Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

Handoshkin: Sonaatti sooloviululle n:o 3 D-duuri. (Grigori Feigin).

06:16 Diepenbrock: Im grossen Schweigen. (Håkan Hagegård, baritoni, ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

06:40 Murcia: Gaitas tanssi (Chatham Baroque).

06:44 Schubert: Nachthelle (Karl Dent, tenori, Norman Mackenzie, piano, ja Robert Shaw Chamber Singers/Robert Shaw).

06:50 Ponce: Sonaatti kitaralle n:o 3 d-molli (Ismo Eskelinen).

07:07 Meyerbeer: Luistelijat, balettisarja (Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

07:20 Ravel: Don Quichotte à Dulcinée (Gérard Souzay, baritoni, ja Pariisin konservatorion ork./Edouard Lindenberg).

07:27 Schmelzer: Sonata pro tabula (Flöten-Consort Michael Schneider ja Musica Antiqua Köln).

07:34 Weber: Fagottikonsertto F-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

07:53 J.C.F. Bach: Kantaatti Die Amerikanerin (Magdalena Kozena, mezzosopraano, ja Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

08:04 Byström: Venäläinen sävelmä ja muunnelmia (Juhani Lagerspetz, piano).

08:17 Donizetti: Beppen aaria oopp. Rita (Juan Diego Flórez, tenori, ja Milanon Giuseppe Verdi -SO/Riccardo Frizza).

08:21 Crusell: Johdanto ja muunnelmia klarinetille ja orkesterille (Anna-Maija Korsimaa, klarinetti, ja RSO/Osmo Vänskä).

08:32 Gade: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 B-duuri. (Hasse Borup ja Heather Conner).

08:55 Brahms: Serenadi n:o 1 D-duuri (Atlantan SO/Yoel Levi).

09:41 Dowland: His golden locks (Drew Minter, kontratenori, ja Jacob Herringman, luuttu).

09:46 A. Merikanto: Preludi ja fuuga e-molli. (Ville Urponen, Helsingin Johanneksenkirkon urut).

09:56 Delius: Arabeski. (Einar Nörby, baritoni, BBC:n kuoro ja Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

10:09 Lasso: Gaudent in coelis (Pyhien sielut riemuitsevat taivaassa). (Vocaal Ensemble Currende ja Concerto Palatino/Erik van Nevel).

10:13 Debussy - Ansermet: Kuusi antiikinaikaista piirtokirjoitusta. (Chicagon SO/Ernest Ansermet).

10:28 Padilla: Kuoleman tuskat ympäröivät minua. (Los Angeles Chamber Singers' Cappella/Peter Rutenberg).

10:34 Balakirev: Venäjä, sinfoninen runo. (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

10:48 Joplin: The Easy winners (Leila Josefowicz, viulu, ja John Novacek, piano).

10:51 Pacius: Sinfonia d-molli (RSO/Anna-Maria Helsing).

11:11 Anonyymi: The Devil's dream (The Newberry Consort).

11:15 Granados: Nuoruuden kertomuksia (Alicia de Larrocha, piano).

11:32 Chabrier: Ah! petit demon (Sinä pieni paholainen). (William Burden, tenori, ja Graham Johnson, piano).

11:40 Beethoven: Sinfonia n:o 8 F-duuri (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

12:06 Tshaikovski: Ruhtinas Greminin aaria oopp. Jevgeni Onegin (Pjotr Gluboki, basso, ja Neuvostoliiton valtion elokuvaork./Emin Hatshaturjan).

12:12 Bartok: Divertimento jousiorkesterille (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

12:40 Griffes: Kolme fantasiakappaletta pianolle (Garah Landes).

Sändningar

  • to 20.4.2017 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också