Tartu Mikkiin.Artistivieraat vastaavat yleisökysymyksiin: Joonas Nyman, Mikko Mäkeläinen, Teemu Harjukari ja Olli Leppänen. Liittyvä jakso 152 TV2 11.11.2011.
Uppspelad: 871 gånger( Tillgänglig endast i Finland )
I tittarnas önskerepris får vi nu se Fatta mickens 150:e jubileumsavsnitt. Dagens tävlande är Laura Voutilainen, Laura Sippola, Tuure Kilpeläinen och Sami Saari. (U)
Punk is not dead! Levande bevis i studion är Pelle Miljoona och Tumppi Varonen. Deras medtävlare är doktor i popmusik Aija Puurtinen och mångsysslaren inom musik Maria Hänninen. Domare är Sami Hintsanen.
God afton, Malmö! En framgångsrik grupp artister från Tävlingen för ny musik erövrar Fatta micken-studion, och micken fattas av Diandra, Mikael Saari, Krista och Otso Koskelo. Fatta micken och sjung med!
Eurovisionslåtar och underhållning bjuds vi på av våra schlager-EM-representanter Axel Ehnström, Saara Aalto, Milana Misic och Petri Laaksonen. Fatta micken och sjung med! Kommentator Sami Hintsanen. yle.fi/tartumikkiin
En musikalisk kvällsbit med pop och rock bjuds vi på av Suvi Teräsniska, Osku Ketola, Tommi Kalenius och Jukka Takalo. Njut och trivs! Värd Sami Hintsanen, maestro Mikko Mäkinen. yle.fi/tartumikkiin
Underhållning och sång med Karoliina Kallio, Inga Söder, Antti Kleemola och Aki Louhela, så en hård tävling och stämningsfull kväll utlovas. Underhållningstrupperna leds av Sami Hintsanen. yle.fi/tartumikkiin
Vårens sista avsnitt kommer här, innan det är dags för tittarnas önskerepriser. I en musikalisk match i Fatta micken-studion möter vi Saija Tuupanen, Janne Tulkki, Johanna Piipponen och Heikki Koskelo.
Sami Hintsanen odottaa teatteriharjoitusten tauolla jo uusia, syksyn 2011 Tartu Mikkiin -jaksoja. Samin mukaan "iloiset ihmiset ja hyvät biisit" antavat energiaa tv-työn tekemiseen.
Toiveuusintajakson 150 loppulaulu. Sami Hintsanen ja Karaokemestari Niilo Leiviskä esittävät loppulaulun nimeltä "Pyhä toimitus", joka on Juice Leskisen kappale vuodelta 1985.
Kapinallisilla linjoilla jatkaen Samin loppubiisi "Rockin’ in the Free World" kritisoi aikansa Amerikan poliittista johtoa ja yhteiskunnan ongelmia. Laulun säveltänyt ja sanoittanut Neil Young on epäilemättä yksi sukupolvensa vaikutusvaltaisimpia muusikoita; hänen uransa on jatkunut yli 40 vuotta ja hän on tuottanut 34 studioalbumia. Onpa häntä tituleerattu myös grungen kummisedäksi.
Tartu Mikkiin -loppukappale (jakso 203). Marry Me on Kristan eli Krista Siegfridsin single, joka voitti Ylen Uuden Musiikin Kilpailun 9.2.2013. Krista edustaa Marry Me -kappaleella Suomea Eurovision laulukilpailussa, jotka järjestetään toukokuussa Malmössä Ruotsin viimevuotisen voiton johdosta. Krista on itse säveltänyt kappaleen yhdessä Erik Nyholmin, Kristofer Karlssonin ja Jessika Lundströmin kanssa. Voittoisaa kappaletta arvosteltiin tuoreeltaan antifeministiseksi, mutta Krista on kehottanut ottamaan sen huumorilla. Hän myös kertoo omistaneensa kappaleen poikaystävälleen. Krista nousi suuremman yleisön tietoon The Voice of Finland -kaudella 2012, jolloin hän kisasi Michael Monroen tiimissä. Hän putosi kisasta ensimmäisessä suorassa lähetyksessä. Sen jälkeen hän on esiintynyt esimerkiksi Komediateatteri Arenan kabareessa Peacockissa. Syksyllä 2013 hän tulee olemaan mukana The Voice Kids -ohjelmassa tuomarina. Tämän vuoden tammikuussa Krista solmi levytyssopimuksen Universal Musicin kanssa, ja albumia odotellaan julkaistavaksi vielä tämän vuoden aikana.
Toiveuusintajakson 142 loppulaulu. Samin loppulaulu sopii niin ikään Euroviisuteemaan. Tämä Salem Al Fakirin kappale "Keep On Walking" kilpaili Ruotsin euroviisukarsinnoissa osallistumisesta vuoden 2010 Oslossa järjestettäviin viisuihin, jääden kisassa kuitenkin toiseksi Anna Brgendahlin biisille "This Is My Life". Kappale on kuitenkin sittemmin noussut suureksi kansainväliseksi hitiksi.
Toiveuusintajakson 148 loppukappale. Kolmas Nainen levytti kolmannen studioalbuminsa vuonna 1989 nimeltä "Hikiset siivut", mistä Samin esittämä kappale on peräisin.
Fiiliksiä Tartu Mikkiin -karaokekiertueilta. Vuoden 2013 paikat ja ajat:
Ke 22.5. Vantaa, Jumbo, klo 12–20
To 23.5. Espoo, Sello, klo 12–20
Pe 24.5. Hämeenlinna, tori, klo 11–19
La 25.5. Helsinki, Esplanadi, klo 11–19
To 30.5. Lahti, Lanun aukio, klo 12–19
Pe 31.5. Jyväskylä, Kävelykatu, klo 11–19
La 1.6. Tampere, Keskustori, YleX Pop, klo 11–19
Nosta lippu salkoon on Kai Hyttisen Suomessa tunnetuksi tekemä Vexi Salmen kääntämä iskelmä, joka on alun perin L. Russell Brownin ja Irwin Levinen kirjoittama kappale Tie a Yellow Ribbon Round the Ole Oak Tree. Alkuperäisesittäjä oli Dawn featuring Tony Orlando. Kappale oli maailmanlaajuisesti suosittu vuonna 1973. Se nousi ykkössijalle esimerkiksi Yhdysvalloissa, Britanniassa ja Australiassa. Billboard arvioi vuonna 2008 kappaleen sijalle 37 kaikkien aikojen hittikappaleiden listassa. Sekä alkuperäisessä että suomalaisessa versiossa vankilasta vapautunut mies pyytää kaivattuaan jättämään näkyvän merkin, jos on vielä tervetullut palaamaan. Alkuperäisversiossa mies pyytää kiinnittämään keltaisen nauhan vanhaan tammeen, suomalaisessa versiossa nostamaan lipun salkoon. Alkuperäistekstin viittaama keltainen nauha tunnetaan symbolina, jolla nainen ilmaisi uskollisuuttaan poissaolevalle - esimerkiksi vankilassa tai armeijassa olevalle - rakastetulleen. Kummassakin kappaleen versiossa on onnellinen loppu, suomalaisversiossa mies näkee lippusalon kokonaan lipuin koristeltuna. Alkuperäisversiossa mies pyytää bussikuskia tarkistamaan, näkyykö puussa keltaista nauhaa, ja niitä onkin sata. Kai Hyttinen on laulaja-näyttelijä, joka lauloi 1970-luvulla hittejä toisensa perään. Sittemmin hän laajensi näyttelemiseen ja on esiintynyt monissa elokuvissa, tv-sarjoissa ja teatterissa.
Breakfast at Tiffany’s on Deep Blue Something -nimisen bändin hittikappale vuodelta 1995. Kappale nousi yhdysvaltalaisen Billboard Hot 100 -listan viidenneksi ja ykköseksi Britanniassa. Bändin perustajahahmot olivat veljekset Todd ja Toby Pipes. Lauluntekijä eli bändin laulaja Todd Pipes on kertonut saaneensa inspiraation kappaleeseen Audrey Hepburnin roolista Loma Roomassa -elokuvassa, mutta Pipesin mukaan Breakfast at Tiffany’s oli parempi kappaleen nimi. Breakfast at Tiffany’s on Hepburnin tähdittämä elokuva vuodelta 1961, suomeksi Aamiainen Tiffanylla, jonka ohjasi Truman Capote. Hepburn esitti elokuvassa hulvatonta Holly Golightlya. Aamiaiseen englanniksikin viittaava kappaleen nimi johti haastattelutiedon mukaan siihen, että radioasemat halusivat bändin aamuohjelmiin vieraaksi - mikä pidemmän päälle kävi raskaaksi hurjan keikkatahdin ja pitkien keikkamatkojen päälle. Deep Blue Something perustettiin vuonna 1992 ja se hajosi 2001. Hajoamista edelsi jäsenvaihdoksia, tekijänoikeusongelmia ja sopimusvaihdoksia. Breakfast at Tiffany’s oli yhtyeen singlejulkaisu, ja bändi jäi lopulta niin sanotuksi yhden hitin ihmeeksi.
Kohta jo seitsemän vuotta ja 200 jaksoa takana. Sami ja Eeva kertovat, millaisilla fiiliksillä mennään ja mikä on ohjelman teon suola. Tartu Mikkiin 200. jakso 8.3.2013.
Tartu mikkiin Karaokemestari 2012 Janita Voudinmäki tietää jo, mihin palkintopokaalinsa aikoo sijoittaa. Laulua harrastava ja trubaduurikeikkojakin tekevä Janita kertoo laulaneensa paljon Adelen biisejä, mutta valitsemaansa kilpailukappaletta Rolling in The Deep hän ei aiemmin ollut juurikaan laulanut. Sami Hintsanen kehuu tuoreen mestarin soundia "persoonalliseksi ja mageeksi". Kokonaiskilpailuun juontaja on todella tyytyväinen: "Suomessa on hämmästyttävän hyvä taso karaokelaulajissa".
Tiistain 3.7. kansa pääsi kuuntelemaan uutta Tartu Mikkiin -orkesteria Laikunlavalla kesäkonsertin merkeissä. Katso kuinka Eeva Kontu, Okke Komulainen, Lauri Hannu, Esa Korja ja Tomi Hyttinen aikovat kohtdata tulevan syksyn koitokset.
Programmens verkliga publiceringstid till Arenan kan variera. Mediefiler av bandade direktsändningar, publiceras med fördröjning efter sändning. Fördröjningen är ofta lika lång som programmet.