Arenan
  • TV
  • Radio
  • Radiodoktorn

    Serie Radiodoktorn »


    • Längd: 82 min
    • Uppspelad: 87 gånger
    • Yle Radio Vega
    • Går att lyssna på utomlands

    Radiodoktorn: Avsnitt (98) sv:Program:rss

    08.05.13 med Otto Lindberg

    Nässöljningskannor, tinnitus, sömnmediciner, kolonoskopi magnetband var bara några av de teman Otto Lindberg fick frågor kring i Radiodoktorn den här gången.

    • Längd: 75 min

    10.04.13 med Herman von Numers

    Blindtarmsinflammationer, gallstensanfall, fettlevrar och ansiktstransplantationer.

    • Längd: 84 min

    Anticancerdiet

    När läkarna har gjort sitt, operationer är gjorda och mediciner ätna - vad kan en bröstcancerpatient själv göra för att förebygga att sjukdomen kommer tillbaka? Karl von Smitten, bröstcancerspecialist, berättar om motion, viktkontroll och diet för personer som haft bröst- eller andra former av cancer.

    • Längd: 4 min

    03.04.13 med Robert Paul

    "Tjockt" och "tunt" blod, antidiuretiskt hormon, nattkissande och sömnapné samt orsaker till leukemi. Bland annat.

    • Längd: 78 min

    20.03.13 med Otto Lindberg

    Hepatit A i frusna hallon, nässköljningar vid förkylning, urinvägsinfektioner av kyla, CPAP och torra slemhinnor samt en del yrsel.

    • Längd: 73 min

    13.03.13 med kärlkirurg Mikael Railo

    TIA och andra blodproppshändelser i huvudet, förträngda halspulsådror, fönstertittarsjuka och en hel del åderbråck.

    • Längd: 81 min

    27.02.13 med Robert Paul

    Trötthet, blodproppar, ansiktsförlamning och Liddles syndrom, bl.a.

    • Längd: 80 min

    13.02.13 med Otto Lindberg.

    Kristallsjuka och dyslexi, urinvägsinfektioner hos kvinnor, inkontinens hos män och en del vanliga förkylningar.

    • Längd: 83 min

    06.02.13 med Robert Bergholm

    Influensa för hela slanten och en del halsinfektioner, lunginflammationer och lungklamydia.

    Radiodoktorn: Avsnitt (1) sv:Program:rss

    Kommande avsnitt

    AvsnittPubliceringstidAvpublicerasLängd

    Programmens verkliga publiceringstid till Arenan kan variera. Mediefiler av bandade direktsändningar, publiceras med fördröjning efter sändning. Fördröjningen är ofta lika lång som programmet.