Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

L. Allegri: Sinfonica - Spirto del ciel (Tragicomedia).

06:07 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle C-duuri (The Boston Museum Trio).

06:15 Vivaldi: Huilukonsertto D-duuri (Janet See ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

06:24 Dufay: Ave regina celorum 3 (Terve taivaan kuningatar) (Cut Circle/Jesse Rodin).

06:32 Tartini: Viulusonaatti g-molli (Paholaistrillisonaatti). (Yuval Yaron, viulu, ja Jeremy Denk, piano).

06:46 Strozzi: Lagrime mie (Julianne Baird, sopraano, ja Colin Tilney, cembalo).

06:57 Telemann: Sonaatti oboelle ja continuolle c-molli (Vladimir Kurlin, oboe, ja Sergei Tsatsorin, urut).

07:09 Rameau: Sarja oopp. Les Boréades. (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

07:38 Melartin: Kaksi balladia (Arto Satukangas, piano).

07:49 Schubert: Fantasia C-duuri (Pamela Frank, viulu, ja Claude Frank, piano).

08:16 Rimski-Korsakov: Sheherazade (RSO/Sakari Oramo).

09:00 Suk: Pohadka leta (Erään kesän tarinoita), sinfoninen runo. (Tshekkiläinen FO/Charles Mackerras).

09:51 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 2 (RSO/Jorma Panula).

10:15 J. Haydn: Sinfonia n:o 104 D-duuri (RSO/Sakari Oramo).

10:37 Ravel: La Valse (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

10:50 Blavet: Sonaatti huilulle ja continuolle d-molli (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

11:04 Szymanowski: Viulukonsertto n:o 1 (Vesko Eschkenazy ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Mark Elder).

11:29 Schumann: Kvartetto pianolle ja jousille Es-duuri (Juho Pohjonen, piano, Erin Keefe, viulu, Paul Neubauer, alttoviulu, ja Narek Hakhnazaryan, sello).

11:57 Röntgen: Teema ja muunnelmia B-duuri (Wyneke Jordans ja Leo van Doeselaar, piano).

12:08 Foote: Air ja Gavotti serenadista jousille. (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

12:21 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 39 Es-duuri (Philharmonia-ork./Otto Klemperer).

12:50 Chopin: Barcarolle (Alicia de Larrocha).

Sändningar

  • ti 15.11.2016 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också