killiäinen lemmenlintu (Suomi 2019) / Hämeen lauluja (Kihtinäjärvi Records)
    2. Maarja Nuut & Ruum: Kuud kuulama (Viro 2018) / Muunduja (Fat Cat)
    3. Pekko Käppi & K:H:H:L: Musta kimppu (Suomi 2019) / Väärä Laulu (Svart)
    4. Juluka: Scatterlings of Africa (Etelä-Afrikka 1982) / Scatterlings (Safari)
    5. Astrud Gilberto & Stan Getz w. Antonio Carlos Jobim & Joao Gilberto: The Girl from Ipanema (Brasilia/USA 1964) / Getz & Gilberto (Verve)
    6. Tom Zé: A Felicidade (Brasilia 1976) / Estudando o Samba (Mr Bongo)
    7. Omara Portuondo (con Orquesta Julio Gutiérrez): Caravan (Kuuba 1958/1972) / Black Magia (Magia Negra) (Essential Media)
    8. Benin International Musical (BIM): Destiny (Benin 2018) / BIM 1 (World Tour Records)
    9. Benin International Musical (BIM): Achika Wogo (Benin 2018) / BIM 1 (World Tour Records)
    10. Vallilan Tango: Valkea sisar (Suomi 2009) / Iskusävelmiä (Vallilan Ohjelmahuolto)
    11. Nuevo Quinteto Otra Vez: El Choclo (Suomi 2017) / A Fuego Lento (Nuevo Quinteto Otra Vez)
    12. Liljan Loisto: Laps olen Karjalan (Suomi 2010) / Takaisin Karjalan maille (Suomen Musiikki)

  • 1. Teija Niku: Yksi ruusu (Suomi 2017) / Memento (Teija Niku)
    2. Luedji Luna: Asas (Brasilia 2019) / Um Corpo No Mundo (Sterns Brasil/YB Music)
    3. Black Flower: Hora de Aksum (Belgia 2019) / Future Flora (Sdban Ultra)
    4. Mísia: Ouso Dizer (Portugali 2019) / Pura Vida (Banda Sonora) (Galileo)
    5. Oumar Konaté: Houndia (Mali 2019) / I Love You Inna (Clermont)
    6. Vassvik: Dudinka/Seavvit (Norja/Saame 2019) / Gákti (Heilo/Grappa)
    7. Minyo Crusaders: Otemoyan (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    8. Dizzy Mandjeku & Alé Kumá: La Canoa Ranchá (Kongo/Kolumbia 2018) / De Palenque à Matongé (Zephyrus)
    9.Dona Onete: Mexe Mexe (Brasilia 2019) / Rebujo (Mais Um)
    10. Félix Lajkó & Volosi: Crawler (Unkari/Puola 2019) / Lajkó Félix & Volosi (Fono)
    11. Boban Marković Orkestar: Mrak (Serbia 2019) / Mrak (Fono)
    12. MA Rouf: Dancing Fakir (Iran/Suomi 2019) / The People (Ääniä)

  • 1. Alamaailman Vasarat: Natiivit (Suomi) / Huuro Kolkko (Laskeuma/Nordic Notes)
    2. Mara Aranda & Solatge: Romanc de la Porquerola (Espanja) / Deria (Galileo)
    3. Baba Maal: Dakar Moon (Senegal) / Television (Palm Pictures)
    4. DuOud: Johnny Guitar (Ranska/Algeria/Tunisia) / Ping Kong (World Village)
    5. Amadou & Mariam: Ce n'est pas bon (Mali) / Welcome to Mali (Because Music)
    6. Tinariwen: Ere Tasfata Adounia (Mali) / Imidiwan: Companions (Independiente)
    7. Novalima: Africa Landó (Peru) / Coba Coba (Cumbancha)
    8. Dub Colossus: Azmari Dub (Etiopia/UK) / In A Town Called Addis (Real World)
    9. Justin Adams & Juldeh Camara: Gainako (Gambia/UK) / Tell No Lies (Real World)
    10. Staff Benda Bilili: Moto Moindo (Kongo DR) / Très Très Fort (Crammed Discs)
    11. Oumou Sangare: Mogokele (Mali) / Seya (World Circuit)

    Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma lomailee heinäkuun ja palaa ääneen taas perjantaina 2. elokuuta.

  • 1. Angelit: Anár gilli (Suomi/Saame) / Mánnu (Innovator Series/Warner)
    2. Kali: Boycot (Ranska/Martinique) / Francofaune (Declic)
    3. Toumani Diabaté & Ballake Sissoko: Bi Lambam (Mali) / New Ancient Strings (Hannibal)
    4. Schäl Sick Brass Band: Introduction (Saksa) / Tschupun (ACT)
    5. Schäl Sick Brass Band: Ghole Pamtschal (Saksa) / Tschupun (ACT)
    6. Taj Mahal & Toumani Diabaté: Queen Bee (USA/Mali) / Kulanjan (Hannibal)
    7. Cesaria Evora: Flôr Di Nha Esperança (Kap Verde) / Café Atlantico (Lusafrica)
    8. Natacha Atlas: Mon Amie la Rose (UK) / Gedida (Mantra)
    9. Femi Kuti: Beng Beng Beng Nigeria) / Shoki Shoki (Barclay)
    10. Cheikh Lo: N'Jariñu Garab (Senegal) / Bambay Gueej (World Circuit)
    11. Ali Farka Toure: ASCO (Mali) / Niafunké (World Circuit)
    12. Ibrahim Ferrer: Mamí Me Gustó (Kuuba) / Buena Vista Social Club Presents: Ibrahim Ferrer (World Circuit)

    (Uusinta tammikuulta)

  • 1. Söndörgő: Parsley Bride (Béla Bartók) (Unkari 2019) / Nyolc 8 Nyolc (SNDRG Music)
    2. Dobranotch: Du host (Du hast) (Rammstein) (Venäjä 2019) / Mercedes Kolo (CPL Music)
    3. Boban Marković Orkestar: Duša (Serbia 2019) / Mrak (Fono)
    4. Kyriakos Sfetsas: On a Folk Mode (Kreikka 1976/2019) / Greek Fusion Orchestra Vol. 2 (Teranga Beat)
    5. Maria Farantouri & Cihan Türkoğlu: Drama köprüsü (Kreikka/Turkki 2019) / Beyond The Borders (ECM)
    6. Santana: Africa Speaks (USA 2019) / Africa Speaks (Concord)
    7. Santana: Breaking Down the Door (USA 2019) / Africa Speaks (Concord)
    8. Manu Chao feat. Calypso Rose: Clandestino (Espanja/Trinidad & Tobago 2019) / Single (Because Music)
    9. Raappana: Viimeisetki mehut (Suomi 2019) / Single (Etenee)
    10. Dr. John: Gris-Gris Gumbo Ya-Ya (USA 1968) / Gris-Gris (Atlantic)
    11. Bob Dylan: Don't Think Twice, It's All Right (USA 1963) / The Freewheelin' Bob Dylan (Columbia)
    12. Teija Niku: Hetki (Suomi 2019) / Hetkessä (Ääniä)

Lyssna också