Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

J.S. Bach: Konsertto kahdelle cembalolle, jousille ja continuolle n:o 3 c-molli (Ton Koopman ja Tini Mathot sekä Amsterdamin barokkiork.).

06:15 Stravinsky (sov. Piatigorsky): Italialainen sarja 2 (Fred Sherry, sello, ja Peter Serkin, piano).

06:35 Melartin (sov.): Vierivän virran reunalla (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

06:38 Busnois: In hydraulis (Pomerium/Alexander Blachly).

06:45 Telemann: Sonaatti viululle ja continuolle A-duuri (Battalia).

06:57 Kansanlaulu Espanjasta 1500-luvulta: Las Morillas de Jaén (Jaenin maurittaret) (Begona Olavide, laulu, ja Mudejar).

07:08 Falla - Kochanski: Seitsemän espanjalaista kansanlaulua. (Cho-Liang Lin, viulu, ja Sandra Rivers, piano).

07:22 Grigny: Dialogue sur les grands jeux (Olli Porthan, urut).

07:26 Lortzing: Van Bettin aaria oopp. Tsaari kirvesmiehenä. (Gottlob Frick, basso, ja Berliinin sinfonikot/Berislav Klobucar).

07:33 Sallinen: Jousivartetto n:o 3 (Aspekteja Peltoniemen Hintrikin surumarssista). (Okko Kamu, viulu, Aulis Sallinen, viulu, Mauri Pietikäinen, alttoviulu, ja Veikko Höylä, sello).

07:46 Tshaikovski: Pianokonsertto n:o 1 b-molli. (Stephen Hough ja Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

08:18 Giuliani: Muunnelmia Händelin teemasta (John Williams, kitara).

08:25 Saint-Saëns: Kaksi kuorolaulua (RKK/Jani Sivén).

08:31 Mielck: Sinfonia n:o 1 f-molli (RSO/Sakari Oramo).

09:13 Debussy: Unelmointia (Jan-Erik Gustafsson, sello, ja Heini Kärkkäinen, piano).

09:18 Coleridge-Taylor: Pieni konserttisarja (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

09:34 Wagner: Mignonne (Rakkaani), yksinlaulu. (Thomas Hampson, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano).

09:38 Schubert: Allegro pianolle 4-kätisesti a-molli (Jevgeni Kisin ja James Levine, piano).

09:53 R. Strauss: Im Abedrot (Iltaruskossa). (Elisabeth Schwarzkopf, sopraano, ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./George Szell).

10:02 Zelenka: Magnificat C-duuri (Carol Meyer, sopraano sekä Westminsterin oratoriokuoro ja Zelenka-kamariork./John Eric Floreen).

10:14 Klami: Lemminkäisen seikkailut saaressa (RSO/Sakari Oramo).

10:26 Stenhammar: Lycklandsresan (Walton Grönroos, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

10:30 Rodrigo: Concierto andaluz. (Los Angelesin kitarakvarttetti ja Delawaren SO/David Amado).

10:55 Honegger: Rapsodia kahdelle huilulle, klarinetille ja pianolle. (Alain Marion ja Ashildur Haraldsdottir, huilu, Michel Arrignon, klarinetti, ja Pascal Devoyon, piano).

11:05 Rimski-Korsakov: Timantit lukemattomat aaria oopp. Sadko (Boston Pops/Arthur Fiedler).

11:09 Bartók: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1. (Jennifer Koh ja Shai Wosner).

11:45 Sweelinck: In te Domine speravi (Herra, sinuun minä turvaan) (Alankomaiden kamarikuoro/Philippe Herreweghe).

11:50 Berlioz: Fantastinen sinfonia. (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

12:40 Tárrega: Recuerdos de la Alhambra (Muistoja Alhambrasta) (John Williams, kitara).

12:44 Benda: Triosonaatti kahdelle viululle ja continuolle E-duuri.
(David ja Igor Oistrah, viulu sekä Vladimir Jampolski, piano).

Sändningar

  • ti 2.5.2017 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också