Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

Biber: Partita n:o 1. (Tafelmusik Baroque Soloists).

06:15 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 40 g-molli. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Nikolaus Harnoncourt).

06:50 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 1 D-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

07:03 Schumann: Papillons (Perhosia). (Murray Perahia, piano).

07:18 Sarja orkesterille Georg Muffat'n ja Jean-Baptiste Lullyn teoksista. (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

07:31 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 61 f-molli (The Angeles String Quartet).

07:57 Rameau: Sarja cembalolle n:o 2 e-molli (Angela Hewitt, piano).

08:19 Beethoven: Sinfonia n:o 8 F-duuri (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

08:45 Gluck: Atalantan aaria oopp. La Corona (Cecilia Bartoli, mezzosopraano, ja Akademie für alte Musik Berlin/Bernhard Forck).

08:56 Mendelssohn: Alttoviulusonaatti c-molli (Michael Gieler, alttoviulu, ja Lauretta Bloomer, piano).

09:24 Telemann: Sarja viola da gamballe, jousille ja continuolle D-duuri (Akademie für Alte Musik Berlin/Siegfried Pank).

09:48 Chopin: Neljä impromptua pianolle. (Artur Rubinstein).

10:09 Franck: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri (Yo-Yo Ma, sello, ja Kathryn Stott, piano).

10:37 Vaughan Williams: Muunnelmia puhallinorkesterille. (Eastman-puhallinork./Donald Hunsberger).

10:51 Grieg: Neljä virttä. (David Wilson-Johnson, baritoni, ja Polyphony-kuoro/Stephen Layton).

11:17 Ernst - Weber: Rondo oopp. Oberon teemoista (Sherban Lupu, viulu, ja Ian Hobson, piano).

11:30 Spohr: Oktetto jousille d-molli (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

11:53 Vivaldi: Sonaatti C-duuri. (Burkhard Glaetzner, oboe, Karl Suske, viulu, Christine Schornsheim, urut, ja Thomas Reinhardt, fagotti).

12:09 Brahms: Yksinlaulut Regenlied, Das Mädchen, Geheimnis, Mädchenlied ja Wiegenlied. (Elisabeth Grümmer, sopraano, ja Gerald Moore, piano).

12:24 Chadwick: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

Sändningar

  • fr 2.12.2016 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också