Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

C.P.E Bach: Sellokonsertto A-duuri. (Pierre Fournier ja Luzernin musiikkijuhlien ork./Rudolf Baumgartner).

06:25 Rahmaninov: Morceaux de fantaisie (Fantasiakappaleita). (Ruth Laredo, piano).

06:44 Respighi: Vanhoja aarioita ja tansseja, sarja n:o 2. (Los Angelesin kamariork./Neville Marriner).

07:02 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 78 B-duuri. (Voces Intimae -kvartetti).

07:25 Marais: Sarja g-molli (Musica Pacifica).

07:42 Hummel: Alttoviulusonaatti Es-duuri (Michael Gieler, alttoviulu, ja Lauretta Bloomer, piano).

08:02 Zelenka: Sinfonia a-molli (La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

08:27 Schumann: Fantasia viululle ja pianolle C-duuri. (Jennifer Koh ja Reiko Uchida).

08:43 Busnois: Missa O crux lignum triumphale, 4-ääninen messu. (Pomerium/Alexander Blachly).

09:13 W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 10 C-duuri. (Van Cliburn).

09:34 Auber: Alkusoitot oopp. Pronssihevonen, Fra Diavolo ja Masaniello. (Detroitin SO/Paul Paray).

09:57 Brahms: Kuusi laulua op.3. (Olaf Bär, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano).

10:08 Crusell: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 1 Es-duuri. (Paavo Lampinen, klarinetti, Jorma Ylönen, viulu, Ahti Pilvi, alttoviulu, ja Esko Valsta, sello).

10:32 Liszt: Fantasia unkarilaisista kansansävelmistä pianolle ja orkesterille. (Shura Cherkassky ja Berliinin filharmonikot/Herbert von Karajan).

10:48 A. Groneman: Sonaatti huilulle ja continuolle G-duuri (Jed Wentz, traverso, Balazs Mate, sello, ja Marcelo Bussi, cembalo).

11:02 Händel: Vesimusiikkia (Orpheus-kamariorkesteri).

11:50 Anonyymi: Sarja soittimille C-duuri kok Terpsichore. (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

12:04 Röntgen: Pianotrio n:o 4 c-molli. (Storioni Trio).

12:25 Falla: Seitsemän espanjalaista kansanlaulua. (Irja Auroora, sopraano, ja Pentti Koskimies, piano).

12:38 Lolli: Viulukonsertto C-duuri. (Tatjana Grindenko ja Moskovan vanhan musiikin akatemian kamariork.)

Sändningar

  • må 27.2.2017 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också