Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

06:00 Sorkocevic: Sinfonia D-duuri (Salzburger Hofmusik/Wolfgang Brunner).

06:07 Sweelinck: Erbarm dich mein, o Herre Gott (Mua armahda, oi Jumala). (Bernard Winsemius, urut).

06:21 Couperin: Konsertto n:o 10 a-molli (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba, sekä Aapo Häkkinen, cembalo).

06:32 Monteverdi: Magnificat secondo (RKK/Timo Nuoranne ja yhtye).

06:44 van Eijken: Sonaatti pianolle ja viululle op.18. (David Kuyken ja Candida Thompson).

07:04 Madetoja: Serenadi (Pekka Nuotio, tenori, ja Ralf Gothoni, piano).

07:08 Kessels: Fete sicilienne (Sisilialainen juhla) (Alankomaiden ilmavoimien ork./Josef Suilen).

07:18 Ginastera: Kolme argentiinalaista tanssia (Mika Rännäli, piano).

07:25 Tulindberg - Mattila: Jousikvartetto n:o 6 F-duuri (Rantatie-kvartetti).

07:47 Respighi: Linnut, sarja pienelle orkesterille. (Atlantan SO/Louis Lane).

08:06 J. S. Bach: Englantilainen sarja n:o 5 e-molli (Mieczyslaw Horszowski, piano).

08:29 Williams (sov.): Guide me, o Thou great Jehovah (Chanticleer/Joseph Jennings).

08:34 Britten: Lachrymae. (Kim Kashkashian, alttoviulu, ja Robert Levin, piano).

08:48 Schumann: Sinfonia n:o 4 d-molli (RSO/Sakari Oramo).

09:17 Honegger: Rapsodia kahdelle huilulle, klarinetille ja pianolle. (Alain Marion ja Ashildur Haraldsdottir, huilu, Michel Arrignon, klarinetti, ja Pascal Devoyon, piano).

09:27 Franck: Preludi, koraali ja fuuga pianolle. (Leonard Pennario).

09:46 Beethoven: Adelaide (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

09:53 Hummel: Trumpettikonsertto E-duuri (Jouko Harjanne ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

10:11 Popper: Perhonen (Janos Starker, sello, ja Shigeo Neriki, piano).

10:14 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 38 D-duuri (Prahalainen). (New Yorkin FO/Bruno Walter).

10:38 Sallinen: Jousivartetto n:o 3 (Aspekteja Peltoniemen Hintrikin surumarssista). (Okko Kamu, viulu, Aulis Sallinen, viulu, Mauri Pietikäinen, alttoviulu, ja Veikko Höylä, sello).

10:51 Fauré - Bream: Dolly, sarja lapsille. (Julian Bream ja John Williams, kitara).

11:09 Prokofjev: Viulukonsertto n:o 2 g-molli. (Cho-Liang Lin ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

11:37 W.A. Mozart: Finaali oopp. Figaron häät (Heidi Grant, Kiri Te Kanawa ja Dawn Upshaw, sopraano, Tatjana Troyanos ja Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, Michael Forest ja Anthony Laciura, tenori, Thomas Hampson ja Ferrucio Furlanetto, baritoni, Paul Plishka, basso, sekä Metropolitan-oopperan ork./James Levine).

11:44 Tubin: Sarja eestiläisiä tanssisävelmiä (Ulf Hästbacka, viulu, ja RSO/Neeme Järvi).

12:01 Brahms: Kuusi kappaletta pianolle. (Lang Lang).

12:26 Debussy: Faunin iltapäivä (Adam Kuenzel, huilu, ja Minnesotan ork./Eiji Oue).

12:37 Tallis: The Lamentations of Jeremiah. (Theatre of Voices/Paul Hillier).

Sändningar

  • ti 8.11.2016 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också