Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

Borodin: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Borodin-kvartetti).

06:38 Vivaldi: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle D-duuri op.44/7. (Emmanuel Pahud ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

06:46 Henselt: Toccatina (Esther Budiardjo, piano).

06:49 Moszkowski: Espanjalainen tanssi nro 1 C-duuri (Ilkka Paananen, piano).

06:52 Dvorák: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Golub-Kaplan-Carr -trio).

07:27 Dagnelies: Fantaisie variée ofikleidille ja pianolle (Nick Byrne ja David Miller).

07:40 Bach: Partita klaveerille n:o 4 D-duuri (Sergei Shepkin, piano).

08:05 Melartin: Jousikvartetto n:o 1 e-molli (Meta4-kvartetti).

09:29 Byström: Sonaatti klaveerille ja viululle n:o 1 B-duuri (Tuija Hakkila ja Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch).

08:49 Beethoven: Jousikvartetto n:o 15 a-molli (Emerson-kvartetti).

09:34 J. Haydn: Sinfonia n:o 60 C-duuri (Il distratto). (Orpheus-kamariork.).

10:00 Marais: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 7 e-molli (Leikkauskuvaelma: kuvaus munuaiskivien poistosta) (Markku Luolajan-Mikkola ja Timo Juntura, viola da gamba, Eero Palviainen, luuttu, Elina Mustonen, cembalo, sekä Lasse Pöysti, lausunta).

10:07 Saint-Saëns: Bretagnelainen rapsodia (Monte Carlon FO/David Robertson).

10:19 Kalkbrenner: Pianokonsertot n:o 1 d-molli ja 4 As-duuri (Tasmanian SO/Howard Shelley, piano ja joht.).

11:19 Respighi: Sonaatti viululle ja pianolle h-molli. (Jascha Heifetz ja Emanuel Bay).

11:44 Weber: Concertino klarinetille ja orkesterille Es-duuri.
(Sabine Meyer ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

11:54 Borodin (sov.Rimski-Korsakov): Igorin aaria oopp. Ruhtinas Igor (Petteri Salomaa, baritoni, ja RSO/Pertti Pekkanen).

12:01 Lanner: Die Mozartisten. (Bostonin SO/Erich Leinsdorf).

12:12 Bartók: Kaksi kuvaa (Chicagon SO/Pierre Boulez).

12:31 Kuula: Satukuva nro 2 (Liisa Pohjola, piano).

12:36 Rodrigo: Aranjuez-konsertto (Sharon Isbin, kitara, ja New Yorkin FO/José Serebrier).

Sändningar

  • må 11.1.2016 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också