Iltaklassinen 

  • 5 t 9 min
  • utgått

18:00 J. Stamitz: Trio jousille ja continuolle c-molli. (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

18:15 Messiaen: Le collier laulusarjasta Poemes pour Mi (Dawn Upshaw, sopraano, ja Gilbert Kalish, piano).

18:20 Salzedo: Scintillation. (Yolanda Kondonassis, harppu).

18:30 Bartók: Jousikvartetto n:o 5 (Juilliard-kvartetti).

19:02 J.S. Bach: Konsertto D-duuri (Sinfonia) viululle, orkesterille ja continuolle (Karl Suske, viulu, sekä Ludwig Güttler, Kurt Sandau ja Heinz Stiefel, trumpetti, ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

19:09 Tanejev: Johannes Damaskolainen, kantaatti. (Nikolai Surikov, baritoni, ja Moskovan kuoroakatemian poika- ja mieskuoro sekä nimeämätön ork./Andrei Tshistjakov).

19:34 Sibelius: Sinfonia n:o 4 a-molli. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Paavo Berglund).

20:07 Madetoja: Lintu sininen (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

20:10 Schnittke: (K)ein Sommernachtstraum (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

20:22 Stradella: Sinfonia nro 12 (Ingrid Matthews, viulu, Mary Springfels, viola da gamba, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Barbara Weiss, urut).

20:34 Takemitsu: Merta kohti (Emmanuel Pahud, alttohuilu, ja Mariko Anraku, harppu).

20:46 Chopin: Nokturni n:o 17 H-duuri. (Charles Rosen, piano).

20:54 Enescu: Sinfonia concertante. (Franco Maggio-Ormezowski, sello, ja Monte Carlon FO/Lawrence Foster).

21:18 Reinagle: Muunnelmia skotlantilaisesta kansansäv. Lee Rigg (Stephen Siek, piano).

21:23 Englund: De Profundis for 14 Brass Instruments. (RSO/Esa-Pekka Salonen).

21:32 Palmgren (sov.): Allt under himmelens fäste (Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Ilmo Ranta, piano).

21:36 Stravinsky: Scherzo fantastique (Kanadan radio-ork./Igor Stravinsky).

21:48 Sjögren: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 e-molli. (Leo Berlin ja Lars Sellegren).

22:18 Beethoven: Sinfonia n:o 7 A-duuri. (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

22:54 Ravel: Johdanto ja allegro (Gwyneth Wentink, harppu, Egbert Jan Louwerse, huilu, Lars Wouters van den Oudenweijer, klarinetti, ja Matangi-kvartetti).

23:05 Fall: Achmedin laulu oper. Stambulin ruusu (Fritz Wunderlich, tenori, ja Baijerin valtionork./Hans Moltkau).

Sändningar

  • to 23.2.2017 18.00 • Yle Klassinen

Lyssna också