Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

Fredagar kl 17.10, Yle Radio 1 - Yle Arenan 365 dagar

Perinnepohjaista popmusiikkia, Nigerian afrobeatia, Kolumbian cumbiaa malilaista koran soittoa tai intialaista bhangraa...

Ohjelman toimittajan, Harri Tuomisen kiinnostus maailmanmusiikkiin juontaa yli 40 vuoden taakse.

Avsnitt

  • World music -opaskartta A:sta Ö:hön, osa 1

    1. Africa Express: Terry Riley's In C Mali / Terry Riley's In C Mali (Mali/UK 2015) / S/t (Transgressive)
    2. Fanfare Ciocarlia: Caravan (Romania 2005) / Gili Garabdi (Asphalt Tango)
    3. Rodolfo y su Tipica RA7: La Colegiala (Kolumbia 1980) / Various: Cumbia Cumbia (World Circuit)
    4. The Skatalites: The Guns of Navarone (Jamaika 1966) / Various: Tougher Than Tough - The Story of Jamaican Music (Mango)
    5. Mulatu Astatke: Yegelle Tezeta (Etiopia 1969) / Various: Music from Broken Flowers – a film by Jim Jarmusch (Decca)
    6. Mariza: Ai, Esta Pena De Mim (Portugali 2010) / Fado Traditional (EMI Music Portugal)
    7. Paul Simon: Diamonds On the Soles of Her Shoes (USA/Etelä-Afrikka 1986) / Graceland (Warner)
    8. Hedningarna: Aivoton (Ruotsi/Suomi 1992) / Kaksi! (Silence)
    9. Asha Bhosle: Eena Meena Deeka (Intia 1957) / The Very Best of Asha Bhosle – The Playback Queen (Nascente)
    10. Don Cherry: Brown Rice (USA 1975) / Don Cherry (Horizon/A & M)
    11. Fela Kuti: Sorrow, Tears And Blood (Nigeria 1977) / Black President (Capitol)
    12. Primitiivisen musiikin orkesteri Primo (ft. Heikki Laitinen): Vaivainen Poika (Suomi 1984) / Haltian opissa (Olarin Musiikki)
    13. Bob Marley & The Wailers: Natural Mystic (Jamaika 1977) / Exodus (Island)

    Ohjelma on uusinta, ensi-esitys 30.8.2019.

  • 1. Bob Marley & The Wailers: Trenchtown Rock (1975) / Live! (Island)
    2. Bob Marley & The Wailers: Roots, Rock, Reggae (1976) / Rastaman Vibration (Island)
    3. The Wailers: Rastaman Chant (1973) / Burnin’ (Island)
    4. The Wailers: Get Up Stand Up (1973) / Burnin’ (Island)
    5. The Wailers: I Shot The Sheriff (1973) / Burnin’ (Island)
    6. Robert Marley: Judge Not (1962) / Songs of Freedom (Island)
    7. The Wailers: Simmer Down (1963) / Songs of Freedom (Island)
    8. The Wailers: One Love (1965) / One Love (Heartbeat)
    9. Bob Marley & The Wailers: No Woman, No Cry (1974) / Natty Dread (Island)
    10. Bob Marley & The Wailers: Buffalo Soldier (12” Mix) (1983) / Confrontation (Island)
    11. Bob Marley & The Wailers: Exodus (12” Mix) (1977) / Exodus (Island)
    12. Bob Marley & The Wailers: Redemption Song (Live in Pittsburgh) (1980) / Songs of Freedom (Island)

  • 1. Emmi Kujanpää: Ogrejalo Slantse – Vuota Vuota (Suomi 2020) / Nani (Nordic Notes/Sibelius Academy)

    2. Vedan Kolod: Fox (Venäjä 2020) / Wild Games (CPL)

    3. Les Amazones d’Afrique ((feat. Mamani Keïta& Amadou Dembélé): Timbuktu (Kamerun/Senegal/Mali/Guinea/Benin/Norsunluurannikko/Algeria ym. 2020): Amazones Power (Real World)

    4. Manhu: Banquet Dance (Kiina 2020) / Voices of the Sani (Riverboat)

    5. Attarazat Addahabia & Faradjallah : Aflana افلانة  (Marokko 1973/2019) / Al Hadaoui (Habibi Funk)

    6. Eneida Marta: Amor (Guinea-Bissau 2019) / Ibra (Algeventos)

    7. Muzsikas & Amadinda: Lassúcsárdás és szapora – Slow and fast csárdás (Unkari 2019) / Parhuzamok es kontrasztok - Parallels and Contrast (Fono)

    8. Yorkston/Thorne/Khan: Westlin Winds (UK/Intia 2020) / Navarasa: Nine Emotions (Domino)

    9. Maria Mazzotta: Nu me lassare (Italia 2020) / Amoreamaro (Zero 99)

    10. Nelia Safaie: Iran, the Ancient Land (Iran 2019) / Songs from Lands of Silence (Kirkelig Kulturverksted)

    11. Lina & Raül Refree: Cuidei Que Tinha Morrido (Portugali/Espanja 2020) / Lina_Raül Refree (Glitterbeat) 

  • 1. Sam Lee: The Garden of England (Seeds of Love) (UK 2020) / Old Wow (Cooking Vinyl)

    2. Marja Mortensson & Daniel Herskedal: Eagnede Fropmehkem - A Storm Is Rising (Norja/Saame 2020) / Lååje - Dawn (Vuelie)

    3. Sakari Kukko Afro Chamber & Strings: 'Keddo' (Ketoon) (Suomi/Senegal 2020) / Kainuu-Casamance (Rockadillo)
    4. Peter Gabriel (feat. Youssou N’Dour): In Your Eyes (UK 1986) / So (Realworld)

    5. Khaled: Aïcha (Algeria 1996) / Sahra (Polygram)

    6. Joyce Moreno: Desafinado (Brasilia 2015) / Raiz (Far Out Recordings)

    7. La Dame Blanche. Yo quiero trabajar (Kuuba 2016) / 2 (Tropikal Diaspora) 

    8. Juice Leskinen: Kansanravintolaan (Suomi 1968) / Juankosken julkaisematon kotiäänitys, suomennos Bob Dylanin kappaleesta Desolation Row 

  • 1. Värttinä: Mie tahon tanssia (Suomi) / Aitara (Mipu Music)

    2. Salamat meets Les Musicien du Nil: Ya Ghayeb (Egypti) / Salam Delta (Piranha)

    3. Boukan Ginen: Nati Kongo (Haiti) / Jou A Rive (Xenophile)

    4. Salif Keita: Tekere (Mali) / ”Folon”…The Past (Island)

    5. Moleque De Rua: Pregoes Do Rio (Brasilia) / Streets Kids Of Brazil (Crammed Disc)

    6. Ali Hassan Kuban: Mabrouk Wo Arisna (Egypti) / Nubian Magic (BMG)

    7. Lokua Kanza: Sallé (Zaire) / Wapi Yo (BMG)

    8. Natacha Atlas: Iskanderia (UK) / Diaspora (Nation)

    9. Habib Koite & Bamada: Cigarette A Bana (Mali) / Muso Ko (Contre Jour)

    10. Urban Turban: Voodoo Child (Bergspolka) (Ruotsi) / Urban Turban (Silence)

    11. Cesaria Evora: Petit Pays (Kap Verde) / Cesaria (BMG)

    12. Wimme: Boaimmás / Rough-legged Buzzard (Suomi/Saame) / Wimme (Rockadillo)

  • 1. Jaakko Laitinen & Väärä Raha: Jumalat Jumalat (Suomi 2020) / Börek (Playground Music)

    2. Jaakko Laitinen & Väärä Raha: Madonruokaa (Suomi 2020) / Börek (Playground Music)

    3. Lehtojärven Hirvenpää: Koska pasahtaa (Suomi 2019) / Lehtojärven Hirvenpää (Helmi levyt)

    4. Taljanka feat. Mikko Perkoila: Synnyin kohdussa tuulen (Suomi 2020) / Eko (EP) (Titirimundi)

    5. Ikiranka (Joakim Berghäll - Juha Kujanpää - Teemu Korpipää): Kovat kaulassa (Suomi 2020) / Ikiranka (Kuu)

    6. Malang Cissokho: Hypno (Suomi/Senegal 2020) / Djangal (Malang Cissokho)

    7. Joonas Hauveli: Nousee ja loistaa (Suomi 2020) / Single (KHY Suomen Musiikki Oy)

    8. Gilberto Gil: Eleve-se Alto ao Céu (Lively Up Yourself) (Brasilia 2002) / Kaya N’Gan Daya (Warner Brasil)
     
    9. Peps Blodsband: Snackelåt (Ruotsi 1975) / Hög standard (Sonet)

    10. Kebnekaise: Horgalåten (Ruotsi 1973) / Kebnekaise II (Silence)

    11. Gipsy Kings: Caramelo (Ranska 2013) / Savor Flamenco (Knitting Factory)

    12. Ladysmith Black Mambazo: Unomathemba (Etelä-Afrikka 1987) / Shaka Zulu (Warner)

  • 1. Emmi Kujanpää: Sirkus Savonia (Suomi 2020) / Nani (Nordic Notes/Sibelius Academy)

    2. Issa Sow: Samba Niaaro (Senegal/Belgia 2019) / Ayanaabé - La Musique D’Issa Sow (Homerecords)

    3. Nguyên Lê: Overseas Suite: Square Earth (2019) / Overseas (ACT Music)

    4. Lakou Mizik: Iko Kreyòl (feat. Win Butler, Régine Chassagne, Preservation Hall Jazz Band & 79rs Gang) (Haiti/USA 2019) / HaitiaNola (Cumbancha)

    5. Lakou Mizik: Sa Na Kenbe (What Will We Keep) (feat. Cyril Neville) (Haiti/USA 2019) / HaitiaNola (Cumbancha)

    6. Attarazat Addahabia & Faradjallah : Aflana افلانة  (Marokko 1973/2019) / Al Hadaoui (Habibi Funk)
    7. Eneida Marta: Kargu Garandi (Guinea-Bissau 2019) / Ibra (Algeventos)

    8. Nelia Safaie: Shoopeh (Iran 2019) / Songs from Lands of Silence (Kirkelig Kulturverksted)

    9. Garifuna Collective: Ideruni (Help) / (Belize 2019) / Aban (Stonetree)

    10. Les Amazones d’Afrique (feat. Rokia Koné): Queens (Kamerun/Senegal/Mali/Guinea/Benin/Norsuunluurannikko/Algeria ym. 2020) / Amazones Power (Real World)

    11. Aziza Brahim: Cuatro proverbios (Länsi-Sahara 2019) / Sahari (Glitterbeat)

    12. Aziza Brahim: Sahari (Länsi-Sahara 2019) / Sahari (Glitterbeat)

    13. Lina & Raül Refree: Cuidei Que Tinha Morrido (Portugali/Espanja 2020) / Lina_Raül Refree (Glitterbeat) 

  • 1. Bob Marley & The Wailers: Trenchtown Rock (1975) / Live! (Island)

    2. Bob Marley & The Wailers: Roots, Rock, Reggae (1976) / Rastaman Vibration (Island)

    3. The Wailers: Rastaman Chant (1973) / Burnin’ (Island)

    4. The Wailers: Get Up Stand Up (1973) / Burnin’ (Island)

    5. The Wailers: I Shot The Sheriff (1973) / Burnin’ (Island)

    6. Robert Marley: Judge Not (1962) / Songs of Freedom (Island)

    7. The Wailers: Simmer Down (1963) / Songs of Freedom (Island)

    8. The Wailers: One Love (1965) / One Love (Heartbeat)

    9. Bob Marley & The Wailers: No Woman, No Cry (1974) / Natty Dread (Island)

    10. Bob Marley & The Wailers: Buffalo Soldier (12” Mix) (1983) / Confrontation (Island)

    11. Bob Marley & The Wailers: Exodus (12” Mix) (1977) / Exodus (Island)

    12. Bob Marley & The Wailers: Redemption Song (1980; Live in Pittsburgh) / Songs of Freedom (Island)

    Kuva: Wikipedia

  • 1. Angélique Kidjo: Quimbara (Benin 2019) / Celia (Verve)

    2. Nathalie Joachim With Spektral Quartet: Papa Loko (Interlude: September 24, 1918) (Haiti/USA 2019) / Fanm D’Ayiti (New Amsterdam Records)  
    3. Altın Gün: Vay Dünya (Turkki/Hollanti 2019) / Gece (Glitterbeat)

    4. Third World: YimMasGan (Jamaika 2019) / More Work To Be Done (Ghetto Youths International)

    5. Steel Pulse: Rize (UK 2019) / Mass Manipulation (Rootfire Cooperative)
    6. Lastenmusiikkiorkesteri Ammuu!: Baobab / Kesät talvet (Ammuusikot)

    7. Piirainen | Blom | Company: Kuiskaaja (Suomi 2020) / Digisingle (Bafe’s Factory)

    8. Petri Hakala & Markku Lepistö: Kipinä (Suomi 2020) / Nordic Route (Rapusaari)

    9. Jori Otsa & Mah’Orkka: Moskovan valot (Suomi 2020) / Georg. tule takaisin… (Konserttitoimisto Kumpulainen Oy)

    10. Vassvik: At the Stone Desert/Ruvdarássi (Norja/Saame 2019) / Gákti (Heilo/Grappa)

    11. Ilkka Arola Sound Tagine: Saba Dance (Suomi 2019) / Land Ahead! (Flame Jazz)

    12. MeNaiset: Marityttö (Suomi 2020) / Eri esitt.: Voice of Generations – Aikojen ääni (Sibarecords)

  • 1. Joonas Widenius Trio: Prologue (Suomi 2020) / New Nordik Sagas (Rockadillo/Nordic Notes)

    2. Joonas Widenius Trio: Blues Valhalla (Suomi 2020) / New Nordik Sagas (Rockadillo/Nordic Notes)

    3. Esperanza Fernández: Al Titi (Espanja 2007) / Recuerdos (Disc Medi S.A.)

    4. Roberto Fonseca: Aggua (Kuuba 2019) / Yesun (Wagram)

    5. Juurakko: Räntää, hyhmää (Suomi 2019) / Yhdeksäs talvi (Inkoon musiikki)

    6. Vimma: Kahdeksas päivä (Suomi 2019) / Meri ja avaruus (Eclipse Music)

    7. KutiMangoes: Money Is The Curse (Tanska 2019) / Afrotropism (Tramp)

    8. Piirpauke: Kalevala Blues (Suomi 2019) / Hali (Rockadillo)

    9. Vardan Hovanissian & Emre Gültekin: Getashen (Armenia 2017) / Adana (Muziekpublique)

    10. Virsipuu: Lempeä laulu (Suomi 2019) / Oi (Metrofolk Music)

    11. Frode Haltli: Mostamägg Polska (Norja 2019) / Border Woods (Hubro)

  • 1. Mamadou Kelly: Woma Gara (Mali 2019) / Les Bateaux (Clermont)

    2. Asmaa Hamzaoui & Bnat Timbouktou: Foulani (Marokko 2019) / Oulad Lghaba (ajabu!)

    3. Nguyên Lê: Overseas Suite: Square Earth (Vietnam/Ranska 2019) / Overseas (ACT)

    4. Dimitris Mystakidis (Δημήτρης Μυστακίδης): Vergoules (Βεργούλες)
    (Kreikka 2019) / Here & There (Fishbowl)

    5. Ballake Sissoko & Baba Sissoko: Bi Djeliya (Mali 2019) / Sissoko & Sissoko (Homerecords)

    6. Eneida Marta: Amor (Guinea-Bissau 2019) / Ibra (Algeventos)

    7. Issa Sow: Ayanaabé (Senegal/Belgia 2019) / Ayanaabé - La Musique D’Issa Sow (Homerecords)

    8. Lakou Mizik: Renmen feat. Preservation Hall Jazz Band (Haiti/USA 2019) / HaitiaNola (Cumbancha)

    9. Garifuna Collective: Hamala (Let Him Fly) (Belize 2019) / Aban (Stonetree)

    10. Aziza Brahim: Hada jil (Länsi-Sahara 2019) / Sahari (Glitterbeat)
    11. Emmi Kujanpää: Ogrejalo Slantse – Vuota Vuota (Suomi 2020) / Nani (Nordic Notes/Sibelius Academy)

    12. Niemi: Spiraalit/Spirals (Suomi 2020) / Spiraalit/Spirals (Bafe’s Factory/Nordic Notes)

  • 1. Enkel: Siskoille 1925 (Suomi 2018) / We Are Enkel (Nordic Notes)

    2. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Vulle Mihkku (Suomi/Norja/Saamenmaa 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)

    3. Black Flower: Hora de Aksum (Belgia 2019) / Future Flora (Sdban Ultra)

    4. Vieira e Seu Conjunto: Lambada de Baleia (Brasilia 1978) / Various: Jambú e Os Míticos Sons Da Amazônia (Analog Africa)

    5. Félix Lajkó & Volosi: Crawler (Unkari/Puola 2019) / Lajkó Félix & Volosi (Fono)

    6. Boban Marković Orkestar: Mrak (Serbia 2019) / Mrak (Fono)

    7. Habib Koité: Mandé (Mali 2019) / Kharifa (Contre Jour)

    8. Salif Keita: Tonton (Mali 2018) / Un Autre Blanc (Naïve)

    9. Minyo Crusaders: Otemoyan (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)

    10. Dona Onete: Festa do Tubarão (Brasilia 2019) / Rebujo (Mais Um)

    11. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba feat. Majid Bekkas: Kanougnon (Mali 2019) / Miri (Outhere)
    12. Kronos Quartet & Mahsa and Marjan Vahdat: My Ruthless Companion (Iran/USA 2019) / Placeless (Kirkelig Kulturverksted KKV)

    13. Kuhnafar-I: Jään iltaan hiljaiseen (Suomi 2019) / Videosingle (Omakust.)

Lyssna också