Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

06:00 Händel: Concerto grosso e-molli (Boston Baroque/Martin Pearlman).

06:12 D. Scarlatti: Sonaatti f-molli (David Russell, kitara).

06:15 Telemann: Konsertto nokkahuilulle, huilulle, jousille ja continuolle e-molli. (Ekkehard Hering, nokkahuilu, ja Ernst-Burghard Hilse, traverso, sekä Akademie für alte Musik Berlin).

06:29 Murcia: Zangarilleja. (Chatham Baroque).

06:31 Händel: Transkriptio cembalolle oopp. Floridante aariasta Sventurato, godi, o core abbandonato (David Schrader).

06:39 J.S: Bach: Soolosellosarja n:o 4 Es-duuri. (Janos Starker).

06:58 Fredrik II Suuri: Sinfonia n:o 1 jousille ja continuolle G-duuri. (Carl Philipp Emanuel Bach -kamariorkesteri/Hartmut Haenchen).

07:10 Händel: Musiikkia näyt. Alkemisti (Vancouverin radio-ork./Monica Huggett).

07:27Wilson: Preludi a-molli (Nigel North, teorbi).

07:30 J. Stamitz: Trio jousille ja continuolle c-molli. (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

07:45 Ruppe: Duetto pianolle F-duuri (Wyneke Jordans ja Leo van Doeselaar).

07:55 Ravel: Sainte (Pyhimys). (Gerard Souzay, baritoni, ja Dalton Baldwin, piano).

07:58 Marais: Sarja viola da gamballe ja continuolle a-molli (John Dornenburg, viola da gamba, ja Byron Schenkman, cembalo).

08:17 Madetoja: Serenadi (Pekka Nuotio, tenori, ja Ralf Gothoni, piano).

08:21 Vallet: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

08:45 Crusell: Pikku orjatar (Den Lilla slavinnan) 3-näytöksinen ooppera (Kaisa Hannula, sopraano, Marjatta Airas, mezzosopraano, Risto Saarman, tenori, Raimo Laukka, baritoni, Heikki Kilpeläinen, baritoni, Antti Suhonen, basso, Polyteknikkojen Kuoro, Akademiska Damkören Lyran, Kullervo Kojo, klarinetti, ja RSO/Osmo Vänskä).

09:44 Händel: Sonaatti oboelle ja continuolle c-molli. (Vladimir Kurlin, oboe, ja Sergei Tsatsorin, urut).

09:52 Thalberg: Don Pasquale -fantasia Donizettin oopperan teemoista. (Earl Wild, piano).

10:07 Agrell: Konsertto huilulle, cembalolle ja jousille G-duuri (Musica Petropolitana).

10:23 Haydn: Jousikvartetto nro 12 B-duuri (The Angeles String Quartet).

10:42 L. Mozart: Konsertto pasuunalle ja orkesterille D-duuri. (Christian Lindberg, alttopasuuna, ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

10:54 Mompou: El Combat del somni (Unen taistelu). (Nan Merriman, mezzosopraano, ja Gerald Moore, piano).

11:05 Bottesini: Kontrabassokonsertto nro 2 h-molli (Edgar Meyer ja Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

11:22 Sisask: Yleiset luomissanat (Tapiolan Kamarikuoro/Hannu Norjanen).

11:38 Sorkocevic: Sinfonia D-duuri (Salzburger Hofmusik/Wolfgang Brunner).

11:45 Carulli: Duo kahdelle kitaralle G-duuri (Julian Bream ja John Williams).

11:52 Couperin: La Piémontoise sarjasta Les Nations (Musical Assembly).

12:16 Dusek: Partita F-duuri (Wizards!).

12:23 J.S. Bach: Sarja orkesterille n:o 1. (Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

12:50 Rameau: Osia sarj. cembalolle n:o 5 G-duuri. (Mirka Viitala, piano).

Sändningar

  • fr 19.2.2016 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också