Aamusoitto

Suloinen vapaus

  • 36 min
  • utgått

Benda: Sonaatti viululle ja continuolle nro 7 A-duuri (Leila Schayegh, viulu, Vaclav Luks, cembalo, ja Felix Knecht, sello).

Monteverdi: Soave libertate (Suloinen vapaus). (Jolle Greenleaf ja Molly Quinn, sopraano, Robert Mealy ja Daniel Lee, viulu, Hank Heijink, teorbi, Daniel Swenberg barokkikitara, ja Avi Stein, cembalo).

Corkine: Break of day (Paul Hillier, baritoni, ja Nigel North, luuttu).

Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle G-duuri. (The Boston Museum Trio).

Debussy: Etydi nro 11 (Liisa Pohjola, piano).

Dvorák: Slaavilainen tanssi nro 3 As-duuri (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

Sibelius: Andante molto f-molli (Raimo Sariola, sello, ja Tuula Sariola, piano).

Elgar: Aamulaulu (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

Sändningar

  • lö 29.10.2016 7.03 • Yle Radio 1

Avsnitt

  • Spontini: Divertimento (Sören Hermansson, käyrätorvi, ja Erica Goodman, harppu).

    Marvia: Odotus (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    Llobet Solés: Valssi-scherzo (David Russell, kitara).

    J. Haydn: Teema ja muunnelmia pianolle f-molli. (Ingrid Haebler).

    Fauré: Sicilienne (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    Bridge: Two old English songs (Kaksi vanhaa englantilaista laulua) (Keski-Pohjanmaan Kamariork./Sakari Oramo).

    Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

  • V. Aulin: Masurkka (Solveig Funseth, piano).

    Beethoven: Marssi oopp. Fidelio (The Albion Ensemble).

    Pergolesi: Uberton aaria "Sono imbrogliato" oopp. La Serva padrona (Sesto Bruscantini ja Virtuosi di Roma/Renato Fasano).

    Ravel: Vif, avec entrain sonaatista viululle ja sellolle (Peter Zimmermann ja Heinrich Schiff).

    Stenhammar: En positivvisa (Håkan Hagegård, baritoni, ja Thomas Schuback, piano).

    Beethoven: Adagio - Allegro sekstetosta puhaltimille Es-duuri (Mozzafiato/Charles Neidich).

    Stravinsky: Variation d'Apollon bal. Apollon Musagete (Tapiola Sinfonietta/Masaaki Suzuki).

    Konsertin on laatinut Tatu Tamminen.

  • Granados: Espanjalainen tanssi nro 4 G-duuri (Villanesca) (Michel Block, piano).

    Sibelius: Serenadi nro 2 g-molli (Baiba Skride, viulu, ja Tampere Filharmonia/Santtu-Matias Rouvali).

    Ponce: Teema, muunnelmia ja finaali (Andrés Segovia, kitara).

    Mielck: Kolme fantasiakappaletta (Margit Rahkonen, piano).

    Puccini: Mimin, Rodolfon, Musettan ja Marcellon kvartetto oopperasta La Boheme (Mirella Freni, Nicolai Gedda, Mariella Adani ja Mario Sereni sekä Rooman oopperan kuoro ja Rooman oopperan orkesteri/Thomas Schippers).

  • Jongen: Danse lente, huilulle ja harpulle (Toon Fret, huilu ja Annie Lavoisier, harppu).

    Dvorak: 2. osa Lento Jousikvartetosta nro 12 F-duuri "Amerikkalainen" (Cleveland Quartet).

    Sumera: Kappale vuodelta 1981 (Lauri Väinmaa, piano).

    Fauré: Elegia sellolle ja orkesterille c-molli (Arto Noras ja Kuopion kaupunginork./Markus Lehtinen).

    Mompou: Secreto (Jonathan Plowright, piano).

  • Boulanger: Trois pièces (Antonio Meneses, sello, ja Celina Szrvinsk, piano).

    Barrios: Un sueño en la floresta (Milos Karadaglic, kitara).

    Ysaÿe: Sonaatti sooloviululle nro 6 E-duuri (Espanjalainen) (Tai Murray).

    Salmenhaara: 4. osa Allegro pianosonaatista nro 2 H-duuri (Jouni Somero).

  • Glazunov: Konserttivalssi n:o 1 D-duuri (Bournemouthin SO/Paavo Berglund).

    Monteverdi: Sì dolce è'l tormento (Niin suloinen on sydämeni tuska) (Rolando Villazon, tenori, ja Le Concert d'Astrée/Emmanuelle Haïm).

    Telemann: Konsertto käyrätorvelle ja orkesterille D-duuri (Barry Tuckwell ja St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Neville Marriner).

    Hahn: Romanssi A-duuri (Charles Sewart, viulu, ja Stephen Coombs, piano).

    Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

  • W. F. Bach: Sinfonia D-duuri orkesterille ja continuolle (Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

    Bellini: Oboekonsertto Es-duuri (Hansjörg Schellenberger ja Berliinin filharmonikot/James Levine).

    W.A. Mozart: Kolme saksalaista tanssia (Nova Scotian SO/Georg Tintner).

    Madetoja: Alkusoittofantasia (Pohjan Sotilassoittokunnan Seitsikko/Juha Pisto).

    Konsertin on laatinut Jari Rantschukoff

  • Ponchielli: Il Convegno (Hans Rudolf Stalder ja Heinz Hofer, klarinetti, sekä Zsuzsanna Sirokay, piano).

    Madetoja: Maalaiskuvia, sarja musiikista elok. Taistelu Heikkilän talosta (Oulun KO/Arvo Volmer).

    Quantz: Sonaatti huilulle ja continuolle G-duuri (Barthold Kuijken, traverso, Wieland Kuijken, sello, ja Bob van Asperen, cembalo).

    J.S. Bach: Duetto G-duuri (Anastasia Injushina, piano).

    Konsertin on toimittanut Jari Rantschukoff

  • Sarasate: Serenade andalouse (Julia Fischer, viulu, ja Milana Tshernjavskaja, piano).

    Söderman: Trollsjön (Peter Lindroos, tenori, ja Pertti Eerola, piano).

    Hummel: Rondo alla russa pianotriosta nro 7 Es-duuri (Beaux Arts -trio).

    Grieg: Kaksi elegistä sävelmää (Vancouverin Radio-ork./Mario Bernardi).

    Saint-Saëns: Scherzo pianotriosta nro 1 F-duuri (Colub Kaplan Carr Trio).

    Collan: Tjänsteflickan (Satu Vihavainen, sopraano, ja Pentti Kotiranta, piano).

    Tshaikovski: Poloneesi oopp. Jevgeni Onegin (BaltimorenSO/David Zinman).

    Konsertin on toimittanut Annina Aho.

  • Pierné: Canzonetta (Asko Heiskanen, klarinetti, ja Juhani Lagerspetz, piano).

    Beethoven: Adagio un poco mosso pianokonsertosta nro 5 "Keisarikonsertto" Es-duuri (Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy, piano).

    Elgar: Salut d'amour (Lemmentervehdys). (James Ehnes, viulu, ja Eduard Laurel, piano).

    Schumann: Der Arme Peter (Pekka parka). (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Hertha Klust, piano).

    Franck: Allegretto ben moderato sellosonaatista A-duuri (Yo-Yo Ma, sello, ja Kathryn Stott, piano).

    Weber: Henkien hallitsija, alkusoitto (Venäjän kansallinen ork./ Mihail Pletnjov).

    Konsertin on toimittanut Annina Aho.

  • Schubert: Balettimusiikkia näyt. Rosamunde (Orpheus-kamariork.).

    Grandval: Kaksi kappaletta oboelle, sellolle ja pianolle (Ambache-kamariyhtye).

    Rubinstein: Barcarolle a-molli (Zora Mihailovich, piano).

    Boccherini: Pastorale kitarakvintetosta D-duuri (Richard Savino ja Artaria-kvartetti).

    Mahler: Ging heut' morgen übers Feld (Hermann Prey, baritoni, ja Berliinin RSO/Kurt Sanderling).

  • Enescu: Konserttikappale alttoviululle ja pianolle (Lawrence Power ja Simon Crawford-Phillips).

    Gothóni (sov): Viisi suomalaista kansanlaulua (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilmo Ranta, piano).

    Madetoja: Sävellyksiä torviseitsikolle (Pohjan Sotilassoittokunnan Seitsikko/Juha Pisto).

Lyssna också