Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Kronos-kvartetti ja Iranin siskot huhtikuun World Music Charts Europe -listan kärkeen

  • 59 min
  • 6 mån. 12 d

1. Antti Paalanen: Elä (Gotta Live) (Suomi 2019) / Digisingle (Rockadillo)
2. Lucilla Galeazzi, Didier Laloy, Ialma, Carlo Rizzo & Maarten Decombel: Bella Ciao (Italia/Espanja/Belgia 2019) / Alegria e Liberta (Homerecords)
3. Dudu Tassa & The Kuwaitis: Ahibbek (Israel 2019) / El Hajar (Nur Publishing/Membran)
4. Leyla McCalla: Money Is King (USA 2018) / The Capitalist Blues (Jazz Village)
5. Tartit: Afous Dafous (Mali 2019) / Amankor/The Exile (Riverboat)
6. Kel Assouf: Taddout (Niger 2019) / Black Tenere (Glitterbeat)
7. Salif Keita ft. Alpha Blondy: Mansa Fo La (Mali 2018) / Un Autre Blanc (Naïve)
8. Hrdza: Divcata (Bosnia 2018) / Neskrotený (Hrdza)
9. Refugees for Refugees: Wasla Qudud Bayati (Belgia, Syyria ym. 2019) / Amina (Muziekpublique)
10. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba: Yakare (Mali 2019) / Miri (Outhere)
11. Kronos Quartet & Mahsa and Marjan Vahdat: My Ruthless Companion (Iran/USA 2019) / Placeless (Kirkelig Kulturverksted KKV)

Sändningar

  • fr 5.4.2019 17.10 • Yle Radio 1

Avsnitt

  • 1. Vimma: Kahdeksas päivä (Suomi 2019) / Meri ja avaruus (Eclipse Music)
    2. Kayhan Kalhor & The Rembrandt Frerichs Trio: Autumn (Iran/Hollanti 2019) / It’s Still Autumn (Keper)
    3. Skatalites: Rock Fort Rock (El Cumbanchero) (Jamaika 1997) / Ball of Fire (Island Jazz Jamaica)
    4. Burning Spear: Slavery Days (Jamaika 1975) / Marcus Garvey (Island)
    5. Culture: This Time (Jamaika 1981/2019) / The Nighthawk Recordings (Omnivore Recordings)
    6. Elo: Uskallatko (Suomi 2019) / 10”-vinyyli (Helmi Levyt)
    7. Manu Chao: Bloody Bloody Border (Espanja 2019) / Clandestino – Bloody Border (Because Music)
    8. Hossam Ramzy (feat. Jimmy Page (?)): Rock The Tabla (Egypti 2011) / Rock The Tabla (ARC)
    9. Kielo Kärkkäinen: Keitä me olemme (Suomi 2019) / Keitä me olemme (Texicalli)
    10. Samanna: Hiljaisuus (Suomi 2019) / Itsetunto (Texicalli)
    11. Mariza: Trigueirinha (Portugali 2018) / Mariza (Warner Portugal)
    12. Väsen: Typhoon Nozaki (Ruotsi 2019) / Rule of 3 (North Side)

  • 1. Tuomari Nurmio & Tohtori Hillilä: Tulikipinä (Suomi 2019) / Kalevala elävänä ja kuolleena (Vallila Music House)
    2. Jaakko Laitinen & Väärä Raha: Voyager (Suomi 2019) / Kalevala elävänä ja kuolleena (Vallila Music House)
    3. Luedji Luna: Banho de Folhas (Brasilia 2019) / Um Corpo No Mundo (Sterns Brasil/YB Music)
    4. Black Flower: Clap Hands (Belgia 2019) / Future Flora (Sdban Ultra)
    5. Gaizca Project: Es Coulets (Espanja 2019) / Gaizca Project (Homerecords)
    6. Meszecsinka: Többe Nem – Not Anymore (Unkari 2019) / Allj Bele a Melybe - Stand Into the Deep (CPL-Music / NarRator)
    7. Boban Marković Orkestar: Mrak (Serbia 2019) / Mrak (Fono)
    8. Vassvik: Dudinka/Seavvit (Norja/Saame 2019) / Gákti (Heilo/Grappa)
    9. Minyo Crusaders: Yasugi Bushi (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    10. Hope Masike: Kune Mumwe (Zimbabwe 2019) / The Exorcism of a Spinster (Riverboat)
    11. Félix Lajkó & Volosi: Speedmotion (Unkari/Puola 2019) / Lajkó Félix & Volosi (Fono)
    12. Dona Onete: Festa do Tubarão (Brasilia 2019) / Rebujo (Mais Um)
    13. Paleface & Maija Kauhanen: Tietäjän tie (Suomi 2019) / Kalevala elävänä ja kuolleena (Vallila Music House)

  • 1. Rico: Take Five (Jamaika/UK 1979) / Maxi-single (Island)
    2. La Lupe: Fiebre (Kuuba/USA 1960-luku) / Various: Made In Cuba 2 (Virgin)
    3. Daymé Arocena: Cry Me A River (Kuuba 2015) / The Havana Cultura Sessions –EP (Brownswood Recordings)
    4. Chris Ardoin and Double Clutchin’: Your Love Keeps Lifting Me Higher (Higher and Higher) (USA 1998) / Various: Cover The World – World Music Versions of Classic Pop Hits (Putumayo)
    5. Mec Yek: Pale Tsha Kalo (Back to Black) (Belgia/Serbia 2015) / Super Diver City (Choux de Bruxelles)
    6. Liljan Loisto: Muistatko Monrepos’n (Suomi 2010) / Takaisin Karjalan maille (Suomen Musiikki)
    7. Sakari Kukko & Humbalax: Paratiisi (Suomi 2011) / S/t (Rockadillo)
    8. Hasse Walli Asamaan & As Bara: Poupée de cire, poupée de son (Senegal/Suomi 2015) / Julkaisematon raakamiksaus, Dakar toukokuu 2015
    9. Michelle Simonal: (I Can’t Get) Satisfaction (Brasilia/USA 2004) / Various: Bossa n’ Stones – The Electro-Bossa Songbook of The Rolling Stones (Dro Atlantic)
    10. Los Rolin: Spanish Rumba Beat (Medley) (Yellow Submarine/She Loves You/Michelle/All You Need Is Love/All Together Now/Yesterday) (Espanja 1991) / 7”-single (Columbia)
    11. Jackie Mittoo: Darker Shade Of Black (Norwegian Wood) (Jamaika 1976) / Champion in the Arena 1976-1977 (Blood and Fire)
    12. Gregory Isaacs: Mr. Tambourine Man (Jamaika 2004) / Various: Is It Rolling Bob? A Reggae Tribute to Bob Dylan (Ras Records/Sanctuary)
    13. Trio Mei Li De Dao: I Want You (Taiwan 2013) / Various: From Another World – A Tribute to Bob Dylan (Buda Musique)

  • 1. Africa Express: Terry Riley's In C Mali / Terry Riley's In C Mali (Mali/UK 2015) / S/t (Transgressive)
    2. Fanfare Ciocarlia: Caravan (Romania 2005) / Gili Garabdi (Asphalt Tango)
    3. Rodolfo y su Tipica RA7: La Colegiala (Kolumbia 1980) / Various: Cumbia Cumbia (World Circuit)
    4. The Skatalites: The Guns of Navarone (Jamaika 1966) / Various: Tougher Than Tough - The Story of Jamaican Music (Mango)
    5. Mulatu Astatke: Yegelle Tezeta (Etiopia 1969) / Various: Music from Broken Flowers – a film by Jim Jarmusch (Decca)
    6. Mariza: Ai, Esta Pena De Mim (Portugali 2010) / Fado Traditional (EMI Music Portugal)
    7. Paul Simon: Diamonds On the Soles of Her Shoes (USA/Etelä-Afrikka 1986) / Graceland (Warner)
    8. Hedningarna: Aivoton (Ruotsi/Suomi 1992) / Kaksi! (Silence)
    9. Asha Bhosle: Eena Meena Deeka (Intia 1957) / The Very Best of Asha Bhosle – The Playback Queen (Nascente)
    10. Don Cherry: Brown Rice (USA 1975) / Don Cherry (Horizon/A & M)
    11. Fela Kuti: Sorrow, Tears And Blood (Nigeria 1977) / Black President (Capitol)
    12. Primitiivisen musiikin orkesteri Primo (ft. Heikki Laitinen): Vaivainen Poika (Suomi 1984) / Haltian opissa (Olarin Musiikki)
    13. Bob Marley & The Wailers: Natural Mystic (Jamaika 1977) / Exodus (Island)

  • 1. Anne-Mari Kivimäki & Palomylly: Killiäinen lemmenlintu (Suomi 2019) / Hämeen lauluja (Kihtinäjärvi Records)
    2. Maarja Nuut & Ruum: Kuud kuulama (Viro 2018) / Muunduja (Fat Cat)
    3. Pekko Käppi & K:H:H:L: Musta kimppu (Suomi 2019) / Väärä Laulu (Svart)
    4. Juluka: Scatterlings of Africa (Etelä-Afrikka 1982) / Scatterlings (Safari)
    5. Astrud Gilberto & Stan Getz w. Antonio Carlos Jobim & Joao Gilberto: The Girl from Ipanema (Brasilia/USA 1964) / Getz & Gilberto (Verve)
    6. Tom Zé: A Felicidade (Brasilia 1976) / Estudando o Samba (Mr Bongo)
    7. Omara Portuondo (con Orquesta Julio Gutiérrez): Caravan (Kuuba 1958/1972) / Black Magia (Magia Negra) (Essential Media)
    8. Benin International Musical (BIM): Destiny (Benin 2018) / BIM 1 (World Tour Records)
    9. Benin International Musical (BIM): Achika Wogo (Benin 2018) / BIM 1 (World Tour Records)
    10. Vallilan Tango: Valkea sisar (Suomi 2009) / Iskusävelmiä (Vallilan Ohjelmahuolto)
    11. Nuevo Quinteto Otra Vez: El Choclo (Suomi 2017) / A Fuego Lento (Nuevo Quinteto Otra Vez)
    12. Liljan Loisto: Laps olen Karjalan (Suomi 2010) / Takaisin Karjalan maille (Suomen Musiikki)

  • 1. Teija Niku: Yksi ruusu (Suomi 2017) / Memento (Teija Niku)
    2. Luedji Luna: Asas (Brasilia 2019) / Um Corpo No Mundo (Sterns Brasil/YB Music)
    3. Black Flower: Hora de Aksum (Belgia 2019) / Future Flora (Sdban Ultra)
    4. Mísia: Ouso Dizer (Portugali 2019) / Pura Vida (Banda Sonora) (Galileo)
    5. Oumar Konaté: Houndia (Mali 2019) / I Love You Inna (Clermont)
    6. Vassvik: Dudinka/Seavvit (Norja/Saame 2019) / Gákti (Heilo/Grappa)
    7. Minyo Crusaders: Otemoyan (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    8. Dizzy Mandjeku & Alé Kumá: La Canoa Ranchá (Kongo/Kolumbia 2018) / De Palenque à Matongé (Zephyrus)
    9.Dona Onete: Mexe Mexe (Brasilia 2019) / Rebujo (Mais Um)
    10. Félix Lajkó & Volosi: Crawler (Unkari/Puola 2019) / Lajkó Félix & Volosi (Fono)
    11. Boban Marković Orkestar: Mrak (Serbia 2019) / Mrak (Fono)
    12. MA Rouf: Dancing Fakir (Iran/Suomi 2019) / The People (Ääniä)

  • 1. Alamaailman Vasarat: Natiivit (Suomi) / Huuro Kolkko (Laskeuma/Nordic Notes)
    2. Mara Aranda & Solatge: Romanc de la Porquerola (Espanja) / Deria (Galileo)
    3. Baba Maal: Dakar Moon (Senegal) / Television (Palm Pictures)
    4. DuOud: Johnny Guitar (Ranska/Algeria/Tunisia) / Ping Kong (World Village)
    5. Amadou & Mariam: Ce n'est pas bon (Mali) / Welcome to Mali (Because Music)
    6. Tinariwen: Ere Tasfata Adounia (Mali) / Imidiwan: Companions (Independiente)
    7. Novalima: Africa Landó (Peru) / Coba Coba (Cumbancha)
    8. Dub Colossus: Azmari Dub (Etiopia/UK) / In A Town Called Addis (Real World)
    9. Justin Adams & Juldeh Camara: Gainako (Gambia/UK) / Tell No Lies (Real World)
    10. Staff Benda Bilili: Moto Moindo (Kongo DR) / Très Très Fort (Crammed Discs)
    11. Oumou Sangare: Mogokele (Mali) / Seya (World Circuit)

    Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma lomailee heinäkuun ja palaa ääneen taas perjantaina 2. elokuuta.

  • 1. Angelit: Anár gilli (Suomi/Saame) / Mánnu (Innovator Series/Warner)
    2. Kali: Boycot (Ranska/Martinique) / Francofaune (Declic)
    3. Toumani Diabaté & Ballake Sissoko: Bi Lambam (Mali) / New Ancient Strings (Hannibal)
    4. Schäl Sick Brass Band: Introduction (Saksa) / Tschupun (ACT)
    5. Schäl Sick Brass Band: Ghole Pamtschal (Saksa) / Tschupun (ACT)
    6. Taj Mahal & Toumani Diabaté: Queen Bee (USA/Mali) / Kulanjan (Hannibal)
    7. Cesaria Evora: Flôr Di Nha Esperança (Kap Verde) / Café Atlantico (Lusafrica)
    8. Natacha Atlas: Mon Amie la Rose (UK) / Gedida (Mantra)
    9. Femi Kuti: Beng Beng Beng Nigeria) / Shoki Shoki (Barclay)
    10. Cheikh Lo: N'Jariñu Garab (Senegal) / Bambay Gueej (World Circuit)
    11. Ali Farka Toure: ASCO (Mali) / Niafunké (World Circuit)
    12. Ibrahim Ferrer: Mamí Me Gustó (Kuuba) / Buena Vista Social Club Presents: Ibrahim Ferrer (World Circuit)

    (Uusinta tammikuulta)

  • 1. Söndörgő: Parsley Bride (Béla Bartók) (Unkari 2019) / Nyolc 8 Nyolc (SNDRG Music)
    2. Dobranotch: Du host (Du hast) (Rammstein) (Venäjä 2019) / Mercedes Kolo (CPL Music)
    3. Boban Marković Orkestar: Duša (Serbia 2019) / Mrak (Fono)
    4. Kyriakos Sfetsas: On a Folk Mode (Kreikka 1976/2019) / Greek Fusion Orchestra Vol. 2 (Teranga Beat)
    5. Maria Farantouri & Cihan Türkoğlu: Drama köprüsü (Kreikka/Turkki 2019) / Beyond The Borders (ECM)
    6. Santana: Africa Speaks (USA 2019) / Africa Speaks (Concord)
    7. Santana: Breaking Down the Door (USA 2019) / Africa Speaks (Concord)
    8. Manu Chao feat. Calypso Rose: Clandestino (Espanja/Trinidad & Tobago 2019) / Single (Because Music)
    9. Raappana: Viimeisetki mehut (Suomi 2019) / Single (Etenee)
    10. Dr. John: Gris-Gris Gumbo Ya-Ya (USA 1968) / Gris-Gris (Atlantic)
    11. Bob Dylan: Don't Think Twice, It's All Right (USA 1963) / The Freewheelin' Bob Dylan (Columbia)
    12. Teija Niku: Hetki (Suomi 2019) / Hetkessä (Ääniä)

  • 1. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Vulle Mihkku (Suomi/Norja/Saamenmaa 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    2. Sole Azul: Ne muut (Suomi 2019) / Quasi Tango (Eclipse Music)
    3. Babra: Makedonsko Oro (Unkari 2019) / Babra (Fono)
    4. Madalitso Band: Vina Vina Malawi (Malawi 2019) / Wasalala (Bongo Joe)
    5. Warsaw Village Band: Oberek in Major-Minor (Puola 2018) / Mazovian Roots – Re:Action (Jaro Medien)
    6. La Yegros: Linda La Cumbia (Argentina 2019) / Suelta (X Ray)
    7. The Bulgarian Voices - Angelite: Kafal Sviri – Hear The Reed-Pipe Playing (Bulgaria 2019) / Heritage (Jaro)
    8. Cendes: Horila Sosna (Slovakia 2019) / Cossack Attack! (Molca)
    9. El Afronte Orquesta Típica: Claroscuro (Argentiina 2019) / Tango Argentino Today (Act)
    10. Our Native Daughters: Slave Driver (USA 2019) / Songs of Our Native Daughters (Smithsonian Folkways)
    11. Minyo Crusaders: Otemoyan (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    12. Kronos Quartet & Mahsa and Marjan Vahdat: My Ruthless Companion (Iran/USA 2019) / Placeless (Kirkelig Kulturverksted KKV)
    13. Tuuletar feat. Pekko Käppi: Hälytystila/Panic-Stricken (Suomi 2019) / Rajatila/Borderline (Bafe’s Factory/Nordic Notes)

  • 1. Amira Medunjanin: Pjevat cemo šta nam srce zna (Bosnia-Hertsegovina 2015) / Damar (World Village)
    2. Minyo Crusaders: Otemoyan (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    3. Minyo Crusaders: Yasugi Bushi (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)
    4. Angélique Kidjo: Químbara (Benin 2019) / Celia (Verve)
    5. Angélique Kidjo: Elegua (Benin 2019) / Celia (Verve)
    6. Youssou N’Dour: Habib Faye (Senegal 2019) / History (Naïve)
    7. Youssou N’Dour ft. Babatunde Olatunji: Takuta (Senegal 2019) / History (Naïve)
    8. Pinduca: Vamos Farrear (Brasilia 1974) / Various: Jambú e Os Míticos Sons Da Amazônia (Analog Africa)
    9. Vieira e Seu Conjunto: Melô Do Bode (Brasilia 1980) / Various: Jambú e Os Míticos Sons Da Amazônia (Analog Africa)
    10. Kielo Kärkkäinen: Keitä me olemme (Suomi 2019) / Single (Texicalli)
    11. Helsinki-Cotonou Ensemble: Adande (Suomi/Benin 2016) / The Road Is Long (No Problem! Music)

  • 1. Tuuletar: Lintuperkele/Firebird (Suomi 2019) / Rajatila/Borderline (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    2. Tuuletar feat. Pekko Käppi: Hälytystila/Panic-Stricken (Suomi 2019) / Rajatila/Borderline (Bafe’s Factory/Nordic Notes)
    3. Ismo Alanko: Orjantappurakruunu (Suomi 2019) / Minä halusin olla kuin Beethoven (Fullsteam)
    4. Liniker e os Caramelows: Lava (Brasilia 2019) / Goela Abaixo (Independente, Lançamento)
    5. Amparanoia feat. Juanito Makandé: La Primavera (Espanja 2019) / Single (Mamita)
    6. Afrojazz Quintet feat. Charlotta Kerbs: Somebody Say So (Suomi 2019) / Videosingle (Afrowerk)
    7. Vili Mustalampi: Liian ihana (Suomi 2019) / Single
    8. Cumbia All Stars: Cumbia Sobre el Mar (Peru 2017) / La Vuelta del Tigre (Cumbia Peruana)
    9. Tuomas Logrén: Kynttilänvalossa (Suomi 2019 / Kaunis mies (Tuomas Logrén)
    10. Niina Annika & Aurinkoiset: Susinainen (Suomi 2019) / Taian tiiän (Niina Annika)
    11. Mdou Moctar: Tarhatazet (Niger 2019) / Blue Stage Sessions (Third Man)
    12. Lionel Loueke: Bouriyan (Benin 2018) / The Journey (Aparté Music)

Lyssna också