Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Kuinka Etelä-Korea, Kypros, Kap Verde ja Suomi juhlivat huhtikuun World Music Charts Europe -listalla

  • 59 min
  • 16 d

1. Väsen: IPA-Gubben (Ruotsi) / Brewed (NorthSide)
2. Luis Peixoto: Habemus Plectrum (Portugal) / Assiméntrico (Lugre)
3. Dirtmusic: Outrage (Turkki/Australia) / Bu Bir Ruya (Glitterbeat)
4. 47Soul: Mo Light (UK/Jordania) / Balfron Promise (Cooking Vinyl)
5. Park Jiha: (Etelä-Korea) / Communion (Glitterbeat)
6. 3MA / Ballaké Sissoko-Driss El Maloumi-Rajery: Anarouz (Madagaskar/Marokko/Mali) / Anarouz (Mad Minute Music)
7. Eri esitt.: Misha tserayst Hitlers Daytchland - Misha tears apart Hitler's Germany) (Venäjä/Kanada) / Various: Yiddish Glory – The Lost Songs of World War II (Six Degrees)
8. Nancy Vieira: Mi Sem Bo Amor (Kap Verde) / Manhã Florida (Harmonia LDA/Lusafrica)
9. Okra Playground: Kevät (Suomi) / Ääneni yli vesien (Nordic Notes)
10. Monsieur Doumani: Hey, You (Kypros) / Angathin (Monsieur Doumani)
11. Djénéba & Fousco: Kono (Mali) / Kayeba Khasso (Lusafrica)
12. Lailai: Tulenarkaa (Suomi) / Single (Lailai)

Sändningar

  • fr 6.4.2018 17.10 • Yle Radio 1

Avsnitt

  • 1. Anne-Mari Kivimäki: Ilja (Suomi 2018) / Ilja (Kihtinäjärvi Records)
    2. Tunto: Spring Music (Suomi 2018) / Ilona (Aani)
    3. Solju: Ealloravddas – By the Reindeer Herd (Suomi-Saame 2018) / Ođđa Áigodat – New Times (Bafe’s Factory)
    4. Kroke: Janitsa (Puola 2009) / Out of Sight (Oriente Musik)
    5. The Beat: Tears of a Clown (UK 1979) / 7” single (2 Tone)
    6. Camané: Quadras (Portugali 2000) / Esta Coisa Da Alma (EMI)
    7. Lio: Samba da minha terra (Belgia/Ranska/Portugali 2018) / Lio Canta Caymmi (Crammed Discs)
    8. Jan Johansson: Visa från Utanmyra (Ruotsi 1964) / Jazz på svenska (Heptagon)
    9. Möller, Willemark & Gudmundson: Snettelin (Ruotsi 1991) / Frifot (Caprice)
    10. Hedningarna: Aivoton (Ruotsi/Suomi 1992) / Kaksi! (Silence)
    11. Kebnekaise: Skänklåt från Rättvik (Ruotsi 1973) / II (Silence)
    12. Mulatu Astatke: Chifara (Etiopia 1972) / Mulatu of Ethiopia (Strut)

  • 1. Samurai Accordion: Tarantella rouge & noir (Suomi/Espanja-Baskimaa/Italia/Irlanti 2017) / TE (Fragan)
    2. Markku Lepistö: Minima 1 (Suomi 2018) / Solos (Rapusaari)
    3. Matti Kallio: Autumn’s Grip (Suomi 2018) / Waltz for Better Times (Matti Kallio)
    4. Hugh Masekela: She Doesn’t Write (Etelä-Afrikka 1966) / Masekela ’66-76’ (Wrasse)
    5. Alsarah & The Nubatones: Soukura (It’s Late) (Sudan/USA 2014) / Silt (Wonderwheel Recordings)
    6. Abou Diarra: Né Nana (Mali 2016) / Koya (Mix et Métisse)
    7. Jupiter & Okwess International: Ekombe (DR Congo 2017) / Kin Sonic (Glitterbeat)
    8. Leyla McCalla: A Day for the Hunter for the Prey (USA 2017) / Womex-messujen radiostudio-live, lokakuu 2017, Katowice, Puola
    9. Leyla McCalla: Bluerunner (USA 2017) / Womex-messujen radiostudio-live, lokakuu 2017, Katowice, Puola
    10. Leyla McCalla: Capitalist Blues (USA 2017) / Womex-messujen radiostudio-live, lokakuu 2017, Katowice, Puola
    11. Nusrat Fateh Ali Khan - Qawwal and Party: Shamus-Ud-Doha Bader-Ud-Doja (Pakistan 1989) / Shahen-Shah (Real World)

  • 1. Väsen: IPA-Gubben (Ruotsi) / Brewed (NorthSide)
    2. Luis Peixoto: Habemus Plectrum (Portugal) / Assiméntrico (Lugre)
    3. Dirtmusic: Outrage (Turkki/Australia) / Bu Bir Ruya (Glitterbeat)
    4. 47Soul: Mo Light (UK/Jordania) / Balfron Promise (Cooking Vinyl)
    5. Park Jiha: (Etelä-Korea) / Communion (Glitterbeat)
    6. 3MA / Ballaké Sissoko-Driss El Maloumi-Rajery: Anarouz (Madagaskar/Marokko/Mali) / Anarouz (Mad Minute Music)
    7. Eri esitt.: Misha tserayst Hitlers Daytchland - Misha tears apart Hitler's Germany) (Venäjä/Kanada) / Various: Yiddish Glory – The Lost Songs of World War II (Six Degrees)
    8. Nancy Vieira: Mi Sem Bo Amor (Kap Verde) / Manhã Florida (Harmonia LDA/Lusafrica)
    9. Okra Playground: Kevät (Suomi) / Ääneni yli vesien (Nordic Notes)
    10. Monsieur Doumani: Hey, You (Kypros) / Angathin (Monsieur Doumani)
    11. Djénéba & Fousco: Kono (Mali) / Kayeba Khasso (Lusafrica)
    12. Lailai: Tulenarkaa (Suomi) / Single (Lailai)

  • 1. Dobranotch: Vinograd (Venäjä 2014) / Vinograd (Dobranotch)
    2. Kroke: Eddie (Puola 2007) / Seventh Trip (Oriente Musik)
    3. Kimmo Pohjonen (ft. Ismo Alanko): Ramsoo (Suomi 2015) / Sensitive Skin (Ondine/Octopus)
    4. Alsarah & The Nubatones: Salam Nubia (Sudan/USA 2016) / Manara (Wonderwheel)
    5. Susana Baca: Toro Mata (Peru 2002) / Espíritu Vivo (Luaka Bop)
    6. Helsinki Cotonou Ensemble: Nu he ado (Suomi/Benin 2018) / We Are Together (Bafe’s Factory)
    7. The Toasters: Tunisia (USA 1994) / Dub 56 (Moon)
    8. The Selecter: On My Radio (UK 1979) / 7” single (2 Tone)
    9. Dobet Gnahoré: Awili (Norsunluurannikko 2014) / Na Drê (Contre Jour)
    10. Michel Camilo & Tomatito: La Vacilona (Dominikaaninen tasavalta/Espanja) / Espoon April Jazz 29.4.2017/Ylen äänitys

Lyssna också