Vegas sommarpratare podcastSerie
Anne Hietanen är en person vi är vana att se i tv och höra på radio där hon får dem hon talar med att ofta öppet berätta om sig själva. Nu senast i programmet En kväll med Anne och Hannah. I sitt sommarprat berättar Anne om hur hon tillfrisknade från sin ätstörning, om vikten av att kunna säga nej och om att tro på sig själv
07.08 2012 Andreas von Weissenberg är tidigare journalist som sadlat om och numera skickar biståndsarbetare till de mest märkliga hörn av världen ? och stortrivs. Mitt i ?rusningsåren? balanserar han mellan jobb, livet som småbarnspappa och är dessutom pånyttfödd motionär som stretar på med en massa grenar utan något egentligt mål. I sitt sommarprat kommer han att parat om barn, föräldraskap, motion och EM-året till ära också en gnutta fotboll. Han lovar också berätta mer om sitt jobb med människor - för människor. I biståndsarbetet finns det utmaningar både på nära håll och globalt.
09.08 2012 Jonas Wilén från Mariehamn år känd för sina oljemålningar, flera frimärken och teckningar på ledarsidan i Nya Åland. ?Jag är en relativt levnadsglad heltidsarbetande bildkonstnär och trebarnsfar som uppskattar fina perspektiv, Pablo Picasso och däremellan ett sjyst passningsspel på fotbollsplan. Jag livnär mig som målare och illustratör och har ett ganska okomplicerat förhållningssätt till tillvaron, som tidsmässigt för tillfället domineras av tvillingarna Stig och Sally 1,5 år, femåringen Hugo och sambon Marie. I sitt sommarprat kommer Jonas att tala mycket konst.
08.08 2012 Annika Nyberg Frankenhaeuserr, Svenska Yles tidigare direktör inledde nyligen en ny karriär som mediedirektör vid Europeiska rundradiobolagens organisation, EBU. Trots att Annika Nyberg Frankenhaeuser jobbade länge på Svenska Yle har hon aldrig sommarpratat så det är dags nu! I sitt sommarprat berättar hon bland annat om sitt nya liv i en internationell miljö.
03.08 2012 Martin Estlander är framgångsrik VD på ett förmögenhetsförvaltningsbolag och en inbiten seglare. Han är också vad man skulle kunna kalla en allintressör. Han är intresserad av det mesta: beteendevetenskaper, meditation, tennis, segling, konst, alternativa energilösningar, ekonomi, världshändelser, för att nu nämna några saker. Han har oftast tusen järn i elden och försöker hinna med allt och lite till, men det säger sig själv att det inte alltid lyckas.Segling och skärgården kommer vara ett av ämnena han talar om som Vegas sommarpratare
02.08 2012 Författaren och juristen, Borgåbon Mikaela Strömberg med rötter i Lappträsk beskriver sig själv som en person som på samma gång är rastlös och rätt enträgen och trivs nästan överallt. I sitt sommarprat tar hon upp bland annat måttlighet och excesser, 1980-talet, finska hästar och lite om trav och spel, och St Petersburg. ? Jag utgår rätt mycket från den geografiska plats där jag växte upp. Den lilla byn inte långt från östgränsen och det under barndomen mytiska Petersburg (dåvarande Leningrad) som på senare år även har blivit konkret, en stad att åka till när man drabbas av just den sortens längtan. Och djur har alltid varit viktiga
31.07 2012 Ebba Witt-Brattström är svensk litteraturvetare och professor som i höst blir professor i nordisk litteratur vid Helsingfors universitet. Ebba Witt-Brattström kunde ges etiketten kulturkändis och hon har tidigare sommarpratat för Sveriges Radio P1 men nu är det premiär på Radio Vega.I sitt sommarprat talar Ebba Witt-Brattström om nivån på universiteten i Sverige och Finland. - Nivån bland de svenska studenterna är så låg. Jag väljer nu att komma till Finland och den finländska universitetsvärlden för att jag är trött på att rätta språkfel som en grundskollärare när jag arbetar i Sverige, säger Ebba Witt-Brattström.
01.08 2012 Ridtränare Håkan ?Hockus? Wahlman har gjort en lång karriär inom ridsporten. Han beskriver sig som lite ?rastlös? och får ofta en känsla av att vara ?allas egendom? men ändå ingens. Han är Kyrkslättsbo med rötterna i gamla Helsinge landskommun. ? Men jag trivs ar som helst. Mina smultronställen har jag ute på havet och jag tycker om att resa samt se andra kulturer och platser. Jag njuter av att vara privatföretagare samt av att de som jag tränar får något till stånd eller annars klarar av saker de upplevt som svåra. Håkans sommarprat kommer att tangera hästar och resor, liksom livet och levernet i stort
30.07 2012Gustav Djupsjöbacka, konstnärlig rektor för Sibeliusakademin i Helsingfors är en mångsidigt intresserad kulturarbetare med speciellt utbildningsfrågor i sinnet. Han har varit helt engagerad av sitt rektorsjobb de 8 senaste åren, men skymtar nu en stegvis övergång till en fridsammare tillvaro och hoppas då få mera tid för privatliv och väntar på första barnbarnet i sommar. Gustav säger sig navigera en hel del mellan musikens olika genrer i sitt sommarprat. Kultursommaren kan också vara ett bra ämne för Gustav. ?För att lyssnarna på sommaren är ärliga och vill bekanta sig med olika yttringar.
06.08 2012Åsa Bengtsson är svenskan som har gjort en karriär som forskare och politolog i den finlandssvenska ankdammen. ?Jag är en envis, driven och analytisk statsvetare som är intresserad av människor och maktstrukturer men som har en tendens att vilja göra lite för mycket. Privat är jag en anpassningsbar naturälskande tidsoptimist med temperament. Är ständigt på väg mot nya mål om det så är i orienteringsskogen, trädgården eller gäller nya upplevelser. Som sommarpratare kommer Åsa att prata om rotlöshet och att ständigt vara på väg. Drivkraften att hela tiden vilja något nytt och inte riktigt nöja sig med det som finns här och nu.
26.07 2012Tom Paxal är författare, ex-sjöman, ex- lärare och ex-mentalvårdare. ?I drömmarna är jag sjöman. Privat och på jobbet samma sak: Jag skriver och skriver, oberoende har jag ögonen öppna eller slutna. Har blivit pensionär, men skriver ändå creasy stories. I sitt sommarprat kommer borgåbon Paxal att tala om jazz - Min far jobbade på polytekarnas hus Poli på Lönnrotsgatan som vaktmästare. Då på 50 - talet spelades det big band musik och dansades i den stora salen. Farsgubben hämtade hem stenkakor med alla goda bitar: Glenn Miller, Duke Ellington, Tommy och Jim Dorsey, Count Basis, Harry James och många andra. Jag blev hjärntvättad av den musiken..
27.07 2012 Camilla Lindén är Vasaflickan som har gjort en karriär inom dansbandsbranschen och som grafisk formgivare i Sverige, men i Svenskfinland har hon inte varit lika synlig. - Jag fungerar bäst när jag gör något i projektform - jag vill ha ett tydligt mål, ett syfte och framförallt ett slutdatum. Jag blir kreativ när jag har tydliga regler att förhålla mig till och jag tror att jag är effektiv, positiv och engagerad i det jag gör. I sitt sommarprat kommer Camilla att prata en hel del musik, men ur ett lite annat perspektiv.
25.07.12 Vegas sommarpratare Lisbeth Staffans kallades segelbåtsdrottning när hon ledde varvet Baltic Yachts i Larsmo. Numera är hon pensionerad VD men en kvinna med skinn på näsan och ett starkt samhällsengagemang. ?Jag är en omtänksam mamma och en lätt irriterad fru. Rätt så social och bra på small talk. Jag är också en person som får abstinens om jag inte får gå på teater och konserter med jämna mellanrum. Lisbeths sommarprat kommer att handla om sorg. ?Efter 41 år känner jag mig mogen att berätta om sorgen att förlora vårt barn. Den i mitt tycke absolut största sorg som kan drabba en familj
24.07.12 Capoeira blir det mycket av med Alexander Högström. Alexander med rötterna i Singapore men fötterna i Sjundeå beskriver sig själv som en självlärd mångsysslare, idealistisk realist, lat jobbnarkoman och pappa. Och Capoeirista. ?Det är min grej, det är vad jag kan bäst och det är vad jag brinner för. Den mångsidiga och färggranna kampsporten från Brasilien, var musik och sång skapar rytmen och stämningen för de akrobatiska dansarna när de spelar ett listigt spel med varandra. Om historien, utvecklingen och capoeira idag.
23.07 2012 Barbro Sundback är en av de mest kända åländska politikerna. Hon startade sin lagtingskarriär 1979 och fortfarande brinner hon för politik. Hon är också engagerad i kvinnosaken, katter och opera.
16.07 2012 Stefan Wallin pratar om livet och politiken.

