Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

06:00 Händel: Oboekonsertto g-molli (Bruce Haynes ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

06:08 Dowland: Fortune my foe (Paul O'Dette, luuttu).

06:11 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 5 g-molli (Andrew Manze ja Richard Egarr).

06:23 Debussy: Kaksi tanssia harpulle ja jousille. (Yolanda Kondonassis, harppu, Martin Chalifour, viulu, Wei-Fang Gu, viulu, Stanley Konopka, alttoviulu, Richard Weiss, sello ja Thomas Sperl, kontrabasso).

06:34 Buxtehude: Sonaatti F-duuri (Boston Museum Trio).

06:43 J.S. Bach: Komm, Jesu, komm (RKK/Andrew Lawrence-King, urut, sekä Mika Suihkonen, violone).

06:52 Brahms: Kvintetto jousille n:o 1 F-duuri (Juilliard-kvartetti ja Walter Trampler, alttoviulu).

07:20 C.Ph.E. Bach: Sonaatti klaveerille e-molli. (Geoffrey Lancaster, fortepiano).

07:29 W.A. Mozart: Osminin aaria oopp. Ryöstö seraljista (Martti Talvela, basso, ja RSO/Paavo Berglund).

07:35 Sibelius: Sinfonia n:o 4 a-molli (RSO/Sakari Oramo).

08:08 Victoria: Magnificat primi toni (La Capella Reial de Catalunya ja Hesperion XX/Jordi Savall).

08:20 Castello: Sonata ottava d-molli (Trio Settecento).

08:25 Saint-Saëns: Kvintetto pianolle ja jousille a-molli. (Cristina Ortiz ja Fine Arts -kvartetti).

08:56 Schumann: Kahdeksan yksinlaulua. (Håkan Hagegård, baritoni, ja Thomas Schuback, piano).

09:21 Händel: Concerto grosso F-duuri op.6/9. (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

09:35 Sibelius: Kolme laulua Amerikan kouluille (RKK/Eric-Olof Söderström sekä Liisa Pohjola, piano).

09:40 Grieg: Kaksi elegistä sävelmää (Vancouverin Radio-ork./Mario Bernardi).

09:49 Beethoven: Mödlinger Tänze. (Berliinin kamariork./Helmut Koch).

10:09 Tulindberg: Jousikvartetto n:o 1 B-duuri. (Suomalainen jousikvartetti).

10:28 Chopin: Pianokonsertto n:o 1 e-molli. (Samson Francois ja Monte Carlon oopperan ork./Louis Frémaux).

11:08 Stravinsky: Tulilintu (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

11:28 Faltin: Adagio uruille. (Ville Urponen).

11:33 Arenski: Sarja kahdelle pianolle n:o 1 F-duuri. (Ljubov Bruk ja Mark Taimanov).

11:46 Berlioz: Ascanion aaria oopp. Benvenuto Cellini (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Muhai Tang).

11:52 Vivaldi: Sellokonsertto G-duuri op.26/16. (Markku Luolajan-Mikkola, barokkisello, ja Suomalainen barokkiork./Peter Spissky).

12:02 Ravel: Sonatiini (Alicia de Larrocha, piano)

12:13 Barber: Mutations from Bach koraalista Christe, du Lamm Gottes (Gabrieli-vaskiyhtye/Christopher Larkin).

12:20 Prokofjev: Sinfonia concertante (Jan-Erik Gustafsson, sello, ja RSO/Sakari Oramo).

Sändningar

  • må 7.11.2016 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också