När Meeri Vanhapiha, från byn Vuontisjärvi i Lappland, gick i realskolan på 1960-talet var hennes favoritämne svenska. Som 19-åring flyttade Meeri till södra Sverige, tillsammans med sin blivande man. Hon trivdes jättebra, men familjen flyttade ändå tillbaka till hembyn i början av 1980-talet, och där tog hon och maken över bybutiken som hon sedan drev i många år. Sen kom konkursen, och så fick Meeri en hjärntumör. "Det var hemska år", säger Meeri. Meeri Vanhapiha är numera änka och sjukpensionär, men livslusten finns kvar, trots allt. Redaktör: Ann-Sophie Sandström.
När Meeri Vanhapiha, från byn Vuontisjärvi i Lappland, gick i realskolan på 1960-talet var hennes favoritämne svenska. Som 19-åring flyttade Meeri till södra Sverige med sin blivande man. Hon trivdes jättebra, men familjen flyttade ändå tillbaka till hembyn i början av 1980-talet, och där tog hon och maken över bybutiken som hon sedan drev i många år. Sen kom konkursen, och så fick Meeri en hjärntumör... "Det var hemska år", säger Meeri. Meeri Vanhapiha är numera änka och sjukpensionär, men livslusten finns kvar, trots allt. Redaktör: Ann-Sophie Sandström
Mikael Smeds är österbottningen som fick för sig att starta en fransk krog i lilla Nagu. En restaurang som lyckats överleva tysta vintrar, dåliga tider och petnoga alkokontrollanter. Mikael är mångsysslaren som bränner sprit, drejar krukor och odlar örter. Vid behov kan han också dansa balett eller cancan. I Samtal om livet handlar det om företagsamhet, skärgårdsliv, språkdebatter och skådespelardrömmar. Redaktör: Tiina Grönroos.
Tony Mannela växte upp på Skatudden i Helsingfors på 1950-talet. Senare studerade hon vid Helsingfors universitet, och jobbade många år inom museibranschen. För sexton år sedan flyttade Tony till Kilpisjärvi, långt uppe i norr. Vad fick henne att flytta dit? Hur kommer det sig att hon har stannat kvar? Hurudant är livet i Lapska armen på sommaren? Och på vintern...? Redaktör: Ann-Sophie Sandström
Tony Mannela växte upp på Skatudden i Helsingfors på 1950-talet. Senare studerade hon vid Helsingfors universitet, och jobbade många år inom museibranschen. För sexton år sedan flyttade Tony till Kilpisjärvi, långt uppe i norr. Vad fick henne att flytta dit? Hur kommer det sig att hon har stannat kvar? Hurudant är livet i Lapska armen på sommaren? Och på vintern...? Redaktör: Ann-Sophie Sandström
Stina Mellberg i Vasa är anhörigvårdare åt sin man Caj två veckor och då finns hon till hands för honom dygnet runt. Sedan åker han på intervallvård i två veckor, och då har Stina egen tid och laddar batterierna. - Det svåraste är att lämna honom på intervall. Jag har sådana skuldkänslor. Caj har parkinson demens och svårt med närminnet och behöver hjälp med allt. Redaktör: Sanna Rönn.
Stina Mellberg i Vasa är anhörigvårdare åt sin man Caj. I Samtal om livet berättar hon bland annat om hur det är att ta hand om en person som lider av bland annnat demens. Stina Mellberg säger att det är tabubelagt med minnessjukdomar i vårt samhälle i dag. Folk vet inte hur de ska bete sig när de träffar nån som är dement. Vad ska man prata om? Det kanske också finns en viss rädsla, att man själv ska bli likadan och det måste man respektera, säger hon. Redaktör: Sanna Rönn
Det är inte många som ens vågar tänka tanken att måsta begrava sitt eget barn. Camilla och Dennis Palén i Pedersöre blev tvungna att tänka på det när deras nästan 2 år gamla son fick diagnosen INCL. Det är en hjärnsjukdom som gör att barnets utveckling stannar av och börjar gå tillbaka. Ett INCL-barn lever sällan längre än till nio till tio års ålder. Deras son blev endast fem år. Hör Camilla Palén berätta om livet med ett obotligt sjukt barn i ett Samtal om livet.
Tinne Sjöström miste sitt enda barn Tommie i cancer. Han blev 25 år. Samtal om livet handlar om Tommies sjukdomstid och de tunga åren efter, men också om hur man lär sig leva med sin sorg.
För fem år sedan fick Urmas Hilapieli en hjärninfarkt. Då var han 45 år. I Samtal om livet berättar han om sjukdomen, att falla ur det sociala etablissemanget och att kämpa sig tillbaka.
"Det finns en åldersdiskriminering på arbetsmarknaden idag", säger Lennart Nybergh som är ekonom, 54 år gammal och bosatt i Borgå. Och han tillägger att det kan kännas direkt sårande, eftersom det samtidigt talas så mycket om att arbetskarriärerna ska förlängas. Hur förhåller sig Lennart Nybergh till den snuttjobbsverklighet som han har försökt anpassa sig till de senaste åren? Och hur kommer det sig att han på äldre dagar har börjat intressera sig för bioenergi? Och vad är det som får en mänska att mitt i vintern köra mer än tusen kilometer norrut - för att flyga segelflygplan...? Redaktör: Ann-Sophie Sandström
Tom Paxal har skrivit om banditer och skurkar, om sjöbusar och mentalpatienter, om prostituerade och sutenörer och allt han skriver om har han upplevt själv.
Terry Grahn i Grankulla är egentligen managementkonsult, men de senaste 10 åren har hon kommit att ägna sig allt mer åt specialpedagogik och "Alternativ och kompletterande kommunikation". Hur kommer det sig att hon har engagerat sig i just de här frågorna? Och hur ser hon på andra viktiga livsval? Redaktör: Ann-Sophie Sandström.
Nils Erik Villstrand är professor i nordisk historia vid Åbo Akademi, men när han växte upp på ett småbruk i Purmo på 1950-talet så kallades han "Aasid-Nisse", eftersom familjen bodde på andra sidan ån. I programmet får vi höra om den relativt långa vägen från hembyn Vilobacka till storstaden Åbo, dit Nils Erik Villstrand flyttade år 1973 för att studera historia. Varför är han intresserad av just 1600-talet? Och vad gör han när han inte jobbar? Och hur är det att fylla 60? Redaktör: Ann-Sophie Sandström (Programmet sändes första gången i augusti 2012)
Författaren Marita Gleisner föddes i Socklot strax efter kriget, och började skriva i början av 1990-talet. I det skedet var hon över 40 och hade hunnit vara verksam inom flera olika branscher - och hon hade flyttat från Österbotten till södra Finland och tillbaka igen. Vilka drömmar hade Marita som liten? Vilka av dem kunde hon förverkliga? Och hur ser hon idag på sina olika livsval? Redaktör: Ann-Sophie Sandström
Anna Siironen är synskadad. För en person med normal syn kan det te sig obegripligt att inte ens veta hur en blå himmel ser ut, men Anna har i stället utvecklat ett slags sjätte sinne eller en känsla för hur människor ser ut och hur de reagerar. Hennes spontanitet och sätt att ställa personliga frågor kan uppfattas som nyfikenhet, men bottnar i ett genuint intresse för omvärlden och människorna runt henne.
Programmens verkliga publiceringstid till Arenan kan variera. Mediefiler av bandade direktsändningar, publiceras med fördröjning efter sändning. Fördröjningen är ofta lika lång som programmet.