Aamuklassinen 

  • 5 t 59 min
  • utgått

07:00 Anonyymi: Sarja soittimille F-duuri kok. Terpsichore. (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

07:11 C.Ph.E. Bach: Rondo D-duuri (Tuija Hakkila, fortepiano).

07:16 Vásquez: Tulen poppelien luota, äiti (Andrew Lawrence-King, harppu, ja The Harp Consort).

07:19 Saint-Saëns: Sellokonsertto n:o 1 a-molli (Arto Noras ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

07:39 Melartin: Hiljainen metsä (Risto Kyrö, piano).

07:44 Vaughan Williams: Flos campi (Saaronin lilja). (Roger Benedict, alttoviulu, Cantillation-kuoro, ja Sydneyn SO/Mark Wigglesworth.

08:05 Dufay: Balsamus et munda cera (Orlando Consort).

08:10 Beethoven: Jousikvartetto n:o 6 B-duuri (Juilliard-kvartetti).

08:36 Satie: Gymnopédie nro 1 (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

08:40 Buxtehude: Sonaatti d-molli (The Boston Museum Trio).

08:49 Mielck: Konserttikappale (Liisa Pohjola, piano, ja RSO/Petri Sakari).

09:16 Vivaldi: Sonaatti g-molli (Burkhard Glaetzner, oboe, Ingo Goritzki, oboe, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, ja Christine Schornsheim, cembalo).

09:25 Stravinsky: Häät (Natalija Korneva, sopraano, Olga Savova, mezzosopraano, Vladimir Felenchak, tenori, ja Gennadi Bezzubenkov, basso, sekä Aleksandr Mogilevski, Julia Mogilevskaja, Maksim Mogilevski ja Svetlana Smolina, piano, sekä Rotterdamin filharmoninen ork. ja Mariinski-teatterin kuoro/Valeri Gergijev).

09:48 Servais: Kapriisi Rossinin oopperan Veijarikreivi teemoista (Anner Bylsma ja Kenneth Slowik, sello).

09:58 Gershwin: I got rhythm, muunnelmia pianolle ja orkesterille. (Earl Wild ja Boston Pops -ork./Arthur Fiedler).

10:06 Sallinen: Simana Arhippainin balladi oopp. Punainen viiva (Matti Salminen, basso, RSO/Ulf Söderblom).

10:10 Schumann: Manfred-alkusoitto (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

10:24 R. Strauss: Im Abedrot (Iltaruskossa). (Elisabeth Schwarzkopf, sopraano, ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./George Szell).

10:32 J. Rixner: Iloinen viikonloppu (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

10:48 Hindemith: Sonaatti klarinetille ja pianolle B-duuri. (Reginald Kell ja Joel Rosen).

11:06 Turina: Fandanguillo (Pepe Romero, kitara).

11:11 Rahmaninov: Kuoleman saari (Philadelphian ork./Charles Dutoit).

11:32 Marvia: Olit poissa (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

11:36 Agopov: Sellokonsertto (Arto Noras, sello, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

11:59 Gottschalk: Muistoja Havannasta (Webster Trio).

12:07 Ravel: Yön Gaspard (Leonard Pennario, piano).

12:27 Pujol: El Abejorro (David Russell, kitara).

12:29 Brahms: Trio käyrätorvelle, viululle ja pianolle Es-duuri. (Myron Bloom, Michael Tree ja Rudolf Serkin).

Sändningar

  • sö 20.11.2016 7.00 • Yle Klassinen

Lyssna också